Religia

Tłumaczenie: Maciej Szymański
Cykl: Mattias Tannhäuser (tom 1)
Wydawnictwo: Rebis
7,75 (348 ocen i 55 opinii) Zobacz oceny
10
35
9
77
8
89
7
84
6
45
5
13
4
4
3
1
2
0
1
0
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
tytuł oryginału
The Religion
data wydania
ISBN
9788378185017
liczba stron
752
kategoria
historyczna
język
polski
dodała
joly_fh

Ich bogiem jest wojna, a każdy bóg potrzebuje swojego diabła. Święta wojna – droga do zbawienia czy szaleństwo? Jest rok 1565. Z wybrzeży Złotego Rogu Sulejman Wspaniały wysyła największą armadę od czasów starożytnych z misją unicestwienia najbardziej nieprzejednanych wrogów Turcji: joannitów, sposobiących się do obrony swej twierdzy na Malcie. Dla Turków chrześcijańscy rycerze Zakonu...

Ich bogiem jest wojna, a każdy bóg potrzebuje swojego diabła. Święta wojna – droga do zbawienia czy szaleństwo?

Jest rok 1565. Z wybrzeży Złotego Rogu Sulejman Wspaniały wysyła największą armadę od czasów starożytnych z misją unicestwienia najbardziej nieprzejednanych wrogów Turcji: joannitów, sposobiących się do obrony swej twierdzy na Malcie. Dla Turków chrześcijańscy rycerze Zakonu Świętego Jana z Jerozolimy są piekielnymi psami; oni sami zaś nazywają swój zakon Religią. Jedni i drudzy są przekonani, że toczą świętą wojnę, że służą Woli Bożej, która usprawiedliwia każde okrucieństwo, i że czeka ich za to nagroda w raju. W barbarzyńskie starcie dwóch militarnych i cywilizacyjnych potęg, islamu i chrześcijaństwa, wplątane są losy Mattiasa Tannhäusera, najemnika na usługach joannitów, oraz pięknej Carli, którzy podejmują próbę ucieczki z wyspy pośrodku piekła. Tim Willocks pisze z rozmachem, kreśląc niezwykle plastycznie dzieje małej wyspy i jej obrońców, tworzy bohaterów z krwi i kości. Miłość, seks, nienawiść, heroizm, bezgraniczna odwaga i szczęk zakrwawionych szabel i rapierów – to jest RELIGIA – powieść, która zapadnie ci w pamięć na bardzo, bardzo długo.

 

źródło opisu: Wydawnictwo Rebis, 2014

źródło okładki: Wydawnictwo Rebis, 2014

pokaż więcej

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Dodaj dyskusję
Dyskusje o książce
pokaż wszystkie
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (930)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 1338
Jarek Zawisza | 2019-04-17
Na półkach: 2012, Przeczytane
Przeczytana: 2012 rok

Religia, Willocks'a to:
Przede wszystkim brawurowa akcja, czytałem z otwartą gębą i toczyłem ślinę z pyska...
Jak można napisać tak ciekawą historię o historii?

Żeby było zabawniej książkę polecił mi... mój stomatolog ;)
I wdzięczny mu jestem za to, bardziej niż za dłubanie w zębach.

Tim Willocks wgryzł się w temat i odnoszę wrażenie że w bardzo realistyczny sposób opisał życie w XVI wiecznej Europie.
Podziały, konflikty religijne, wojująca reformacja, wszechwładna inkwizycja, mnożące się jak grzyby po deszczu chrześcijańskie i parareligijne sekty.
A tuż za morzem, na wschodzie, wschodząca, silna i zjednoczona gwiazda Imperium Osmańskiego z mieczem Proroka uniesionym nad głową.
W całą tę historyczną osnowę wpisane są losy Mattiasa Tannhäusera, porwanego z rodzinnej wioski przez Turków, pacholęciem będąc.
Wychowany i wykształcony przez osmańskiego dowódcę więc i do wojaczki snadnie przyuczony został.
Postanawia jednak porzucić turecką służbę i zarabiać na życie trudniąc się...

książek: 845
Bożena | 2014-05-16
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: maj 2014

