Prom

Cykl: Vestmanna (tom 3) | Seria: Ślady zbrodni
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
Wyspy Owcze, kryminał,
giovanna

Prom płynący z Hirsthals w Danii zatrzymuje się na wodach przybrzeżnych Wysp Owczych. Z jednostką nie ma kontaktu, nic jednak nie wskazuje na to, by miała miejsce awaria. Czy doszło do porwania? Zamachu terrorystycznego? A może to rezultat działania szaleńca? Na pokładzie znajduje się Katrine Ellegaard, duńska policjantka, która na własną rękę stara się rozwikłać zagadkę. Wie tylko tyle, że ma przeciwko sobie godnego przeciwnika – ktoś bowiem zadbał o to, by na statku wdrożono procedury awaryjne, uniemożliwiając przemieszczanie się między pokładami. Tymczasem czekający na nią w Vestmannie Hallbjørn Olsen odkrywa, że odpowiedzi mogą znajdować się nie na promie, ale na archipelagu…

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Miłka Kołakowska | www.mozaikaliteracka.pl
___

Chłodny i pochmurny klimat Wysp Owczych niewątpliwie przeraża swą surowością, ale jednocześnie kusi bliskością szlachetnych krajobrazów, zauważalnym brakiem pośpiechu w cywilizacyjnym zapędzie, a miejscami także wyuczoną od pokoleń samowystarczalnością. Wulkaniczny archipelag cechuje jednak nie tylko mglisty charakter, ale również zamieszkująca go ludność farerska, od lat podkreślająca własną świadomość narodową. Ove Løgmansbø (pseudonim literacki Remigiusza Mroza) wykorzystuje enigmatyczny urok wysp i zabarwiając je zasobami literackiej wyobraźni, tworzy scenerię dla trzeciego już kryminału o pozornie spokojnej Vestmannie.

Dziewiczy rejs promu Morgenrøde przerywa zagadkowy postój na wodach przybrzeżnych archipelagu Wysp Owczych. Jednostka płynąca z duńskiego Hirsthals zatrzymuje się w miejscu pozbawionym zasięgu, nie informując o przyczynie tak niecodziennej sytuacji. Brak kontaktu ze strony załogi zdaje się coraz bardziej...

Saudyjskie-Wielbłądy | 2017-03-27
Przeczytana: 27 marca 2017

"Prom" jest w pewnym sensie kontynuacją książki „Połów”, na kartach powieści przewijają się ci sami bohaterowie, a akcja toczy się jakiś czas po wydarzeniach opisanych w poprzednim tomie.

Katrine Ellegaard, komisarz duńskiej policji, to właściwie już prawie była pani komisarz, gdyż złożyła wymówienie, podjęła decyzję o przeprowadzce na Wyspy Owcze i zamieszkaniu razem ze swoim ukochanym, Hallbjornem Olsenem, z którym jak pamiętacie była najpierw związana emocjonalnie, a później samodzielnie go aresztowała i wysłała do więzienia.

Nowotwór piersi, który wykryto u Katrine nie daje dobrych rokowań i lekarze są zdania, że pozostało jej nie więcej niż 5 lat życia. To wszystko powoduje, że pani komisarz ma ochotę przeżyć to, co jej zostało razem z Halem z dala od wielkomiejskiego zgiełku, licząc na to, że lekarze i statystyka mogą się mylić.

W podróż wraz z całym swym ruchomym dobytkiem wyruszyła na pokładzie promu nowych, duńskich linii żeglugowych w dziewiczym rejsie jednostki „MF...

3telnikPL | 2017-03-10

Przemysław Garczyński :: 3telnik.pl » Potrójna przyjemność z czytania

* * * * * * * * * *

Po „Enklawie” i „Połowie” – obu równie gorąco przyjętych w Polsce przez miłośników kryminałów – Ove Løgmansbø (czyli pewien bardzo znany polski pisarz pod pseudonimem) powraca z „Promem”. I to nie byle jakim!

Płynący z duńskiego Hirtshals prom z niewyjaśnionych przyczyn zarzuca kotwicę na wodach przybrzeżnych, należących terytorialnie do Wysp Owczych. Z jednostką – na której pokładzie znajdują się m.in. Katrine Ellegaard i Jóhan Bærentsen – ukochana i przyjaciel dobrze znanego już nam głównego bohatera, Hallbjørna Olsena.

Jak na policjantkę przystało, Katrine przeczuwa, że prom, na którym się znajduje, mógł zostać uprowadzony przez terrorystów. Wskazuje na to m.in.. Wprowadzenie procedury awaryjnej, blokującej przejścia i utrudniają ej wędrowanie po pokładzie. Tylko czego mogą oczekiwać porywacze, dokonując tego aktu w pobliżu spokojnego, bezkonfliktowego obszaru? Wkrótce Hal odkrywa, że...

