Noble House

Okładka książki Noble House
James Clavell Wydawnictwo: Vis-á-Vis/Etiuda Cykl: Saga Azjatycka (tom 5) literatura piękna
literatura piękna
Dariusz Bakalarz
Dariusz Bakalarz

Patronaty LC

Mogą Ciebie zainteresować

,,Noble House '' to piąta część Sagi Azjatyckiej, Jamesa Clavella.

Pajęcza sieć intryg utkana przez autora, robi wrażenie. Mamy tu też dużo ciekawostek, Japonia jest wielokulturowym i mającym bardzo barwne zwyczaje krajem i choćby dlatego warto się zapoznać z książkami Clavella.
Lektura dosyć obszerna, także odsluchiwałem ją nie spiesząc się przez ostatni tydzień, hm mając na uwadze i inne audiobooki....
Wspaniała przygoda, także polecam♥️♥️♥️

,,Noble House '' to piąta część Sagi Azjatyckiej, Jamesa Clavella.

Akcja "Noble house" ma miejsce w Hongkongu lat sześćdziesiątych dwudziestego wieku, czyli lekko ponad sto lat od wydarzeń opisanych w Tai-panie. Postacie z pierwszej powieści są wciąż żywe w pamięci bohaterów. Obserwujemy też, jako rodzaj smaczku, mechanizmy powstawania legend; przekształcania się, wraz z upływem czasu, pamięci o rzeczywistych wydarzeniach

Jeśli idzie o fabułę to, można by rzec, dostajemy drugi raz to samo, tylko bardziej. Noble house znów w tarapatach, znów ma szansę na biznesowy dopalacz, Tai-pan znów jest pierwszorzędnym cwaniakiem, znów mamy wątki romansowe, półświatek, geopolitykę, znów siły natury mają ostatnie słowo do powiedzenia. Formalnie jest to w zasadzie kalka, tyle że wszystko jest bardziej zawiłe, postaci jest o wiele więcej, poszczególne wątki o wiele bogatsze, a sama powieść sporo obszerniejsza.

Z literackiego punktu widzenia to bezdyskusyjna pierwsza klasa. Wszystkie intrygi są świetnie przemyślane, doskonale ze sobą współgrają, każda postać swoista, logicznie umocowana, jej postępowanie umotywowane. Językowo również bez zarzutu. Klasyczna narracja z różnymi półcieniami, naturalnymi dialogami.

W warstwie przekazu można pewnie odnaleźć wiele mniejszych i większych wątków. Uwikłanie jednostki w darwinowskiej zupie społecznej, kondycja człowieka, znaczenie przypadku, potęga przyrody i nikłość człowieka na jej tle i pewnie jeszcze parę innych rzeczy, które mi w tej chwili nie przychodzą do głowy.

Wysłuchałem w jak zwykle świetnej interpretacji Filipa Kosiora.

10/10

Jeśli idzie o...

bardzo podobała mi się poprzednia część czyli " Tai Pan", tu jakby czegoś zabrakło, bardziej współczesna, dużo polityki, mniej egzotyki, ale też dobrze się czytało i szkoda, że dalszego ciągu powieści o rodzie Struanów nie ma

Szampan, uczta, giełda, koniak, szampan, uczta, wyścigi, szampan..

Tak można z grubsza zarysować wydarzenia w książce. Cała reszta tj. szpiedzy, KGB, po raz kolejny przewijający się potomkowie Anjin San'a, to tylko drugorzędne wątki.

Książkę można pominąć bez uczucia nadmiernej straty.

Szampan, uczta, giełda, koniak, szampan, uczta, wyścigi, szampan..

Książkę można pominąć bez uczucia nadmiernej straty.

„Neng cze to lao” /Zdolny człowiek dźwiga wiele brzemion/
James Clavell, „Noble House”, Przysłowie chińskie.

James Clavell swoją powieść „Noble House” wydał w roku 1981. To piąta część, wg chronologii wydarzeń, jego znakomitej Sagi Azjatyckiej. W momencie publikacji był już pisarzem doskonale znanym, wszystkie jego wydane dotychczas powieści zostały zekranizowane przynosząc mu międzynarodową sławę. „Shogun”, „Król szczurów” czy „Tai Pan” rozeszły się na świecie w wielomilionowych nakładach.

