Księżyc we łzach

Świat Książki
2008-07-01
2008-07-01
Barbara Muller-Ostrowska
Maroko Berberowie. Marokanki kobieta przemoc domowa literatura marokańska literatura niemiecka

Przerażająca historia. To straszne jakie okropieństwa musiały przeżyć dzieci, których losy opisano w książce. Chętnie przeczytałabym o dalszej drodze życiowej autorki.

Trudno oceniać takie książki. Nie da się przecież ocenić czyjegoś cierpienia. Jednak sięgając po nią oczekiwałam czegoś innego, jakkolwiek bezwzględnie by to nie brzmiało.
Nie polecam jej osobom, które interesują się światem arabskim - nie znajdą tam dla siebie niczego nowego. Ta historia, przypominająca trochę arabską wersję Kopciuszka, mogła wydarzyć się gdziekolwiek indziej. Jest pełna bólu, głodu, biedy i przemocy, a Maroko jako sceneria wiele do ksiązki nie wniosło.
Przydałaby się druga część, opisująca doświadczenia autorki w kulturze niemieckiej.

Wspaniała i poruszająca książka. Aż ciężko uwierzyć, że takie rzeczy się dzieją. Polecam każdemu. Choć pod koniec trochę mi się dłużyła, to przez większość czytałam z zapartchym tchem.

Pamiętnik Ouardy Saillo jest wzruszający i zawiera wiele mądrości. Często słyszę, jak wiele osób mówi, że tego typu książki są oklepane, każdy wie jak jest w krajach muzułmańskich, że dana historia ofiar przemocy niczym nie odbiega od innych. Te stwierdzenia nie są odpowiednie z szacunku do autorek i z powagi dla tak poważnego tematu jakim jest przemoc. Tak mało mamy w sobie wrażliwości i empatii. Jeśli nie możemy pomóc, okazujmy przynajmniej empatię. Takie sytuacje zdarzają się codziennie,nie tylko w krajach muzułmańskich. Wiele krajów Ameryki Łacińskiej znajduje się na liście tych z najwyższym na świecie wskaznikiem zabójstw, których ofiarami są kobiety. Panuje tam pogląd,że kobieta ma być delikatna, ofiarna i czysta jak Maryja, matka Jezusa. Nie chcę absolutnie winić za to chrześcijaństwa, bo przemoc i tyrania nie są jego założeniem. Okrucieństwa to wina nas, ludzi. Wszystko przekręcamy, często brakuje w nas dobra i wrażliwości. Sprawcy cierpień kobiet próbują powołać się na swe religie i interpretują je jak chcą. Każdy z nas może stać się ofiarą przemocy, dlatego trzeba o niej mówić, walczyć z nią i wspierać pokrzywdzonych.

Czytadło te przeczytałam w trzy wieczory. Nie jest to wyszukana literatura jednak opowieść wciągała. Momentami ciężko czytało mi się o tych wszystkich okropieństwach, które przydarzały się autorce i jej rodzeństwu. Przerażające jest to, jak choroba psychiczna połączona z nałogiem narkotykowym może zniszczyć życie całej rodzinie.

Język tej książki bywa siermiężny a niektóre wyrażenia nie są poprawne w języku polskim ("ważna mina"). Mimo wszystko, czyta się szybko.

W "Księżycu we łzach" można znaleźć ciekawostki na temat tradycyjnych obrzędów i zwyczajów Berberów - rdzennej ludności Maroka (czary, wróżby, zaklęcia, zwyczaje związane z zaślubinami, itp.).

"Księżyc we łzach" drażnił mnie miejscami również poprzez bałaganiarską chronologię zdarzeń. Miałam wrażenie, że był to po potok myślowy autorki, która pisała swoje tragiczne wspomnienia na gorąco, bez uporządkowywania ich. Czasem w nich były dość łatwo zauważalne nieścisłości.

Słowem - książka może być choć nic specjalnego.

Język tej książki bywa siermiężny a niektóre...

1984

Świat pełen nierówności, niesprawiedliwości, bólu i krzywdy, a wszystko to zgodne z prawem. Świat, w którym żyją kobiety takie jak my, potrzebujące miłości, ciepła, akceptacji, równości, a od dzieciństwa otrzymujące od środowiska, w którym żyją bicie i poniżenie. Jakim cudem jest wyrwanie się z tego świata i zakosztowanie wolności, którą my mamy na co dzień. Tyle tysięcy kobiet nigdy jej nie pozna...

Piękna książka, którą się czyta jednym tchem.

Piękna książka, którą się czyta jednym tchem.

Ciężka, tragiczna historia dzieci którym ojciec odebrał dzieciństwo.
Przykra relacja, napawa wręcz strachem iż takie historie zdarzają się wciąż na całym świecie.

Ciężka, tragiczna historia dzieci którym ojciec odebrał dzieciństwo.

Dobra książka opowiadająca prawdziwa historię. Warto przeczytać, można trochę poznać świat arabski. Okropne jest to jak ludzie tam żyją i to jak kobiety tam mało znaczą.

Wstrząsająca.

Wstrząsająca.