Allegro - kampania grudzień kat. kryminał

Wotum nieufności

Cykl: W kręgach władzy (tom 1)
Wydawnictwo: Filia
Ag2S

Marszałek sejmu, Daria Seyda, budzi się w pokoju hotelowym, nie pamiętając, jak się w nim znalazła ani co się z nią działo przez ostatnich dziesięć godzin. Jest przekonana, że stała się ofiarą manipulacji, ale nie wie, kto ani dlaczego może za nią stać. Tymczasem Patryk Hauer, wschodząca gwiazda prawicy, podczas prac komisji śledczej odkrywa polityczny spisek sięgający najistotniejszych osób...

Tymczasem Patryk Hauer, wschodząca gwiazda prawicy, podczas prac komisji śledczej odkrywa polityczny spisek sięgający najistotniejszych osób w kręgach władzy.

Seyda i Hauer znajdują się po przeciwnych stronach sceny politycznej. Dzieli ich wszystko, ale połączy jedna sprawa…

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Oficjalna recenzja
uncafeconlibros książek: 884

Polityczna gra

Remigiusz Mróz, autor wielu bestsellerów o szerokiej rozpiętości gatunków i tematów, tym razem zaproponował swoim czytelnikom pierwszą część nowego cyklu książek spod znaku political fiction. Serię „W kręgach władzy” otwiera „Wotum nieufności”, które premierę miało w styczniu bieżącego roku. Książka  ta została przez wydawcę nazwana polskim „House of cards”.

Jak to zwykle w książkach autora bywa, o fabule nie można napisać prawie nic, bo każdy szczegół może zdradzić potencjalnemu czytelnikowi zbyt wiele i zepsuć mu niewątpliwą przyjemność z podążania tropem bohaterów. Śmiało mogę jednak napisać, że tym razem u autora pojawiają się aż dwie postacie pierwszoplanowe – pochodzący z kręgów prawicy młody i zdolny polityk Patryk Hauer oraz marszałek sejmu Daria Seyda, której poglądom zdecydowanie bliżej do centrum sceny politycznej. To oni wkrótce staną się najważniejszymi postaciami polskiej sceny politycznej i to pomiędzy nimi rozegra się decydujący o losach władzy pojedynek.

Najnowsza książka Remigiusza Mroza, choć osadzona w fikcji literackiej i pozornie daleka od rodzimej sceny politycznej, ma jednak wiele wspólnego z mechanizmami władzy, które obserwować możemy w codziennych sejmowych relacjach. Czy zagrywki bywają aż tak brutalne, tego nie wiem, jestem jednak pewna, że zarówno w powieści, jak i w rzeczywistości chwyty poniżej prasa są czymś zupełnie normalnym, podobnie zresztą, jak i kolejne nagłaśniane przez media afery.

Autor, jako specjalista w zakresie prawa...

Autor, jako specjalista w zakresie prawa konstytucyjnego, wiernie odwzorował polski porządek polityczny i mechanizmy, jakie nim kierują. Rola prezydenta ukazana została w sposób autentyczny, z podkreśleniem, jak wiele z jego kompetencji zależy od faktycznego poparcia i zaplecza politycznego, z którego potencjalny prezydent się wywodzi. W samej fabule odnajdziemy wiele z bieżących wydarzeń, co sprawia, że pozostaje ona niezwykle aktualna i „na czasie”. Bohaterowie są pełnokrwiści, rasowi i pełni ambicji. Silna kobieca postać Darii Seydy i niezwykle charyzmatyczny Patryk Hauer to z pewnością duże zalety tej książki, a ich losy wciągają czytelnika niemal od pierwszej strony. Jak zwykle u Remigiusza Mroza bywa, książka naładowana jest ostrymi dialogami, nagłymi zwrotami akcji, a zakończenie wbija w fotel i sprawia, że z niecierpliwością oczekuje się na kontynuację.

