Cyrankiewicz. Wieczny premier

Wydawnictwo: Czarne
literatura polska, reportaż
literatura faktu
Ag2S

Socjalista przed wojną, więzień Auschwitz i donosiciel w czasie wojny, czołowy komunista po wojnie. Konformista, bohater dowcipów, wieczny premier. Szara eminencja, figurant. Ulubieniec wielu Polaków. Stał na czele rządu przez ponad dwadzieścia lat, od 1947 do 1970 roku, z przerwą w latach 1952–1954, kiedy stanowisko zajmował Bierut. Wówczas był wicepremierem. Żartowano, że jest najtańszym...

Stał na czele rządu przez ponad dwadzieścia lat, od 1947 do 1970 roku, z przerwą w latach 1952–1954, kiedy stanowisko zajmował Bierut. Wówczas był wicepremierem. Żartowano, że jest najtańszym politykiem w PRL-u, bo do urzędów nie trzeba zamawiać nowych portretów. Po rozstaniu z fotelem premiera został przewodniczącym Ogólnopolskiego Komitetu Pokoju. „Żołnierzem na froncie walki o pokój” był do 1986 roku. Dopiero wtedy ostatecznie zakończyła się jego polityczna kariera. Miał 75 lat.

Korzystał z przywilejów władzy. Kochał życie, zmieniał kobiety, jeździł szybkimi samochodami i pijał drogie trunki. Mówiono na niego Car Ankiewicz.Dowcipy o sobie lubił, nawet kolekcjonował, a niektóre podobno sam wymyślał. Jedni zapamiętali, że był wysoki, drudzy, że niski, trzeci, że średniego wzrostu. Większość nie wątpi, że był łysy. Zmarł 20 stycznia 1989 roku. Niecałe pół roku później zakończył się w Polsce komunizm.

Książka Piotra Lipińskiego to oparta na solidnej podstawie źródłowej próba rozwikłania zagadek i tajemnic, jakie narosły wokół Józefa Cyrankiewicza – jednej z najciekawszych postaci peerelowskiego establishmentu.

źródło opisu: http://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/cyrankiewicz

źródło okładki: http://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/cyrankiewicz

Oficjalna recenzja
Monika książek: 1322

Biografia człowieka wielowątkowego

W ostatnich słowach prologu książki Lipiński konkluduje: W historii nie wszystko dzieje się tak, jakby wyglądało na pierwszy rzut oka. Nawet jeśli przeczytamy o tym w książkach. I bez wątpienia należy te słowa potraktować jako motto publikacji i klucz do biografii postaci bezmiar wieloznacznej i na swój sposób nieuchwytnej, wręcz dramatycznej. Cyrankiewicz, to postać z życiorysem tak wielowątkowym, że trudno uchwycić clou, rdzeń charaktery „wiecznego premiera” (choć wiele sądów i ocen jednak się powtarza). Lipiński wyszedł z założenia, moim zdaniem słusznego, że najlepiej stanie się jeśli własny osąd i własne interpretacje schowa głęboko do szuflady, a skupi się przede wszystkim na relacji świadków i przedstawieniu archiwaliów. Tak też się stało i dobrze się stało. „Cyrankiewicz” to bowiem arcyciekawa biografia, która pokazuje konflikt człowieka uwikłanego. Człowieka, którego konformizm i serwilizm były tematów licznych żartów. W końcu człowieka, który dostał się w tryby oszalałej historii. Wszystkie te zależności i złożoności, całkiem udanie, Piotr Lipiński zaprezentował.