książek: 2031

Prom" to trzecia po "Enklawie" i "Połowie" część, znakomitego cyklu z klimatem Wysp Owczych w tle. Niestety, ta część mimo że jest naprawdę genialna, podobała mi się najmniej. Może z tego względu, że wyglądałam jej z wielką niecierpliwością i miałam co do niej wygórowane oczekiwania, a może dlatego że mam wrażenie, iż w moim mniemaniu autor obszedł się ze swoimi bohaterami bardzo okrutnie i niesprawiedliwie... a może na moje odczucia miał wpływ fakt, że wcześniejsza szczera radość, z nowego ulubionego pisarza kryminałów, została ostudzona, gdyż okazało się że Ove Logmansbo i jego niesamowita historia, to pseudonim chyba najbardziej uwielbianego polskiego pisarza młodego pokolenia? Sama nie wiem.
O czym jest powieść?
Policjanta Katrine, którą znamy z poprzednich części, płynie na wyspę, by u boku Hallbjørna Olsena, spędzić ostatnie lata swojego życia. U Ellegaard, jakiś czas temu zdiagnozowano bowiem raka piersi. Mimo poddania się przez nią mastektomii, rak nie daje za wygraną....

grzesiek361 | 2017-03-27
Przeczytana: 27 marca 2017

Gdyby tę serię skandynawską napisał Ove Logmansbo, to powiedziałbym, że będzie kiedyś z niego pisarz. Coś podobnego napisałem po przeczytaniu Parabellum Mroza. W tej chwili muszę skrytykować Mroza za całą tą trylogię.
Tom III, to kolejny dobry pomysł na książkę, który znów spalił na panewce. Tyle chaosu to jeszcze u Mroza nie było. Szybko, to można pchły łapać, a tworzenie literatury to zupełnie coś innego. Dobrze, że ta trylogia się zakończyła. Kolejnej książki z tego cyklu bym nie kupił.

hagap | 2017-03-19
Przeczytana: 18 marca 2017

Jestem bardzo zawiedziona. To nie są Wyspy Owcze z poprzednich części. A tak bardzo za nimi tęskniłam...
"Prom" przypomina mi brutalne kino akcji, udziwnione, nie zawsze logiczne, pozostawiające wiele pytań i niejasności. Pewnie się czepiam, ale jak już autor pisze o "rojach much" w styczniu, to pomyślałam, że ta część jest napisana za szybko i niestarannie.

Drops_Książkowy | 2017-03-13
Przeczytana: 07 marca 2017

To, że autorem "Promu" jest jeden z moich ulubionych pisarzy, nie ma wpływu na moją opinię. "Połów" chwaliłam, trzecią i niestety ostatnią część cyklu też zamierzam.

W niedzielę 5 marca wielu książkoholików, szczególnie „mrozoholików”, wstrzymało oddech, oglądając popularny program śniadaniowy. Okazało się bowiem, że Ove Løgmansbø, autor cyklu kryminałów rozgrywających się na Wyspach Owczych, nie istnieje. To fikcyjny twór, pseudonim literacki Remigiusza Mroza – najpopularniejszego polskiego pisarza młodego pokolenia.

Tajemnica wyszła na jaw, prawdziwa tożsamość autora została ujawniona kilkanaście dni przed premierą trzeciej i zarazem ostatniej części cyklu. Przypadek? Nie sądzę, ale nie będę tego oceniać. Jesienią, dzięki uprzejmości Wydawnictwa Dolnośląskiego, dane mi było przeczytać "Połów" – drugą część serii, dla której inspiracją stał się kontrowersyjny farerski zwyczaj corocznego polowania na grindwale. Wówczas nie zauważyłam podobieństw do stylu Remigiusza Mroza....

Agand | 2017-03-23

Nie jest taka dobra jak dwie poprzednie części cyklu. Zgubiłam się ostatecznie w motywacji zamachowców, to raz. Bardzo mi się nie podobało, jak autor potraktował parę głównych bohaterów, to dwa. Zakończenie mnie rozczarowało, to trzy.

Julita | 2017-03-20
Na półkach: 2017, Przeczytane
Przeczytana: 20 marca 2017

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Przeczytałam 2 trylogie p. Mroza i Chyłkę, czy kiedyś doczekam się szczęśliwego zakończenia czy żyję złudnymi marzeniami (bo wtedy to nie byłby Mróz ;) )
Gwiazdkę mniej za uśmiercenie głównego bohatera!

EvvaBe | 2017-03-20
Przeczytana: 20 marca 2017

Rewelacyjna, zdecydowanie najlepsza część trylogii :) Od początku do końca trzyma w napięciu, kilka mocnych zaskoczeń. Zdecydowanie warto przeczytać :)

Patronaty tygodnia

Urban noir w klimacie filmów „Infiltracja” i „Donnie Brasco”, historia o emocjach - nie zawsze tych łatwych, klimatyczny thriller w klimacie „Fargo”, historia, której akcja toczy się w Watykanie w czasie konklawe oraz powieść o miłości i stracie otwierająca siedmiotomowy cykl - to tylko niektóre z historii, które przeczytacie w nowościach wydawniczych. Polecamy!

Wiemy kim jest Ove Løgmansbø!

Prawdziwa tożsamość tego rzekomo farerskiego pisarza nie była znana prawie nikomu. Ba! niewiele osób podejrzewało, że to w ogóle jest pseudonim literacki! Jak się okazuje Ove Løgmansbø nie istnieje. Pod tymi personaliami ukrywa się pewien bardzo popularny, bestsellerowy autor kryminałów młodego pokolenia! Jego prawdziwe nazwisko zmrozi Wam krew w żyłach! Kim jest Ove Løgmansbø?!