Panna Marple. 12 nowych historii

Okładka książki Panna Marple. 12 nowych historii Naomi Alderman, Leigh Bardugo, Alyssa Cole, Lucy Foley, Elly Griffiths, Natalie Haynes, Jean Kwok, Val McDermid, Karen M. McManus, Dreda Say Mitchell, Kate Mosse, Ruth Ware
Okładka książki Panna Marple. 12 nowych historii
Naomi AldermanLeigh Bardugo Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie kryminał, sensacja, thriller
Marple: Twelve New Stories
Wydawnictwo Dolnośląskie
2023-11-08
2023-11-08
2020-01-01
Anna Szumacher
Opowiadania

Moja opinia będzie krótka. To nie jest panna Marple ani to nie są kryminalne opowiadania. Czytałam tę książkę bezpośrednio po "Morderstwie Rogera Ackroyda" i być może dlatego te historyjki były dla mnie AŻ TAK fatalne. Owszem w "Morderstwie Rogera..." mamy od czynienia z Herkulesem Poirot, jednak Agatha Christie jest absolutnie niepodrabialna i nie mam pojęcia po co w ogóle podejmować próby, skoro wychodzi bezbarwnie i żenująco.

Przyznaję się, że już sama okładka mnie "kupiła". Cieszę się, że współczesne autorki doceniają kunszt pracy Agathy Christie. 💚

"Panna Marple. 12 nowych historii" to zbiór opowiadań napisanych przez różne autorki. Bałam się, jak do tematu podejdą twórczynie, ale stanęły na wysokości zadania! 🏆

Jestem osobą, która lubi krótkie formy, dlatego długość opowiadań mi nie przeszkadzała.

Oczywiście, jedne były dla mnie lepsze, drugie mniej mnie porwały, ale jako całość uważam, że jest to dobra książka.

Książka o kolejnych przygodach Panny Marple, napisana w duchu Agathy Christie, z wieloma szczegółami nawiązującymi do książek o tej bohaterce. Ciekawe, że sporo opowiadań dotyczyło też Raymonda. Mamy też nawiązanie do sprawy z innej książki, ale na szczęście bez spojlerów! 😁

Panna Marple jak zwykle jest w dobrym miejscu, o odpowiedniej porze, a znajomość natury ludzkiej i pewnych zachowań pozwala na pomoc w rozwiązywaniu kłopotliwych sytuacji.

Jeżeli lubicie Pannę Marple, to książka jest dla Was! 🌼🏵️🌸

Jestem osobą, która lubi krótkie formy, dlatego długość opowiadań mi nie...

„Panna Marple” czyli zbiór opowiadań o tytułowej Pannie Marple stworzony przez najwybitniejsze autorki współczesnej literatury (wśród nich znalazła się między innymi moja ukochana Ruth Ware).

Ta książka daje zupełnie nowe światło na postać Panny Marple, i pokazuje że świetnie stworzymy bohater może być dalej wykorzystywany i staje się nieśmiertelny dzięki nowym autorom. Mam w tym zbiorze kilku ulubieńców do których z chęcią będę jeszcze wracać. I z pewnością ta książka ląduje na liście najlepszych książek przeczytanych przeze mnie w 2023 roku.
Prawda jest taka że wszystko w tej książce była świetne. I każdy znajdzie w niej swoje ulubione opowiadanie.
Jeśli jeszcze nie czytaliście zbioru opowiadań „Panna Marple” to bardzo polecam.

FALSYFIKATY
A tak sobie ostrzyłam zęby na nowe spotkania z panną Marple. Dwanaście bestsellerowych autorek miało być gwarancją sukcesu. O, święta naiwności! Trzeba było wyciągnąć wnioski z nieudolnego naśladownictwa stylu Agathy Christie w wykonaniu Sophie Hannah (pierwszą część nowych przygód Herculesa Poirot jeszcze dało się czytać; następna była tak przegadana i morderczo nudna, że porzuciłam książkę po kilku rozdziałach). Tutaj mamy ten sam problem. Niby tak samo, ale zupełnie nie to samo.

