Shogun

Okładka książki Shogun James Clavell
Okładka książki Shogun
James Clavell Wydawnictwo: Vis-á-Vis/Etiuda Cykl: Saga Azjatycka (tom 1) powieść historyczna
powieść historyczna
Saga Azjatycka (tom 1)
Shōgun
Vis-á-Vis/Etiuda
2008-01-01
2008-01-01
Małgorzata Grabowska, Andrzej Grabowski
powieść amerykańska XX wiek Shogun Japonia powieść historyczna Małgorzata Grabowska Andrzej Grabowski

Książka idealnie wpasowała się w moje gusta. Czasami bardzo okrutna, natomiast jeśli ktoś lubi i jest zainteresowany opowieściami o Japonii, samurajach, intrygach i dążeniu do władzy za wszelką cenę to zdecydowanie polecam!

Świetna książka

Świetna książka

Ciekawe i klimatyczne, ale strasznie rozwleczone. Momentami trochę się dłużyło.

Ciekawe i klimatyczne, ale strasznie rozwleczone. Momentami trochę się dłużyło.

To powieść nie o tym, że zrobi się wiele żeby przetrwać.
Jednakże o tym, że zrobi się absolutnie wszystko, aby osiągnąć pełną, niepodzielną władzę.
Treść tak pełna intryg, kluczeń i dziwnych nazw, że początkowo trudno wszystko ogarnąć. 🙂
Przesłanie wciąż aktualne, dlatego daję 8/10.

To powieść nie o tym, że zrobi się wiele żeby przetrwać.
Przesłanie wciąż aktualne, dlatego daję 8/10.

Swietna książka

Naprawdę chciałam dać więcej gwiazdek, ale po zadaniu sobie pytania czy jeszcze do niej wrócę, odpowiedziałam sobie: nieprędko.
-akcja w pierwszej połowie książki rozwija się bardzo płynnie i jest wciągająca. Klimat książki, styl autora, opisy kultury i zarys bohaterów- wszystko jest super
- w drugiej połowie książki coś zaczyna się psuć. Miejsce fantastycznie prowadzonej akcji i polityki zajmuje opis romansu Blackthorna z Mariko. Mam wrażenie, że autor sobie coś tymi opisami rekompensuje, być może urzeczywistnia w jakiś sposób swoje fantazje, bo dosłownie nic nie wnosi to do akcji. Nie wiem co opisy różnych dild i innych przyborów seksualnych miały wnieść do akcji. To że kulturowe różnice z Europą były ogromne? No tak, wiemy. Już sama pozycja kurtyzan nam o tym mówi. Generalnie za każdym razem jak Anjin przeżywał jakąś nową erotyczną przygodę albo mówił nagle do Mariko „miłuje cię” to wewnętrznie czułam dyskomfort.
- sama końcówka średnio satysfakcjonująca. Tak jakby autor się zmęczył pisaniem. Niby zakończenie jest, ale czuję niedosyt że poznajemy jest w kilkunastu zdaniach. Dodatkowo sama postać Toranagi ma dla mnie jakiś irytujący wydźwięk. Rozumiem że gość jest politycznym asem, ale przewidzieć wszystko aż do tego stopnia, nawet porażki- zamiast reagować bieżąco na sytuacje- trochę to dla mnie nie jest wiarygodne.
Generalnie bardzo polecam książkę. Absolutnie nie jest ona stratą czasu. Ale po tylu zachwytach spodziewałam się ciut bardziej kompletnego dzielaj

Książka świetna, jeżeli ktoś nie czuję tego klimatu to proponuje zapoznać się z treścią chociażby dla niesamowicie napisanej postaci Toranagi. Trzeba być geniuszem żeby wymyślić genialną postać.
Toranaga kot ponad koty !:D

Toranaga kot ponad koty !:D

Dobra książka. Jednak do arcydzieła sporo brakuje. Rozumiem, że kultura japońska, zwyczaje i obrzędy są tutaj ważnym elementem. Jednak książce dobrze by zrobiło przeredagowanie i lekkie skrócenie. Są fragmenty przydługie i męczące np. kilku stronnicowe negocjacje ceny wykupu Kiku. A brak kulminacji w postaci końcowej batalii i domknięcia historii Blackthorna. Szkoda. Mogło być lepiej.

Wspaniała historia, w której przenikają się dwa, wydawałoby się, zupełnie obce sobie światy. Z jednej strony sztywna kultura samurajów, z drugiej - przybysze z Europy, a to wszystko w samym środku wielkiej gry, której stawką jest realna władza w Japonii.

Powieść ma słabsze momenty (zwłaszcza w drugiej połowie),prosiłoby się o jeszcze jeden rozdział w zakończeniu...ale i tak zdecydowanie warto dać się porwać tej historii.
Bo panu Toranadze się nie odmawia.

• Powieść historyczna
  • Historyczne