Shogun

Tłumaczenie: Małgorzata Grabowscy
Cykl: Saga Azjatycka (tom 1)
Wydawnictwo: vis-a-vis/Etiuda
Shōgun
Mateush

Główny bohater rozgrywającej się na przełomie XVI i XVII wieku opowieści – angielski żeglarz John Blackthorne trafia do Japonii w przełomowym momencie jej historii- tuż po śmierci genialnego wodza i reformatora, który zjednoczył kraj Toyotomiego Hideyoshiego. Władzę ma objąć jego kilkuletni następca, jednak do uzyskania przez niego pełnoletności władzę sprawuje 5-osobowa Rada Regencyjna. Wkrótce między jej członkami dochodzi do konfliktu, którego kulminacją staje się bitwa pod Sekigaharą, w której samuraje pana Toranagi zabili kilkadziesią tysięcy żołnierzy wroga. A do tego zwycięstwa w znacznej mierze przyczynił się angielski żeglarz John Blackthorne. Niezwykle żywa akcja, panorama Japonii i obyczajów jej mieszkańców, zderzenie kultur. Miłość, nienawiść, zemsta a wszystko to w powieści-maratnie ale maratonie najszybszym w Twoim życiu...

źródło opisu: http://www.etiuda.net/?p=productsMore&iProduct=185

źródło okładki: http://www.etiuda.net/?p=productsMore&iProduct=185

Pirate_Ship | 2018-06-01
Przeczytana: 01 czerwca 2018

Dla mnie „SHOGUN” Jamesa Clavella to powieść wyjątkowa wśród literatury przygodowo – awanturniczej, spędziłem cudowny tydzień, delektując się niezwykła historią, tej książce nie można niczego zarzucić, na każdym kroku odczuwamy zafascynowanie autora kulturą Dalekiego Wschodu, to w jaki sposób opisał średniowieczną Japonią budzi mój podziw, od pierwszej do ostatniej strony byłem świadkiem niesamowitej opowieści, która pochłonęła mnie na długie wieczory, książkę czyta się z ogromnym zainteresowaniem nie można się od niej oderwać, ta powieść wciąga jak grzęzawisko, ekscytuje, pobudza wyobraźnię tym bardziej jeżeli jest się miłośnikiem kultury Kraju Kwitnącej Wiśni.

Książka opowiada o losach angielskiego żeglarza Johna Blackthorna, który pilotując fregatę pod holenderską banderą dociera do wybrzeży Japonii, z garstką współtowarzyszy po długim i wyczerpującym rejsie. Tu początkowo zaczyna się walka o przetrwanie, bowiem Anjin-san zostaje pojmany, później w wyniku niecodziennych...

gwiazdka | 2017-03-16
Na półkach: Przeczytane, Rok 2017
Przeczytana: 16 marca 2017

Trochę zajęła mi lektura „Shoguna”, bo w końcu książka liczy prawie tysiąc stron. Clavell pokazał się tutaj z najlepszej strony. Po pierwsze świetny język, po drugie rewelacyjne opisy zwyczajów japońskich, wspaniale pokazane tło obyczajowe, do tego dochodzi wprost idealne studium psychologiczne głównych bohaterów. Dodać jeszcze ciekawe wydarzenia, zderzenie dwóch światów: europejskiego i azjatyckiego na przełomie XVI oraz XVII wieku, kiedy znajomość innych krajów była znikoma, prawie zerowa i dostałam wspaniałą lekturę, niełatwą, pełną szczegółów, ale jednak książkę, od której trudno było się oderwać. Nie mam porównania z filmem, nigdy go nie obejrzałam, ale powieść jest jedyna swoim rodzaju, być może nie wszystkie szczegóły są idealnie zgodne z prawdą (jak jedzenie ziemniaków w XVI wiecznej Europie), ale w ogromnym stopniu przybliżają czytelnikowi kulturę Japonii. Dla mnie dość ciężka, ale jednak jedna z najlepszych powieści, jakie przeczytałam.

zosia_bm | 2017-05-02
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 01 maja 2017

