Malibu płonie

2022-09-07
2022-09-07
2012-05-27
Kaja Makowska
literatura amerykańska niebezpieczeństwo tajemnica intryga rodzina
Inne

Co może pójść nie tak?

post na ig: https://www.instagram.com/p/C6MQacZtR01/

W Malibu to ja nigdy nie byłam, a po przeczytaniu bardzo bym chciała, choć może niekoniecznie w czasie gdy płonie. Myślę, że rodzeństwo Riva też nie było zadowolone jak dom Niny stanął w płomieniach, w przy okazji wyszła na jaw masa tajemnic i brudów z przeszłości ich rodziny 😶‍🌫️

Historia zatoczyła koło. Jaka matka taka córka byście powiedzieli, bo poza główną linią fabularną rodzeństwa, dostajemy też smaczki z przeszłości ich rodziców. Łatwo jest więc zauważyć pewne schematy i podobieństwa pokoleniowe. Równie łatwo jest poczuć litość dla Niny, obserwując co musiała przejść i co poświęcić, żeby utrzymać wszystko w ryzach jako najstarsza siostra. Mimo wszystko przewrotny los postanowił zrobić z niej gwiazdę, dokładnie jak z jej ojca. Jednak nie zapominajmy o reszcie ferajny, bo czymże byłaby ta książka bez rozterek Huda, ambicji Jaya czy tajemnic Kit. Każdy z nich dostaje swoją małą historię, co nadaje trochę więcej barw 🌈

Książka z pozoru obyczajowa, lekka i prosta, a jednak z trudnymi emocjami i ładnym przesłaniem. Miłość i poświęcenie dla rodziny to jedno, a własne dobro i szczęście to drugie. Gdzie jest ta granica i kiedy powiedzieć „nie”, żeby nie zatracić siebie? Nina nie wiedziała, i chyba dalej do końca nie wie, ale właśnie nadszedł jej czas 🌊

Całość czytało mi się fantastycznie. Uwielbiam ten klimat małej społeczności, gdzie każdy każdego zna, tę ironię i sarkazm czy nieidealność postaci. Konstrukcja książki dobrze buduje napięcie i angażuje. Nie jest może to jakoś niezwykle porywająca czy odkrywcza pozycja, ale na pewno można się przy niej świetnie bawić 🩷

post na ig: https://www.instagram.com/p/C6MQacZtR01/

Historia zatoczyła koło. Jaka matka...

To jest jednak z tych książek, które czyta się lekko ale nic specjalnego nie wnoszą. Czysto dla relaksu i odprężenia. A czy zasługuje na jakieś specjalne wyróżnienia czy nagrody. Moim zdaniem opowieść jakich wiele.

I did love Riva's siblings (special shout out to the youngest one from other youngest one) and I cried for Nina several times. I'm just overwhelmed by number of names that flew by the pages like I'm supposed to know them all and don't ask questions.

I liked it more than I liked Evelyn Hugo one but I am still not convinced to Taylor Jenkins Reid.

Nie wiem czemu ma tak wysokie oceny. Męczyłam się przy czytaniu chociaż szło całkiem szybko ale nie chciało mi się zbytnio wracać do tej książki więc zeszły mi się z dwa tygodnie.
Dość płytka moim zdaniem chociaż miała być ewidentnie głębsza.

Dość płytka moim zdaniem chociaż miała być ewidentnie głębsza.

Przyjemna, lekka lektura.

Przyjemna, lekka lektura.

Książkę czyta się bardzo szybko, przyjemna lektura, momentami wzruszająca.

Książkę czyta się bardzo szybko, przyjemna lektura, momentami wzruszająca.

Taki przyjemny przerywnik od codzienności - nie jest to mój ulubiony gatunek książki, ale ma w sobie coś co przyciąga i pozwala się oderwać od rzeczywistości.

Miałam w planach tę książkę już jakiś czas. Wiecznie czytam poradniki i książki rozwojowe, dlatego od czasu do czasu lubię sięgnąć po powieści. Dla wyluzowania i relaksu.

Jak mi się podobało spotkanie w Malibu?
Przede wszystkim fajnie było wrócić do wspomnień z czasów kiedy tam byłam i miałam okazję zwiedzać ten rejon Stanów Zjednoczonych. Wiele miejsc, odbierałam zupełnie inaczej, ponieważ były mi znane.

Książka podobała mi się ze względu na różne wątki, które nie dały się nudzić. Na szczęście nie jest to ckliwa historia z lukrowanymi bohaterami. Są oni prawdziwi, czasem pokazują swoje wady i pomimo wszystko można ich polubić. Autorka doskonale przedstawia ich losy, dzięki czemu czytelnik łatwo ich rozumie i wczuwa się w ich osobiste emocje.

Życie składa się z tych pięknych chwil i tych trudnych. Nie zawsze wszystko idzie po naszej myśli i zdecydowanie o tym jest ta książka. O trudach, miłości bezwarunkowej i rodzinie, która potrafi stawić czoła przeciwnościom. Choć czasem zbyt dużym kosztem...

Polecam :)

Jak mi się podobało spotkanie w Malibu?

W "Malibu płonie" odnalazłam tak wiele wartościowanych aspektów, ważnych tematów, taką głębię przesłania, że trudno będzie mi o niej zapomnieć.

O czym dla mnie była ta książka? O sztuce mówienia NIE. O umiejętności stawiania granic, o tłumionych emocjach, o zagubieniu siebie, własnego ja, własnego dobra, na rzecz osób, które kocha się bardziej niż siebie samego. O ludzkich namiętnościach i spustoszeniu jakie wywołują w życiu rodzinnym. O poświęceniu, miłości.

Piękna, wyjątkowa książka, którą wszystkim gorąco polecam. Ja przy niej całkowicie przepadłam. 💙

Kurde no, nie wiem, jak robi to Taylor Jenkins Reid, że nawet w z pozoru nudnej fabule potrafi przemycić piękne słowa, bolesne emocje i trudne prawdy. I, przede wszystkim, różnorodnych i prawdziwych bohaterów.

Pokaż mimo tovideo - opinia