Krüger. Lew

Cykl: Willhelm Krüger (tom 3)
Wydawnictwo: WARBOOK Sp. z o.o.
cARTon

Stworzono go, by zadziwiał Świat, lecz on ten Świat postanowił podbić.
Inteligentny, bezwzględny, drapieżny. Złodziej.
Doskonale przystosowany do czasów, w których przyszło mu żyć.

źródło opisu: http://warbook.pl/ksiazka/80/krger-lew-tom-iii

źródło okładki: http://warbook.pl/ksiazka/80/krger-lew-tom-iii

veinylover | 2017-11-10
Przeczytana: 10 listopada 2017

Dam dość wysoką ocenę mimo, że to tasiemcowy wielotomowiec, ale tym razem opowiadany wątek został jako tako zamknięty z końcem trzeciego tomu, a przyszłość, jakkolwiek zaznaczona, nie została zawieszona w jakimś horrorystycznym momencie akcji. Ponadto książka opowiada o czasach wojny polsko - bolszewickiej i podług moich wątłych możliwości oceny rzetelności historycznej - zdaje się spełniać warunki wiarygodności. Oczywiście jest to książka fabularna, jednak tło historyczne - z zamysłem autora prawdziwe. Kolejna jej zaleta, to ukazanie bolszewii i jej wyznawców tak, jak na to zasługują - bandyckie bydło rozkoszujące się władzą i żądzą krwi. Ukazująca także wojnę w jej nieładnej szacie, jednak z zachowaniem proporcji. Książka nabierała rozpędu, od statycznej, jednocześnie wręcz obrzydliwej, odpychającej scenerii do coraz żywszego biegu akcji i rozwiązania intrygi.
Zatem chyba jednak zabiorę się za czwarty, mam nadzieję ostatni tom i zobaczymy, jakie będzie moje ostateczne wrażenie.

Jolka | 2017-11-04
Przeczytana: 04 listopada 2017

Kruger Lew to przede wszystkim opowieść militarna, bardzo mocno osadzona w realiach historycznych odradzającego się państwa polskiego. Ciszewski opisał historię Polski nie tylko przez pryzmat bolesnej martyrologii ale również przez czyny bohaterskie mieszkańców i militarne sukcesy.Ta część to typowo historyczna co mi troszkę przeszkadzało ale w połączeniu z perypetiami osobistymi bohaterów ,spełnione i utracone miłości, poszukiwania niewidomej siostry, pragnienie zemsty na znienawidzonym oprawcy - Kolcowie to wszystko dało niezłą część,która dobrze się czytało.

Miras | 2017-05-30
Przeczytana: 28 maja 2017

To były jednak straszne czasy. Trudno przewidzieć nasze (moje) postępowanie w chwili decydującej o własnym życiu. Przerażające.

Uleczkaa38 | 2017-05-02
Przeczytana: 02 maja 2017

Klimatyczny, inteligentny, trzymający w napięciu od pierwszej do ostatniej strony, a do tego okraszony pokaźną dawką dobrego humoru - tak oto brzmiały słowa moich odczuć i refleksji względem każdej z dwóch pierwszych odsłon literackiego cyklu Marcina Ciszewskiego pt. "Willhelm Krüger", opowiadającego o barwnych przygodach młodego polskiego złodzieja z początków ubiegłego stulecia. Czy podobnie ma się rzecz z najnowszą, trzecią już częścią tej kryminalno-sensacyjnej sagi pt. "Kruger. Lew"...? O tym słów kilka w poniższej recenzji:)

Fabuła tej opowieści przenosi nas do Kijowa roku 1919, gdzie to raz jeszcze spotykamy doskonale znanych nam z poprzednich części bohaterów. Krüger i Cygan po wpadnięciu w łapy Czeka godzą się na swoisty "cyrograf z diabłem", by przetrwać. Ewelina po wyswobodzeniu się z rąk swojego szalonego oprawcy, trafia pod troskliwą opiekę Mentora. Iwan Kolcow prowadzi zaś nadal swoją podwójną, szpiegowską grę, udając polskiego bojownika o wolność, a de facto...

