Wotum nieufności

Cykl: W kręgach władzy (tom 1)
Wydawnictwo: Filia
Ag2S

Marszałek sejmu, Daria Seyda, budzi się w pokoju hotelowym, nie pamiętając, jak się w nim znalazła ani co się z nią działo przez ostatnich dziesięć godzin. Jest przekonana, że stała się ofiarą manipulacji, ale nie wie, kto ani dlaczego może za nią stać. Tymczasem Patryk Hauer, wschodząca gwiazda prawicy, podczas prac komisji śledczej odkrywa polityczny spisek sięgający najistotniejszych osób...

Tymczasem Patryk Hauer, wschodząca gwiazda prawicy, podczas prac komisji śledczej odkrywa polityczny spisek sięgający najistotniejszych osób w kręgach władzy.

Seyda i Hauer znajdują się po przeciwnych stronach sceny politycznej. Dzieli ich wszystko, ale połączy jedna sprawa…

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Oficjalna recenzja
uncafeconlibros książek: 728

Polityczna gra

Remigiusz Mróz, autor wielu bestsellerów o szerokiej rozpiętości gatunków i tematów, tym razem zaproponował swoim czytelnikom pierwszą część nowego cyklu książek spod znaku political fiction. Serię „W kręgach władzy” otwiera „Wotum nieufności”, które premierę miało w styczniu bieżącego roku. Książka  ta została przez wydawcę nazwana polskim „House of cards”.

Jak to zwykle w książkach autora bywa, o fabule nie można napisać prawie nic, bo każdy szczegół może zdradzić potencjalnemu czytelnikowi zbyt wiele i zepsuć mu niewątpliwą przyjemność z podążania tropem bohaterów. Śmiało mogę jednak napisać, że tym razem u autora pojawiają się aż dwie postacie pierwszoplanowe – pochodzący z kręgów prawicy młody i zdolny polityk Patryk Hauer oraz marszałek sejmu Daria Seyda, której poglądom zdecydowanie bliżej do centrum sceny politycznej. To oni wkrótce staną się najważniejszymi postaciami polskiej sceny politycznej i to pomiędzy nimi rozegra się decydujący o losach władzy pojedynek.

Najnowsza książka Remigiusza Mroza, choć osadzona w fikcji literackiej i pozornie daleka od rodzimej sceny politycznej, ma jednak wiele wspólnego z mechanizmami władzy, które obserwować możemy w codziennych sejmowych relacjach. Czy zagrywki bywają aż tak brutalne, tego nie wiem, jestem jednak pewna, że zarówno w powieści, jak i w rzeczywistości chwyty poniżej prasa są czymś zupełnie normalnym, podobnie zresztą, jak i kolejne nagłaśniane przez media afery.

Autor, jako specjalista w zakresie prawa...

Autor, jako specjalista w zakresie prawa konstytucyjnego, wiernie odwzorował polski porządek polityczny i mechanizmy, jakie nim kierują. Rola prezydenta ukazana została w sposób autentyczny, z podkreśleniem, jak wiele z jego kompetencji zależy od faktycznego poparcia i zaplecza politycznego, z którego potencjalny prezydent się wywodzi. W samej fabule odnajdziemy wiele z bieżących wydarzeń, co sprawia, że pozostaje ona niezwykle aktualna i „na czasie”. Bohaterowie są pełnokrwiści, rasowi i pełni ambicji. Silna kobieca postać Darii Seydy i niezwykle charyzmatyczny Patryk Hauer to z pewnością duże zalety tej książki, a ich losy wciągają czytelnika niemal od pierwszej strony. Jak zwykle u Remigiusza Mroza bywa, książka naładowana jest ostrymi dialogami, nagłymi zwrotami akcji, a zakończenie wbija w fotel i sprawia, że z niecierpliwością oczekuje się na kontynuację.

Czy „W kręgach władzy” ma szansę stać się równie ponadczasowym dziełem jak „House of cards”? Obawiam się, że nie do końca. Choć sam zamysł jest  zbliżony, a bohaterowie równie bezwzględni, mam wrażenie, że u rodzimego autora brak jest charakterystycznej dla Michaela Dobbsa ponadczasowości i uniwersalności w opisanej fabule. To, co w chwili obecnej stanowi niewątpliwy atut „Wotum nieufności”, czyli jej aktualność i nafaszerowanie obecnymi problemami czy mediami popularnymi właśnie teraz, za kilka lat trącić już będzie myszką i może stanowić dla przyszłego czytelnika pewną przeszkodę.

