rozwiń zwiń

Teaser „Tatuażysty z Auschwitz” jest już dostępny, a kolejna ekranizacja książki Kinga – zaplanowana

Anna Sierant Anna Sierant
28.02.2024

W najnowszym artykule z cyklu „Najpierw książka, później film” piszemy o pierwszym video promującym „Tatuażystę z Auschwitz”, a także o serialu, który spodobał się krytykom, i kolejnej już ekranizacji jednego z dzieł mistrza grozy, Stephena Kinga.

Teaser „Tatuażysty z Auschwitz” jest już dostępny, a kolejna ekranizacja książki Kinga – zaplanowana Kadr z serialu "Tatuażysta z Auschwitz", materiały prasowe SkyShowtime

„Tatuażysta z Auschwitz” jako serial

2 maja w SkyShowtime zadebiutuje sześcioodcinkowy serial na podstawie powieści Heather Morris „Tatuażysta z Auschwitz”. Produkcja, podobnie jak jej pierwowzór, opowiada historię Lalego, słowackiego Żyda, który w Auschwitz zostaje wyznaczony do nanoszenia numerów identyfikacyjnych na rękach współwięźniów. Pewnego dnia ma wytatuować numer Gicie – i tak zaczyna się ta historia, która potrwa jeszcze długie lata. We współczesnej osi czasowej ponad 80-letni już Lale zwierza się początkującej pisarce, Heather Morris, i tym samym przekazuje światu swoją historię.

W serialowym „Tatuażyście z Auschwitz” zobaczymy znane twarze: w rolę współczesnego Lale wcielił się Harvey Keitel, a w rolę Heather Morris – Melanie Lynskey, ale także młodych aktorów: Annę Próchniak (w roli Gity) oraz Jonaha Hauera-Kinga w roli młodego Lalego Sokolova.

Warto dodać, że choć bestsellerowa książka znalazła wielu zadowolonych czytelników – np. jej średnia ocen w serwisie Lubimyczytać wynosi 7,3/10 – to utwór Morris został uznany za taki, który nie powinien być traktowany jako lektura historyczna, jako dobra pozycja dla tych osób, które chciałyby dowiedzieć się więcej o tym, co działo się w Auschwitz (m.in. przez Wandę Witek-Malicką z Centrum Badań Muzeum Auschwitz). To opowieść luźno oparta na faktach, więc nie można jej traktować jako obozowego dokumentu.

Twórcy serialu „Tatuażysta z Auschwitz” opublikowali jego pierwszy teaser. Zobaczcie!

Stephen King znów ekranizowany

Roy Lee, producent dylogii „To”, bierze na warsztat kolejne dzieło Stephena Kinga – tym razem wydaną w 1979 roku powieść „Martwa strefa”. Johnny Smith, nauczyciel angielskiego, ma pracę, którą lubi, i dziewczynę, którą kocha, ale pewnego dnia ta sielanka się kończy. Mężczyzna na skutek wypadku samochodowego zapada w śpiączkę, a gdy wybudza się z niej po prawie pięciu latach, jego dziewczyna jest już w innym związku, za to on zyskuje dar przewidywania przyszłości. Jak to u Kinga bywa, dar ten szybko okazuje się przekleństwem.

Warto dodać, że książkę zekranizowano już w 1983 roku – wtedy główną rolę zagrał Christopher Walken. W roku 2002 powstał natomiast serial z Anthonym Michaelem Hallem w roli głównej. Na razie trwają poszukiwania scenarzysty nowej „Martwej strefy”, nic też nie wiadomo o planowanej obsadzie.

Tymczasem w ramach przypomnienia, inspiracji co do tego, co warto obejrzeć wkrótce, zobaczcie trailer filmu z 1983 roku.

