Król szczurów

James Clavell Wydawnictwo: Vis-á-Vis/Etiuda Cykl: Saga Azjatycka (tom 4) literatura piękna
King Rat
literatura piękna
2013-06-10
Małgorzata Grabowska, Andrzej Grabowski
II wojna światowa Indochiny

Książka znakomita. Jak dla mnie obowiązkowa lektura dla każdego. Już po raz czwarty przeczytana przeze mnie.

Styl Jamesa Clavella jest niepodrabialny. To jeden z tych pisarzy, którzy z łatwością wciągają czytelnika w zbudowany przez siebie świat. ‘Król szczurów’ to jego debiut, dosyć późny debiut – wydając książkę autor miał 41 lat. Opowieść o życiu więźniów obozu jenieckiego w Singapurze pod koniec II wojny światowej. Oparta w dużej części na przeżyciach samego Clavella, który w...

Książka wykorzystana w pracy na maturę ustną z polskiego. Przedstawia nowe spojrzenie na realia obozowe, choć tragizm i śmierć innych obozowiczów zanika, trzeba przyznać, że autor przechwycił pięknie motyw wchodzenia w system jednostki.

Must read. Klasyka.

Świetna powieść!

Ta książka rozpoczęła moja przygodę z Clavellem, od którego nie ma lepszego pisarza o Azji, a i w ogóle można polemizowac, czy ktoś pisał od niego lepsze książki przygodowe. A tej książce wartości dodaje jeszcze fakt, że jest oparta na jego własnych przeżyciach. Fascynująca opowieść o przeraźliwie ciezkim życiu w japońskim obozie jenieckim, gdzie jak wiadomo więźniowie byli...

"Król szczurów" wespół z powieścią "Shōgun" to duet nie do pobicia w twórczości znakomitego Jamesa Clavella,chociaż tło historyczne wydarzeń opisywanych w obu książkach dzieli kilka wieków,łączy je jednak obszar na kuli ziemskiej,jakże często goszczący bohaterów powieści Jamesa Clavella.Niewiele jest książek takich jak "Król szczurów",które w tak plastyczny i wyrazisty...

Bardzo fajna książka.

Zupelnie nie potrafiłam się wciągnąć w opowiadaną historię

Pierwsza ze słynnych azjatyckich powieści Clavella. Akcja toczy się pod koniec II wojny światowej w obozie na terenie obecnego Singapuru, gdzie Japończycy przetrzymują jeńców wojskowych — Brytyjczyków, Australijczyków i Amerykanów. W dużej mierze wykorzystuje motywy autobiograficzne — Autor spędził jakiś czas w opisywanym więzieniu.

Na pierwszym planie mamy dwóch...

Dyskusje

6 788