Wszystkie bestsellerowe autorki postanowiły (chyba jednak bez konsultacji ze sobą, bo w opowiadaniach przewijają się podobne pomysły),że trzeba pannę Marple uatrakcyjnić bestsellerowo. I tak, nasza dzielna miss podróżuje sobie po całym świecie, od Nowego Jorku po Hongkong. To kobieta nie do zdarcia. Akcja jednego z opowiadań rozgrywa się w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Zważywszy, że już w 1930 roku miss Marple była siwowłosą staruszką, to czterdzieści lat później musiała mieć grubo powyżej setki, a wciąż jest sprawna fizycznie i bystra, jak za dawnych czasów. Bardzo bym się cieszyła, gdyby tak mogło być, ale jednak fizjologia temu przeczy. Ale co tam fizjologia.

Co tam zwięzłość stylu, intryga, logika i wartkie prowadzenie akcji. Przecież wystarczy, żeby było „look like” i już się można podeprzeć nazwiskiem autorki, które dla wielu czytelników wciąż jeszcze coś znaczy. Słabe to.

Jak w każdym takim zbiorze, niektóre teksty są lepsze, niektóre gorsze. Nie wiem jednak dlaczego te gorsze wydawca umieścił na początku. Czytałam te opowiadania bez większego entuzjazmu, bez przyjemności, z narastającym znużeniem. W połowie książki trochę się poprawiło.

Musiałam sprawdzić, czy ja aby panny Marple nie idealizuję, bo wspomnienia o niej mam ukryte w głębokich zakamarkach pamięci, przeczytałam więc ponownie oryginał, czyli zbiór opowiadań „Trzynaście zagadek” Agathy Christie. I to się czyta! Nie ma niepotrzebnego lania wody, jest suspens, ciekawe, różnorodne zagadki, chociaż miejsce akcji to samo – głęboka angielska prowincja. Kartki przewracają się same.

Nigdy więcej podróbek!
www.czytacz.pl

FALSYFIKATY

Bardzo sympatyczne historie. Dość wyrównane i podobne, w tym sensie, ze nie zgrzytają ze sobą i można je czytać czy słuchać po kolei jako całość.
Każda z nich to oczywiście całkiem inna zagadka. I w każdej Panna Marple jest troszkę inna. W ostatniej nawet dość zaskakująca.

NIc szczególnego. Czysta rozrywka. Niektóre lepsze, niektóre słabsze historie.

NIc szczególnego. Czysta rozrywka. Niektóre lepsze, niektóre słabsze historie.

1962

Próba "wskrzeszenia" jednej ze sztandarowych postaci Agathy Christie. Czy udana? Raczej tak. Opowiadania różne, bo autorzy różni, ale duch królowej kryminału unosi się nad każdym.

Dwanaście zupełnie nowych historii z Panną Marple w roli głównej. Różnych, bo każde opowiadanie wyszło spod pióra innej autorki, choć w każdym z nich czuć ducha Agathy Christie. Nie tylko w kreacji samej głównej bohaterki, która przeciwstawia się wszystkim społecznym stereotypom, i która została wiernie odwzorowana zgodnie z jej oryginalnym rysem psychologicznym. Ale również konstrukcja fabularna bardzo przypomina tę stosowaną przez królową kryminału. Opowiadania trzymają w napięciu i zaskakują finałem oraz formą przedstawionych zagadek.

I tak Panna Marple znów wraca na plebanię, żeby rozwiązać tajemnicę morderstwa. Wraz z przyjaciółką, panna Bellą bierze udział w krwawym weselu. Staje się świadkiem zabójstwa podczas rejsu do Szanghaju. Oraz pomaga w znalezieniu rzekomo skradzionych pereł.
Krótka forma sprawdziła się idealnie. Jest angażująca i w żadnym wypadku nie pozostawia niedosytu.