Czy „W kręgach władzy” ma szansę stać się równie ponadczasowym dziełem jak „House of cards”? Obawiam się, że nie do końca. Choć sam zamysł jest  zbliżony, a bohaterowie równie bezwzględni, mam wrażenie, że u rodzimego autora brak jest charakterystycznej dla Michaela Dobbsa ponadczasowości i uniwersalności w opisanej fabule. To, co w chwili obecnej stanowi niewątpliwy atut „Wotum nieufności”, czyli jej aktualność i nafaszerowanie obecnymi problemami czy mediami popularnymi właśnie teraz, za kilka lat trącić już będzie myszką i może stanowić dla przyszłego czytelnika pewną przeszkodę.

Reasumując muszę jednak napisać, że jest to niewątpliwie jedna z najlepszych powieści autora i widać po niej, że pozostaje on w świetnej formie. Mam świadomość, że tematy polityczne skutecznie odstraszają niektórych czytelników, jednak gwarantuję, że „Wotum nieufności” nikogo z fanów twórczości autora nie zawiedzie, a z pewnością niejednego nowego zwolennika mu przysporzy.

Anna Szterleja

Beata | 2017-02-05
Przeczytana: 05 lutego 2017

Rewelacyjna powieść political fiction. Fenomenalna, wciągająca powieść dziejąca się w kręgach "naszej" władzy. Niestety, realny obraz rządu i sfer politycznych - prawdziwy, pełen wyciągania sekretów, podłych zagrywek i bezwzględnego postępowania, by sięgnąć stołka, by dorwać się do "żłobu" - bo daje to władzę i pieniądze. Niestety, nie mam złudzeń, że to tylko fiction. Przerażające i prawdziwe. A R. Mróz znowu powalił mnie na kolana:)

Pinkiman | 2017-03-14
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017
Przeczytana: 14 marca 2017

Świetny początek nowej serii.

Realia polityczne przedstawione w tej powieści bardzo dosadnie odwołują się do naszej rzeczywistości wraz z przykładami z ostatnich miesięcy. Każde z przedstawionych wydarzeń jest zestawione z dużym zestawem poglądów politycznych za co uważam największy plus tej książki, bo tak naprawdę każdy znajdzie bohatera któremu kibicuje i najbardziej się z nim sympatyzuje. Patryk Hauer to w zdecydowanej większości przypadków polityk na którego bym głosował :-)

Wszystkie elementy rozsypane po całej książce idealnie zazębiające się wraz z postępem fabularnym pod sam koniec dają ogromnie satysfakcjonujący efekt, a dobrze nastraja to pod następną część, która nie jest tak odległa. Szykuje się kolejna wyśmienita trylogia autora. Bardzo polecam :)

Roman Dłużniewski | 2017-03-18

Zacznę od jednej bardzo istotnej informacji. Kocham Joannę Chyłkę. W związku z tym jej Tata ma u mnie od razu 7 gwiazdek. Bez czytania. Nie mogę przecież narazić się teściowi in spe :))

Po przeczytaniu dodałem jeszcze jedną gwiazdkę, bo książka jest świetna!!
Doskonale zarysowane postacie, całkiem realna akcja, zaskakujące zwroty. Czego więcej trzeba ?? Nie ma co doszukiwać się podobieństw pomiędzy bohaterami powieści a tymi żyjącymi w realu. Nie o to chodzi. Trzeba po prostu zanurzyć się w korytarze sejmowe, w komnaty Pałacu Prezydenckiego i podążać za autorem. Satysfakcja gwarantowana!!!

Arek | 2018-03-07
Przeczytana: 07 marca 2018

"Wotum nieufności" jest dla mnie drugim spotkaniem z twórczością Remigiusza Mroza.
Twórczością przez wielu bardzo cenioną a także popularną.
Jednak ta ponad 600-stronicowa powieść będąca przykładem political-fiction nie przypadła mi do gustu.
Pan Remigiusz zanudza, przybliżając nam marketing polityczny, public-relations, kłamstwa i kłótnie naszych włodarzy.
Ta pozycja nie jest napisana z pisarskim zacięciem, a akcja toczy się dosyć wolno.
Jedynie miejscami czytało mi się ją z przyjemnością.

