midnight94 
status: Czytelnik, ostatnio widziany 2 godziny temu
Teraz czytam
 • Dom kamienia. Garnet
  Dom kamienia. Garnet
  Autor:
  Dwie nowele uzupełniające historie bohaterów „Klejnotu”. W „Klejnocie”, poznaliśmy historię Violet jako surogatki Diuszesy Jeziora. Teraz czas na opowieść Raven służącej Hrabinie Kamienia oraz Garn...
  czytelników: 273 | opinie: 8 | ocena: 6,9 (79 głosów) | inne wydania: 1
 • Imię róży
  Imię róży
  Autor:
  Akcja rozgrywa się w głębokim średniowieczu,w północnych Włoszech.Jest rok 1327,do klasztoru benedyktynów przybywa uczony franciszkanin Wilhelm z Baskerwille ze swoim uczniem,Adsem z Melku w celu wzię...
  czytelników: 26406 | opinie: 675 | ocena: 7,8 (12932 głosy)
 • Kino bez tajemnic
  Kino bez tajemnic
  Autorzy:
  Obowiązkowa lektura dla miłośników X Muzy. To rzetelne, a zarazem zwięzłe kompendium wiedzy o kinie w zajmujący sposób wprowadzi czytelnika w tajniki sztuki filmowej i przygotuje go do świadomego odbi...
  czytelników: 150 | opinie: 7 | ocena: 6,15 (39 głosów)
 • Opposition
  Opposition
  Autor:
  V i ostatni tom bestsellerowej serii Lux Katy wie, że świat zmienił się w noc, gdy przybyli Luksjanie. Nie wierzy, że Daemon nie zrobił nic, kiedy jego rasa groziła usunięciem ludzkości i hybryd z pow...
  czytelników: 3636 | opinie: 136 | ocena: 8,41 (1413 głosów) | inne wydania: 1
 • Podróżniczka
  Podróżniczka
  Autor:
  Została osierocona przez swój czas. Jej przyszłość przestała istnieć. Etta Spencer marzyła o karierze skrzypaczki, lecz los miał dla niej inne plany. Zmuszona, by tułać się po najróżniejszych krajach...
  czytelników: 263 | opinie: 14 | ocena: 7,55 (31 głosów) | inne wydania: 1

Pokaż biblioteczkę
Aktywności (z ostatnich 3 miesięcy)
2018-05-26 20:00:56
Dodał książkę na półkę: Przeczytane
 
2018-05-26 12:37:02
Dodał książkę na półkę: Chcę przeczytać
 
2018-05-20 21:55:27
Dodał książkę na półkę: Przeczytane, Egzemplarze recenzenckie, Posiadam

Nieodgadniony to historia opowiadająca o prywatnej szkole – Akademii Ellinghama. W 1936 roku, wkrótce po jej założeniu znikają żona i córka właściciela, a jedynym tropem w ich sprawie jest tajemniczy list zagadka. Wiele lat później do Akademii przybywa młoda Stevie Bell, która pasjonuje się rozwiązywaniem spraw kryminalnych i podczas nauki w elitarnej szkole chce rozwikłać sprawę z... Nieodgadniony to historia opowiadająca o prywatnej szkole – Akademii Ellinghama. W 1936 roku, wkrótce po jej założeniu znikają żona i córka właściciela, a jedynym tropem w ich sprawie jest tajemniczy list zagadka. Wiele lat później do Akademii przybywa młoda Stevie Bell, która pasjonuje się rozwiązywaniem spraw kryminalnych i podczas nauki w elitarnej szkole chce rozwikłać sprawę z przeszłości.
Trzeba przyznać, że autorka miała ciekawy pomysł na stworzenie Akademii. To miejsce, w którym uczyć mogą się tylko najbardziej uzdolnieni uczniowie, w dodatku za darmo. Wśród nich znajdują się wynalazcy, pisarze, ale też aktorzy i muzycy. Każdy z uczniów ma dopasowany, indywidualny plan zajęć. Zajmują się jedynie tym, co może przydać im się w przyszłej karierze zawodowej. Dodatkowo nie mają żadnych ograniczeń. Nawet jeśli w Akademii istnieją jakieś zasady, to bardzo łatwo je złamać, a ich przestrzeganie nie jest zbyt egzekwowane przez opiekunów. Taka wręcz sielankowa sceneria trwa do czasu aż na terenie Akademii nie dojdzie do kolejnej tragedii.
W całe to genialne środowisko wrzucona zostaje główna bohaterka – Stevie. Dziewczyna na początku nie może się odnaleźć w nowym otoczeniu. Wydaje jej się, że ze swoimi zainteresowaniami i detektywistycznymi umiejętnościami nie pasuje do tego grona. Nieodgadniony to zbiorowisko interesujących postaci. Niestety nie wszystkie zostały jeszcze w pełni zarysowane. Autorka swoich bohaterów charakteryzuje głównie przez pryzmat tego czym się zajmują. Na przykład jeden z przyjaciół Stevie – Nate – to chłopak, który ma na swoim koncie już jedną powieść, a teraz zmaga się z twórczą niemocą.
Najlepiej wykreowaną postacią jest główna bohaterka. To nastolatka mająca obsesję na punkcie zbrodni. Dzięki niej w Nieodgadnionym pełno jest odniesień do klasycznych kryminałów i detektywistycznych seriali telewizyjnych. Stevie nieustannie porównuje to, co robi do pracy znanych wszystkim detektywów, takich jak Sherlock Holmes czy Panna Marple. Dziewczyna tak jak jej ulubieńcy wszędzie widzi zagadki, które musi rozwiązać, a miejsce, w którym się znajduje wyjątkowo jej sprzyja.
Maureen Johnson udało się stworzyć lokalizację, która buduje w powieści aurę tajemniczości. Akademia pełna jest tajemniczych zakamarków, tuneli. Do tego położona jest wysoko w górach, praktycznie odcięta od świata z jedną tylko drogą dojazdową.
Akcja w Nieodgadnionym toczy się wartko, pełna jest zwrotów akcji i zaskoczeń. Teraźniejsza narracja przeplata się z wydarzeniami z przeszłości. To co działo się w przeszłości odnajduje odzwierciedlenie w tym co dzieje się teraz. Na przykład zapisy z przesłuchań z 1936 roku przeplatają się ze scenami, w których policja przesłuchuje Stevie i jej przyjaciół.
Johnson stopniowo odkrywa tajemnice. Jak na razie czytelnik nie jest w stanie rozwiązać stworzonej przez nią zagadki. Autorce udało się stworzyć wciągającą historię nie tylko dla młodszych odbiorców. Nieodgadniony to dobry wstęp do planowanej przez autorkę trylogii. Zakończenie sprawa, że od razu chce się sięgnąć po kolejny tom.

