Prom

Cykl: Vestmanna (tom 3) | Seria: Ślady zbrodni
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
Wyspy Owcze, kryminał,
giovanna

Prom płynący z Hirsthals w Danii zatrzymuje się na wodach przybrzeżnych Wysp Owczych. Z jednostką nie ma kontaktu, nic jednak nie wskazuje na to, by miała miejsce awaria. Czy doszło do porwania? Zamachu terrorystycznego? A może to rezultat działania szaleńca? Na pokładzie znajduje się Katrine Ellegaard, duńska policjantka, która na własną rękę stara się rozwikłać zagadkę. Wie tylko tyle, że ma przeciwko sobie godnego przeciwnika – ktoś bowiem zadbał o to, by na statku wdrożono procedury awaryjne, uniemożliwiając przemieszczanie się między pokładami. Tymczasem czekający na nią w Vestmannie Hallbjørn Olsen odkrywa, że odpowiedzi mogą znajdować się nie na promie, ale na archipelagu…

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Saudyjskie-Wielbłądy | 2017-03-27
Przeczytana: 27 marca 2017

"Prom" jest w pewnym sensie kontynuacją książki „Połów”, na kartach powieści przewijają się ci sami bohaterowie, a akcja toczy się jakiś czas po wydarzeniach opisanych w poprzednim tomie.

Katrine Ellegaard, komisarz duńskiej policji, to właściwie już prawie była pani komisarz, gdyż złożyła wymówienie, podjęła decyzję o przeprowadzce na Wyspy Owcze i zamieszkaniu razem ze swoim ukochanym, Hallbjornem Olsenem, z którym jak pamiętacie była najpierw związana emocjonalnie, a później samodzielnie go aresztowała i wysłała do więzienia.

Nowotwór piersi, który wykryto u Katrine nie daje dobrych rokowań i lekarze są zdania, że pozostało jej nie więcej niż 5 lat życia. To wszystko powoduje, że pani komisarz ma ochotę przeżyć to, co jej zostało razem z Halem z dala od wielkomiejskiego zgiełku, licząc na to, że lekarze i statystyka mogą się mylić.

W podróż wraz z całym swym ruchomym dobytkiem wyruszyła na pokładzie promu nowych, duńskich linii żeglugowych w dziewiczym rejsie jednostki „MF...

żurawie_origami | 2017-05-17
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017
Przeczytana: 17 maja 2017

"Prom" to bardziej sensacja niż kryminał. Bardzo dużo się dzieje w bardzo krótkim czasie. Na pewno brakuje klimatu Wysp Owczych z poprzednich części. Początek i zakończenie mnie wciągnęły, środek wynudził. Pana Mroza nadal uwielbiam, ale wolałabym żeby się skupił na Chyłce i Forście :)

Żałuję, że w ogóle sięgnęłam po ostatnią cześć trylogii z Wysp Owczych. Wszystkiego mogłam się spodziewać, ale nie tak koszmarnie naciąganej historyjki. Autora znowu (!!!) poniosło i wyszedł z tego kryminalno-terrorystyczny koszmarek. Trop grenlandzki to już jakieś bezwstydne naigrywanie się z czytelnika. A zaczynało się tak intrygująco... Ludzie uwięzieni na promie i więcej pytań niż odpowiedzi. Mogło być tak zajmująco i klimatycznie. Mogło, ale nie było.
Propozycja wyłącznie dla zagorzałych fanów Pana Mroza, do których ja z całą pewnością nie należę.

Miłka Kołakowska | www.mozaikaliteracka.pl
___

Chłodny i pochmurny klimat Wysp Owczych niewątpliwie przeraża swą surowością, ale jednocześnie kusi bliskością szlachetnych krajobrazów, zauważalnym brakiem pośpiechu w cywilizacyjnym zapędzie, a miejscami także wyuczoną od pokoleń samowystarczalnością. Wulkaniczny archipelag cechuje jednak nie tylko mglisty charakter, ale również zamieszkująca go ludność farerska, od lat podkreślająca własną świadomość narodową. Ove Løgmansbø (pseudonim literacki Remigiusza Mroza) wykorzystuje enigmatyczny urok wysp i zabarwiając je zasobami literackiej wyobraźni, tworzy scenerię dla trzeciego już kryminału o pozornie spokojnej Vestmannie.

Dziewiczy rejs promu Morgenrøde przerywa zagadkowy postój na wodach przybrzeżnych archipelagu Wysp Owczych. Jednostka płynąca z duńskiego Hirsthals zatrzymuje się w miejscu pozbawionym zasięgu, nie informując o przyczynie tak niecodziennej sytuacji. Brak kontaktu ze strony załogi zdaje się coraz bardziej...

_BB | 2017-04-24
Przeczytana: 24 kwietnia 2017

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Klimat, który Mróz dość sprawnie wykreował w poprzednich częściach w tej powieści gdzieś bezpowrotnie umknął, co powoduje, że powieść ta już chyba tylko z rozpędu może być zakwalifikowana w poczet trylogii z Wysp Owczych. Po prostu za mało Wysp Owczych w Wyspach Owczych.
Książka sprawia wrażenie napisanej na szybko, ot tak z rozpędu, byle zadowolić wydawcę.
Zmiana motywu przewodniego, oraz zapewne tempo pisania powieści spowodowało, że otrzymaliśmy historię co prawda nawiązującą do poprzednich części ale głównie w kwestii postaci i niektórych miejsc, bo charakterystyczny klimat dość misternie budowany w poprzednich częściach, gdzieś się w tej powieści zgubił na rzecz czysto sensacyjnych wydarzeń. Nie mamy już tej tajemniczości jaką niesie za sobą klimat małomiasteczkowych, wyspiarskich społeczności zbudowany na ich wzajemnych, skomplikowanych relacjach.
Hallbjorn Olsen zamienia nam się w Jacka Reachera, który w dodatku zaczyna dedukować retrospektywnie jak Will Graham w Hannibalu i...

