Tai-pan

Cykl: Saga Azjatycka (tom 2)
Wydawnictwo: vis-a-vis/Etiuda
Tai-pan
historyczna
Marvil

Na przekór przeciwnościom losu dwie handlowe potęgi rywalizują ze sobą o władzę nad brytyjską kolonią w Hongkongu i monopol na handel z Chinami. Dwóch kupców-żeglarzy i jednocześnie śmiertelnych wrogów, Dirk Struan zwany Tai-Panem, głowa spółki handlowej Noble House oraz Tyler Brock, właściciel spółki Brock i Synowie walczą o dominację nie przebierając w środkach.

źródło opisu: okładka

źródło okładki: http://www.etiuda.net/?p=productsMore&iProduct=209

Pirate_Ship | 2018-06-13
Przeczytana: 13 czerwca 2018

„TAI PAN” to zarówno fascynująca powieść historyczna, jak i przygodowa, obyczajowa i sensacyjna, której akcja rozpoczyna się w roku 1841 czyli w okresie wojen opiumowych kiedy Hongkong staje się kolonią brytyjską. Książka napisana z ogromnych rozmachem , ujawnia wiele interesujących faktów historycznych z tamtego okresu, opowiada o początkach ekspansji przez Brytyjczyków Hongkongu, który stał się kluczową bazą handlową z Chinami.

Uwielbiam tego typu książki, głównie za sprawą ich specyficznego klimatu oraz wartości poznawczych, ta historia mnie oczarowała, od pierwszej do ostatniej strony nie sposób się nudzić, byłem uczestnikiem wielkiej przygody oraz przeniosłem się w klimat tamtych czasów, James Clavell po raz kolejny udowodnił, iż wie jak porwać czytelnika, dzięki mistrzowskiemu konstruowaniu akcji i stopniowaniu napięcia.

Ja dla mnie fenomenalny pisarz, znawca kultury Dalekiego Wschodu, człowiek orkiestra, jeden z moich ulubionych pisarzy, każdy czas spędzony przy jego...

gwiazdka | 2018-02-06
Na półkach: Rok 2018, Przeczytane
Przeczytana: 06 lutego 2018

„Tai- pan” to świetna historia, napisana z wielkim rozmachem. Clavell rewelacyjnie oddaje ducha czasów, znakomicie i bardzo wiarygodnie przedstawione postaci, a tych jest różnorodność. Do tego książka napisana jest w naprawdę interesujący sposób, ciekawość, co będzie dalej to główna siła napędowa, jaka mną kierowała podczas lektury. Nie zastanawiałam się, czy daleko do końca, czy dużo już przeczytałam, bo żyłam przygodami bohaterów. A jeszcze niektóre dialogi, takie zabawne, a jednocześnie świetnie wkomponowane w treść powieści.

I za innymi czytelnikami powtórzę: kunszt Clavella jest nie do pobicia.

| 2016-04-24

"Tai-Pan" - to się nazywa sensacja. Wypełnia powieść po brzegi. Albo po szczyt wzgórza, z którego roztoczy się najlepszy widok na niedaleką przyszłość, fortunę i władzę. Czyli wszystko, o co przyszło walczyć jeszcze wczoraj cichociemnym piratom, dzisiaj kupcom, a za chwilę kapitalistom, za oręże mających bezwzględność, okrucieństwo, szemrane interesy i niebezpieczne umowy. A tu właśnie, na tej skalistej wysepce, na skraju nieodgadniętych Chin, rodzi się potęga, w której pieniądz, władza i wiedza będą budowały ekonomiczną mekkę i bramę pomiędzy Wschodem a Zachodem - Hongkong.

Polecam wszystkim wielbicielom dobrej powieści, szczególnie osobom, którym nazwisko Clavella niewiele mówi. To jest doskonała szansa na spotkanie świetnej i trzymającej w napięciu prozy sprzed czasów ogłupiającej marketingowej dominacji i wciskania chłamu pod wielkimi hasłami i nazwiskami. Jeśli chcecie sensacji, która nie pozwala na chwilę oddechu, morskiego awanturnictwa i powiewu wielkiej historii na styku...

