Siwobrody

Wydawnictwo: Solaris
Greybread
83-88431-39-0
barthaz14

Zabawy z bronią atomową na orbicie okołoziemskiej kończą się Wypadkiem. Ziemia zostaje napromieniowana. Efektem jest bezpłodność wielu ssaków, w tym... człowieka. Padają rządy, wybucha anarchia, toczą się wojny o każde narodzone po Wypadku dziecko, choćby najbardziej zdeformowane. Mijają lata, ludzkość topnieje w oczach i starzeje się. Czy istnieje jakaś nadzieja dla naszego gatunku? Udajcie się wraz z Siwobrodym w ponurą wyprawę łodzią po Tamizie, a może znajdziecie odpowiedź na to pytanie.

źródło opisu: okładka

Scarlet | 2016-12-17
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 16 grudnia 2016

Jak już ktoś napisał, ta książka ma potencjał... Autor wykonał ładny start, ale z rozwinięciem poszło mu już trochę gorzej.

Mamerkus | 2012-10-26
Przeczytana: 08 lutego 2012

Niby jest ponuro, ale w sumie dosyć pogodnie i statecznie. Bardziej dramat społeczny, aniżeli s-f. Niby są wszystkie zagrożenia związane z upadkiem cywilizacji, czyli zezwierzęcenie, rozpad dużych skupisk społecznych, gwałty, handel ludźmi, rozboje, brak prawa i rządy podejrzanych typów, jednak podane jest to w formie geriatrycznej (za wyjątkiem oczywiście rozdziałów retrospekcyjnych). Przez książkę przewija się tabun mniej lub bardziej wiekowych, bezzębnych dziadów kalwaryjskich (tudzież bab), ale na szczęście my mamy do czynienia z najmłodszymi (nieco ponad 50 lat) i najatrakcyjniejszymi przedstawicielami zdziadziałego społeczeństwa, tj. Siwobrodym i jego żoną.
Wizja Aldissa chociaż wiekowa (sic!) jest spójna i dobrze się to czyta, brak fajerwerków typowych dla literatury postapokaliptycznej jest przesłonięty bardzo dobrze rozpisaną i sympatyczną parą głównych bohaterów.
Czegoś mi zabrakło, może więcej akcji, a mniej nie najwyższych lotów filozofii, ale można spokojnie polecić...

Sebastian | 2016-08-02

ta akurat książka Aldissowi nie wyszła. sama wizja jest fajna tylko przy punkcie wyjścia.
reszta historii jest trywialna i dość groteskowa.

Marta | 2015-07-21

Bardzo mi się podobała ta książka.. pomysł na fabułę rewelacyjny, poprowadzenie tematu świetne, koniec jak dla mnie w porządku. Polecam

oikamil | 2014-06-22

Książka bardziej katastroficzna niż sf. Ciekawy pomysł lecz raczej nużąca fabuła, troszeczkę zabrakło akcji.

NINa | 2012-08-27

Ciekawe, ale trochę przereklamowane.

vronogore | 2017-05-25
Zbigniew | 2017-05-04