Topografia pamięci

Tłumaczenie: Karolina Niedenthal
Seria: Sulina
Wydawnictwo: Czarne
Topographie der Erinnerung

„Co to takiego, co każe tym ludziom sznurować usta? Strach? Przed czym? Przed mordercami i ich następcami? Dlaczego miano by się ich bać jeszcze dzisiaj? A może to strach przed upiorami przeszłości? A przecież wiemy, że nie da się tego zażegnać milczeniem. Wprost przeciwnie” – pisze Martin Pollack, powracając do dręczących go tematów: wypierania pamięci o zbrodni w imię ochrony społeczeństwa, amputowanych traum, dziedziczenia winy, niewidocznego szlaku grobów, którymi naznaczona jest cała Europa Wschodnia. Zwraca też uwagę na historię uchodźctwa w naszej części świata i – co za tym idzie – na długą tradycję różnorodności etnicznej. Obnaża narracje, za pomocą których politycy chcą odgrodzić się dziś od uchodźców, a jednocześnie ujednolicić pamięć i zakłamać historię. Tymczasem ślady wielonarodowego bogactwa przebijają z każdej podróży autora i z kilku tysięcy starych fotografii.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

allison | 2017-04-23
Przeczytana: 22 kwietnia 2017

„Topografia pamięci” to zbiór tekstów reportażowych i publicystycznych. Niektóre z nich trudno jednoznacznie zakwalifikować, gdyż łączą cechy literatury faktu, eseju i literatury pięknej.
Wspólnym mianownikiem jest tu motyw i problem pamięci, zarówno jednostkowej, jak i zbiorowej.

Autor, który wywodzi się z rodziny austriackich nazistów, kolejny raz podejmuje temat związany z przeszłością swoich przodków. Widać, że jest to dla niego rodzaj traumy, ale i dziedzictwa, od którego się odciął. Jego decyzja o studiowaniu w Wiedniu slawistyki, a potem polonistyki w Warszawie była dla rodziny powodem do wstydu i głęboko przeżywanym dramatem.

Jak można żyć z takim obciążeniem? Okazuje się, że można, jeśli ma się poczucie własnej tożsamości i potrafi oddzielić przeszłość od przyszłości. Dla autora jednak ta granica nigdy nie daje się wyraźnie zaznaczyć. Jego zdaniem historia decyduje o tym, co dzieje się teraz i będzie działo się kiedyś. Stąd tytułowa pamięć, która jest konieczna do...

Tania | 2017-03-07
Przeczytana: 07 marca 2017

ROZWAŻANIA O PAMIĘCI

Jak bardzo istotna jest pamięć w zbiorowym doświadczaniu historii, na ile ważna, by samemu zrozumieć własną tożsamość, przystawalność i odnaleźć swoje miejsce w świecie. Pollack zaczyna od rodziny, od własnego podwórka i rozliczenia grzechów przodków, by płynnie przejść do trudnej pamięci zbiorowej wypędzeń, przesiedleń, zaniechań, mordów. Lektura poważna i myślę, że ważna, napisana z dużą erudycją.

DomowaKsięgarnia | 2017-02-20

Teksty składające się na tę pozycję są bardzo różnorodne. Nie tylko pod względem gatunkowym, do czego stali czytelnicy Pollacka, zdążyli się przyzwyczaić, ale też pod względem tematyki, która swoim zasięgiem obejmuje szereg dziedzin. Autor bowiem, postanowił podzielić się z czytelnikami swoimi przemyśleniami osnutymi między innymi wokół granic państw, czy spostrzeżeniami na temat szalu protestów Solidarności z lat osiemdziesiątych dwudziestego wieku.

Jednak elementem scalającym rozważania Austriaka jest ludzka pamięć. Martin Pollack postrzega ją jako zdolność, która pozwala nam oglądać świat, przyjrzeć mu się głębiej i lepiej zrozumieć sens toczących się wokół nas procesów. Stara się zrozumieć misterną konstrukcję pamięci, sposób działania oraz oddziaływania nie tylko na jednostkę, ale na całe społeczeństwa.

Stawia szereg istotnych pytań, szuka odpowiedzi, wytłumaczenia ludzkiej niepamięci, wybiórczości wypaczeń, wybielania pamięci. Przywołując tragiczną historię Europy Środkowo...

almos | 2017-02-25
Na półkach: Przeczytane, E-book, 2017r.
Przeczytana: 22 lutego 2017

W tym zbiorze esejów austriacki pisarz opowiada o meandrach pamięci historycznej w Europie Środkowej: o zapominaniu, wypieraniu, wręcz fałszowaniu wielu wydarzeń. Najciekawsza jest pierwsza część książki, mówiąca o pamięci austriackiej: o wypieraniu wydarzeń z II wojny stawiających Austriaków w złym świetle. Druga część, będąca zbiorem luźnych esejów, dużo słabsza. Mimo to ważna pozycja.

W tym zbiorze esejów austriacki pisarz fascynująco opowiada o meandrach pamięci, o tym co pamiętamy, czego się wypieramy, a co fałszujemy. Wszystko to w kontekście doświadczeń historycznych z II wojny, doświadczeń indywidualnych, rodzinnych, zbiorowości lokalnych, narodowych.

