Prom

Cykl: Vestmanna (tom 3) | Seria: Ślady zbrodni
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
Wyspy Owcze, kryminał,
giovanna

Prom płynący z Hirsthals w Danii zatrzymuje się na wodach przybrzeżnych Wysp Owczych. Z jednostką nie ma kontaktu, nic jednak nie wskazuje na to, by miała miejsce awaria. Czy doszło do porwania? Zamachu terrorystycznego? A może to rezultat działania szaleńca? Na pokładzie znajduje się Katrine Ellegaard, duńska policjantka, która na własną rękę stara się rozwikłać zagadkę. Wie tylko tyle, że ma przeciwko sobie godnego przeciwnika – ktoś bowiem zadbał o to, by na statku wdrożono procedury awaryjne, uniemożliwiając przemieszczanie się między pokładami. Tymczasem czekający na nią w Vestmannie Hallbjørn Olsen odkrywa, że odpowiedzi mogą znajdować się nie na promie, ale na archipelagu…

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Piotr | 2018-01-26
Przeczytana: 26 stycznia 2018

Nie mam pojęcia, dlaczego sięgnąłem akurat po ten utwór. Podświadomie chciałem przekonać się na własnej skórze, jak autor poradził sobie w klimatach Wysp Owczych. Audiobooka zakupiłem przypadkowo, nie mając pojęcia, że jest to trzecia część z serii.

Plus dla autora za pracę nad nazewnictwem, opisami miejsc, do jakich zwykły Polak raczej nigdy nie trafi, a książka zbliża go w pewien do nich. Dobrze, że zdecydowałem się na audiobooka, dlatego nie musiałem łamać sobie języka trudnymi terminami i nazwiskami.

Książka zapowiadała się ciekawie, ale moje zaciekawienie ulatniało się z każdym rozdziałem. Brakło mi wielkiego elementu zaskoczenia, w którym mógłbym mieć problem z oderwaniem się od tekstu. W końcu zapanowała nuda.

Podjęta tematyka ciekawa, ale według mnie mało rozwinięta. Momentami miałem wrażenie, że autor ma już dosyć pisania tej historii i idzie na skróty.

Nie będę rozpisywał się nad fabułą, ogólnie dostępną w sieci, a do tego oszczędzę spoilerowania.

...

Roman Dłużniewski | 2017-06-25
Przeczytana: 25 czerwca 2017

Moim zdaniem to zdecydowanie najlepsza część skandynawskiej trylogii Mroza. Wysoce prawdopodobna akcja, nietuzinkowi bohaterowie, rosnące napięcie i świetne zakończenie. Przyznam, że zafascynowały mnie Wyspy Owcze i żyjący tam Farerowie. Po "Behawioryście" miałem Mroza serdecznie dosyć, ale teraz... Chyba się jednak skuszę na dalsze losy Chyłki i Seydy.

wiejskifilozof | 2018-01-10

Według mnie,to dość przeciętna książka.Mimo,że autor porusza tu temat teroryzmu.To zrobił,w taki dość mało ciekawy sposób.
Czytając co prawda,kibicowałem bohaterce.W walce z rakiem,
ale większość powieści.Przeżyłem,nie w wielkich emocjach.
Obawiam,się że.Już zaczynam zapominać o czym to było.Bywa.

Anna | 2018-01-13
Przeczytana: 13 stycznia 2018

Z miłą chęcią przeczytałam trzecią trylogii autorstwa Ove Løgmansbo – „Prom”.

Książka składa się z 42 rozdziałów z zastosowanym podziałem na dzień, czas, godzinę.

Starałam się kibicować bohaterom na każdym etapie ich rozwoju i zadawałam sobie pytania:

Czy Katrine wygra swoją walkę z chorobą ?

Dlaczego Olsen ma takie problemy z samym sobą i skąd u niego jest taka siła walki?

„Prom” stanowił zagadkę od początku i do końca nie wiadomo było przewidzieć zachowania bohaterów negatywnych.

Pojawiło się kilkoro nowych bohaterów, ale autor zadbał o to, aby i tutaj Czytelnik się nie nudził w trakcie czytania.

Ta część stanowiła momenty grozy i pojawiały się emocje bardzo dogłębne.

Dialogi skonstruowane w tej części są umiejętnie.

Miło się czytało, przemyślenia Olsena jak to będzie wyglądało, życie z Katrine. Walka Olsena jako mężczyzny zrobiła na mnie pozytywnie wrażenie.

Katrina była tajemnicza do końca, ale posiadała swoje przemyślenia, była zawodowcem w swoim fachu.

Autor...

Roland | 2018-03-12
Przeczytana: 11 marca 2018

Zasłona dymna

O celach jakie założył sobie autor pisząc trylogię kryminalną osadzoną na Wyspach Owczych oraz o jego prawdziwej tożsamości pisałem przy okazji recenzji dwóch poprzednich tomów. Wydawać by się mogło, że tom wieńczący całą trylogię pod względem kwestii osobisto-obyczajowych bohaterów wniesie coś nowego, lecz pod względem kwestii kryminalnej będzie powtórzeniem znanego już schematu. Nic bardziej mylnego. Remigiusza Mroza nie można zaszufladkować jako autora monoschemtycznego, udowodnił to bynajmniej poprzez właśnie powieść „Prom”. Drodzy współczytelnicy możecie zadać pytanie dlaczego napisałem Remigiusz Mróz, skoro na okładce widnieje inne nazwisko. Cóż, w dobie Internetu rozwikłanie misternie ułożonego planu jakim było wcielenie się Remigiusza Mroza we własne alter-ego, czyli Ove Løgmansbø nie powinno nastręczać trudności. „Prom” okazuje się powieścią bardzo odbiegającą od schematu przyjętego w stosunku do dwóch poprzednich tomów. Najbardziej dynamiczna część...

