Bursztynowa luneta

Tłumaczenie: Danuta Górska
Cykl: Mroczne materie (tom 3)
Wydawnictwo: Albatros
His Darks Materials book 3. The Amber Spyglass
mroczne, materie, bursztynowa, luneta

Inne wydania

Lyra i Will muszą stawić czoła swojemu największemu wyzwaniu i narazić się na wielkie niebezpieczeństwo. Z pomocą przychodzą im starzy przyjaciele: pancerny niedźwiedź Iorek Byrnison i naukowiec dr Mary Malone. Zyskują też nowych sprzymierzeńców w postaci niezwykłych stworów obdarzonych zdolnością widzenia Pyłu, który jawi się materia tworząca wszystko, co opisano w Biblii, łącznie z samym Bogiem. Trwa wojna w niebiosach, a jej wynik i losy całego świata spoczywają w rękach Lyry i Willa...

AuroraBorealis | 2016-04-08
Przeczytana: 08 kwietnia 2016

Ostatni tom "Mrocznych materii" pokazuje nam przygody Willa i Lyry, którzy razem z aniołami, walecznym niedźwiedziem Iorkiem, czarownicą Serafiną Pekallą i innymi sojusznikami zmierzają ku nieuchronnemu. Nadciąga ostateczna wojna z Kościołem i tylko te młode nastolatki będą w stanie ją zakończyć.

Jak potoczą się losy dwójki naszych bohaterów? Czy pokonają Autorytet i Kościół? Kto będzie ich sprzymierzeńcem? Czy przepowiednia się wypełni? Kto okaże się być właścicielem bursztynowej lunety?

Jedno jest pewne to co wydarzy się w tej części "Mrocznych materii" prawdopodobnie niejednego zaskoczy lub lekko zszokuje.
Nasza bohaterka - Lyra przechodzi swoistą przemianę wewnętrzną pod wpływem sytuacji i zdarzeń, w których się znajduje, dojrzewa psychicznie. Początek nieco może się dłużyć, by nabrać odpowiedniego tempa od połowy i utrzymać je aż do emocjonującego finału.
Tak jak ktoś już wcześniej wspomniał w swojej opinii rozdziały albo wątki z doktor Mary Malone mimo, iż wydawały się...

"Bursztynowa luneta" to świetne zakończenie całej trylogii. Świetnie działa na wyobraźnię, dostarcza świetnej rozrywki i zapewnia przygodę. Zaskakuje, oburza, wzrusza. Ode mnie 9,5/10. Polecam gorąco!

Trylogia jest niewiarygodna, ponadczasowa i dla każdego czytelnika. Płakałam, jak dziecko, czytając ostatnią część.

książek: 2061
Morenka | 2012-04-30
Przeczytana: 2011 rok

Niesamowita historia! Polecam gorąco :)

tylkoEcho | 2011-02-18
Przeczytana: 17 lutego 2011

Cieszę się, że dorwałam w swoje łapki tak cudowną trylogię. Podziwiam Pullman'a za to, że udowodnił ile potrafi wymyślić ludzka wyobraźnia. Stworzył cudowną paletę pełnokrwistych bohaterów, którzy popełniają wiele błędów, ale potem próbują to wszystko naprawić. Nie zawsze wszystko potoczy się tak jakby to bohaterowie chcieli; wiele ich przyjaciół ginie, pojawiają się co rusz nowi wrogowie itp.
Przygody Willa i Lyry wciągają od pierwszych kartek. Prawda, zdarzają się jakieś słabsze momenty, jednak porównując do niektórych innych książek i tak biją one je na głowę. Bardzo podobało mi się zakończenie. Nie jestem fanką 'Happy End', ogólnie cukierkowatych powieści, dlatego ta trylogia była dla mnie czymś wspaniałym. Gdy w drugiej części 'Magiczny nóż' zginął mój ulubiony bohater, zyskałam na prawdę wielki podziw i szacunek do tej książki, mimo wielkiego bólu w sercu.
Pokochałam wszystko co z tym związane: postacie, dajmony, Pył, mulefa. Wszystko~! Tylko marzyć żeby było więcej takich...

Lunatyczka | 2015-01-01
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 01 stycznia 2015

Jedna z najlepszych trylogii jakie przeczytałam i pozostaje tylko żal, że to już koniec.