pokaż więcej

 
2018-05-18 10:26:28
Dodał książkę na półkę: Przeczytane, Egzemplarze recenzenckie, Posiadam

"Boso, ale w ostrogach" to opowieść poprzedzająca wydarzenia z "Pięciu lat kacetu". Grzesiuk opisuje tutaj lata 30. XX wieku. To historia jego dzieciństwa i wczesnej młodości. Autor w swojej powieści kreśli obraz przedwojennej Warszawy, a mówiąc dokładniej jednej z jej biednych dzielnic – Czerniakowa. Grzesiuk pokazuje czytelnikowi swój dom, szkołę, a później również miejsce pracy. Opisuje... "Boso, ale w ostrogach" to opowieść poprzedzająca wydarzenia z "Pięciu lat kacetu". Grzesiuk opisuje tutaj lata 30. XX wieku. To historia jego dzieciństwa i wczesnej młodości. Autor w swojej powieści kreśli obraz przedwojennej Warszawy, a mówiąc dokładniej jednej z jej biednych dzielnic – Czerniakowa. Grzesiuk pokazuje czytelnikowi swój dom, szkołę, a później również miejsce pracy. Opisuje swoich przyjaciół i członków rodziny. Dzięki temu książka pełna jest opisów jego dzielnicowych przygód czy zabawnych historii. Nie brakuje tutaj również poważniejszych akcentów. Opowieść Grzesiuka toczy się, gdy nad Warszawą widoczne jest już widmo naciągającej wojny. Jego wspomnienia czyta się tak, jakby słuchało się opowieści młodego chłopaka, którym wówczas był. "Boso, ale w ostrogach" pokazuje, że autor od najmłodszych lat był taki jakim poznaliśmy go w "Pięciu latach kacetu". To chłopak z poczuciem humoru, nigdy nie tracący głowy, który zamiast rozmowy woli używać pięści. To szczera historia przedstawiona z humorem. To książka dla fanów pisarstwa Grzesiuka oraz dla tych, którzy ciekawi są jak wyglądało życie zwykłego człowieka w przedwojennej Warszawie.

pokaż więcej

 
2018-05-14 16:14:06
Dodał książkę na półkę: Teraz czytam
 
2018-05-12 00:07:35
Dodał książkę na półkę: Przeczytane, Posiadam
 
2018-05-07 21:14:10
Dodał książkę na półkę: Przeczytane, Mam e-booka
Autor:
Cykl: Bad Boy''s Girl (tom 1)
 
2018-05-04 19:24:21
Dodał książkę na półkę: Przeczytane, Egzemplarze recenzenckie, Posiadam
Cykl: Saga księżycowa (tom 2)
 
