Noble House

Tłumaczenie: Dariusz Bakalarz
Cykl: Saga Azjatycka (tom 5)
Wydawnictwo: vis-a-vis/Etiuda
Noble House
Dariusz Bakalarz
Tomek Drozd

Inne wydania

Akcja tej opowieści rozgrywa się w ciągu kilku dni w Hongkongu w 1963 roku. Ian Dumross, potentat finansowy każdą chwilę życia poświęca pomnażaniu majątku. A musi się zmagać nie tylko z wywiadem sowieckim, służbą bezpieczeństwa komunistycznych Chin, ale także tajwańskim nacjonalistami, lekko zdziwaczałymi przedstawicielami brytyjskiej Partii Pracy, a także z żywiołami, pożarami, trzęsieniami Ziemi nękającymi Hongkong, tę enklawę bogactwa. Wielki biznes, miłość, nienawiść, walki szpiegów a wszystko to w oszałamiającym, jakże charakterystycznym dla Clavella tempie. I jeszcze dodatkowo- niezwykle wnikliwe spojrzenie Europejczyka na Państwo Środka.

źródło opisu: http://www.etiuda.net

źródło okładki: http://www.etiuda.net

| 2016-08-05
Na półkach: 2016

3-tygodniowe czytanie ponad 1000 stron drobnym maczkiem, przerywane dla oddechu innymi tytułami, ani trochę nie umniejsza w moich oczach atrakcyjności "Noble House". To mistrzowsko opowiedziana historia kilku dni z bogatego życia Hongkongu, obfitująca w istną kaskadę sensacyjnych i zaskakujących wątków. A jest o czym, bo ta nikomu niegdyś niepotrzebna wyspa stała się centrum wydarzeń, które głębokim echem mogą się rozejść po świecie. Tu konkurują mocarstwa, nacje, koncerny i wywiady. Tu depczą sobie po piętach CIA, MI-6, KGB i wywiad chiński; komuniści, nacjonaliści i kapitaliści. Upadają banki i zawiązują się nowe korporacje. Tu liczy się pieniądz i blichtr, a każdy jest tak samo przyjacielem jak i wrogiem. Byle nie był zdrajcą, a oto też niełatwo. W tym mieście najważniejsze jest tylko jedno - pozycja tai-pana, wielkiego nad wielkimi. Dla niej każdy gotów jest zrobić wszystko, zwłaszcza wbić nóż w plecy. Wszystko to dla "wielkiego toaletowego" czy "wielkiego...

gwiazdka | 2014-09-21
Na półkach: Rok 2014
Przeczytana: 21 września 2014

Książka napisana z naprawdę ogromnym rozmachem, pełna kolorytu, smaków, zapachów i ludzkich charakterów. Świetnie oddana została walka o władzę, miłość i pieniądze i to zarówno wśród białych jak i wśród Chińczyków. Powieść pełna intryg, podstępów, walki o przetrwanie. Trochę, co prawda, mylili mi się chińscy bohaterowie, bo i oni bardzo do siebie podobni, i nazwiska jednakowo brzmiące, ale jakoś w końcu przyzwyczaiłam się i do tych postaci. Ocenę zaniżyły niestety tłumy szpiegów, trochę tutaj autor jednak przesadził, co druga postać to szpieg komunistów, chwilami było to aż monotonne.

Poza tym jednym potknięciem książka moim zdaniem bardzo dobra, czyta się przyjemnie, opowiedziana z polotem historia i lekko.

Wadą był, niestety, ciężar woluminu, ale to nie miało wpływu na ocenę, a tylko na moją niewygodę, moim zdaniem praktyczniejsze byłyby dwa, a nawet trzy tomy zamiast jednego ogromniastego, do tego w twardej oprawie.