Reasumując muszę jednak napisać, że jest to niewątpliwie jedna z najlepszych powieści autora i widać po niej, że pozostaje on w świetnej formie. Mam świadomość, że tematy polityczne skutecznie odstraszają niektórych czytelników, jednak gwarantuję, że „Wotum nieufności” nikogo z fanów twórczości autora nie zawiedzie, a z pewnością niejednego nowego zwolennika mu przysporzy.

Anna Szterleja

Beata | 2017-02-05
Przeczytana: 05 lutego 2017

Rewelacyjna powieść political fiction. Fenomenalna, wciągająca powieść dziejąca się w kręgach "naszej" władzy. Niestety, realny obraz rządu i sfer politycznych - prawdziwy, pełen brudnych zagrywek, wyciągania sekretów, podłych zagrywek i bezwzględnego postępowania, by sięgnąć stołka, by dorwać się do "żłobu" - bo daje to władzę i pieniądze. Niestety, nie mam złudzeń, że to tylko fiction. Przerażające i prawdziwe. A R. Mróz znowu powalił mnie na kolana:)

ZaaQazany | 2017-01-19
Na półkach: ZaaQ'17, Przeczytane
Przeczytana: 18 stycznia 2017

Jesienny Mróz

Jesień średniowiecza, abstrakcyjne pojęcie, określające co złego może zrobić z nami inna osoba. Odnosi się do okresu rozkwitu Europy "szczynami i pomyjami płynącej".
Z czymś takim zostałem po przeczytaniu książki w stylu political fiction, mającej być jak głosi okładka odpowiedzią na House of Cards. Mamy tu dzieło Mroza, pełne klasycznych dla autora zwrotów akcji, dialogów, mieszania wątków. Do tego podsycanie atmosfery swoistą tajemnicą, w której bohater wie, my wiemy że on wie, ale my nie wiemy. To wszystko powoduje, ze książkę czyta się dobrze i dąży się do końca.
Z drugiej strony mimo wszystkich starań autora mam wrażenie totalnego miszmaszu i wrzucania do kotła wszystkiego po trochu. Tworzy to mieszankę, ale nie nadaje całości wyrazistego smaku. Takie skoki po moich kubkach smakowych, a w efekcie jak po niezbyt udanym winie - w ustach szybko znika smak po każdym łyku.
Co do treści. Ostatnio siedziałem w pustej sali teatralnej i patrzyłem na scenę. Miałem...

Ewelina229 | 2017-01-27
Przeczytana: 27 stycznia 2017

Panie Remigiuszu, za każdym razem gdy zaczynam nową książkę Pana autorstwa obawiam się, czy tym razem odczuję rozczarowanie, czy to moment gdy zabraknie mi "tego czegoś" i jak dotąd stwierdzam z zadowoleniem, że jeszcze tak się nie stało :) i mam nadzieję, że ten moment nie nastąpi a Pan będzie mnie zadowalał coraz to nowymi hitami.

Chyłkę i Zordona uwielbiam, i tym razem do mojego uwielbienia trafiła seria "W kręgach władzy".
Daria Seyda - pierwsza kobieta sprawująca władzę głowy Państwa, po tym jak Prezydent rezygnuje ze swojej funkcji po ujawnieniu choroby.
Patryk Hauer, młody ambitny polityk żądny władzy i Prezydenckiego stołka.
To dwoje największych konkurentów na miejsce w Białym Domu, pozostali to "dodatek" do wyborów.
Między nimi zacięta walka, tajemnice państwowe, brudy polityczne a jedno co ich łączy to chęć zostania Prezydentem.

To trzeba przeczytać, by zrozumieć :)
Z niecierpliwością czekam na rozwój wydarzeń w drugiej części.

