Konklawe

Tłumaczenie: Andrzej Szulc
Wydawnictwo: Albatros
Conclave
Omega30

W Watykanie umiera propagujący ideę Kościoła ubogiego, znienawidzony przez Kurię papież. Misja przeprowadzenia konklawe przypada w udziale mającemu za sobą kryzys wiary dziekanowi kolegium kardynalskiego, kardynałowi Lomeliemu. Do wzięcia udziału w wyborach uprawnionych jest stu siedemnastu kardynałów, lecz tuż przed rozpoczęciem głosowań w Domu Świętej Marty pojawia się kolejny, nieznany nikomu kardynał Benitez z Filipin, którego zmarły papież podniósł do tej godności w tajemnicy przed watykańskimi urzędnikami.

Zamknięci we wnętrzu Kaplicy Sykstyńskiej elektorzy modlą się o to, by Duch Święty oświecił ich i pomógł dokonać właściwego wyboru, bardzo szybko jednak obok toczącego się od dziesięcioleci sporu tradycjonalistów i liberałów zaczynają się między nimi całkiem ziemskie intrygi i knowania. Lomeli musi rozstrzygnąć w swoim sumieniu, czy jako dziekan kolegium ma się ograniczać wyłącznie do spraw organizacyjnych, czy też spróbować wpłynąć na przebieg głosowania poprzez ujawnienie mrocznej przeszłości głównych pretendentów. Ostateczny wynik konklawe okaże się jednak i tak nie całkiem zgodny z jego intencjami.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Piotr | 2017-03-24
Przeczytana: 24 marca 2017

Wybory papieży fascynują wszystkich, a w sposób szczególny czas, który w zamknięciu purpuraci dokonują wyboru spośród siebie kolejnego biskupa Rzymu, który rządzi katolikami na całym świecie.

Obawiałem się trochę tej książki, nie wierząc do końca w możliwości autora, który jak się okazuje podszedł do tematu w sposób profesjonalny. Oczywiście zdarzenia i nazwiska postaci są wymyślone, ale rytuały i przygotowania do wyboru już nie.

Rober Harris zdobył przewodnika (prawdziwego kardynała) po Watykanie, a zebrane materiały pozwoliły na realność jego opowieści, która zaskakuje,a sam finał zwyczajnie zapiera dech. Nigdy bym nie spodziewał się zakończenia, które rzuci światło na problem, jakże pomijany i nieakceptowalny.

Wybory następcy zmarłego Ojca Świętego przypominają rozgrywki polityczne, nie zawsze szczere i nie zawsze uczciwe. W książce są postacie wiodące prym, jak chociażby kardynał Lomeli. Mamy tutaj akcenty polskie.

Z ciekawością przeczytałem "Konklawe"...

Kryanka | 2017-03-21
Przeczytana: 21 marca 2017

Umiera uwielbiany papież Franciszek (autor twierdzi, że podobieństwo przypadkowe, ale nikt mu nie uwierzy), inicjator naprawy Kościoła. Na konklawe zjeżdża prawie 120 sympatycznych starych kardynałów mających nadzieję, że Duch Święty wskaże im jego godnego następcę. Przez następne kilka dni, gdy siedzą zamknięci wyłącznie we własnym towarzystwie, odcięci od wiadomości ze świata i światła słonecznego, w dusznej atmosferze koterii i nocnych modłów, wychodzą na jaw głębokie podziały, stare grzechy i mroczne tajemnice Kurii.

Nazwanie "Konklawe" thrillerem jest może trochę na wyrost, ale klimat i tempo ma znakomite, jest inteligentne, wciągające, doskonale napisane pod względem zgodności z faktami. Główny bohater, stary, pobożny detektyw amator chce uchronić Kościół przed przewodnictwem złych ludzi. Ale jeśli to Bóg kieruje głosami kardynałów? Różne frakcje bez skrupułów promują swoich na stanowisko, które w obecnych niespokojnych czasach będzie miało kluczowy wpływ na wygląd świata. O...