Imperium osmańskie włada już niemal całym wschodnim obszarem Morza Śródziemnego zdobycie Malty pozwoliłoby sułtanowi Sulejmanowi objąć władzę nad całym akwenem. Ale na wyspie są joannici - Zakon Szpitalników pod wezwaniem Św. Jana Chrzciciela (tu zwany Religią), który posiada potężną flotę i nie łatwo będzie go pokonać. I właśnie te historyczne wydarzenia - oblężenie Malty w 1565 roku oraz wojna religijna między chrześcijanami i muzułmanami- stały się kanwą do przedstawienia losów Mattiasa Tannhausera, mężczyzny który boryka się z osobistymi dylematami, miewa wzloty i upadki ale ceni sobie wartości takie jak przyjaźń, męstwo, honor i odwagę. Wytrwale dąży do osiągnięcia wybranego celu i wywiązuje się z danego słowa, chociaż nie zawsze postępuje zgodnie z obowiązującym prawem. Tim Willocks w niezwykle barwny, żywy i szczegółowy sposób przedstawił nam obraz najazdu kilkutysięcznej armii Turków na tą niedużą, skalistą wyspę, której broni w charyzmatyczny sposób nieliczna grupa rycerzy...

książek: 1144
Sargento_Garcia | 2014-02-20
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Ebook
Przeczytana: 20 lutego 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Bardzo dobrze napisana książka o tematyce historycznej. Tim Willocks w bardzo realistyczny sposób opisuje zarówno sceny batalistyczne jak i realia życia w XVI wiecznej Europie. Akcja prawie całej książki ściśle wiąże się z oblężeniem Malty przez armię turecką. Na tym tle autor prowadzi czytelnika przez historię miłosną, polityczne gry władców, zakonów rycerskich i Kościoła Katolickiego z Papieżem na czele.

Głównym bohaterem książki jest Mattias Tannhäuser porwany za młodu z rodzinnej wioski i wychowany przez osmańskiego dowódcę. Po latach burzliwej służby opuszcza on armię turecką i próbuje zając się handlem. Jest on jednak rozdarty między dwie kultury i przez całą książkę czytelnik może obserwować toczącą się w Mattiasie wewnętrzną walkę. Pomimo swoich zasług zdaje on sobie dokładnie sprawę, że już do końca życia będzie dla Turków Europejczykiem, a dla Katolickich Europejczyków heretykiem i innowiercą.

Willocks świetnie wykorzystuje swoją wiedzę zawodową by ukazać odbiorcy...

książek: 3511

Na początku chciałbym podziękować Wydawnictwu Rebis za udostępnienie egzemplarza do recenzji. Książka swoją premierę miała dokładnie tydzień temu (tj. 4 lutego 2014) i z miejsca stała się bestsellerem. Książka ta jest wznowieniem tegoż samego tytułu z 2006, które również ukazało się nakładem Wydawnictwa Rebis.

Jak bardzo łatwo się domyśleć jest to powieść historyczna rozgrywająca się w drugiej połowie XVI wieku, w czasach Świętej Inkwizycji oraz rozkwitu różnych odłamów Kościoła w postaci reformacji, luteranizmu czy kalwinizmu. Jednak głównym tłem historycznym jest Wielkie Oblężenie Malty z 1565 roku. Sama akcja jednak rozpoczyna się 25 lat wcześniej, czyli w roku 1540, kiedy to poznajemy jednego z głównych bohaterów powieści Matiasa Tanhausera. Jest on 12-letnim synem kowala w małej wiosce, gdzieś we wschodnich ziemiach Franków. Poznajemy go w momencie, gdy sam wykuwa swój pierwszy w życiu sztylet, którym to musi ochraniać siebie i swoich bliskich przed atakiem na wioskę części...

książek: 1393
boziaczek | 2014-03-05
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam

Religia zawiera w sobie chyba wszystkie znamiona dobrej lektury. Świetna książka, która uzależnia i nie można się od niej oderwać!
Autor posiada niezwykły talent snucia opowieści i bardzo zgrabnie przenosi czytelnika na teren XVI-wiecznej Malty nękanej tureckimi najazdami. Główny bohater, Matthias, to zaprawiony w bojach "żołnierz", ni Turek, ni Bawarczyk, sprzedający swoje "wojenne" rzemiosło temu, który zapłaci więcej. Posiada ogromną wiedzę na temat armii tureckiej, jej mocnych i słabych stron, i nie tylko... W walce o Maltę wspomaga zakon Joannitów - Rycerzy Św. Jana, a przy okazji prowadzi własną misję odnalezienia syna hiszpańskiej hrabiny.
Tyle o treści:) Książka jest dobrze napisana, sama się czyta. Sceny batalistyczne nie dłużą się, ukazane są bardzo plastycznie. Bohaterowie zmagają się ze swoimi słabościami; nie ma tu wyrazistego podziału na dobrych i złych, wszyscy bohaterowie walczą ze swoimi namiętnościami, dokonują wyborów, które nie zawsze są dobre, jak w życiu. W...

książek: 6871
allison | 2013-11-12
Przeczytana: 11 listopada 2013

„Religia” Tima Willocksa To jedna z najciekawszych i najbardziej wartościowych powieści historycznych, jakie miałam przyjemność przeczytać.