In plus, należy zaliczyć bliskość opisów, rzeczywistym realiom.
Pan Remigiusz nie wstydzi się Polski, pewne miejsca opisuje całkiem wiernie.
Ma także dużą wiedzę na temat mechanizmów rządzących polityką i psychiką osób się nią parających.

Moja ocena to trochę naciągane 7/10.

boookster | 2018-01-23

Książka jest warta polecenia. Political fiction wysokich lotów. Powieść rzekomo nie ma zbytnich związków z polską sceną polityczną, postacie nie maja odzwierciedleń z politykami znanymi nam z ekranów telewizorów. To tylko takie złudne wrażenie. Każdy może w tej powieści zapoznać się z mechanizmami władzy, może zobaczyć że brudna gra polityków jest czymś codziennym.
Bohaterowie są dobrze zarysowani, partie polityczne stosują różne sztuczki aby osiągnąć cel jakim jest władza. Książkę czyta się szybko, ponieważ akcja jest dobrze skonstruowana. Wątki czasem zaskakują, ale takie powinny właśnie być.
To tyle jeśli chodzi o zachwyty. Co do mankamentów to czuję pełen niedosyt. Coś czego zabrakło, a co autor skrył za zasłoną niedopowiedzeń. Oczywiście zarówno Mróz, jak i zwykły obywatel nie ma pojęcia co dzieje się w trakcie kuluarowych rozmów polityków, ale jeśli to political fiction mógł ten wątek też rozwinąć bardziej. Ja czułem pewien niedosyt, inni znowu mogą powiedzieć że tego jest...

Wszędzie te krawaty..., czarny, grantowy, bordowy, sraczko-buraczkowy, w paski, w prążki, w krate, we wzroki, kurde nawet czasem w motylki...
Gdzie się nie obejrzę tam te pieprzone krawaty, jeden tam, drugi dalej, trzeci dochodzi zza rogu..., jeden się wlecze, drugi zapierdziela, trzeci drze się w niebogłosy, a czwarty przemyka czasem po cichutku jak mysz pod miotłą, aby go przypadkiem nikt nie zauważył. Chodzą z tymi swoimi walizeczkami, z komórkami w kieszeniach, z tabeltami w teczuszkach. Noszą te swoje eleganckie, markowe zegareczki..., żeby przyszpanować, zaimponować...heh jakby nie mieli w zanadrzu nic innego...
Dosłownie wszędzie, w obojętnie którą stronę popatrzeć, mam przed oczami te cholerne krawaty..., nic tylko się powiesić na własnym krawacie...
Przydałoby się o wiele więcej spódniczek dla jakiejś odmiany. To przynajmniej dla oka by się dobrze zrobiło, popatrzyłby, ciepło na sercu byłoby... Niech te przebrzydłe krawaty wpuszczą o wiele więcej tych spódniczek. Wtedy...

ZaaQazany | 2017-01-19
Na półkach: Przeczytane, ZaaQ'17
Przeczytana: 18 stycznia 2017

Jesienny Mróz

Jesień średniowiecza, abstrakcyjne pojęcie, określające co złego może zrobić z nami inna osoba. Odnosi się do okresu rozkwitu Europy "szczynami i pomyjami płynącej".
Z czymś takim zostałem po przeczytaniu książki w stylu political fiction, mającej być jak głosi okładka odpowiedzią na House of Cards. Mamy tu dzieło Mroza, pełne klasycznych dla autora zwrotów akcji, dialogów, mieszania wątków. Do tego podsycanie atmosfery swoistą tajemnicą, w której bohater wie, my wiemy że on wie, ale my nie wiemy. To wszystko powoduje, ze książkę czyta się dobrze i dąży się do końca.
Z drugiej strony mimo wszystkich starań autora mam wrażenie totalnego miszmaszu i wrzucania do kotła wszystkiego po trochu. Tworzy to mieszankę, ale nie nadaje całości wyrazistego smaku. Takie skoki po moich kubkach smakowych, a w efekcie jak po niezbyt udanym winie - w ustach szybko znika smak po każdym łyku.
Co do treści. Ostatnio siedziałem w pustej sali teatralnej i patrzyłem na scenę. Miałem...