W powieści „Noble House” powraca do tematu, który poruszył w wydanym 15 lat wcześniej „Tai Panie”. Potomkowie wielkich rodzin: Ian Dunross, dziesiąty tai pan Noble House, wybrany zgodnie z legacją założyciela – Dirka Struana i jego odwieczny wróg: Quillan Gornt, tai pan Rothwell-Gornt stają do walki o prymat w Hongkongu, zniszczenia rywala i tytuł tai pana tai panów. Odnajdujemy tu bohaterów jego poprzednich powieści, ich potomków oraz postacie zupełnie dotychczas nieznane. Co ciekawe, na kartach powieści pojawia się literackie alter ego autora – Philip Marlowe, bohater „Króla szczurów” i Robin Grey, również bohater tej powieści, komendant żandarmerii w obozie Changi.

Hongkong, brytyjska kolonia, perła w koronie imperium, wrota do Azji – to tutaj rozgrywa się akcja powieści na przestrzeni zaledwie kilku dni sierpnia 1963 roku.

Rok 1963 był dla Wlk. Brytanii rokiem szczególnym. Wydarzenia do których doszło tego roku, wstrząsnęły brytyjską sceną polityczną i miały ogromny wpływ na wydarzenia niedalekiej przyszłości. W styczniu 1963 roku uciekł do Rosji Sowieckiej Kim Philby, pracownik służb specjalnych, który jak się okazało był wieloletnim agentem NKWD. Był on członkiem siatki szpiegowskiej działającej na terenie Wlk.. Brytanii, tzw. Piątki z Cambridge, w skład której wchodzili wysocy funkcjonariusze służb specjalnych i administracji rządowej. Następnie wybuchła Afera Profumo. Minister, sekretarz stanu ds wojny, John Profumo, członek Partii Konserwatywnej, został oskarżony o utrzymywanie stosunków z prostytutką, za którą, rzekomo, miała stać Ambasada ZSRR i KGB. Skandal ten doprowadził w następnym roku do przegrania wyborów przez konserwatystów i objęcia władzy przez Partię Pracy. Echa obu tych wydarzeń odnajdziemy w powieści.

Hongkong staje się areną wydarzeń, które mogą zmienić przyszłość tego regionu świata. Jest miejscem, gdzie ścierają się wpływy wielkich mocarstw – Rosji Sowieckiej, Wlk. Brytanii, Stanów Zjednoczonych i Chin. Bezwzględna walka wywiadów o dominację przeplata się z walką dwóch wielkich rodzin, w których nienawiść przekazywana jest z pokolenia na pokolenie. Walka, której skutki ekonomiczne mogą być dla Hongkongu opłakane – mogą spowodować załamanie się systemu bankowego i ekonomicznego kolonii. Czy Noble House upadnie i dokona się zemsta? Kto zostanie tai panem tai panów?

To, co niezmiennie zachwyca w powieściach Jamesa Clavell`a to pokazanie zderzenia dwóch kultur – wschodu i zachodu. Ich odmienności i różnorodności. Sposobu postrzegania świata i filozofii życiowej prezentowanej przez mieszkańców Dalekiego Wschodu. Filozofii życiowej zupełnie odmiennej niż europejska, pełnej stoicyzmu, pogodzenia się z przeznaczeniem, dyktującej dokonywanie wyborów i podejmowanie decyzji.

Cyt.:
„T’ung t’ien ju ming.” /Słuchaj niebios, krocz za losem./
James Clavell, „Noble House”, Przysłowie chińskie.

Monumentalna, pełna rozmachu powieść. Intrygi dyplomatyczne, walka wywiadów, nienawiść, miłość i pożądanie. Walka o dominację ekonomiczną i dążenie do zwycięstwa za wszelką cenę. Wielka władza i wielkie pieniądze.

Znakomita.

„Neng cze to lao” /Zdolny człowiek dźwiga wiele brzemion/
James Clavell, „Noble House”, Przysłowie chińskie.

Najsłabsza jak do tej pory część sagi. Niepotrzebny rozległy, nic nie wnoszący wątek szpiegowski. Ogrom postaci i pojęć finansowych. Nie tego oczekiwałem. Po Tai Panie i Shogunie ta pozycja to wielkie rozczarowanie.

Sam sobie się dziwię, że po kilkukrotnym przeczytaniu "Króla szczurów " nie sięgnąłem po inne pozycje Jamesa Clavella . Kolejna część cyklu zafascynowala mnie tak samo jak poprzednie. Tym razem akcja dzieje się w Honkongu na początku lat 60-tych XX wieku . Potomkowie bohaterów poprzednich powieści znów stają w szranki . Walka toczy sie o wplywy i wielkue pieniądze. Mimo obszernosci nie ma momentu znudzenia. Smaczkiem jest pojawienie się Marlowa i Greya bohaterów wspomnianego Króla.