Przemysław Zyra | 2015-07-23
Na półkach: 2015
Przeczytana: 20 lipca 2015

Całkiem ciekawa historia, ale trochę rozwleczona.
Książkę zarekomendowano mi jako nieco podobną do stylu Ayn Rand. Ciężko mi się zgodzić. W przypadku Ayn Rand nic mi się nie dłużyło (no może poza przemową Galta w Atlasie). Tu inaczej - niektóre wątki nie były pociągające i czekałem aż akcja przejdzie na innych bohaterów.
Zastanawiam się, czy gdybym rozpoczął lekturę od wcześniejszych chronologicznie książek byłoby ciekawiej. Na chwilę obecną mam dość tak długich i ciężkich książek, ale w przyszłości zapewne jeszcze sięgnę po coś z twórczości autora.

rosmene | 2015-08-04

Uwielbiam książki Clavella, a ta podobała mi się jeszcze bardziej niż pozostałe. Powieść jest naprawdę długa, wątków mnóstwo, bohaterowie różnorodni - idealna lektura na wakacje.

Wiadomość dla tych, których rozczarowały zakończenia innych powieści z cyklu azjatyckiego: tutaj jest inaczej, tutaj jest ekstra :)

Snoopy | 2016-11-23
Na półkach: 2016

I znów zatraciłem się czytając. Wydanie, które posiadam składa się z 2 części w sumie ok 1500 stron, ale czas zleciał migusiem. Ba...na koniec mam niedosyt i poczucie żalu, że już koniec.

nonaznibylandii | 2014-12-22
Na półkach: Posiadam

Nie powiem, żeby 1100 stron przeleciało jak z bicza trzasnął, ale nigdy nie czytałam tak obszernej powieści, więc nie mam doświadczenia w poczuciu czasu:D Książka rewelacyjna, bardzo dużo bohaterów, niuansów, spisków, długo nie mogłam się połapać co i jak. Gdyby nie krajobraz Hongkongu, postaci Chińczyków i ich przedziwny język "łysych mnichów", "aii iaaa", i mnóstwa innych, książka straciłaby właściwie cały urok. Na tym chyba jednak polega talent autora, który znalazł ujście dla swego zamiłowania Azją. Myślałam, że niektóre słowa istnieją w językach (jak np to neh loch jakoś tam- obelga), ale nie znalazłam nigdzie indziej poza ksiażką. Już szykuję się do innych pozycji, Króla szczurów czytałam kilka lat temu - bardzo zapadł mi w pamięć.

Taratak | 2015-08-16
Przeczytana: 14 sierpnia 2015

Wielką zaletą jest skondensowanie treści w fabułę, w której bez przerwy coś się dzieje, nasycenie konkretem, bez jałowych popisów autora. Od razu zostajemy wciągnięci w rywalizację dwóch korporacji, które walczą o kontrakt z amerykańskim inwestorem. Przy okazji pojawiają się osoby, które na drugim planie wpływają na działanie kompanii handlowej jak przemytnicy, policjanci czy kochanki. Taką bogatą galerię postaci porównałbym ze ,,Złym" Tyrmanda, gdzie poznajemy motywację bohaterów czy ich stosunek do innych narodowości (zwłaszcza ciekawie prezentują się Chińczycy). Napięcie jest budowane dzięki walce z krachem giełdowym i szpiegostwem z Chin i ZSRR.
Pochłanianiu stron pomaga zwięzły styl pisania z dużą ilością dialogów. Podobał mi się zabieg z chińskimi zawołaniami i fenomenalnymi nazwami chińskimi - zwłaszcza ,,Tajny worek".

Michał Kulik | 2013-06-16
Przeczytana: 29 października 2012

Niestety ta, piąta, a także szósta część heksalogii Clavella staje się bardziej powieścią sensacyjno-szpiegowską, przez co, w porównaniu do części poprzednich, traci na uroku.

ultimateboo | 2014-05-04
Przeczytana: 10 grudnia 2012

Bardzo bym ją polecił, ale spodziewałem się ciekawszej końcówki, a tutaj się zawiodłem. Polecam, ale z lekkim niedosytem.

dziob07 | 2017-09-29