Nala | 2014-02-07
Przeczytana: 19 grudnia 2013

"Mroczne materie" wywołały wiele kontrowersji, głównie ze względu na antyreligijne, jak twierdzą jedni czy jak sądzą inni, antyklerykalne treści. Podobno to właśnie ze względu na sprzeciw Kościoła nigdy nie powstały dalsze części ekranizacji.

Jestem osobą wierzącą i myślę, że w tej kwestii nic więcej dodawać nie muszę. Jakie wrażenie wywarł na mnie ten wątek? Popadanie w skrajności w skrajność nie jest dobre i tutaj mnie to trochę raziło. Owszem, Kościół zrobił wiele złego i absolutnie tego nie neguję. Jednak nie wszystko, co robił, szkodziło innym, a robienie z niego uosobienia wszelkiego zła jest, delikatnie mówiąc, sporą przesadą. Lecz jeśli uda nam się potraktować to jedynie jako fikcję literacką, nie powinno nas to tak strasznie denerwować. Czy pan Pullman zmienił coś w moim światopoglądzie? Cóż, muszę przyznać, że po pewnym fragmencie naszły mnie wątpliwości i choć szybko je od siebie odrzuciłam, nie można odmówić autorowi daru przekonywania. Myślę nawet, że kogoś, kto i bez...

książek: 2067
Kuuuba | 2012-05-10
Przeczytana: 2011 rok

Świetna!

Avenix | 2014-07-13
Przeczytana: 22 czerwca 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Gdy przed kilkoma laty rozpocząłem swoją przygodę z trylogią "Mroczne Materie" Philipa Pullmana, nie spodziewałem się, że historia rozwinie się tak bardzo, iż będzie wręcz porażać wciągającą akcją i niezwykłymi pomysłami. Po pierwszej części byłem raczej zawiedziony, gdyż nie zdarzyło się nic nadzwyczajnego, a książkę czytało mi się dość ciężko. Drugi tom był dla mnie kompletnym zaskoczeniem, ale część trzecia była po prostu mistrzowska! Zapraszam do podróży między światami, gdzie rozegra się bitwa przeciw Bogu.

Will jest zdruzgotany. Jego przyjaciółka Lyra została porwana, a jego ojciec zabity. Chłopak nie ma pojęcia, gdzie miałby iść i co uczynić, aby odzyskać towarzyszkę. Niespodziewanie na jego drodze pojawiają się dwa anioły, które niezwłocznie pragną przyprowadzić go do Lorda Asriela, aby Magicznym Nożem pomóc mu w wojnie, jaka jeszcze nigdy nie rozegrała się w historii ludzkości. Stworzenia godzą się jednak odnaleźć wpierw córkę lorda. Już wkrótce o Lyrę wybuchnie prawdziwa...

Karolina Rut | 2010-03-21
Przeczytana: 21 marca 2010

Dla mnie nie ma chyba ciekawszej i lepszej książki od tego arcydzieła. Jednak aby ją zrozumieć, trzeba przeczytać dwie poprzednie części, niestety nieco gorsze. Długo by opowiadać o fabule, gdyż jest tu na tyle wiele wątków, że nawet mistrzowi byłoby trudno. Tekst zawarty w owym dziele jest stworzony dla umysłu dorosłego, jednakże mocni dadzą z tym radę. Nie wiem dokładnie co o niej jeszcze napisać, powiem że jest the best. Doskonała historia i fabuła, nie wiem, czemu Philip Pullman nie jest sławny na całym świecie, podobnie jak wielka Rowling i Harry Potter. Potter jest właściwie wrogiem tej trylogii i przeszkadza Philipowi w osiągnięciu największego szczytu - sławy. Polecam ją każdemu, kto choć trochę lubi mroczne historie fantasy.

Philip Pullman pisze 'equel' do „Mrocznych materii“

Popularna trylogia autorstwa Philipa Pullmana „Mroczne materie” doczeka się kontynuacji! Autor ogłosił, że 19 października tego roku, na rynku zachodnim, ukaże się pierwsza część trylogii towarzyszącej „Mrocznym materiom” - powrócą znane światy i bohaterowie!