Dziecko Estery

Tłumaczenie: Grzegorz Kołodziejczyk
Wydawnictwo: Albatros
literatura piękna

Historia wzajemnie splatających się losów trzech rodzin -żydowskiej, palestyńskiej i niemieckiej ukazana na bogatym tle historycznym. Akcja książki obejmuje lata 1938-1983 i toczy się na trzech kontynentach we Francji, Polsce, Izraelu, Libanie, Jordanii i USA. Opisuje m.in. piekło Holocaustu i powstanie w warszawskim getcie, exodus Żydów, tworzenie się państwa Izrael, masakrę uchodźców palestyńskich w obozie Szatila.

dywanik12 | 2017-10-10
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 07 października 2017

Wspaniała książka , która doprowadza czytelnika do łez . Polecam z całego serca.

Marcin Półgrabia | 2016-12-28
Przeczytana: 28 grudnia 2016

„Dziecko Estery” Jean’y Sesson, w świetnym przełożeniu przez „naszego” zduńskowolanina Grzegorza Kołodziejczyka.
Książka, którą warto przeczytać, która głęboko zalegnie w pamięci!!
Akcja toczy się w Polsce, Francji, Palestynie, Libanie i Izraelu w okresie 1938-1983, problemy w niej opisane są niezwykle aktualne, przez co staje się jeszcze bardziej poruszająca!
Polecam!

Grażyna | 2015-09-06
Przeczytana: 06 września 2015

Książkę warto przeczytać , ale nie zgadzam się z opinią , że wszyscy Polacy nienawidzili Żydów albo pomagali za pieniądze. Należy pamiętać , że były też takie postaci jak Irena Sendlerowa ...

hanna | 2015-08-14
Przeczytana: 12 sierpnia 2015

Bardzo dobra książka,warta polecenia.Ale nie we wszystkim zgadzam się z autorką.Budzi mój sprzeciw problem antysemityzmu w Polsce.Owszem,antysemityzm był i jest nadal-ale nie wolno pisać,że wszyscy Polacy to antysemici.A to właśnie wmawia nam pani Sasson.Aby nie być gołosłowną oddaję głos autorce,wybrałam te fragmenty,które najbardziej mnie oburzyły._-Byli żydami w kraju,w którym nienawidzono Żydów. - Wielu Polaków było gotowych pomagać Żydom za odpowiednią cenę.-Polska to nadal straszne miejsce dla Żyda./a rzecz dzieje się w 1983 r./I jeszcze jedna sprawa,chodzi o holokaust,ale niech zabrzmi autorka:-Holokaust to dobra rzecz dla Żydów.Bez holokaustu nie byłoby dzisiaj ojczyzny dla Żydów.Z całą pewnością bez obozów zagłady i komór gazowych ulegli europejscy Żydzi nigdy nie odważyliby się silą utorować sobie drogę do Izraela.Holokaust zmusił ludzi /.../aby wychowali synów na wojowników.Tyle autorka.Czy znajdzie się ktoś, kogo takie przekonania pani Sasson bulwersują równie mocno jak...

carolinkaa | 2014-01-16
Przeczytana: 2011 rok

Swietna ksiazka!!!!!Obok przygod bohaterow pojawia sie literatura faktu.

Lilith | 2013-06-23

Bardzo dobrze opisana historia zarówno powstania państwa Izraelskiego , jak i stosunki polaków do żydów przed II wojną światową.

Lillianna | 2012-12-26
Przeczytana: 26 grudnia 2012

Młoda żydowska, inteligentna dziewczyna – Estera Gale wyjeżdża ze swoją zamożną rodziną do Paryża. Poznaje tam młodego Żyda, w którym się zakochuje. Chociaż na początku rodzice Estery są przeciwni temu małżeństwu to efekt jest taki, że małżeństwo zostaje zawarte. Jedyne o co prosi ojciec Estery to, by jej mąż przywiózł ją do rodzinnej Warszawy, gdy ta będzie się spodziewać dziecka. Gdy Estera zachodzi w ciąże, jej mąż Joseph zabiera ją do Polski. Okazuje się jednak, że wkrótce Hitler najedzie na Polskę. Przed wybuchem II Wojny Światowej Estera wydaje na świat córkę Miriam. Rozwój wydarzeń sprawia, że rodzina znajdzie się w warszawski getcie. Wydarzenia jednego dnia w tym okropnym, smutnym miejscu odcisną okropne piętno na życiu całej rodziny.

Historia ta przeplata się z historią młodego arabskiego chłopca. Demetrius bo tak mu na imię, wychowuje się w szczęśliwej arabskiej rodzinie. Odwieczny konflikt arabsko-żydowski zmusza jednak rodzinę do opuszczenia Palestyny. Rodzina...

| 2011-08-27
Przeczytana: 27 sierpnia 2011

niestety duze rozczarownie, zaczyna sie ciekawie potem robi sie typowe romansidlo w stylu harleqiuna(bohateowie mlodzi najpiekniejsci na swiecie, szlachetni itp) a na koniec sztampowe melodramatyczne zakonczenia. na dodatek to swietny przyklad histrii II wojny swiatowej wg amerykanow co prawda nie ma "polskie obozy koncentracyjne" ale jest niebezpiecznie blisko.

Cinnamon | 2011-06-08

Wystarczy, że powiem: warto.

nikita181 | 2011-05-28
Przeczytana: 28 maja 2011

Sama historia rzeczywiście ciekawa, ale raczej chodzi o historię Palestyńczyków, Niemców i Żydów.Stanowi próbę zrozumienia , jak historia wpływa na życie pojedynczych osób. Niestety , dla mnie sposób pisania typowy dla romansów, banalne dialogi i absolutnie przewidywalny, melodramatyczny finał były trudne do zniesienia. Powiem tak: temat bardzo ciekawy, ale jako powieść ciężki do strawienia. Wolę prawdziwe biografie.