3telnikPL | 2017-03-10

Przemysław Garczyński :: 3telnik.pl » Potrójna przyjemność z czytania

* * * * * * * * * *

Po „Enklawie” i „Połowie” – obu równie gorąco przyjętych w Polsce przez miłośników kryminałów – Ove Løgmansbø (czyli pewien bardzo znany polski pisarz pod pseudonimem) powraca z „Promem”. I to nie byle jakim!

Płynący z duńskiego Hirtshals prom z niewyjaśnionych przyczyn zarzuca kotwicę na wodach przybrzeżnych, należących terytorialnie do Wysp Owczych. Z jednostką – na której pokładzie znajdują się m.in. Katrine Ellegaard i Jóhan Bærentsen – ukochana i przyjaciel dobrze znanego już nam głównego bohatera, Hallbjørna Olsena.

Jak na policjantkę przystało, Katrine przeczuwa, że prom, na którym się znajduje, mógł zostać uprowadzony przez terrorystów. Wskazuje na to m.in.. Wprowadzenie procedury awaryjnej, blokującej przejścia i utrudniają ej wędrowanie po pokładzie. Tylko czego mogą oczekiwać porywacze, dokonując tego aktu w pobliżu spokojnego, bezkonfliktowego obszaru? Wkrótce Hal odkrywa, że...

grzesiek361 | 2017-03-27
Przeczytana: 27 marca 2017

Gdyby tę serię skandynawską napisał Ove Logmansbo, to powiedziałbym, że będzie kiedyś z niego pisarz. Coś podobnego napisałem po przeczytaniu Parabellum Mroza. W tej chwili muszę skrytykować Mroza za całą tą trylogię.
Tom III, to kolejny dobry pomysł na książkę, który znów spalił na panewce. Tyle chaosu to jeszcze u Mroza nie było. Szybko, to można pchły łapać, a tworzenie literatury to zupełnie coś innego. Dobrze, że ta trylogia się zakończyła. Kolejnej książki z tego cyklu bym nie kupił.

Pablos | 2017-04-05
Przeczytana: 03 kwietnia 2017

Jeżeli uznamy, że "Enklawa" posiadała elementy thrillera, a "Połów" był rasowym kryminałem, tak "Prom" można zaliczyć do literatury sensacyjnej. Autor powracając do policjantki Katrine Ellegaard i byłego żołnierza (i skazańca) Hallbjorna Olsena mocno skręcił z obranej drogi, fundując nam dalsze losy pełne fajerwerków. W trzeciej części nie ma ani odrobiny nudy, która towarzyszyła mi podczas tomu drugiego; to powieść wypełniona akcją, nowoczesna odpowiedź na filmy z Hollywood, ze szczególnym naciskiem na cykl "Szklana pułapka".

Powieść jest bardzo dynamicznie napisana, a to, co przeżyć muszą znani nam, lubiani bohaterowie... to wydarzenia tak okrutne, że czytelnik nie nadąża przewracać oczami, pragnąc jak najszybciej iść dalej i dalej, aż do jakiegoś rozwiązania, uspokojenia, momentu wytchnienia. Remigiusz Mróz pokazuje się w tej książce jako autor bezlitosny, aż boli oglądanie okrutnego losu, boli, ale i fascynuje. Ciekawe, czy będzie ciąg dalszy? Bo zakończenie jest bardzo...

hagap | 2017-03-19
Przeczytana: 18 marca 2017

Jestem bardzo zawiedziona. To nie są Wyspy Owcze z poprzednich części. A tak bardzo za nimi tęskniłam...
"Prom" przypomina mi brutalne kino akcji, udziwnione, nie zawsze logiczne, pozostawiające wiele pytań i niejasności. Pewnie się czepiam, ale jak już autor napisał o "rojach much" w styczniu, to pomyślałam, że ta część jest napisana za szybko i niestarannie.

e-karoll | 2017-05-03

Na pewno mocno zaskakujący finał. Jednak początki były oporne, chyba przez wątek terroryzmu, który Mróz wykorzystał też w Inwigilacji (a książki kupiłam jednocześnie).W miarę rozwoju wydarzeń zostałam "kupiona".

Patronaty tygodnia

Urban noir w klimacie filmów „Infiltracja” i „Donnie Brasco”, historia o emocjach - nie zawsze tych łatwych, klimatyczny thriller w klimacie „Fargo”, historia, której akcja toczy się w Watykanie w czasie konklawe oraz powieść o miłości i stracie otwierająca siedmiotomowy cykl - to tylko niektóre z historii, które przeczytacie w nowościach wydawniczych. Polecamy!

Wiemy kim jest Ove Løgmansbø!

Prawdziwa tożsamość tego rzekomo farerskiego pisarza nie była znana prawie nikomu. Ba! niewiele osób podejrzewało, że to w ogóle jest pseudonim literacki! Jak się okazuje Ove Løgmansbø nie istnieje. Pod tymi personaliami ukrywa się pewien bardzo popularny, bestsellerowy autor kryminałów młodego pokolenia! Jego prawdziwe nazwisko zmrozi Wam krew w żyłach! Kim jest Ove Løgmansbø?!