rozwiń zwiń

Stephen King i Remigiusz Mróz na małym ekranie

Anna Sierant Anna Sierant
11.10.2022

W najnowszym artykule z cyklu „Najpierw książka, później film” piszemy o filmie na podstawie opowiadania Stephena Kinga oraz o serialu inspirowanym powieścią Remigiusza Mroza. Na ekran zostały też przeniesione głośne powieści „Problem trzech ciał” i „Shantaram”.

Stephen King i Remigiusz Mróz na małym ekranie Materiały prasowe Netflix

„Problem trzech ciał”, Cixin Liu

Książkę Cixina Liu zachwalał sam Barack Obama, mówiąc, że jego potyczki w amerykańskim Kongresie były niczym w porównaniu z potencjalnym atakiem kosmitów na Ziemię i innymi wydarzeniami opisanymi w książce. Dlatego też jej lektura pozwalała mu się zrelaksować. „Problem trzech ciał” to pierwsza z książek w trylogii „Wspomnienie o przeszłości Ziemi”, nagrodzona w 2015 roku Hugo, czyli wyróżnieniem przyznawanym co roku książkom science fiction i fantasy. O tym, komu w danej edycji przypadnie nagroda, decydują uczestnicy i uczestniczki Worldconu. Warto dodać, że Cixin Liu jest pierwszym azjatyckim autorem, który otrzymał Nagrodę Hugo.

Akcja „Problemu trzech ciał” rozgrywa się w latach 60. XX wieku, w czasie rewolucji kulturalnej, w wyniku której życie traci wielu naukowców. Wśród nich ojciec jednej ze studentek fizyki – kobieta zostaje wysłana do bazy Czerwony Brzeg, odbierającej i nadającej kosmiczne komunikaty. Kilkadziesiąt lat później pewien naukowiec bada tajemnicze samobójstwa fizyków. Natrafia na grę „Trzy ciała” – jej uczestnicy mają za zadanie ocalić zagrożoną planetę. Okazuje się jednak, że to nie tylko gra…

Adaptacja powieści ma się ukazać na Netflixie, pracują nad nią David Benioff i D.B. Weiss („Gra o tron”) oraz Alexander Woo („True Blood”). Wśród producentów serialu znajdują się m.in. Brad Pitt i Rosamund Pike, w produkcji wystąpią natomiast: Rosalind Chao, Ben Schnetzer, Eve Ridley, Jonathan Pryce. Data premiery serialu nie jest jeszcze znana, ale na pewno nie ukaże się on wcześniej niż w 2023 roku.

Seria „Wszystkie stworzenia duże i małe”, James Herriot

James Herriot, a właściwie James Alfred Wright, był brytyjskim weterynarzem i pisarzem, swoją serię „Wszystkie stworzenia małe i duże” poświęcił więc zwierzętom. W ośmiu książkach z tej serii opisał on – z typowo angielskim poczuciem humoru – przygody młodego adepta weterynarii, który po studiach rozpoczyna pracę w małym górskim miasteczku w Yorkshire. Lekarz, pracując z pacjentami, których zachowanie trudno przewidzieć (podobnie zresztą jak zachowanie ich właścicieli), nigdy nie wiedział, co go czeka za chwilę.

Trzeci sezon „Wszystkich stworzeń małych i dużych” będzie można oglądać na Epic Drama od 7 listopada 2022 roku. W roli głównej ponownie wystąpi Nicholas Ralph, natomiast mentora młodego weterynarza Siegfrieda Farnona zagra Samuel West. W roli pani Hall ponownie wystąpi Anna Madeley.

„Shantaram”, Gregory David Roberts

„Shantaram”, bestsellerowa książka autobiograficzna, doczekała się również swojej serialowej adaptacji. Produkcję będzie można oglądać od 14 października na Apple TV+. I powieść, i jej adaptacja opowiadają o losach mężczyzny, który uciekł z więzienia (został skazany za napady na banki) i ukrył się w Indiach. Chciał zostać tam tylko przez krótki czas, jednak stało się inaczej – najpierw ukrywał się w slumsach, gdzie leczył biedaków, potem został żołnierzem mafii z Bombaju, następnie trafił do Afganistanu, a nawet poznał kobietę, która go zafascynowała, ale nie odwzajemniła jego uczucia.

Serial na podstawie książki Australijczyka stworzyli Steve Lightfoot i Eric Warren, za jego reżyserię odpowiadają natomiast Bharat Nalluri i Justin Kurzel. W roli głównej wystąpił Charlie Hunnam, a w pozostałych m.in. Elektra Kilbey, Shubham Saraf, Fayssal Bazzi, Antonia Desplat. Pierwszy sezon składa się z 12 odcinków.

„Jest krew”, Stephen King

W tomie „Jest krew”, napisanym przez Stephena Kinga, znajduje się opowiadanie „Telefon pana Harrigana”, którego filmową adaptację można oglądać od 5 października na Netflixie. Głównym bohaterem powieści jest Craig. Młody mężczyzna poznaje tytułowego, starszego pana Harrigana. Między dwoma bohaterami wytwarza się silna więź, umacniana przez miłość do tych samych książek i do literatury jako takiej. Gdy pewnego dnia staruszek umiera, Craig jest załamany. Pan Harrigan zostaje pochowany z telefonem, który kiedyś dostał od przyjaciela. Osamotniony Craig postanawia więc wysyłać na jego numer kolejne wiadomości. Nie spodziewa się jednak, że dostanie odpowiedź…

„Telefon pana Harrigana” wyreżyserował John Lee Hancock, który jest również autorem scenariusza do tej produkcji. Rolę Craiga odegrał Jaeden Martell, a w rolę pana Harrigana wcielił się Donald Sutherland.

„Wotum nieufności”, Remigiusz Mróz

Adaptacji doczekała się również kolejna powieść Remigiusza Mroza – tym razem „Wotum nieufności”. Serial będzie dostępny na Polsat Box Go od 14 października, a w rolach głównych zobaczymy m.in. takich aktorów, jak Antoni Pawlicki (Patryk Hauer), Katarzyna Dąbrowska (Daria Seyda), a także Leszek Lichota, Zofia Wichłacz, Dorota Kolak, Grzegorz Małecki i Piotr Głowacki. Autorami scenariusza są z kolei Joanna Kozłowska i Wiktor Piątkowski, całość wyreżyserował Łukasz Palkowski.

„Wotum nieufności” to książka political fiction, pierwsza z cyklu „W kręgach władzy”. Jedna z jej bohaterek, Daria Seyda, budzi się pewnego dnia w pokoju hotelowym, nie pamiętając, co działo się z nią w ciągu ostatnich 10 godzin. Towarzyszy jej jednak przekonanie, że stała się ofiarą manipulacji. Natomiast Patryk Hauer jest wschodzącą gwiazdą prawicy – mężczyzna podczas pracy w komisji śledczej trafia na ślad spisku sięgającego najwyższych kręgów władzy. Choć Seyda i Hauer w polityce są przeciwnikami, jedna sprawa ich połączy.

Odwiedź nasz profil „Najpierw książka, później film” na Facebooku. Zapraszamy na najświeższe literacko-filmowe plotki!

Najpierw książka, poźniej film


komentarze [1]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Anna Sierant 11.10.2022 13:00
Redaktor

Zapraszam do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post