Chyba najmniej wciągająca część całej sagi, miejscami wręcz nudna. A jeśli jeszcze weźmiemy pod uwagę, że chronologicznie przypada po rewelacyjnym „Królu szczurów”, wypada naprawdę blado. Niekończące się rozmowy biznesowe – o tym w zasadzie jest ta powieść. W dodatku wszelkie interesy opisane są w sposób tak zawiły, że zainteresować może to tylko miłośnika tematu. Nie tematu Azji – tylko biznesu. Mniej lub bardziej legalnego.

Splata się to to wszystko z nałożonym na to wątkiem szpiegowskim – moim zdaniem zupełnie nieudanym i za bardzo zagmatwanym, ale w którym przynajmniej coś się dzieje. Autor zapewne chciał pokazać tutaj skomplikowaną, zimnowojenną sytuację polityczną, ale za bardzo skomplikował sam wątek.

Kolejna słaba strona to mnogość postaci, które wszystkie wydają się do siebie podobne. Z wyjątkiem kilku wyrazistych osobowości, jak Linc, Casey i Dunross, trudno się zorientować, kto jest kto. Choć przyznam, że przez chwilę pomyślałem, iż jest to celowy zabieg, mający pokazać Europejczykowi, jak będzie czuł się między Chińczykami, którzy nam również wydają się wszyscy bardzo podobni do siebie.

A co się udało? Udało się pokazać charakter Chińczyków i ich obyczaje, dla nas niezrozumiałe i wynikające z zupełnie innej filozofii życiowej. Chińczycy uważają Europejczyków i Amerykanów za barbarzyńców, „obcych diabłów”, którzy są w dodatku śmiesznie naiwni. Potrafił pokazać, jak bardzo zagubiony pośród nich czułby się człowiek z naszego kręgu kulturowego. I dlaczego tak trudno nam się z nimi porozumieć: wcale nie z powodu trudnego języka.

OCENA – 6/10 DOBRA

„Noble House” może przyprawić swoją objętością o zawrót głowy, powieść jest obszerna, ciężka, napisana maczkiem , więc sporo wysiłku mnie kosztowało żeby się z nią zapoznać. Czy było warto? myślę że tak i nie był to stracony czas, choć spodziewałem się nieco innej oprawy, więcej przygody i emocji, których mi tu trochę zabrakło.
Powieść obfituje w przeważającej części w dialogi między bohaterami, w których prym wiodą intrygi, pieniądze, polityka, szpiegostwo i to w wydaniu międzynarodowym, transakcje giełdowe, plotkarstwo towarzyskie, romanse, ciemne i ryzykowne interesy przenoszące władze i pieniądze.

Ja mam żyłkę obieżyświata i tego właśnie zabrakło mi w tej powieści, no cóż w mojej ocenie książka nieco słabiej wypada na tle innych powieści tego autora. Brakowało mi opisów samego Hongkongu, zmagań na morzu, szalonych zwrotów akcji, takiej czystej przygody, ale nie jest to zarzut jedynie stwierdzenie, każdy kto zna tę powieść z pewnością ma swoje zdanie w tym zakresie.

Mocna stroną powieści, jest natomiast znajomość kultury azjatyckiej, o której autor rozpisywał się bardzo szeroko, ukazując nam mentalność samych Chińczyków ich kultury, zwyczajów, sposobu myślenia czy patrzenia na pewne sprawy. Nie jest to książka dla każdego, pewne jej fragmenty mogą nudzić, niepotrzebnie zostały tak obszernie rozbudowane nie budziły we mnie ciekawości ani emocji i muszę przyznać że czuję lekkie rozczarowanie. Z uwagi na sentyment do autora bo znam inne jego książki wystawię tej powieści ocenę dobrą.

Na zakończenie dwa słowa do wydawcy, szkoda że nie pomyślał aby podzielić tę powieść na dwie części, można by ją wtedy zabrać ze sobą, aby poczytać w komunikacji miejskiej, a tak niestety zostało tylko czytanie w domu i to przy stole, ponieważ książkę o tak sporych rozmiarach i ciężarze nie sposób trzymać w ręku, na dłużą metę:). Pozdrawiam. Jack

OCENA – 6/10 DOBRA

Powieść obfituje w...

Genialna! Obawiałem się po przeczytaniu innych opinii, ale na szczęście niepotrzebnie.

James Clavell Noble House Zobacz więcej