Shogun – dzieło niemal monumentalne (ponad 100 stron), pokazujące inną epokę, inny świat, inną kulturę. Dzieło o wielu wątkach pochłaniające myśli, uczucia i bardzo dużo czasu. Przedstawia historię japońską wieku XVI, którą mało znamy. Poznajemy obyczaje zupełnie nam obce, przez co bardzo ciekawe i zaskakujące. Wszystko napisane pięknym językiem, dzięki któremu delektowałam się historią angielskiego żeglarza Johna Blackthorna (który niespodziewanie znalazł się na obcej ziemi,
w obcej kulturze ,zupełnie nie znając języka japońskiego) i pięknej, mądrej samurajki Mariko-san. Poznajemy moc walki o władzę i intryg między panem Toranagą a panem Ishido, najbardziej znaczącymi samurajami opisywanej epoki w Japoni. Śledzimy starcie dwóch kultur i brak akceptacji dla inności (niestety zjawisko znane również we współczesnym świecie).
Książka, która wzbudza refleksje nad życiem, nad akceptacją inności, nad krzewieniem wiary i brakiem tolerancji. Dostarcza bardzo wielu emocji. Polecam.

Gosia | 2017-11-20
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 19 listopada 2017

Prawdziwie epicka powieść Jamesa Clavella. Na jej przeczytanie trzeba zarezerwować sobie trochę czasu, bo lektura do łatwych nie należy.
Jest w powieści bardziej przystępna warstwa obyczajowa z wątkiem miłosnym, ale sporo też w niej wiadomości historycznych, politycznych, kulisy walki o władzę. Akcja toczy się w roku 1600. Władca Japonii zmarł, pozostawiając nieletniego następcę. Krajem rządzi Rada Regentów złożona z pięciu członków. I jak to zwykle w takich wypadkach bywa, każdy usiłuje zagarnąć dla siebie jak najwięcej. Od 20 lat swoje wpływy rozszerzają też portugalscy jezuici pośredniczący w handlu jedwabiem z Chinami. Wśród Japończyków zdania co do przydzielania przywilejów jezuitom są mocno podzielone. Jak każda nieznana nowość budzą oni słuszne obawy. Do tego dochodzą tarcia w kościele, inne zakony też pragną uszczknąć coś dla siebie.
W całej tej sytuacji pojawia się kolejny obcy statek, tym razem holenderski z angielski pilotem Johnem Blackthornem.
Zderzenie kultur i...

Shimik | 2015-10-07

Niezły opis Japonii z tamtych czasów, historia też jest ciekawa. Ale prawdę mówiąc jedynie co wiem o Japonii to to że mieli Samurai czyli takich wojowników co mieczami machali:P Więc cała ta kultura jest dla mnie nowa i powiem szczerze bardziej podoba mi się Europejska:) Wracając do samej książki to była całkiem ciekawa i warta przeczytania, więc jak kogoś kręcą tamte klimaty to jest książka jak najbardziej dla niego!!

fiNka | 2015-08-17
Przeczytana: 17 sierpnia 2015

Feudalna Japonia, rok 1600. Po latach dyktatury wojskowej, Japonia jest w politycznej rozsypce.
Po śmierci taiko, krajem rządzi Rada Regentów w imieniu nieletniego syna zmarłego dyktatora.
Rada Regentów zamierza utrzymać władze do czasu osiągnięcia pełnoletności przez pozostawionego następcę.
Jednak jeden z pięciu regentów - Toranaga ma swoje własne plany.
W tym czasie u brzegów Japonii rozbija sie holenderski statek handlowy z angielskim pilotem na pokładzie.
Pilot ów - John Blackthorn, zostaje więźniem regionalnych samurajów, którym przewodzi właśnie Toranaga.
Blackthorn używając ładunku statku (broni oraz amunicji) jako karty przetargowej, zmienia swoje położenie na korzystniejsze i z czasem staje sie faworytem Toranagi.
Fascynująca powieść, pełna intryg, zdrad, politycznych spisków i walki o władze. Zderzenie dwóch kultur, miłość i nienawiść to wszystko towarzyszy nam przez blisko 1200 stron lektury. Lektury o tyle intrygującej i wciągającej, ze przez te 1200 stron ani...