Zdecydowanie najciekawsza jest pierwsza część książki, w której Pollack pisze o zawiłościach pamięci historycznej w Austrii. Zaczyna od doświadczeń rodzinnych: jest synem nazistowskiego zbrodniarza, którego nigdy nie znał (został zabity podczas ucieczki do Ameryki Południowej, gdy autor miał 3 lata), wychowywany był przez...

Radosław Gabinek | 2017-10-23
Na półkach: Przeczytane, 2017 rok
Przeczytana: 16 października 2017

Osinskipoludzku.blogspot.com

Kto lubi literaturę faktu to z pewnością zna Wydawnictwo Czarne, a co za tym idzie doskonale się już pewnie orientuje, iż wybór książek do lektury z tych wydawanych ich nakładem rzadko zdarza się być wyborem nietrafionym. "Topografia pamięci" potwierdza ten fakt doskonale i osobiście nie żałuję iż koniec końców udało mi się zabrać za tę książkę, a trochę się zbierałem.

Martin Pollack w swoich esejach snuje rozważania na temat roli pamięci w życiu człowieka, a kształtowaniu ludzkich losów, a przede wszystkim pochyla się nad jej wybiórczością i kruchością ludzkich wspomnień. Co natomiast przede wszystkim chyba pozostało mi w ramach refleksji na temat jego tekstów to kwestia jak różnica perspektyw w oglądaniu pewnych sytuacjach wpływa na fakt ich zapamiętania. Okazuje się bowiem, co pewnie nie jest jakąś nowością ale i tak uderza jeszcze mocniej z kart tej książki, że te same wydarzenia mogą zapisać się zupełnie inaczej w pamięci ich świadków, a to w...

Justyna Wydra | 2017-11-15
Przeczytana: 15 listopada 2017

Nie jest to raczej książka jako spójna całość, bardziej zbiór esejów, których punktem wspólnym jest pamięć. Wstrząsająca dla mnie pozostaje osoba autora - syn esesowskiego mordercy, wychowany w domu zadeklarowanych nazistów, Austriak, który się zbuntował. Jego twórczość to z jednej strony rozliczenie z przeszłością własnego kraju i rodziny, z drugiej studia nad słowiańszczyzną, kulturą europejskich Żydów i peryferiami CK Monarchii (Galicja).

skrytka_kulturalna | 2017-03-19
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam, 2017
Przeczytana: 11 marca 2017

"Topografia pamięci" to podzielony na trzy części, dość krótki (przeczytałam go dosłownie w jeden dzień) zbiór tekstów Martina Pollacka. Teksty te pochodzą z różnych lat i autor decydując o ich kolejności nie kierował się chronologią. Pogrupowane są tematycznie, choć przenikają się nawzajem, mieszają i tworzą spójną, choć różnorodną całość. Pierwsza część jest najbardziej osobista i dotyka prywatnych wspomnień i rodzinnej pamięci autora (tym którzy nie znają wcześniejszej twórczości Pollacka powiem tylko, że jest to pamięć trudna, bolesna i naznaczona zbrodnią), w drugiej części punktem wyjścia są stare, przede wszystkim wojenne zdjęcia i indywidualne ludzkie historie. W trzeciej autor skupia się na europejskich regionach, ich pamięci zbiorowej, a pisze przede wszystkim o swojej ulubionej Galicji. "Topografia pamięci" sięga głęboko w przeszłość – tę wojenną, śmiertelną, ocierającą się o horror i wyłuskuje z tej przeszłości to, co nas najbardziej przeraża, to o czym na co dzień...

kineczka34 | 2017-04-07

Polecam ją każdemu, kto jest gotowy zmierzyć się z pamięcią – swoją, swojej rodziny, swojego narodu. Każdemu, kto nie boi się szczerości, prawdy i odwagi.

Izolda Wysiecka | 2017-02-12
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 11 lutego 2017

Kolejna świetna książka jednego z moich ulubionych autorów. Przy tym bardzo osobista...

Magda | 2017-05-14

„Topografia pamięci” zawiera głębokie przemyślenia Martina Pollacka powstałe na przestrzeni kilku ostatnich lat. Porusza także kwestię wypierania pamięci o pewnych, często niewygodnych, wydarzeniach. Po raz kolejny autor pisze o swojej rodzinie. Dotyka bardzo osobistych, a zarazem niezwykle bolesnych spraw. Jednak nie chce oceniać bliskich – stara się zrozumieć, dlaczego tak postępowali.

Lektura tej książki nie jest prosta. Mimo że jej objętość jest niewielka to stosunkowo dużo czasu zajęło mi uporanie się z nią. Nie było to jednak spowodowane nudną treścią czy nieprzystępnym językiem, a trudną tematyką pamięci i jej wypierania, jaką podejmuje. Jednak uważam, że warto poświęcić na nią więcej czasu, bo to niesamowicie ważna książka.

Cała recenzja: http://www.nowyfolder.com/wazne-aby-pamietac/
Zapraszam! :)