DorotaKa | 2017-03-21

Książka od pierwszych stron przyciąga uwagę swoją nieschematyczną tematyką. Ile razy czytaliście o przebiegu konklawe, dzięki lekturze byliście uczestnikami głosowań w Kaplicy Sykstyńskiej? Dla mnie był to pierwsze tego typu doświadczenie. Nie tylko pomysł na fabułę jest mocną stroną tej historii. Jak na thriller przystało tajemnice i niedomówienia pojawiają się od pierwszych stron i z każdym dniem wyborów pytań zamiast ubywać, pojawia się co raz więcej. Na kartach powieści towarzyszymy kardynałowi Lomelemu, dobremu, choć ewidentnie zmęczonemu posługą duchownemu. Autor postawił przed nim nie lada dylematy. Jako odpowiadający za przebieg konklawe będzie musiał zdecydować, czy ujawniać pewne fakty z przeszłości głównych kandydatów. Decyzja nie należy do łatwych, izolacja jak i presja czasu nie pozwalają zebrać myśli. Śledząc rozwój akcji łatwo zauważyć różnice w charakterach poszczególnych postaci, ale i coś jeszcze. Każdy kardynał to inna wizja Kościoła. Pokusa wpłynięcia na wynik...

Katarzyna | 2017-03-11
Przeczytana: listopad 2016

„Konklawe” to moje pierwsze spotkanie z twórczością Roberta Harrisa, ale jakże udane. Nie miałam do tej pory okazji czytać żadnej książki tego angielskiego autora, choć o jego prozie słyszałam wiele dobrego. Dlaczego więc nie sięgałam po jego książki? Wydawało mi się, że powieści aspirujące do miana prozy historycznej (jak np. „Trylogia rzymska”, w której skład wchodzą „Cycero”, „Spisek” oraz „Dyktator”, albo „Oficer i szpieg”, którego akcja osnuta jest wokół słynnej na cały świat afery Alfreda Dreyfusa) nie są dla mnie i zwyczajnie mnie nie zainteresują. „Konklawe”, najnowszy thriller Harrisa (tak, to pełen napięcia i zaskakujących zwrotów akcji thriller), sprawiło, że w przyszłości sięgnę po niejedną powieść tego autora, nie obawiając się rozczarowania.

W Watykanie umiera propagujący ideę Kościoła ubogiego, znienawidzony przez Kurię papież. Misja przeprowadzenia konklawe przypada w udziale kardynałowi Lomelemu, mającemu za sobą kryzys wiary dziekanowi Kolegium Kardynalskiego. Do...

Cade | 2017-01-02
Przeczytana: 25 października 2016

Wydawałoby się, że w dzisiejszych czasach konklawe stanowi średni temat dla powieści - ostatnie wybory papieża kończyły się szybciutko i raczej bez większych niespodzianek. Robert Harris w swej powieści nakreśla jednak wizję konklawe osadzonego w bliżej nieokreślonej przyszłości, a pełnego nieoczekiwanych zwrotów akcji. Pomijając sam styl pisania Harrisa, który jak mało kto potrafi wciągnąć czytelnika w lekturę, warto podkreślić jak dobrze Autor ukazał różnorodne spojrzenia na dalsze losy Kościoła i świata, które będzie trzeba pogodzić przy okazji kolejnego konklawe. A przy okazji, wplótł w fabułę swej historii kilka problemów współczesności - na czele z trudnymi zagadnieniami związanymi z ludzką osobowością, grzechami przeszłości i zagrożeniami niesnasek międzykulturowych. Warto poczytać!

PIL | 2017-03-11
Na półkach: 2017, Przeczytane
Przeczytana: 11 marca 2017

Tchu mi nie zaparło, ale przeczytałem z zainteresowaniem,
bo nawet z pozoru nieciekawe zgromadzenie 118 synów Kościoła
może intrygować gdy w tle pojawia się TAJEMNICA.
A właściwie tajemnice. Łącznie z tą odkrywaną na ostatnich stronach ;)
O tym, że Harris potrafi odkrywać powoli, wiedza doskonale czytelnicy
na przykład "Autora widmo".