żurawie_origami | 2017-01-18
Na półkach: 2017, Posiadam, Przeczytane
Przeczytana: 18 stycznia 2017

Mam problem z tą książką. Bo z jednej strony to mój ukochany pan Mróz, który nigdy nie pozwala mi się nudzić, przy czytaniu jego książek (nawet jak niektóre z nich są trochę gorsze). Ale z drugiej strony rekomendacja na książce, że to "polskie House of Cards" postawiło bardzo wysoko poprzeczkę (to jeden z moich ulubionych seriali zagranicznych). Długo wahałam się w ilości gwiazdek. Bo książka ma dużo plusów: znów szybko się czyta, aczkolwiek książka jest bardziej przegadana, w sumie jak w każdej polityce, jest więcej słów niż czynów. Ale dialogi to mocna strona książki, widać, że autor bardzo skrupulatnie przygotował się do pisania tej powieści. Są spektakularne zwroty akcji i tak do końca czytelnik jest trzymany w niepewności. Obrywa się każdej stronie politycznej, autor nie odkrywa przed nami swoich poglądów.
Jeśli chodzi o minusy, już ktoś to napisał, że jest kilka podobieństwa do amerykańskiego serialu i to mi trochę psuło odbiór, do tego nie zapałałam żadnymi emocjami do...

Miłka Kołakowska | www.mozaikaliteracka.pl
___

Arena polityczna bezwzględnie traktuje wszelkie niedoskonałości. Nawet najmniejszy błąd może dla polityka oznaczać pigułkę, której gorzki smak na długo pozostanie w szeregach opinii publicznej. Tam, gdzie trwa walka o władzę, nie ma jednak miejsca na jakąkolwiek moralność, a realny głód władzy dosłownie wyżera pozostałości sumienia, aby ostatecznie udowodnić, jak wiele potrafi poświęcić człowiek w drodze do zamierzonego celu. Wyczuwalna chęć dominacji gości także w myślach bohaterów powieści Wotum nieufności, którą Remigiusz Mróz otwiera tajniki gatunkowej fikcji politycznej.

Marszałek sejmu, Daria Seyda, niespodziewanie budzi się w podwarszawskim motelu. Wyraźna luka w pamięci wyrabia iskry podejrzliwości, ale pani polityk nie ma czasu na dłuższą refleksję. Bez zbędnej zwłoki stawia się w Belwederze, aby usłyszeć słowa, które przerzucają jej dotychczasowe myśli na typowo polityczne tory. Przed kobietą pojawiają się nowe możliwości,...

emindflow | 2017-02-18
Przeczytana: 17 lutego 2017

Szczerze mówiąc po przeczytaniu trzech książek Remigiusza Mroza nie sądziłem, że kiedykolwiek sięgnę po kolejną, a tym bardziej, że napiszę o niej coś pozytywnego. Jego powieści „sensacyjne” uważam za tragiczne, za kwintesencję literackiego disco polo.
A jednak dałem się skusić na „Wotum nieufności” reklamowanego jako polskie political fiction i wcale nie żałuję.
Oczywiście, wbrew szumnej reklamie, Mróz nie jest żadnym prekursorem tego nurtu. W końcu już przed wojną pisali Dołęga-Mostowicz czy Kaden-Bandrowski, a w ostatnich latach bez trudu znalazłbym kilkunastu autorów nieźle radzących sobie w tym właśnie gatunku.
„Wotum nieufności” to bez wątpienia powieść bijąca na głowę poznane dotychczas pozycje tego autora. Przede wszystkim, mimo braku bezpośrednich analogii do polskiej sceny politycznej, fabuła nie wychodzi poza ramy realizmu. Widać, że Mróz o wiele pewniej i swobodniej porusza się w tym obszarze tematycznym, unika denerwujących błędów merytorycznych i nie „odlatuje” (może...

corgi | 2017-01-22

Political fiction, chyba pierwsza tego typu polska książka, którą czytałam. Walka o władzę, wpływy i pieniądze osadzona w realiach polskiego Sejmu i Pałacu Prezydenckiego.
Historia wciąga od pierwszej do ostatniej strony, postacie są ciekawie zarysowane, wzbudzają emocje, nie sposób przejść obok nich obojętnie. Daria Seyda - młoda marszałek sejmu, mimo iż polityką zajmuje się już od kilku lat, wciąż najważniejsze jest dla niej dobro kraju, nie prywatne korzyści. Patryk Hauer - młody wilczek, dla którego władza jest jak narkotyk. To polityk XXI wieku - ze snapczatem, instgramem, twitterem, nie stroni od selfie z wyborcami i wrzucania zdjeć tego co właśnie zjadł na śniadanie. Ale moją osobistą faworytką jest Milena - żona Patryka, która w dużym stopniu odpowiada za jego sukces. To ona jest autorką większości jego strategii wyborczych, to jej zdeterminowanie napędza go do działania. Razem stanowią duet, który mało co jest w stanie pokonać.
A sama fabuła? Spisek na szczycie władzy, w...