Podobno Cyrankiewicz uwielbiał dowcipy. Szczególnie te o nim samym (Cyrankiewicz dostał order Gwiazdy Betlejemskiej. Za uporczywe trzymanie się żłobu). Przed wojną występował otwarcie przeciwko bojówkom endeckim. Członek PPS-u. Podobno też podczas wojny odbił z rąk nazistów Jana Karskiego. Gdy trafił do Oświęcimia jako numer 62933, miał zachowywać się wyjątkowo okrutnie względem współwięźniów. Miał pełnić rolę Zastępcy Delegata Rządu na Kraj. Brał udział w marszu śmierci. Przeżył, bo ponoć miał niezwykły dar przystosowania się, który także po wojnie bardzo mu pomógł. Po ’45. wielu jego znajomych i kolegów, którzy wyemigrowali na Zachód sądziło, że w Polsce Ludowej Cyrankiewicz pełni rolę Wallenroda. Miał też przyłożyć rękę do wyroku skazującego rotmistrza Pileckiego. Potrafił rozmawiać i układać się z każdym. Bawidamek i bumelant. Z przywilejów komunistycznej władzy korzystał pełnymi garściami. Jego małżeństwo z Niną Andrycz było częstym tematem plotek i rozpalało wyobraźnie wielu. Był autorem słów, które wypominać miano mu już zawsze: Każdy prowokator czy szaleniec, który odważy się podnieść rękę przeciw władzy ludowej, niech będzie pewny, że mu tę rękę władza ludowa odrąbie. Podobno też cechował się przedwojenną elegancją, dobrymi manierami, doskonałą pamięcią i elokwencją. Przy Gomułce sprawiał człowieka wybitnego. Reasumując: podczas lektury książki uderza ogrom spekulacji i niedomówień, luk w życiorysie „wiecznego premiera”. Istny karnawał faktów i miszmasz domysłów, które umiejętnie Lipiński zebrał i sklasyfikował. Nie dziwi zatem wspomniane wcześniej motto towarzyszące książce.

Że „Cyrankiewicz” to ważna i potrzebna książka nie trzeba nikogo przekonywać. Autor prezentuje postać premiera, czy też kontekst historyczny w sposób wyważony, krytyczny (co dziś dość jednak rzadkie), ale przede wszystkim ciekawy – tym samym zaskarbia sobie przychylność czytelników. Unikając ocen i ocierając się o plotki, rysuje postać intrygującą – bez względu na ocenę moralną Cyrankiewicza – i to jest wielki walor tej książki. Bez wątpienia to dobrze skrojony reportaż.

Monika Długa

Saudyjskie-Wielbłądy | 2016-10-12
Na półkach: Przeczytane, Historia
Przeczytana: 12 października 2016

Autor stara się znaleźć odpowiedź na bardzo istotne pytanie "kim tak naprawdę był Józef Cyrankiewicz?"
Czy, jak chcą niektórzy – zdrajcą PPS, który sprzedał się Stalinowi i komunistom, obozowym kapusiem i agentem Gestapo, cynicznym karierowiczem?
A może jednak nie? Może był bohaterem czasów okupacji i, podobnie jak wszyscy żyjący w tamtych czasach w PRL, nieszczęśliwą ofiarą decyzji naszych „sojuszników”, którzy bez żenady sprzedali nas w Teheranie i Jałcie?
Z całą pewnością Józef Cyrankiewicz był postacią nietuzinkową. Przetrwał na najwyższych stanowiskach państwowych w PRL przez 23 lata, z czego 21 lat był premierem, a przez dwa lata – wicepremierem.
Postać niezmiernie barwna, mąż jednej z najpiękniejszych ówczesnych aktorek – Niny Andrycz. Kolekcjonował dowcipy o sobie, a podobno części z nich sam był autorem.
Miał chlubną kartę obozową, należał do podziemia w KL Auschwitz. Byli jednak i tacy, którzy „wiedzieli” o jego niecnych sprawkach i kontaktach z Gestapo. Jeden ze...

Monika | 2016-09-15
Przeczytana: 15 września 2016

Ciekawa byłam tej książki.
Józef Cyrankiewicz wydawał mi się na tyle barwną osobą, że bardzo czekałam na tę lekturę. A co otrzymałam?
Owszem, potwierdziło się moje przypuszczenie, że biografia Cyrankiewicza jest arcyciekawa (od razu zaznaczam- nie czuję się dość kompetentna, żeby oceniać jego postawę polityczną). Ale sama książka nie okazała się strzałem w dziesiątkę. Cyrankiewicza poznajemy głównie jako polityka. Szkoda, że mniej miejsca autor poświęca jego życiu prywatnemu. A przecież Cyrankiewicz daleki był od powściągliwości w korzystaniu z życiowych uciech. To nie jest zarzut (raczej poczucie niedosytu), bo przecież już sam podtytuł książki "wieczny premier" wskazuje na jakim aspekcie życia polityka skupił się autor.
Moje zarzuty pod adresem tej książki są innego rodzaju. Po pierwsze nie mam wrażenia, że Cyrankiewicz jest w niej dostatecznie pierwszoplanową osobą. Niby wciąż o nim, ale jednocześnie dużo o ogólnej sytuacji politycznej, sporo miejsca poświęca też autor osobie...