„Szogun” ze świetnymi recenzjami

„Szogun” zadebiutował na Disney+ 27 lutego i już doczekał się niejednej pozytywnej reakcji od krytyków. Wielu z nich porównuje produkcję Disneya do „Gry o tron” z HBO. Nick Hilton, recenzent „The Independent”, docenia oba seriale za to, że niemałe budżety, które obie produkcje pochłonęły, zostały dobrze wykorzystane, bo widoczne na ekranie efekty są spektakularne. Z kolei Alison Herman z „Variety” zwraca uwagę, że obie epickie opowieści oparte są na wydarzeniach historycznych, a Rebecca Nicholson z „Guardiana” nazywa produkcję „hipnotyzującą epopeją”. Z kolei Mike Hale z „New York Timesa” pisze o „klasycznej produkcji dostosowanej do współczesnej wrażliwości, a jednocześnie bardzo epickiej operze mydlanej”. Twórcy serialu nie mieli jednak łatwego zadania, ponieważ wielu widzów pamięta i lubi (choć do zwolenników dawnej wersji nie należą sami Japończycy) produkcję z 1980 roku z Richardem Chamberlainem w roli głównej.

„Szogun” oparty jest na wydanej w 1975 roku powieści Jamesa Clavella. W nowej ekranizacji w rolach głównych występują: Cosmo Jarvis, Hiroyuki Sanada, Tadanobu Asano, Anna Sawai.

Zobaczcie trailer „Szoguna”!

Córka twórcy „Szóstego zmysłu” reżyserką horroru

Ishana Shyamalan postanowiła pójść śladami swojego ojca, M. Nighta Shyamalana, reżysera m.in. „Szóstego zmysłu”, „Znaków” i „Osady”, i również wyreżyserować film, który może mrozić krew w żyłach. „The Watchers” to produkcja oparta na powieści pod tym samym tytułem. Główna bohaterka książki, Mina, podobnie jak wielu przed nią, jest zmuszona wyjść z samochodu, który nagle nie chce dalej ruszyć, i zanurzyć się w tajemniczym lesie w Irlandii z nadzieją, że jakimś cudem znajdzie w nim ratunek. Spotyka jednak krzyczącą kobietę, która namawia ją do schowania się w bunkrze. Jak się okazuje, bunkier ma szklane ściany i strażników – gdy tylko nadchodzi ciemność, wnętrze bunkru staje się doskonale oświetlone, a oni patrzą. Na Minę i na trzy inne osoby…

W rolach głównych zobaczymy w filmie: Dakotę Fanning, Georginę Campbell i Olivera Finnegana. Światowa premiera filmu została zaplanowana na 5 czerwca 2024 roku.

Zobaczcie teaser „The Watchers”!

Kolejna odsłona „Wywiadu z wampirem”

Serial na podstawie powieści Anne Rice doczekał się już drugiego sezonu, który wystartuje na AMC 12 maja. Zapoznamy się w nim z wydarzeniami z drugiej części pierwszego tomu „Kronik wampirów” – w produkcji zobaczymy Claudię i Louisa w Paryżu, przekonanych, że zostawili za sobą Lestata. W drugim sezonie rozwinięty ma też zostać wątek Armanda.

Ponownie zobaczymy m.in. Jacoba Andersona, Sama Reida i Erica Bogosiana. Do serialu nie powróci jednak odtwórczyni roli Claudii, Bailey Bass, którą zastąpi Delainey Hayles. Do obsady dołączą m.in. David Costabile (rola gościnna) i Ben Daniels (stała obsada).

Zobaczcie teaser drugiego sezonu „Wywiadu z wampirem”!

Odwiedźcie nasz profil „Najpierw książka, później film” na Facebooku. Zapraszamy na najświeższe literacko-filmowe plotki!

Którą z tych produkcji obejrzycie najchętniej?

Nie zapomnijcie też oddać swojego głosu w kategorii Ekranizacja w Plebiscycie Książka Roku 2023!


komentarze [26]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Wydma 02.03.2024 19:13
Czytelniczka

Ekranizacja absurdalnej powieści, którą można uznać za prekursora tzw. Holo-Polo? Już lecę. 🤡

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Radosław 01.03.2024 10:17
Czytelnik

Twórcom i czytelnikom pluszowego holokaustu napluć w twarz to za mało. Czekam na przejmujący, gorący romans między Izraelką a Palestyńczykiem pośród ruin Gazy oraz na jeszcze gorętszy romans między Rosjaninem a Ukrainką w Mariupolu.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
konto usunięte
04.03.2024 11:17
Czytelnik

Użytkownik wypowiedzi usunął konto

Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
EmaxDomina 01.03.2024 09:10
Czytelniczka

