Wotum nieufności

Cykl: W kręgach władzy (tom 1)
Wydawnictwo: Filia
Ag2S

Marszałek sejmu, Daria Seyda, budzi się w pokoju hotelowym, nie pamiętając, jak się w nim znalazła ani co się z nią działo przez ostatnich dziesięć godzin. Jest przekonana, że stała się ofiarą manipulacji, ale nie wie, kto ani dlaczego może za nią stać. Tymczasem Patryk Hauer, wschodząca gwiazda prawicy, podczas prac komisji śledczej odkrywa polityczny spisek sięgający najistotniejszych osób...

Tymczasem Patryk Hauer, wschodząca gwiazda prawicy, podczas prac komisji śledczej odkrywa polityczny spisek sięgający najistotniejszych osób w kręgach władzy.

Seyda i Hauer znajdują się po przeciwnych stronach sceny politycznej. Dzieli ich wszystko, ale połączy jedna sprawa…

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Kate1404 | 2017-01-11
Przeczytana: 11 stycznia 2017

Matko jedyna! co za cudowna powieść!!! Nie sądziłam, że to jest możliwe, ale pokochałam Darię Seydę, bardziej niż Chyłkę! Jestem mega fanką serialu House of Cards i nie wiedziałam, czy książka w takich klimatach mi się spodoba.
Pan Mróz przeszedł samego siebie. Książkę miałam szczęście przeczytać podczas jazdy pociągiem, nie miałam czasu nawet zjeść, po prostu wsiąkłam na maksa. Akcja nie zwalniała ani na chwilę, nie było czasu na oddech
Jak pisałam pokochałam główną bohaterkę Darię i jej losy śledziłam z zapartym tchem. Każdy z bohaterów jest wyrazisty i godny uwagi, tak jak Patryk Hauer, premier Adam czy Hubert podwładny Darii.
Jak dla mnie to najlepsza książka pana Mroza. Jestem nią zachwycona i będę ją każdemu polecać. Nie mogę się już doczekać części II. Oby za długo nie trzeba było na nią czekać :)

elenkaa | 2017-01-17
Przeczytana: 17 stycznia 2017

Recenzja znajduje się również na moim blogu: http://pasion-libros.blogspot.com/2017/01/206-wotum-nieufnosci-remigiusz-mroz.html

Remigiusz Mróz to jedno z najbardziej znanych nazwisk kojarzących się z polską literaturą. Zasłynął serią "Parabellum", następnie "Trylogią z Komisarzem Forstem" i serią o "Joannie Chyłce". W jego dorobku jest również kilka osobnych powieści, nie związanych z żadną serią. Teraz z hukiem wprowadza nową - "W kręgach władzy" z gatunku political fiction, a nie kryminalną, jak zazwyczaj.

Daria Seyda budzi się w motelowym pokoju i niczego nie pamięta. Nie potrafi powiedzieć, jak spędziła ostatnie kilka godzin, a że jest Marszałkiem sejmu, dodatkowo martwi się tym, że mogła brać udział w jakimś skandalu lub manipulacji. Jednak nie może zbyt długi martwić się tym wydarzeniem, gdyż nagle jej świat zmienia się o 180 stopni - po wyjawieniu przez prezydenta prawdy o jego stanie zdrowia, Daria musi przejąć jego obowiązki i pełnić funkcję prezydenta Polski, aż do...

żurawie_origami | 2017-01-18
Na półkach: 2017, Posiadam, Przeczytane
Przeczytana: 18 stycznia 2017

Mam problem z tą książką. Bo z jednej strony to mój ukochany pan Mróz, który nigdy nie pozwala mi się nudzić, przy czytaniu jego książek (nawet jak niektóre z nich są trochę gorsze). Ale z drugiej strony rekomendacja na książce, że to "polskie House of Cards" postawiło bardzo wysoko poprzeczkę (to jeden z moich ulubionych seriali zagranicznych). Długo wahałam się w ilości gwiazdek. Bo książka ma dużo plusów: znów szybko się czyta, aczkolwiek książka jest bardziej przegadana, w sumie jak w każdej polityce, jest więcej słów niż czynów. Ale dialogi to mocna strona książki, widać, że autor bardzo skrupulatnie przygotował się do pisania tej powieści. Są spektakularne zwroty akcji i tak do końca czytelnik jest trzymany w niepewności. Obrywa się każdej stronie politycznej, autor nie odkrywa przed nami swoich poglądów.
Jeśli chodzi o minusy, już ktoś to napisał, że jest kilka podobieństwa do amerykańskiego serialu i to mi trochę psuło odbiór, do tego nie zapałałam żadnymi emocjami do...