almos | 2016-11-06
Przeczytana: 06 listopada 2016

Dziennikarska biografia najdłużej urzędującego premiera PRL-owskiego. Czyta się to nieźle, chociaż styl jest rwany, a poziom narracji nierówny. No Urbankiem to Lipiński nie jest... Poza tym za dużo tam ogólnych informacji o historii PRLu, za mało o bohaterze książki, jego życiu osobistym i wyborach politycznych. Ale... lepszy rydz niż nic, chociaż zdecydowanie wolałbym solidną biografię pióra profesjonalnego historyka.

Cyrankiewicz to postać niewątpliwie nietuzinkowa, przed wojną czołowy działacz PPS, któremu nie po drodze było z komunistami, w czasie wojny więzień Auschwitz, po wojnie zdradził ideały PPS by stać się najdłużej urzędującym polskim premierem, błyskotliwym i cynicznym politykiem, miłośnikiem wykwintnego jedzenia, pięknych kobiet i szybkich samochodów.

Lipiński napisał jego biografię w formie reportażu, oznacza to, że czyta się rzecz całą nieźle, ale czasami ma się wrażenie że napisała została na kolanie: styl się rwie, mamy dłużyzny, nie wiadomo na przykład...

wabag | 2017-04-14
Na półkach: Przeczytane, Historia, Polityka
Przeczytana: 12 kwietnia 2017

Byłem zachłanny. Rzuciłem się na książkę o Józefie Cyrankiewiczu chłonny wiedzy o jednym z najciekawszych polityków PRL niczym wygłodniały wilk. I co? Może nie jestem już głodny, ale do sytości jeszcze mi daleko.

Doceniam trud autora, który przez kilkanaście lat gromadził materiały do książki, choćby poprzez bezpośrednie rozmowy z ludźmi, których losy w pewnych momentach zbiegały się z biografią Cyrankiewicza. Zdaję sobie też sprawę z tego, że napisać biografię premiera nie było łatwo, zwłaszcza jeżeli główny zainteresowany żadnych zapisków po sobie nie pozostawił. I te zwierzenia odchodzących powoli świadków historii stanowiły największą wartość książki „Wieczny premier”. Z nich jawi się obraz sabaryty, który był predestynowany do bycia mężem stanu i który potrafił z życia korzystać, ale też przy tym godnie reprezentując Polskę na zewnątrz. Jednak wciąż mi mało.

Droga od przedwojennego socjalisty, który nawet na tle zasłużonych dla kształtowania życia politycznego II RP kolegów...

Elżbieta | 2017-05-07
Przeczytana: 07 maja 2017

Wydaje mi się ,że nie łatwo było zgromadzić materiały do tej książki, Świadkowie tamtych wydarzeń powoli odchodzą do innego Świata. Szkoda, że trochę dokumentów czy nagrane taŚmy magnetofonowe utonęły po pęknięciu rury w piwnicy (jak wspominał M. Rakowski). Może lepiej poznalibyŚmy premiera Cyrankiewicza?
Swoja drogą była to postać nietuzinkowa, pełna sprzecznoŚci, czy premier dokonał właŚciwego wyboru po wojnie?- trudno w tym przypadku o jednoznaczną odpowiedź. Cóż takie były losy Polski.
Konformista?- pewnie tak, ale jak łatwo osądzać nie przeżywszy tamtych realiów.
Ludziom ciekawym Polski po II Wojnie Światowej - polecam.