Fani twórczości Agathy Christie znajdą tu wiele smaczków, a i ci, którzy pierwszy raz spotkają się z legendarną Jane Marple również nie powinni czuć się zawiedzeni.

„Panna Marple. 12 nowych historii” to wyjątkowa pozycja przeznaczona zwłaszcza, choć nie tylko dla miłośników Agathy Christie.
W książce znajdziemy 12 całkiem nowych historii napisanych przez współczesne pisarki, w których bohaterką jest nikt inny jak słynna detektyw – amator Panna Jane Marple. Ta sama niepozorna, a jednocześnie ponadprzeciętnie bystra staruszka zamieszkująca mały domek w St Mary Mead.
Ta książka budziła we mnie ogromną ciekawość, ale także ogromną niepewność i obawę, czy autorki dotrzymają pióra i jakość powieści detektywistycznych Królowej Kryminału. W tym miejscu warto podkreślić, że narzucone było trzymanie się stylu Agathy Christie jak i zarys sylwetki głównej bohaterki, znany nam z pierwowzoru.

Jak wiecie jestem fanką kryminałów Christie ( z kilkoma recenzjami już Was zapoznałam, a jeszcze kilka przed Nami) więc byłam wymagająca i muszę przyznać, że wszyło bardzo dobrze !
Nie spodziewałam się, aż tak dobrych historii. Autorki starały się wiernie odtworzyć atmosferę zarówno małomiasteczkowego śledztwa jak i podróży Panny Marple- a tu bawiła nawet na Brodwayu.

Trudno wskazać jedno opowiadanie, które podobało by mi się najbardziej - praktycznie każde mnie urzekło. Ostatnie opowiadanie przypadło mi do gustu z dwóch powodów - zarówno ciekawego skonstruowania wydarzeń jak i samej autorki – Leigh Bardugo, którą ogromnie cenię za Uniwersum Griszy 🙂

Same zagadki zostały znakomicie przemyślane, nie będąc przy tym banalne czy powtarzalne.
W wersji skondensowanej dostarczyły mi ogromnej satysfakcji a podczas poszukiwań rozwiązań ( nie wszystko było tak oczywiste jak można by się spodziewać ).

Jedynym minusem, który mogę dać ( tak półżartem ) jest długość tych historii. Nie jestem specjalnie fanką opowiadań, dlatego jest mi mało po przeczytaniu ok 30 stron i chciałabym więcej 🙂 Znaczna część ma tak duży potencjał, że spokojnie na ich podbudowie mogła by powstać zupełnie niezależna długa historia.

Zachęcam każdego fana Agathy Christie, do przeczytania tej książki. Wiem, że będzie to miłe zaskoczenie i powrót do jednej z ulubionych postaci literackich.

Agatha Christie stworzyła postać Jane Marple, niepozornej staruszki o nieprzeciętnym umyśle, która potrafi wytypować mordercę. Poświęciła jej dwanaście powieści. Ostatnia została wydana w 1976 roku.

W 2023 nadszedł czas, by dwanaście współczesnych autorek napisało kontynuację przygód Jane Marple.

"Panna Marple. 12 nowych historii" to książka, którą czyta się z przyjemnością. Każde opowiadanie jest inne, różnorodne. Jedne są intrygujące, zaskakujące, a inne niestety dość przewidywalne.

Panna Marple ma dużo wolnego czasu. Jest świetną obserwatorką otaczającej ją rzeczywistości i ludzkich charakterów. To detektyw-amator w spódnicy, który rozwiązuje zagadki kryminalne w małych angielskich wioskach, ale też we Włoszech, na Manhattanie i w Hongkongu. Często towarzyszą jej przyjaciele z młodości. Nieustannie troszczy się o nią siostrzeniec, znany pisarz Raymond West.

"Panna Marple. 12 nowych historii" to zbiór opowiadań dla miłośników lekkich kryminałów.

Życzę dobrej zabawy podczas lektury.

"Panna Marple. 12 nowych historii" to książka, którą czyta się z...

• Kryminały

Dodaj cytat z książki Panna Marple. 12 nowych historii