filozof | 2017-09-27

Oglądam sobie mój ulubiony TVN,czytam w necie.Wyborczą,oglądam Polsat.I dużo,widzę polityków.
A tu pan Mróz,napisał.Coś o politykach,ale takich wymyślonych.Nie ma,tu Petru,Schetyna.Ani Kaczyńskiego.
Za,to są inni i oni.Też,się kłócą,ze sobą.
Bo,tacy są politycy.
Książkę,czyta się błyskawicznie.
Na jednym oddechu,mimo.Że,są tam.Rzeczy,co człowiek,co nie ogląda debat politycznych.Może,nie zrozumie.
Lektura mi sprawiła,mnóstwo przyjemności.
Chociaż,liczyłem na jakiś romans.Jakieś posłanki z posłem.
Hi,hi.

ardnaskela | 2017-02-24

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Chyba to najniższa ocena jaką dałam kiedykolwiek Mrozowi.

Nie jest to książka słaba, co to to nie, talent broni się sam ale mam troszkę niedosytu. Nie miałam tej czystej przyjemności z czytania jak w przypadku Chyłki czy też nadludzkich wyczynów Forsta. Jednakże, chcę powiedzieć, że autor doskonale pokazuje mechanizmy władzy, do tego stopnia, że momentami czytelnik ma dość tego bagna.

Książka jest za długa.Przegadana. Wiele informacji jest zbędnym ponieważ nie ma to być podręcznik do WOS czy historii Polski. Zakładamy, że jeśli ktoś sięga po tego typu pozycję to raczej wie na czym polega ustrój USA a jakie panują zasady w Wielkiej Brytanii i co się działo w polityce polskiej w dwudziestoleciu międzywojennym. Tak więc autor nie musi nam przypominać, że prawo angielskie jest zwyczajowe, że jest tam szacunek dla służby cywilnej, na czym polegała konstytucja kwietniowa, a także, że F.D. Roosevelt był kaleką, a Kennedy i Clinton mieli kochanki. Te wszystkie informacje znacznie...

Ewelina229 | 2017-01-27
Przeczytana: 27 stycznia 2017

Panie Remigiuszu, za każdym razem gdy zaczynam nową książkę Pana autorstwa obawiam się, czy tym razem odczuję rozczarowanie, czy to moment gdy zabraknie mi "tego czegoś" i jak dotąd stwierdzam z zadowoleniem, że jeszcze tak się nie stało :) i mam nadzieję, że ten moment nie nastąpi a Pan będzie mnie zadowalał coraz to nowymi hitami.

Chyłkę i Zordona uwielbiam, i tym razem do mojego uwielbienia trafiła seria "W kręgach władzy".
Daria Seyda - pierwsza kobieta sprawująca władzę głowy Państwa, po tym jak Prezydent rezygnuje ze swojej funkcji po ujawnieniu choroby.
Patryk Hauer, młody ambitny polityk żądny władzy i Prezydenckiego stołka.
To dwoje największych konkurentów na miejsce w Białym Domu, pozostali to "dodatek" do wyborów.
Między nimi zacięta walka, tajemnice państwowe, brudy polityczne a jedno co ich łączy to chęć zostania Prezydentem.

To trzeba przeczytać, by zrozumieć :)
Z niecierpliwością czekam na rozwój wydarzeń w drugiej części.