Nigdy nie oglądałem żadnego odcinka "House of Cards". Nie czytałem również żadnej książki z gatunku political fiction. Wszystko dlatego że nie przepadam za polityką i się w niej nie odnajduję. Miałem pewne obawy przed rozpoczęciem lektury, jednak okazały się niepotrzebne. Doskonale się w tym świecie odnalazłem.

Po przeczytaniu mogę napisać: WOW. Chcę więcej i z pewnością będę stać w kolejce po II tom serii!
Intryga trzyma się "kupy", a akcja zgrabnie prowadzi nas do ostatnich zaskakujących stron powieści.
W dodatku do mego życia zawitała kolejna wspaniała kobieta, zaraz po mojej żonie oraz Chyłce - Daria Seyda.
Mogę z czystym sumieniem polecić książkę tym, którzy jak ja, obawiają się tematu polityki w literaturze. Tutaj nie będziecie się nudzić. :)

Diane_Rose | 2017-01-13

Wotum nieufności to powieść, która wymagała od autora wiedzy, czasu, researchu, drobiazgowości i obserwowania tego co dzieje się aktualnie. Jak zwykle bowiem Remigiusz Mróz stanął na wysokości zadania i do akcji swojej powieści przemycił trochę problemów z prawdziwej rzeczywistości.

Może i traktuję autora bezkrytycznie i ktoś znajdzie coś do czego można się przyczepić, ale mam to gdzieś. Uwielbiam styl autora, który zachęca mnie do zagłębienia się w powieść; wyrazistych bohaterów, o których nie mogę zapomnieć; przemycanie rzeczywistości i mieszanie jej z fikcją oraz Wotum nieufności, które jako całość stanowi świetne polskie political fiction.

Pierwszy raz również nie mam ochoty udusić autora za zakończenie. Raczej zmusić go do tego, żeby szybko napisał kolejny tom, chociaż mam co do tego mieszane uczucia. Z jednej strony chcę jak najszybciej poznać dalsze losy Seydy i Hauera, a z drugiej zastanawiam się czy autor będzie w stanie podnieść poprzeczkę, którą sam bardzo wysoko...

Nowalijki | 2017-01-09
Przeczytana: 07 stycznia 2017

Tomasz Radochoński www.nowalijki.blogspot.com
............................................

Kiedy otrzymałem do recenzji przedpremierowej najnowszą powieść Remigiusza Mroza, najpierw bardzo się ucieszyłem. Wiadomo. Zaraz potem wpadłem w lekki popłoch. No bo jak zrecenzować powieść o polityce, skoro ta od pewnego czasu kompletnie przestała mnie interesować, a serial House of Cards odpuściłem sobie w połowie pierwszego sezonu? Tymczasem Wotum nieufności to pierwsza polska political fiction i początek nowej serii wydawniczej. Zacząłem więc czytać i ... przepadłem. Z ponad sześciusetstronicową powieścią uporałem się, może nie w kilka, ale na pewno w kilkanaście godzin.

Daria Seyda - marszałek sejmu budzi się w podwarszawskim motelu. Problem w tym, że urwał jej się film i nie pamięta ostatnich godzin, ani jak znalazła się w miejscu, o istnieniu którego nie miała pojęcia. Nie ma żadnych obrażeń fizycznych i zaczyna zastanawiać się, czy to aby nie początek jakiejś choroby. Być może...

Karaś | 2017-01-13
Na półkach: 2017, Przeczytane
Przeczytana: 13 stycznia 2017

Zawód. Może nie rozczarowanie, ale na pewno zawód.

To ósma powieść Mroza, po którą sięgam, więc pewne pojęcie i zdanie o jego dziełach mam - a mam takie, że to mój ulubiony polski autor i jeden z ulubionych w ogóle. Pomyślałby ktoś, że mam w takim razie zbyt wygórowane oczekiwania - a jest wprost przeciwnie. Choć na każdą nową powieść czekam (zazwyczaj niezbyt długo, bo RM funduje nam Blitzschreib), to nie nakręcam się za bardzo ani nie tworzę marzeń o kolejnej mrożącej krew w żyłach zagadce. Po prostu czekam.

Do tej pory za każdym razem otrzymywałem bardzo dobrą łamane przez świetną powieść. A tym razem... przez większą część powieści po prostu się nudziłem. Nie udało się autorowi zbudować napięcia ani utkać pasjonującej intrygi - a przynajmniej takiego napięcia, które bym odczuwał, ani takiej intrygi, by mnie wciągnęła. Ani jednego ani drugiego po prostu w tej powieści nie zauważyłem.