Koronczarka | 2014-05-27
Przeczytana: 27 maja 2014

Fantastyczna!! Jest połowa XIX wieku i powstaje Hongkong.
Wszystko jest w tej książce i mordercza pogoń za pieniądzem, i wielkie namiętności, i miłość przepiękna, i walka o władzę. Bohaterowie, jak zwykle u Clavella, temperamentni, niezwykli. Książka pokazuje narodziny globalnego handlu i początek wielkich przemian cywilizacyjnych, kiedy to życie nabiera tempa. Znowu też pokazuje styk dwu kultur - naszej zachodniej, anglosaskiej w większości i dalekowschodniej - chińskiej. Pasjonująca akcja, niesamowite intrygi i wyraziści bohaterowie nie pozwalają się od tej książki oderwać (ku rozpaczy męża, że znowu stracił żonę).

Nozomi | 2014-09-10

Niemal równie dobra, jak "Król Szczurów". Dirk Struan to odpowiednik Króla, minus - brak kogoś takiego jak Marlowe.

Bed | 2011-09-05
Przeczytana: 03 września 2011

Akcja tej powieści toczy się na Hongkongu i wokół niezbyt gościnnych brzegów Chin. Wielu kupców z różnych krajów próbuje handlu z tym krajem, gdzie każdy obcy jest traktowany jak niechciany barbarzyńca. Dzięki opium, które może zaproponować brytyjski rząd chiński cesarz zezwala na ustępstwa i handel herbatą. Krok po kroku społeczność handlarzy próbuje przy pomocy wojska i marynarki uzyskać dla siebie jakiś teren, port, oparcie w razie burzy czy ataku. Jednocześnie między kupcami istnieje wiele niesnasek, często jest to nienawiść istniejąca latami, przekazywana z ojca na syna. Każdy marzy by to jego przedsiębiorstwo było najpotężniejsze w Azji, on sam pociągał za sznurki w parlamencie, miał wpływ na polityków i władzę, mógł zrujnować innych - jednym słowem był Tai-panem. Nie jest to łatwe. W momencie rozpoczęcia akcji Tai-panem jest Dirk Struan. Do całego majątku doszedł sam. Wszyscy uważają, że pomaga mu diabeł. Nikt nie widzi, że i on czasem ma pecha, ale potrafi wyjść na swoje...

Magda | 2014-12-12

Kolejna okurzona i przeczytana ponownie książka i o nieba, jakie to dobre. Kolejny raz przekonałam się, że nie zawsze doceniałam kunszt pisarza.
Powieść ni to historyczna, ni to przygodowa, coś pośrodku, ale napisane z takim rozmachem że klękajcie narody. Czytałam w dzień i nocami, w każdej wolnej chwili. Będzie podobać tak samo młodszym jak i starszym czytelnikom, panom i paniom. Nie zdradzam fabuły zostawiając poznanie jej tym, którzy sięgną po książkę.

Ach , która kobieta nie chciałaby mieć przy boku takiego mężczyzny jak Dirk Struan.
Przygody z twórczością Clavella nie kończę.

Marciuchna | 2017-04-20

Już kilka razy czytałam i pewnie jeszcze wrócę. Urzeka mnie opis miłości daleki do harlequinów, nieckliwy i nieprzewidywalny. Urok dalekiego wschodu, kultury i ówczesnych obyczajów jest przedstawiony żywo i przekonywująco.
Lubię tą książkę i polecam!

| 2012-12-19
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2012
Przeczytana: 19 grudnia 2012

Kto miał do czynienia z Clavellem wie czego się spodziewać - posągowy główny bohater, łamiący konwenanse innowator. Jasno zaznaczony czarny charakter, który jednak nie jest zły z natury, a ma swoje motywacje by nienawidzić głównego bohatera - zazwyczaj są to po prostu konflikty w interesach. Cała gama ciekawych postaci drugoplanowych oraz mnogość fabularnych twistów powodujących, że ciężko oderwać się od lektury.

Clavell pisarzem wielkim nie jest ale ma dar tworzenia doskonałych fabuł i pełnokrwistych postaci dzięki czemu te jego 1000+ stronicowe powieści (chociaż akurat Tai Pan ma tylko 700) czyta się w ekspresowym tempie.

Skoro więc zachwyt to czemu taka relatywnie niska ocena?

Ano ktoś w wydawnictwie vis-a-vis/etiuda powinien dostać solidny wp...dol za wypuszczenie tej powieści w takim stanie edytorskim. Masakryczne ilości literówek, poprzenoszone w połowie linijki zdania do następnej linijki, różne rozmiary czcionek bez uzasadnienia... Normalnie nie czepiałbym się takich...

Grażyna | 2015-03-06
Na półkach: Przeczytane, Audiobooki