Księgowy | 2017-05-11
Przeczytana: 11 maja 2017

Trzecia cześć przygód Krügera, Cygana i pozostałych bohaterów. jak dla mnie - najlepsza ze wszystkich do tej pory wydanych.
Akcja zaczyna się w Kijowie, a kończy w Warszawie - przez kilkaset stron śledzimy losy bohaterów - momentami losy wręcz niespodziewane - w książce jest sporo nagłych zwrotów akcji, a na czytelnika czeka kilka niespodzianek. Dylematy przed którymi stają bohaterowie (zarówno pierwszoplanowi jaki drugoplanowi) są bardzo dobrze dobrane i dopasowane do czasów w którym dzieje się akcja.
Książkę czyta się bardzo przyjemnie i co ważne, można po nią sięgnąć bez znajomości poprzednich części - większość wątków, mimo odwołań, jest przynajmniej częściowo nakreślona dzięki czemu czytelnik nie odnosi wrażenia, ze coś zgubił.
Wstęp i zakończenie nadają uczucie tajemniczości, a wręcz sugerują, że opowieść jest tylko częścią czegoś "większego" (i nie mam tu na myśli IV tomu sagi).

jarr74 | 2017-05-29
Przeczytana: 2017 rok

„Gdy wilki zaczynają wyć, zwykle zwiastują tragedię, walkę, nieszczęście. Tym razem jest jednak inaczej. Muzyka brzmi blisko i daleko jednocześnie, skłania do zadumy, rekapitulacji, do wyrzutów sumienia”.

To już trzecia odsłona powieściowego cyklu Marcina Ciszewskiego, tym razem, zatytułowana „Kruger i lew”. Autor, wyraźnie przesunął ciężar gatunkowy z dotychczasowej konwencji kryminalno- sensacyjnej (obficie podszytej, bardzo charakterystycznym i sugestywnym, rysem epoki) w stronę naprawdę dobrej, historycznej powieści, z całym dobrodziejstwem tego zamysłu.

W tej części opowieści, niespokojne wichry dziejów, rzucają naszych bohaterów, zarówno tych pozytywnych (Krüger, Cygan, Mentor, Ewelina) jak i negatywnych (psychopatyczny morderca Iwan Kolcow) w wir krwawej, rosyjskiej rewolucji oraz wojny polsko- bolszewickiej z 1920 roku. I to zarówno w wydarzenia rozgrywające się na wielkich bitewnych polach jak i toczonych zakulisowo (choć nie mniej bezwzględnie i brutalnie) w...

Czytalski | 2017-05-11
Przeczytana: 03 maja 2017

Być jak lew

Kruger i Cygan zostają zmuszeni do wstąpienia w szeregi Czeka, zaś Kolcow kontynuuje swoje zadanie przeniknięcia w szeregi polskiej konspiracji. Nad wszystkim jednak wisi widmo nieuchronnej wojny z dążącymi do podbicia Europy komunistami.
Trzeci to cyklu o Wilhelmie Krügerze przynosi nam to, co w książkach Marcina Ciszewskiego jest najciekawsze - sceny batalistyczne. Spora część akcji to walka, w tym ta najważniejsza w ramach tej historii, czyli Bitwa Warszawska z sierpnia 1920 roku. Autor bardzo plastycznie przedstawia starcia między Polakami a nawałą Armii Czerwonej, przy okazji wplatając w to wątek walki wywiadów i zmagań bohaterów. W trakcie lektury trudno się oprzeć wrażeniu, że te kule nie latają koło nas, a bagnety bolszewików nie celują w nasze brzuchy. Wszystko to jest osadzone w dobrze przedstawionych realiach tamtego okresu.
Trzeba jednak mieć na uwadze, że oprócz aspektu militarnego mocno akcentowane są zmiany w charakterach postaci, zwłaszcza głównego...

Marcin | 2017-05-09
Przeczytana: 09 maja 2017

Dalsze losy Krügera i Cygana którzy zmuszeni zostają do współpracy z Czeka aby ratować swoje życie i mieć szansę na odnalezienia siostry Krügera, Ewelinie udaje się uciec z rąk Kolcowa i w końcu ma szansę na spokój. Cała czwórka (Krüger, Cygan, Ewelina i Mentor) spotykają się ale muszą uciekać w kierunku Warszawy. Niestety mamy już rok 1920 i wybucha wojna Polsko-Rosyjska w której bohaterowie biorą udział. Dostajemy naprawdę dobrą książkę nie tylko militarną (autor znowu udowadnia, że do perfekcji opanował zagadnienia militarne) ale także opowieść szpiegowską. Wartka akcja opowiada o losach wojny a także całej otoczce i walkach wywiadów. Naprawdę wciąga. A już niedługo kolejna część :)

dejker | 2017-07-20

O to chodziło!. Brawurowo poprowadzona historia, napięcie rośnie ze strony na stronę tak, że ciężko oderwać się od lektury. Brawo!

trojkowicz | 2017-09-30

Siódma gwiazdka z sympatii dla autora.
Lepiej znać poprzednie części i przedstawione wcześniej osoby.
Czyta się trochę jak kiedyś oglądało się "Czterech Pancernych"
jeśli chodzi o udział bohaterów w wojnie.
Rozrywka pożyteczna i godna poświęcenia czasu bardziej niż kolejny skandynawski kryminał.