Zdanie z okładki o "polskim House of Cards" pasuje do tego aż za dobrze - ale nie jest...

palalela | 2017-01-13
Na półkach: 2017, E-book, Przeczytane
Przeczytana: 13 stycznia 2017

11 stycznia (w dniu premiery) zaczęłam, właśnie co skończyłam. Dlaczego tak długo czytałam? Nie, nie z powodu jej obszerności, jak dla mnie mogłaby ta książka być z 5 razy dłuższa, ale z powodu przyjścia na świat nowego członka mojej rodziny, który już zawsze będzie kojarzył mi się z naprawdę dobrą literaturą. Bo "Wotum nieufności" genialne jest. Autor nie tylko w bardzo przyswajalny sposób doucza swoich czytelników w kwestiach prawnych, konstytucyjnych i politycznych czy serwuje mu szereg ciekawostek historycznych (np. na temat biurka znajdującego się w Gabinecie Owalnym czy amerykańskiego długu), ale przede wszystkim wciąga w wir politycznej intrygi, która tak bardzo uzależnia, że ma się ochotę jechać do Opola w celach rabunkowych. Bo przecież w laptopie pana pisarza MUSI znajdować się odpowiedź na choć kilka pytań, które pojawiają się wraz z lekturą ostatnich zdań powieści!!! Wsiąkłam w "Wotum" bezwzględnie (tak, to nawiązanie do tworzącego się tomu 2. serii, dlatego od dziś w...

Maromira | 2017-01-16
Przeczytana: 16 stycznia 2017

Manipulacje, tajemnicze zgony, bezwzględna walka o władzę, a także wielowarstwowe układy, by jak najwięcej ugrać… Czyli polskie political fiction, które spodoba się wszystkim widzom „Paktu” [a szczególnie tym niezadowolonym].

Marszałek Sejmu, Daria Seyda budzi się w pokoju hotelowym, nie mając pojęcia, gdzie się znajduje, jak się tam znalazła i co robiła przez ostatnie dziesięć godzin. Nie ma jednak czasu, by się nad tym zastanawiać, bo zostaje wezwana w trybie pilnym na dywanik prezydenta, gdzie okazuje się, że z powodu nieuleczalnej choroby musi zrezygnować ze stanowiska. Seyda tymczasowo przejmuje jego obowiązki, a z poparciem szefa swojej partii zamierza ubiegać się o prezydencki fotel.

Jej kontrkandydatem zostaje Patryk Hauer, nadzieja prawicy. Posada głowy państwa nie jest jego wymarzonym celem, widziałby się bardziej w roli premiera, jednak nie zamierza zaprzepaścić otrzymanej szansy. Wraz ze stojącą za nim murem żoną, niczym polska wersja Underwoodów – tylko trochę mniej...

Tohverus | 2017-01-10
Na półkach: 2017, Przeczytane

Mróz w najlepszym wydaniu!
Tym razem autor sięga po political fiction i zabiera nas w podróż za kulisy władzy RP. Jak mówił Otto von Bismarck "Ludzie nie powinni widzieć jak robi się kiełbasę i politykę" więc nie należy oczekiwać miłych widoków.
Intryga utkana przez Mroza wciąga od pierwszej do ostatniej strony, jest spójna i logiczna. Książka ma "ten błysk" znany mi z kilka, szczególnie pierwszych, książek tego autora. Jakby trywialnie to nie zabrzmiało po prostu czuć, że twórca dobrze się bawił przy pisaniu Wotum Nieufności.
Co ważne jest, mimo że jest to książka polityczna autor jest apolityczna. Do fikcyjnych nazw partii politycznych bez trudu można dopasować nazwy realnych partii z polskiej sceny politycznej, ale "zapisać" Mroza do którejś z nich bardzo trudno. Żadna z partii i ich liderów nie jest jednoznaczna, każdy jest obłaskawiony swoimi zaletami i wadami. Przy bardzo spolaryzowanych i rozognionych podziałach partyjnych Polaków to ważny atrybut tej pozycji.
Mały minusik...

Patronaty tygodnia

Kolejny poniedziałek, kolejne zestawienie nowości wydawniczych. Kryminały, thrillery, sensacja i coś na ukojenie serc – dla każdego czytelnika coś miłego. Sprawdźcie, jakie tytuły pod naszym patronatem pojawią się w najbliższych dniach w księgarniach.

Nowa seria książek Remigiusza Mroza

Do księgarni trafiła właśnie nowa powieść Remigiusza Mroza „Wotum nieufności”.  Tym razem autor mierzy się z nowym gatunkiem – political fiction. „Wotum nieufności” to pierwszy tom nowej serii zatytułowanej „W kręgach władzy”.