"Tatuażysta z Auschwitz" jest, delikatnie mówiąc, przekłamaniem historycznym. Rzekomą prawdziwość tej historii zakwestionowało Centrum Badań Muzeum Auschwitz. Muzeum w Auschwitz protestowało i prostowało już wielokrotnie głupoty, przekłamania i rewelacje obozowej, łzawej literatury.
Nie dziwi mentalność autorów, którzy jak hieny cmentarne zarabiają na chorej fascynacji...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
konto usunięte
01.03.2024 09:44
Czytelnik

Użytkownik wypowiedzi usunął konto

Moki 01.03.2024 13:28
Czytelniczka

Zastanawiałam się nad Twoimi słowami @EmaxDomina. Myślę że to jest celowe działanie,  kiedyś żeby wydać książkę trzeba było lat pracy, teraz to kwestia kilku miesięcy. I na tych książkach trzeba zarabiać, trzeba je promować. Od paru dobrych już lat popkultura eksploatuje holokaust, powstają wątpliwej wartości dzieła w których faktów jest bardzo mało. Ale spójrzmy teraz od...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Marcin 04.03.2024 09:56
Czytelnik

,,dobry portal" - właściwie już od dawna zależy mu (redakcji) na sensacji, czy wpychaniu danej ideologii.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
konto usunięte
29.02.2024 21:48
Czytelnik

Użytkownik wypowiedzi usunął konto

domekzkart 29.02.2024 20:10
Czytelniczka

Hmmm, ciekawa jestem jak przedstawią Tatuażystę z Auschwitz, zapowiada się ciekawie, ale może się okazać zupełnie odwrotnie

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Dudensky 29.02.2024 14:55
Czytelnik

Ogólnie to nie chce mi się oglądać "Shoguna", ale jestem troszeczkę ciekaw, czy jest scena na tej domówce, gdzie wszyscy wokół chcieli na siłę "ugościć" Blackthorne'a proponując cimcirimci z kobietami, mężczyznami, a w końcu z żywym inwentarzem. Przyznaję, że przez chwilę myślałem, że to scena z Comedy Central.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Moki 29.02.2024 12:46
Czytelniczka

Tatuażysta dostał Keitela i muzykę Zimmera. Nie wiem czym się oni w Hollywood kierują kiedy kręcą takie rzeczy ale mnie dziwi jedno: w kwestii tej książki jesteśmy praktycznie wszyscy zgodni,  ona jest okropna. Jak doszło do tego że stała się takim hitem? Jak historia tak płytka,  tak pełna niezrozumienia tematu o którym pisze autorka mogła zostać w Polsce historyczną...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Jeremy_LK Lk 29.02.2024 10:37
Czytelnik

Tatuażysta z Auschwitz to jedna z tych książek, którą po przeczytaniu postanowiłem wyrzucić do śmieci zamiast odsprzedawać. Tym sposobem uratowałem jakiegoś biedaka od czytania tych grafomańskich bzdur. Serial zapowiada się podobnie. 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Paulina 29.02.2024 08:36
Czytelniczka

Jeszcze żadnej z tych książek nie czytałam, ale interesuje mnie najbardziej
Tatuażysta z Auschwitz i
Martwa strefa. Intrygują mnie także wampiry, więc 'Wywiad z z wampirem" też kusi.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Tatuażysta z Auschwitz  Martwa strefa
Krzysztof Gromadzki 28.02.2024 16:29
Czytelnik

Shogun to książka, która od dłuższego czasu za mną chodzi i szepcze mi do ucha, żebym ją przeczytał. Chyba najwyższy czas, żeby to wreszcie zrobić. Jako dziecko oglądałem pierwszą ekranizację "Shōguna" z Richardem Chamberlainem w roli głównej, ale niewiele z niej pamiętam, co mnie w sumie cieszy, bowiem nie popsuje mi przyjemności z...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
 Shogun
Paulina 29.02.2024 08:39
Czytelniczka

Ostatnio najpierw przeczytałam książkę
Już mnie nie oszukasz na kilka dni przed premierą serialu. No i to był błąd, bo początkowo zabrało mi to radość z oglądania serialu, ale wkrótce okazało się, że jednak serial jest lepszy (według mnie) od książki. Niemniej jednak czytać i oglądać w krótkim czasie tę samą historię to...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
 Już mnie nie oszukasz
Krzysztof Gromadzki 29.02.2024 09:49
Czytelnik