Akcja skupia się na szesnastowiecznych walkach joannitów z Turkami, przede wszystkim na obronie Malty, która od początku wydaje się skazana na klęskę. Zakonnicy i rycerze podejmują ją jednak, gdyż jest to dla nich sprawa honoru, obrony religii i walki o zatrzymanie tureckiej hegemonii w Europie.
Na tle dramatycznych wydarzeń militarnych rozgrywają się dramaty osobiste bohaterów, którzy uwikłani zostają w politykę, nawet jeśli wcale tego nie pragną.

Miłość, przyjaźń, nienawiść i fanatyzm to tematy, które budują fabułę "Religii". Większość wątków zaskakuje i na pewno stanowi to jeden z atutów powieści.
Inny jej walor to historiozoficzne treści. Autor pokazuje walkę o władzę jako obsesję, która towarzyszy ludziom od początku istnienia świata. Walka ta, oparta na krwawej przemocy, mimo iż łamie idee każdej religii, staje się paradoksalnie jej...

książek: 849
Marcin | 2017-12-31

Znakomita i porywająca, choć operująca nieco wyświechtanymi schematami w typie demonicznego i podstępnego mnicha inkwizytora (Ludovico Ludovici), postaci nieśmiertelnie pokutującej na kartach tego rodzaju powieści może nawet od czasów Edgara Alana Poe ("Studnia i wahadło"), a z pewnością dobrze już w tym gatunku zadomowionej za przyczyną doskonałej, choć pełnej irytujących przekłamań powieści Umberto Eco "Imię róży". Także i bohater cyklu, który Tim Willocks "Religią" otwiera (Mattias Tannhauser - skojarzenia z operą Wagnera najzupełniej nieprzypadkowe), to postać nieco już ograna. Awanturnik pełną gębą, trochę cynik, trochę łgarz, a przy tym niepośledni całkiem intelektualista i myśliciel. Taki rzec by można homo faber, co to z niejednego pieca chleb jadł i do niejednego boga modły swe zanosił. Historia to zmyślona jakich wiele, jednak całkiem nieźle i z pewną nawet gracją opowiedziana. Autorowi z pewnością można pozazdrościć niebywałego talentu w konstruowaniu scen...

książek: 1372
Heisenberg | 2016-04-23
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam

Rewelacyjna „cegła”! Czytało się tak, że trudno się było oderwać.
Dla miłośników powieści historycznych to wymarzona lektura!

książek: 1959
Basia_ | 2013-05-18

Obszerna powieść historyczna , której akcja rozgrywa się przede wszystkim w 1565 r. Główne tło powieści to obrona Malty przez zakon Joannitów przed Turkami.Do tego zgrabnie wplecione wątki miłosne i intryga.

Warto przeczytać !

książek: 2137
emindflow | 2018-05-12
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 11 maja 2018

Tytułowa Religia to nazwa, jaką sami określali się rycerze zakonu joannitów osiedleni na Malcie, a powieść opowiada o heroicznej obronie tej wyspy przed inwazją turecką w 1565 r.
Wątek stricto militarny jest tu dominujący, przy czym autor, co charakterystyczne, wcale nie poświęca najwięcej uwagi scenom batalistycznym, a bombarduje wręcz czytelnika szokującymi i niesamowicie sugestywnymi opisami pól bitewnych i skutków oraz ofiar kolejnych walk. To z pewnością nie jest lektura dla bardziej wrażliwych, bo te obrazy mogą robić wstrząsające wrażenie swoją sugestywnością i realizmem.
Swego rodzaju przeciwwagę dla tych okropieństw stanowi drugi główny wątek - romansowo-przygodowy, szkoda tylko, że do bólu przewidywalny.
Do wyższej oceny zabrakło mi w tym wszystkim tła społeczno-obyczajowego i solidniejszego osadzenia w kontekście historycznym. Poza tym porywając się na tak obszerną powieść dobrze mieć jakiś pomysł, żeby utrzymać uwagę czytelnika na wysokim poziomie, a tu momentami...

zobacz kolejne z 920 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.
Cytaty z książki
lista cytatów dodaj cytat
Inne książki autora
więcej książek tego autora
zgłoś błąd zgłoś błąd