Muminka | 2017-11-28
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 24 listopada 2017

Lipińskiemu udało się przedstawic "wiecznego premiera" w całej wielowymiarowości . i jako osobę, i jako polityka. Cofamy się o jego chlubnych początków działalności politycznej jako socjalisty, za co zresztą cierpiał i tracił wolność. Po maturze w 19830 r trafił do podchorążówki. Rozpoczał studia prawnicze, ale od żmunej nauki wolał brylowanie na salonach, wygłaszanie referatów, przygotowywanie studenckich przedstawień. Doskonały przestawiciel mieszczaństwa, co wstąpił do PPs-u. Przynależność do Akademickiego związku pacyfistów
Repostaż przedstawia realia Polski po pierwszej wojnie światowej, gdy z mozołem budowano demokrację. Niestety panoszył się antysemityzm, na uczelniach obowiązywał numerus clausus, a wielu oponentów Cyrankiewicza całe życie argumentowało, że tak naprawdę ma nazwisko Cymerman, no i wywozi się z żydowskiej rodziny. W pożniejszych laatch niechętni mu towarzysze partyyjni podejrzliwie patrzyli na jego ogładę, obycie, żywotną inteligencję. Miał też zamiłowanie dow...

ninoczka | 2016-10-16
Przeczytana: 16 października 2016

Gdyby Cyrankiewicza nie było, należałoby go wymyślić! Swoją osobą godzi dwa ying i yang polskiej retoryki historyczno-politycznej - bohatera i zdrajcę. Idealna postać na podsumowanie naszych dziejów. Przed wojną socjalista - ale ten ,,dobry" z PPSu. Podczas wojny bohater i konspirator, ideowiec - dzięki jego interwencji dojdzie m.in. do uratowania Jana Karskiego z rąk hitlerowców. Także więzień Auschwitz, gdzie również angażuje się w ruch oporu. Po wojnie natomiast, nie jak wynikałoby z jego życiorysu - desydent, lecz przeciwnie państwowiec - komunista. Konformista, który swoim zaangażowaniem dla nowej władzy osiąga jedno z najwyższych stanowisk w kraju - tekę premiera. Człowiek dawniej deklamujący i układający poezję, który następnie w świetle czerwonego sztandaru żarliwie peroruje w komunistycznej nowomowie. Czy tyle pozornych sprzeczności można zmieścić w jednym człowieku? Piotr Lipiński udowadnia, że tak tworząc ciekawy, bo bogaty i pełen szczegółów portret wiecznego premiera....

Henry Rackham | 2017-02-01
Na półkach: Posiadam, Przeczytane, Ebook
Przeczytana: 26 stycznia 2017

Za najlepsza opinię o bohaterze książki posłużą słowa samego autora:
„Do Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej należało ponad trzy miliony Polaków.
Bo liczyli na przydział na mieszkanie.
Bo chcieli zostać dyrektorem zakładu.
Bo potrzebowali talonu na samochód.
Bo chcieli wyjechać na zagraniczną delegację.
Bo potrzebowali pozwolenia na budowę domu.
Bo chcieli świętego spokoju.
Bo wierzyli w komunizm. Podobno tacy też się trafiali.
Choć Polacy dobrowolnie wstępowali do komunistycznej partii, to wielu z nich kierowało się tym samym, co po wojnie przyświecało Cyrankiewiczowi – konformizmem.
Nie był w nim odosobniony. Kilka milionów Polaków to Cyrankiewicze”
Kto jest bez winy, niech pierwszy rzuci kamieniem
Do dziś nic się nie zmieniło

mts1986 | 2016-10-10
Przeczytana: 10 października 2016

Reportaż jest poprawny, ale czegoś w nim brakuje takiego błysku. Na koniec autor zajmuje się na przykład szeroko działalnością Cyrankiewicza w Ogólnopolskim Komitecie Pokoju, zamiast jakoś szerzej podsumować Cyrankiewicza. Z lektury wyłania się postać nieszablonowa, z jednej strony oportunista, który wybrał komunistów, a z drugiej strony chcący zachować dystans wobec nich. W sumie taki kolejny Julian Sorel na miarę swoich czasów.

haLina | 2018-02-07
Na półkach: Przeczytane, Historia
Przeczytana: 07 lutego 2018

Książka ciekawa, bo o niebanalnej postaci. Pomimo, że sprawnie napisana (dobrze się czyta) to ogólnie rozczarowuje. Moim zdaniem zabrakło prawdziwego pogłębienia tematu. Autor prześlizguje się nad poszczególnymi wydarzeniami, cytuje pojedynczych informatorów - ale to jeszcze nie to.
Pomimo, że książka jest warta przeczytania to Cyrankiewiecz jeszcze czeka na swego biografa.