Saudyjskie-Wielbłądy | 2017-03-27
Przeczytana: 27 marca 2017

"Prom" jest w pewnym sensie kontynuacją książki „Połów”, na kartach powieści przewijają się ci sami bohaterowie, a akcja toczy się jakiś czas po wydarzeniach opisanych w poprzednim tomie.

Katrine Ellegaard, komisarz duńskiej policji, to właściwie już prawie była pani komisarz, gdyż złożyła wymówienie, podjęła decyzję o przeprowadzce na Wyspy Owcze i zamieszkaniu razem ze swoim ukochanym, Hallbjornem Olsenem, z którym jak pamiętacie była najpierw związana emocjonalnie, a później samodzielnie go aresztowała i wysłała do więzienia.

Nowotwór piersi, który wykryto u Katrine nie daje dobrych rokowań i lekarze są zdania, że pozostało jej nie więcej niż 5 lat życia. To wszystko powoduje, że pani komisarz ma ochotę przeżyć to, co jej zostało razem z Halem z dala od wielkomiejskiego zgiełku, licząc na to, że lekarze i statystyka mogą się mylić.

W podróż wraz z całym swym ruchomym dobytkiem wyruszyła na pokładzie promu nowych, duńskich linii żeglugowych w dziewiczym rejsie jednostki „MF...

żurawie_origami | 2017-05-17
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017
Przeczytana: 17 maja 2017

"Prom" to bardziej sensacja niż kryminał. Bardzo dużo się dzieje w bardzo krótkim czasie. Na pewno brakuje klimatu Wysp Owczych z poprzednich części. Początek i zakończenie mnie wciągnęły, środek wynudził. Pana Mroza nadal uwielbiam, ale wolałabym żeby się skupił na Chyłce i Forście :)

Magda | 2017-07-23

Kolejny raz miałam okazje wybrać się w podróż na Wyspy Owcze. Surowy klimat miesza się tutaj z malowniczymi widokami. Mamy okazje  po  raz kolejny od kuchni  poznać życie Farerów. Dla nich czas staje w miejscu. Nigdzie się nie spieszą i  nie gonią za pieniędzmi. To środowisko zamknięte dla świata zewnętrznego. Mają własną kulturę i  obyczaje,  czują się niezależni od Danii. Hal wraz z Katrine postanawiają rozpocząć na Wyspach nowe, wspólne życie. Prom tylko utwierdza mnie w przekonaniu, że Remigiusz Mróz jest pisarzem wszechstronnym. Każda powieść sygnowana jego nazwiskiem to  literacka perełka.

"Hallbjørn uznał, że nie jest  winny nikomu jakichkolwiek wyjaśnień. I że przyszedł czas, by wziąć sprawy w swoje ręce. (...)"

Katrine udaje się w podróż promem Morgenrøde. Rejs zostaje nieoczekiwanie przerwany. Pasażerowie nie mają pojęcia co jest  przyczyną nieplanowanego  postoju. Okazuje się, że jednostka zatrzymała się w miejscu  całkowicie pozbawionym zasięgu. Brak kontaktu  ze...

Żałuję, że w ogóle sięgnęłam po ostatnią cześć trylogii z Wysp Owczych. Wszystkiego mogłam się spodziewać, ale nie tak koszmarnie naciąganej historyjki. Autora znowu (!!!) poniosło i wyszedł z tego kryminalno-terrorystyczny koszmarek. Trop grenlandzki to już jakieś bezwstydne naigrywanie się z czytelnika. A zaczynało się tak intrygująco... Ludzie uwięzieni na promie i więcej pytań niż odpowiedzi. Mogło być tak zajmująco i klimatycznie. Mogło, ale nie było.
Propozycja wyłącznie dla zagorzałych fanów Pana Mroza, do których ja z całą pewnością nie należę.

Prom płynący z Hirsthals w Danii nagle zatrzymuje się na wodach przybrzeżnych Wysp Owczych.Prawie nie ma kontaktu z całą jednostką, nic na to nie wskazuje, żeby miała miejsce jakaś awaria. Czy doszło do tego porwania promu? Czy do Zamachu terrorystycznego? A może to rezultat i wynik działania szaleńca, jakiegoś psychopaty? Na pokładzie promu znajduje się tam Katrine Ellegaard duńska policjantka, która chce bardzo rozwikłać i rozwiązać tę zagadkę na własną już rękę. Tylko wie, że ma przed sobą godnego przeciwnika, lecz ktoś już zadbał o te procedury awaryjne na statku i zostały wdrożone. I one uniemożliwiają przemieszczanie się pomiędzy tymi pokładami.
Prom to bardziej sensacja niż jakikolwiek kryminał,zainteresowały mnie Wyspy Owcze...bardzo sporo się dzieje, historia ciekawie opisana. Zaczęłam od trzeciego tomu czytać "Prom" i nie zawiodłam się na nim, wręcz przeciwnie zaskoczona, wciągnięta byłam w książkę. Uwielbiam ten klimat Skandynawskiego kryminału, choć tutaj nie czułam, że...