Księżyc we łzach

Tränenmond
978-83-7391-3868
Maroko, Berberowie. Marokanki
mad28

Prawdziwa i wstrząsająca historia Marokanki - ofiary przemocy w rodzinie. Quarda wychowywała się wraz z sześciorgiem rodzeństwa w cieniu tragedii, która zamieniła ich dzieciństwo w piekło. Coraz bardziej agresywny i nieobliczalny ojciec zabił ich matkę, gdy autorka miałą zaledwie pięc lat. opowieść o trudnym dorastaniu i próbie wybaczenia - bohaterka po latach odwiedziła ojca w więzieniu - na egzotycznym tle obyczajowym życia w kulturze muzułmańskiej.

JaMajka | 2019-03-28
Przeczytana: 27 marca 2019

Ciężka, tragiczna historia dzieci którym ojciec odebrał dzieciństwo.
Przykra relacja, napawa wręcz strachem iż takie historie zdarzają się wciąż na całym świecie.

Setna_Małpa | 2019-03-12

Kiedyś zaczytywalam się historiami o kobietach w islamie. Kiwałam głową i myślałam że tam żyją zwierzęta a nie ludzie. Potem stwierdziłam że zwierzęta niczym sobie nie zasłużyły na taką obrazę. A dziś...
Dziś myślę że kultura islamska niewiele się różni od tej katolickiej. W obu kobieta jest przedmiotem, w obu mąż ma prawo karcić (czyli lać i wyzywać) żonę i dzieci, w obu nieslubna ciąża skazuje kobietę na ostracyzm. W obu mąż ma prawa a żona obowiązki. W obu kobieta ma zakrywać się najlepiej namiotem by nie wodzic na pokuszenie. W obu kobieta ma rodzić najlepiej co rok i antykoncepcja jest zabroniona. Tyle że u nas religia już nie jest prawem a tam jest nim nadal. Znam sporo arabskich kobiet. One są najczęściej bardzo złośliwe, w stylu z uśmiechem do ciebie a za plecami dopiero dupe obrabiaja. A jeszcze lepsze od Arabek są Turczynki. No wypisz wymaluj jak u nas no nie? Albo facetowi skończyła się benzyna gdzieś na pustkowiu, bierze kanister i zaiwania do najbliższej stacji (to...

Poetry | 2019-01-27

Wstrząsająca.

ania | 2019-01-25
Przeczytana: 25 stycznia 2019

Dobra książka opowiadająca prawdziwa historię. Warto przeczytać, można trochę poznać świat arabski. Okropne jest to jak ludzie tam żyją i to jak kobiety tam mało znaczą.

Ola | 2017-09-14
Przeczytana: 14 września 2017

Czytadło te przeczytałam w trzy wieczory. Nie jest to wyszukana literatura jednak opowieść wciągała. Momentami ciężko czytało mi się o tych wszystkich okropieństwach, które przydarzały się autorce i jej rodzeństwu. Przerażające jest to, jak choroba psychiczna połączona z nałogiem narkotykowym może zniszczyć życie całej rodzinie.

Język tej książki bywa siermiężny a niektóre wyrażenia nie są poprawne w języku polskim ("ważna mina"). Mimo wszystko, czyta się szybko.

W "Księżycu we łzach" można znaleźć ciekawostki na temat tradycyjnych obrzędów i zwyczajów Berberów - rdzennej ludności Maroka (czary, wróżby, zaklęcia, zwyczaje związane z zaślubinami, itp.).

"Księżyc we łzach" drażnił mnie miejscami również poprzez bałaganiarską chronologię zdarzeń. Miałam wrażenie, że był to po potok myślowy autorki, która pisała swoje tragiczne wspomnienia na gorąco, bez uporządkowywania ich. Czasem w nich były dość łatwo zauważalne nieścisłości.

Słowem - książka może być choć nic...

justi | 2017-08-29
Przeczytana: 26 sierpnia 2017

Świat pełen nierówności, niesprawiedliwości, bólu i krzywdy, a wszystko to zgodne z prawem. Świat, w którym żyją kobiety takie jak my, potrzebujące miłości, ciepła, akceptacji, równości, a od dzieciństwa otrzymujące od środowiska, w którym żyją bicie i poniżenie. Jakim cudem jest wyrwanie się z tego świata i zakosztowanie wolności, którą my mamy na co dzień. Tyle tysięcy kobiet nigdy jej nie pozna...

gabibunia | 2015-10-17
Przeczytana: lipiec 2016

Piękna książka, którą się czyta jednym tchem.

Mariola Król | 2015-10-14
Przeczytana: 14 października 2015

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

To zadziwiające ile może wycierpieć człowiek,nie tyle człowiek co dziecko.Dzieci.I to wszystko w 20 wieku.

Kevorkian | 2015-09-10
Na półkach: Przeczytane, Psychodancing, 2015
Przeczytana: 07 września 2015

Niewątpliwie dużą zaletą książki jest jej "arabskość". Czuć z treści arabski sposób wysławiania się kobiet Maghrebu, arabska mentalność, w której współczesna wiedza o chorobach psychicznych przeplata się z wiarą w magię i klątwy.

Z drugiej strony mocno raził mnie fakt, że chociaż autorka z jednej strony doskonale zdawała sobie sprawę, że jej nieszczęścia wynikają z nierównego statusu kobiet i mężczyzn w świecie islamskim, to z drugiej nie wydaje się łączyć tego faktu nijak z religią. Często przytacza fragmenty Koranu, modlitw i z dumą podkreśla, że ona, jej matka i babka to szarify (potomkinie Mahometa). Z obrzydzeniem pisze o powszechnym wykorzystywaniu nieletnich petite bonne przez swoich właścicieli, ale wspomina, że jest to usankcjonowane przez związek Mahometa z kilkuletnią Aiszą.

Przez to całość wydała mi się mało logiczna i spójna, niemniej w swojej kategorii - książek o sytuacji kobiet w islamie - to ciągle dobra pozycja.

gosham | 2015-08-03
Przeczytana: 22 lipca 2015

Czytając tę książkę cierpi się wraz z bohaterką :(