Paulina Balcerzak | 2017-03-22
Przeczytana: 20 marca 2017

Gdy umiera głowa Kościoła, czas na wybory jego następcy. Stu siedemnastu kardynałów przybywa z całego świata, by spośród siebie wybrać nowego papieża. Niespodziewanie, pojawia się jeszcze jeden kandydat. Nikt nie wiem skąd się tu wziął ani skąd dostał list. Jednak konklawe trzeba zacząć. Jakie sekrety, najbardziej pewnych na to stanowisko, wyjdą na jaw? Kto zostanie papieżem? I co Ojciec Święty wymyślił by wybrać godnego następce?

Od razu na wstępie mogę powiedzieć, że nie jest to książka dla każdego. Ale już tłumaczę dlaczego.

Od momentu kiedy przeczytałam opis książki wiedziałam, że będzie podobna do "Aniołów i demonów" Dana Browna i dużo się nie pomyliłam.

Mamy tutaj przedstawione jak wygląda konklawe od tej wewnętrznej strony. Widzimy jak przebiega głosowanie, co się dzieje pomiędzy jednym a drugim, itp. Dodatkowo dla urozmaicenia dodano brudne sekrety i intrygi papieskie.

Muszę przyznać, że pierwsza połowa książki bardzo mi się dłużyła. Zostajemy od razu wciągnięci w wir...

Alex | 2017-03-26
Przeczytana: 23 marca 2017

Niektóre sprawy wciąż otoczone są nimbem tajemnicy, pomimo, że powtarzają się od stuleci. Nawet współcześnie, gdy przecieki informacji najbardziej tajnych nie są niczym dziwnym, pewne kwestie wciąż pozostają sekretem, chociaż z pozoru tak wiele o nich wiadomo. Czasem tradycja i grube mury są wystarczającą zaporą by ustrzec się przed zdradą i zachowaniem wszelkich niuansów, jakie nie powinny dotrzeć do szerszego grona. Dużo nie potrzeba by sacrum zmieniło się w profanum, a to byłaby prawdziwa katastrofa dla wiary, bo nawet najsilniejsza ma swoje słabe punkty, prowadzące do jej upadku.

Zapanować nad ponad setką osób, które na co dzień przyzwyczajone są do dysponowania ogromną władzą nie jest łatwo, ale kto jak nie kardynał Lomeli może tego dokonać? Wezwano ich by wybrali z pośród siebie papieża, przywódcę duchowego setek milionów ludzi, głowę państwa i przede wszystkim następcę świętego Piotra. Purpuraci doskonale zdają sobie sprawę z powagi ich decyzji, jedni już uczestniczyli w...

Marek | 2017-03-20
Przeczytana: 20 marca 2017

Tytuł ustawia czytelnikowi cały tekst... ale żeby okładkę dla okrasy sygnować słowem "thriller". Myślę ze zwolennicy Harrisa będą zadowoleni. Ludzie kościoła, którzy zapewne wpatrując się w okładkę nabędą książkę, mogą poczuć lekki zawód. Ale cóż nie często możemy zaglądnąć zza mury Watykanu. Chociaż czy ja wiem, przecież my Polacy o tym jak wygląda konklawe wiemy już prawie wszystko. Ciekawe do momentu... potem już tylko czekałem na zakończenie. Nie mogę opowiedzieć o momentach tej lektury bo zaburzę czytelnikowi obraz zaskoczenia. Żałowałem tylko że lektura nie jest tak skonstruowana jak choćby "Oficer i szpieg". Czytało się całkiem dobrze ale zawodu ukrywać nie powinienem.

Andrzej | 2017-03-19
Przeczytana: 19 marca 2017

Akcja już od pierwszych stron nabiera rozpędu. Jest jak lokomotywa, która ciągle przyspiesza. Zakończenie wymknęło się moim przewidywaniom, jest prawdziwą niespodzianką. Książkę czyta się bardzo lekko i przyjemnie. Temat napewno nie wszystkich zainteresuje, ale ja jestem bardzo zadowolony. Przeczytałem w jeden dzień.

Patronaty tygodnia

Urban noir w klimacie filmów „Infiltracja” i „Donnie Brasco”, historia o emocjach - nie zawsze tych łatwych, klimatyczny thriller w klimacie „Fargo”, historia, której akcja toczy się w Watykanie w czasie konklawe oraz powieść o miłości i stracie otwierająca siedmiotomowy cykl - to tylko niektóre z historii, które przeczytacie w nowościach wydawniczych. Polecamy!