2018-05-02 19:58:56
Dodał książkę na półkę: Chcę przeczytać
 
2018-04-27 13:46:18
Dodał książkę na półkę: Przeczytane, Posiadam
 
2018-04-25 17:17:11
Dodał książkę na półkę: Przeczytane, Posiadam
Autor:
 
2018-04-22 23:55:04
Dodał książkę na półkę: Przeczytane, Egzemplarze recenzenckie, Posiadam, Ulubione
Cykl: Szklany Tron (tom 5.5)

Chaol Westfall to bohater, którego do tej pory Maas traktowała jedynie jako tło dla innych bohaterów. Poczynając od pierwszego tomu Szklanego tronu był to raczej bohater bez wyrazu, któremu brakowało osobowości. Jego lojalność i ślepe podążanie za Dorianem nie przysporzyło mu wielu fanów wśród czytelników. W Wieży świtu nareszcie dostał szansę pokazać się od innej strony. Chaol nie stoi już w... Chaol Westfall to bohater, którego do tej pory Maas traktowała jedynie jako tło dla innych bohaterów. Poczynając od pierwszego tomu Szklanego tronu był to raczej bohater bez wyrazu, któremu brakowało osobowości. Jego lojalność i ślepe podążanie za Dorianem nie przysporzyło mu wielu fanów wśród czytelników. W Wieży świtu nareszcie dostał szansę pokazać się od innej strony. Chaol nie stoi już w cieniu pozostałych bohaterów. Tutaj możemy poznać motywacje, które kierowały nim do tej pory. Dzięki leczniczym kuracjom, którym się poddaje mamy również okazję lepiej poznać jego przeszłość, emocje, które nim targają.
Wieża świtu to nie tylko opowieść o Chaolu, ale również o Nesryn Faliq, którą znamy już z poprzednich odsłon serii oraz o uzdrowicielce Yrene Towers. Niestety w ich wypadku nie da się nie zauważyć, że Maas wypaliła się tworząc kobiece postacie. Każda jej kolejna bohaterka to twarda, nieustraszona buntowniczka. Dodatkowo narracja prowadzona z perspektywy Nesryn miejscami powoduje nudne przestoje i momentami nie wprowadza niczego istotnego do fabuły. Zmienia się to dopiero w drugiej połowie powieści.
Wieża świtu to miła odmiana po poprzednich tomach. Maas wykreowała kolejny świat, zupełnie inny od tego, który znamy z poprzednich historii. Wspaniale opisała Anitcę z całą rządzącą nią polityką. Stworzony przez nią kaganat to władza, która działa inaczej niż ta w Adarlanie, co jest przyjemną odmianą. Na nowo musimy poznać zasady rządzące powieściowym światem. Brak Aelin i całej jej świty daje tej serii powiew świeżości. Wieża świtu, to tom, który wraca do korzeni. Znów zostajemy wplątani w pałacowe intrygi, bohaterowie nie wiedzą komu ufać. Anticę nękają niewyjaśnione zbrodnie, a zło, które Chaol i reszta pozostawili na innym kontynencie już czai się na horyzoncie.
To co wpływa pozytywnie na odbiór tej powieści, to również brak nachalnego wątku romansowego. Oczywiście Maas nie byłaby sobą, gdyby nie uwikłała swoich bohaterów w miłosne trójkąty. Na szczęście tym razem jest tego stosunkowo niewiele, a pozostałe wydarzenia i wciągająca fabuła wynagradzają te krótkie wstawki.
Sarah J. Mass bardzo sprawnie splata ze sobą wątki, o których była wzmianka w poprzednich tomach. Te na pozór mało znaczące elementy, zaczynają nabierać znaczenia i wyłania się z nich zupełnie nowy obraz całości. Bohaterowie dowiadują się również kilku nowych rzeczy, które wpływają na odbiór tej historii. Poznajemy genezę zła, które panoszy się już na pozostałych kontynentach. Sprawia to, że Wieżę świtu trzeba przeczytać przed premierą ostatniego tomu.

pokaż więcej

 
2018-04-22 12:43:32
Dodał książkę na półkę: Przeczytane, Egzemplarze recenzenckie, Posiadam
 
2018-04-18 19:22:15
Dodał książkę na półkę: Przeczytane
Autor:
Cykl: Królewska (tom 1)
 
2018-04-16 16:32:44
Dodał książkę na półkę: Teraz czytam
Cykl: Passenger (tom 2)
 
Moja biblioteczka
936 33 153
Porównaj książki w Waszych biblioteczkach.
Sprawdź oceny wspólnych książek.
Tyle książek ma ten użytkownik w swojej biblioteczce.
Tyle opinii dodał ten użytkownik.
Tyle plusów otrzymał ten użytkownik za swoje wypowiedzi.
Znajomi (13)

Ulubieni autorzy (12)
Lista ulubionych autorów
Ulubione cytaty (23)
lista cytatów
zgłoś błąd zgłoś błąd