@Paulina Twórcy kinowej czy serialowej ekranizacji mają tę przewagę nad pisarzem piszącym książkę, że przystępując do realizacji ekranizacji, doskonale znają literacki pierwowzór i oryginał. Wiedzą o nim niemal wszystko i znają na wylot wszystkie jego mocne i słabe strony. Znają opinie krytyków i czytelników i mają bardzo dużo czasu, żeby perfekcyjnie przygotować się do...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Paulina 29.02.2024 10:17
Czytelniczka

@Krzysztof Gromadzki zdecydowanie masz rację, twórcy seriali i filmów mają przewagę nad autorami w wielu kwestiach, poza tym w serialach niejednokrotnie pojawiają się zupełnie nowe wątki, które w powieściach nie miały miejsca (mam tu stale na myśli przytoczony wcześniej przeze mnie tytuł). Trudniej jest też czasami coś ubrać w słowa niż pokazać. 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Jeremy_LK Lk 29.02.2024 10:43
Czytelnik

Shogun z "ojcem Raplhem de Bricassartem" w roli głownej nie ma nic wspólnego z książką. Więc nawet jakbyś pamiętał to żadna strata :D Co do samej książki to polskie wydanie jest tragiczne. 1200 stron, a literki tak małe, że trzeba mieć lupę. Za to audiobook daje radę. Lektor czuje klimat i słucha się bardzo dobrze. Trzeba tylko wziąć pod uwagę, że trwa 51h.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Krzysztof Gromadzki 29.02.2024 10:49
Czytelnik

@Paulina Kiedyś, jeszcze jako nastolatek, obejrzałem film pt. "Ostatni Mohikanin" na podstawie powieści Jamesa Fenimore'a Coopera z 1992 roku, gdzie główne role zagrali Daniel Day-Lewis i Madelaine Stowe. Ten film sam w sobie, to był remake ekranizacji z 1936 roku. Dopiero z 10 lat później, kiedy przeczytałem literacki oryginał, uświadomiłem sobie, że książka i film to tak...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Paulina 29.02.2024 10:56
Czytelniczka

@Krzysztof Gromadzki tak to bywa, że książka to tylko podwaliny, jakiś fundament, na którym scenarzyści budują coś zupełnie nowego. To tylko dla nich inspiracja. Takie działania mogą wprawić w osłupienie, ale niekiedy wpływają na korzyść całej historii i okazują się dobrym pomysłem.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Krzysztof Gromadzki 29.02.2024 11:23
Czytelnik

@Paulina W swoim poprzednim wpisie pisałaś, że "trudniej jest też czasami coś ubrać w słowa, niż pokazać". Rzeczywiście, czasem tak jest, ale często bywa też dokładnie odwrotnie. Trzeba ogromnie docenić literacką wizję autorskiego świata, dopracowanego niemal w najdrobniejszych szczegółach, jakie stworzyli w swoich powieściach fantasy lub science fiction Tolkien, C.S....

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
NiegdyśNatalia 29.02.2024 19:10
Czytelniczka

@Krzysztof Gromadzki Krzysiu💮  Shogun i czytałam i słuchałam. Bardzo polecam☺️ Nie widziałam jednak ekranizacji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Shogun
Krzysztof Gromadzki 29.02.2024 19:20
Czytelnik

@NiegdyśNatalia Będę zamawiał "Shōguna" na dniach. Zastanawiam się tylko, co jeszcze wybrać. Chyba sięgnę po "Nostromo" Conrada. Pozdrawiam serdecznie! 🤗

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
NiegdyśNatalia 29.02.2024 19:27
Czytelniczka

Nostromo super😍 Ja wzięłam się za  Talita pamiętam, że polecałeś mi autora? (jeśli coś mylę wybacz). Rewelacyjne opowuadania. Świetny autor.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Talita
Krzysztof Gromadzki 29.02.2024 19:37
Czytelnik

Nic nie pomyliłaś Natalko. Polecałem Ci opowiadania Huellego, a już "Talitę" w szczególności. Cieszę się, że Tobie też pisarstwo Huellego bardzo się podoba i jednocześnie żałuję, że odkryłem jego książki tak późno. 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się