Kate1404 | 2017-01-11
Przeczytana: 11 stycznia 2017

Matko jedyna! co za cudowna powieść!!! Nie sądziłam, że to jest możliwe, ale pokochałam Darię Seydę, bardziej niż Chyłkę! Jestem mega fanką serialu House of Cards i nie wiedziałam, czy książka w takich klimatach mi się spodoba.
Pan Mróz przeszedł samego siebie. Książkę miałam szczęście przeczytać podczas jazdy pociągiem, nie miałam czasu nawet zjeść, po prostu wsiąkłam na maksa. Akcja nie zwalniała ani na chwilę, nie było czasu na oddech
Jak pisałam pokochałam główną bohaterkę Darię i jej losy śledziłam z zapartym tchem. Każdy z bohaterów jest wyrazisty i godny uwagi, tak jak Patryk Hauer, premier Adam czy Hubert podwładny Darii.
Jak dla mnie to najlepsza książka pana Mroza. Jestem nią zachwycona i będę ją każdemu polecać. Nie mogę się już doczekać części II. Oby za długo nie trzeba było na nią czekać :)

elenkaa | 2017-01-17
Przeczytana: 17 stycznia 2017

Recenzja znajduje się również na moim blogu: http://pasion-libros.blogspot.com/2017/01/206-wotum-nieufnosci-remigiusz-mroz.html

Remigiusz Mróz to jedno z najbardziej znanych nazwisk kojarzących się z polską literaturą. Zasłynął serią "Parabellum", następnie "Trylogią z Komisarzem Forstem" i serią o "Joannie Chyłce". W jego dorobku jest również kilka osobnych powieści, nie związanych z żadną serią. Teraz z hukiem wprowadza nową - "W kręgach władzy" z gatunku political fiction, a nie kryminalną, jak zazwyczaj.

Daria Seyda budzi się w motelowym pokoju i niczego nie pamięta. Nie potrafi powiedzieć, jak spędziła ostatnie kilka godzin, a że jest Marszałkiem sejmu, dodatkowo martwi się tym, że mogła brać udział w jakimś skandalu lub manipulacji. Jednak nie może zbyt długi martwić się tym wydarzeniem, gdyż nagle jej świat zmienia się o 180 stopni - po wyjawieniu przez prezydenta prawdy o jego stanie zdrowia, Daria musi przejąć jego obowiązki i pełnić funkcję prezydenta Polski, aż do...

Cabro | 2017-01-12
Przeczytana: 19 stycznia 2017

Nigdy nie oglądałem żadnego odcinka "House of Cards". Nie czytałem również żadnej książki z gatunku political fiction. Wszystko dlatego że nie przepadam za polityką i się w niej nie odnajduję. Miałem pewne obawy przed rozpoczęciem lektury, jednak okazały się niepotrzebne. Doskonale się w tym świecie odnalazłem.

Po przeczytaniu mogę napisać: WOW. Chcę więcej i z pewnością będę stać w kolejce po II tom serii!
Intryga trzyma się "kupy", a akcja zgrabnie prowadzi nas do ostatnich zaskakujących stron powieści.
W dodatku do mego życia zawitała kolejna wspaniała kobieta, zaraz po mojej żonie oraz Chyłce - Daria Seyda.
Mogę z czystym sumieniem polecić książkę tym, którzy jak ja, obawiają się tematu polityki w literaturze. Tutaj nie będziecie się nudzić. :)

Patronaty tygodnia

Kolejny poniedziałek, kolejne zestawienie nowości wydawniczych. Kryminały, thrillery, sensacja i coś na ukojenie serc – dla każdego czytelnika coś miłego. Sprawdźcie, jakie tytuły pod naszym patronatem pojawią się w najbliższych dniach w księgarniach.

Nowa seria książek Remigiusza Mroza

Do księgarni trafiła właśnie nowa powieść Remigiusza Mroza „Wotum nieufności”.  Tym razem autor mierzy się z nowym gatunkiem – political fiction. „Wotum nieufności” to pierwszy tom nowej serii zatytułowanej „W kręgach władzy”.