sai | 2015-10-26
Przeczytana: 26 października 2015

Coś pięknego, dziękuje Peterowi V Brettowi że podesłał ten tytuł na kawernie zapytany o swoje ulubione książki. Skusił mnie no i przeczytałem. Moje marzenie, odwiedzić Japonię. Interesuję się kulturą japońską i tutaj kolejny zastrzyk informacji, opisane zwyczaje kultura zachowania. Mnóstwo wiedzy, powiedziałbym że wartka wciągająca akcja elementy romansu wszystko pięknie skomponowane. Oj wrócę do książki, wrócę. Szkoda że w takim momencie się kończy, szkoda że to tylko ponad 1000 stron. Polecam naprawdę, lektura obowiązkowa. Jeśli macie coś podobnego i czytacie mój komentarz, proszę o jakąś wiadomość z tytułem.

Można zachwycać się w tej powieści wszystkim! Mamy wspaniałych i żywych bohaterów. Mamy niezwykle ciekawe, dramatyczne i interesujące przygody. Mamy piękny i romantyczny wątek miłości, która trwa mimo przeszkód i różnic! Mamy pięknie ukazaną kulturę japońską, zwłaszcza w zderzeniu z nią głównego bohatera.

Ja natomiast jestem oczarowana sposobem ukazania relacji, która w pewien sposób była też przyjaźnią, głównego bohatera Johna Blackthorne'a i pana Toranagi.

Nigdy nie zapomnę ich pierwszej rozmowy, kiedy Blackthorne opowiada Toranadze o swojej przeszłości, i mówi, że walczył po stronie buntowników w Niderlandach przeciwko Hiszpanii , na co Toranaga zauważa surowo:
" - Jeśli chodzi o bunt przeciwko władcy, to nie ma żadnych okoliczności łagodzących".
A Blackthorne odpowiada:
- Chyba, że się zwycięży"!
I Toranaga roześmiał się i zrozumiał - bo myślał identycznie:)

Jest to też świetna powieść o zdobywaniu władzy, nie tylko między panem Toranagą a panem Ishido. Ile tam było...

FannyBrawne | 2017-09-02

,,Shoguna” przeczytałam tylko dlatego, że kupiła ją moja mama. Nigdy nie słyszałam wcześniej o tej powieści ani serialu na jej podstawie, jednak gdy dowiedziałam się, że jest taki kultowy bardzo chciałam sprawdzić, co ludziom się tak podoba w tej historii.

Akcja dzieje się na przełomie XVI i XVII wieku. Angielski żeglarz, John Blackthorne, rozbija się u wybrzeży Japonii i wbrew swojej woli zostaje uwikłany w walkę o władzę między dwoma pretendentami do japońskiego tronu – Ishido Mitsunarim i Toranagą(Tokugawą). Mężczyzna musi przystosować się do całkowicie obcej rzeczywistości. Nie spodziewa się, że zostanie szanowanym członkiem japońskiej społeczności, a nawet znajdzie w tym kraju miłość.

Książka, którą zakończyłam te wakacje, była zarazem tą którą czytałam najdłużej. ,,Shogun” jest długi(w moim wydaniu tysiąc dwieście szesnaście stron, niecałe dwieście mniej niż liczy sobie moja domowa Biblia), wielowątkowy, szczegółowy, a ja nie interesuję się Japonią i nie znam jej historii,...

Koronczarka | 2014-05-13
Przeczytana: 13 maja 2014

Ponad tysiąc stron w innym świecie. Wciąga nie tylko przygoda, piękna miłość, ale przede wszystkim japoński świat i zderzenie kultur. Dwa tak bardzo różne światy europejski i japoński widziane są z typową dla obcości nietolerancją. Narrator relacjonuje punkty widzenia jednej i drugiej nacji, co pozwala na zrozumienie egzotycznego świata. Książka o władzy i jej zdobywaniu. Trochę przypominała mi naszego "Faraona"