W ciemnym, mrocznym lesie

Okładka książki W ciemnym, mrocznym lesie Ruth Ware
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki W ciemnym, mrocznym lesie
Ruth Ware Wydawnictwo: Prószyński i S-ka kryminał, sensacja, thriller
In A Dark, Dark Wood
Prószyński i S-ka
2017-01-10
2017-01-10
Ewa Kleszcz
debiut literacki koszmar literatura angielska manipulacja niebezpieczeństwo obsesja przyjaźń pułapka strach thriller uczucie

O romansie ze strzelbą Czechowa

Ruth Ware serwuje taki wieczór panieński, na który nikt nie chciałby się wybrać. I to nie tylko z powodu jego zakończenia, ale już wcześniej czuć, że coś wisi w powietrzu.

Ogólnie mi się podobała ta książka, o dziwo, bo z autorka łączą mnie takie sinusoidalne stosunki

"W ciemnym, mrocznym lesie" od początku jest fajny klimat, takiego trochę niepokoju, mała grupka bohaterów, którzy się do końca nie lubią i tajemnice z przeszłości, które czekają na rozwiązanie.

I było dobrze, aż do momentu w którym nastąpiła (powiedzmy) kulminacja wydarzeń...mamy morderstwo, na które nie ukrywajmy czekaliśmy od początku książki i wtedy...no właśnie...akcja zaczyna zwalniać i zamiast śledzić odkrywanie prawdy z wypiekamy na twarzy, to czekałam aż to się już w końcu skończy...szczególnie, że autorka daje tak wyraźne wskazówki i tropy, że praktycznie zakończenie nie było dla mnie żadnym zaskoczeniem.

Dobijała mnie głupota głównej bohaterki...ja wiem, że w takich historiach one muszą wolno kojarzyć fakty, ale ta była wyjątkowo oporna na łączenie wątków...szczególnie jeśli chodzi o sytuację z jej imieniem i zdrobnieniami, na punkcie których miała obsesję - kto czytał ten będzie wiedział o co chodzi.

I o ironio Nora była jeszcze pisarką, autorką kryminałów...to nie chce wiedzieć jak te jej historie wyglądały
Wysłano
Napisz do:

Oj, trudno było dobrnąć do końca. Zagadka- nie taka zagadkowa, postacie- bardzo schematyczne, otoczenie- typowe. Nie sięgam więcej!

To moja piąta książka Ruth Ware i podobała mi się najmniej ze wszystkich. Nie jest zła, ale jest mocno wtórna, niczym nie zaskakuje i nie oferuje niczego nowego. Czyta się ją dobrze i mogłaby być dobrym wyborem na rozpoczęcie przygody z thrillerem, ale dla kogoś, kto przeczytał już mnóstwo powieści z tego gatunku niczym się nie wyróżnia spośród setek innych. Druga połowa książki jest zdecydowanie ciekawsza niż początek, który jest po prostu nudny. Jest też tu trochę braku logiki, a zachowanie głównej bohaterki, z perspektywy której poznajemy wszystkie wydarzenia, jest dla mnie niezrozumiałe przez większość czasu. Zupełnie nie potrafiłam się z nią utożsamić i wydaje mi się, że logicznie myślący człowiek nie zrobiłby większości rzeczy, które ona zrobiła. Mimo wszystko nie odradzam tej książki. Może być dobrym wyborem na wakacje, na odprężenie, ponieważ jest to typowe czytadło, zupełnie niewymagający lekki thriller.

Wymęczyłam tę historię. Infantylna, nielogiczna.

Wymęczyłam tę historię. Infantylna, nielogiczna.

Chyba jeszcze słabsza pozycja niż "Kobieta z kabiny 10". Nudziłam się przez całą książkę, a zakończenie tylko mnie dobiło brakiem zaskoczenia.

Czwarta książka autorki i dalej mnie nie zawodzi. Doskonale rozumiem uwagi ludzi którym np. nie podchodzą rozwiązania akcji czy coś innego. Rzeczywiście końce często nie są doskonale lub bohaterowie robią coś dziwnego, ale akurat w tej tego nie odczuwałam tak jak np. w 'Śmierć pani Westaway'. Po tej czwartej książce widać też pewien schemat lub konkretny styl w jaki lubi prowadzić akcje autorka, ale wciąż to są niesamowicie wciągające książki. Autorka ma talent do budowania napięcia i niepokoju, przez co całość się pochłania często na raz. Tutaj stresowałam się nie raz z główną bohaterką. Uwielbiam to w książkach dlatego może dużo jej wybaczam.

Powieść całkiem niezła, ale zupełnie nielogiczne było dla mnie przyjęcie zaproszenia przez Norę na wieczór panieński byłej koleżanki, z którą nie miała żadnego kontaktu przez 10 lat. Fakt ten uwieral mnie przez całą lekturę, dlatego nie mogę dać wyższej oceny

Przyznam że nieźle mnie książka trzymał w napięciu aż do samego końca! Fajnie wszystko poskładało się w całość na zakończeniu ale przyznam że nie było ono jakimś większym zaskoczeniem i jak napięcie podczas czytania było we mnie bardzo wysokie tak pod koniec lekko opadł mi entuzjazm. Ale dalej uważam, że jest to ciekawa pozycja na czas rozrywki bez większych przemyśleń czy szukania zawiłych fabuł.

Troche nie do końca było dla mnie logiczne zachowanie i wybory głównej bohaterki apropo wybrania się na panieński w zaistniałych warunkach, jednak bez tego nie było by całej reszty, dlatego na ten aspekt polecam przymknąć lekko oko.

Bez fajerwerków... Istotą fabuły jest wieczór panieński Clare, na który zostaje zaproszona Nora. Kiedyś były nierozłączne, teraz nie utrzymują ze sobą kontaktów. Nora jest zaskoczona zaproszeniem, ale po jego dłuższej analizie postanawia jechać. Samo położenie domku ciotki Flo-druhny organizującej imprezę już wprowadza w niepokojący nastrój, a kiedy na jaw zaczynają wychodzić różne sekrety i kłamstwa, to robi się prawdziwy thriller... taki sobie...

Książka w moim odczuciu bardzo przeciętna. Akcja toczy się w domku w lesie, ale bardzo mozolnie, bez żadnych fajerwerków. Robiłem długie przerwy czytając tą pozycję i chciało mi się do niej wracać, aby ją dokończyć. Mocno średnia pozycja.

• Kryminał