Niemiecki taniec

Wydawnictwo: W.A.B.

Inne wydania

Ulice Monachium w Sylwestra 2000 roku. Pośród tłumu witającego nowe stulecie Eliza von Saarow, jedna z bohaterek powieści, wraca myślami do czasów młodości spędzonej na Pomorzu. Pozostawiła tam ruiny rodowej siedziby, groby przodków i wielką miłość swojego życia.Druga z bohaterek, misjonarka Marianna von Saarow, umiera w Afryce zarażona AIDS.Od czasów wojny i tułaczki te dwie kobiety dzieli rodzinna tajemnica. Czy znajdą w sobie odwagę, aby u schyłku życia się z nią zmierzyć?

violabu Toczytam | 2013-04-17
Na półkach: 2013, Przeczytane
Przeczytana: 16 kwietnia 2013

Bohaterkami „Niemieckiego tańca” są dwie skrajnie różne kobiety. Pani hrabina Eliza jest osobą wyniosłą, mieszkającą obecnie w luksusowym domu opieki w Monachium. Marianna poświęciła swe życie pomagając biednej ludności w czarnej Afryce. Łączy je wspólna przeszłość, jednak rozdzielone zostały przez pewne zdarzenie mające miejsce około 50 lat temu. Jedna z nich chce się z historią rozliczyć, a druga o niej nie pamiętać. Obie wywodzą się z arystokratycznych rodów niemieckich. Powieść została napisana na podstawie dziejów rodziny von Krockow, będącej dawniej właścicielami zamku w Krokowej. Opisywane tereny były skrawkiem Pomorza, które po I wojnie światowej przypadło Polsce, a Niemcy którzy nie chcieli utracić majątków, przyjęli nowe obywatelstwo. Podczas II wojny światowej jako dostawcom żywności dla wojska, nie żyło im się źle. Tragedia dla nich zaczęła się, gdy na polskie tereny wkroczyła Armia Czerwona. Musieli się deportować zostawiając wszystko, czasem ginąc. Zestawiając jednak...

Aneta | 2014-01-26
Przeczytana: 25 stycznia 2014

Maria Nurowska pisze książki o skomplikowanej fabule i dotyka trudnych tematów.
"Niemiecki taniec" to jedna z takich wartościowych pozycji.
Nie beznamiętna, porusza "do żywego", kontrowersyjna.
Wzbudziła u mnie skrajne uczucia.
Warto się z nią zmierzyć.

edit3008 | 2012-10-14
Przeczytana: 13 października 2012

Powieść ukazuje nam spojrzenie na problem wysiedlania mniejszości Niemieckiej po zakończeniu wojny. Może być dla nas jako narodu, trochę bolesne to "okazanie". Czy na to jak traktowaliśmy "wypędzanych" miała wpływ wojna i jej okrucieństwa czy tez pakt z "sojusznikiem"? Zapewne nie jest to "karta historii" którą możemy się poszczycić. Dobrze się czyta, ale czuję niedosyt po skończonej lekturze, czegoś mi brak. Może losów Elizy(córki)? Warto przeczytać !

Fami | 2014-01-19
Przeczytana: 19 stycznia 2014

"Niemiecki taniec" przed chwilą odłożony na półkę po przeczytaniu i brak odpowiednich słów jakimi można ocenić ten utwór. Nadal mam przed oczyma Afrykę, nadal widzę Polskę lat 40-tych tuż po zakończeniu wojny, nadal czuję strach bohaterek przed przyszłością, żal po stracie życia, które utraciły tak nagle i bezpowrotnie,zmuszone pożegnać się na zawsze ze światem, który znały od urodzenia.

Maria Nurowska w piękny sposób bawi się z czytelnikiem czyniąc bohaterkami powieści dwie Niemki -Elizę i Mariannę von Saarow. Kobiety całe życie spędziły w Polsce w swoich majątkach, które po zakończeniu wojny zostały przez władze skonfiskowane, a kobiety wraz z innymi Niemcami zostały zmuszone do powrotu do kraju, którego nie znały i który był im obcy. Utwór pokazuje zarówno ich życie tuż przed wojną, jak również po. Widzimy ich próby przystosowania się do nowej rzeczywistości i emocje towarzyszące im na co dzień, poczucie krzywdy i żal do historii i ludzi, którzy w niej...

Ania | 2015-10-19
Przeczytana: 05 października 2015

Jak zwykle się nie zawiodłam.Książka porwała mnie totalnie, moją mamę także.
Jedna z najlepszych książek jakie ostatnio przeczytałam.
Jest tu wszystko: fascynująca fabuła, niezwykle ciekawe postacie,historia i losy bohaterów, które dają wiele do myślenia.Pamięta się o niej długo po przeczytaniu.Jak dla mnie mogłaby być z powodzeniem dalsza część tej opowieści.Kolejny raz ulubiona pisarka sprawiła mi swoją książką wiele przyjemności.Polecam wszystkim, którzy znają już autorkę i tym, którzy nie przeczytali żadnej z tytułów...na pewno warto po nią sięgnąć.
Rozochociłam się tak bardzo, że lecę znowu do biblioteki po kolejny tytuł. Nie ma lepszej rozrywki w te ponure, mokre dni...kocyk, dobra herbatka i kolejna "przygoda" z powieścią Pani Nurowskiej;-)

Elżbieta | 2012-08-17
Przeczytana: 16 sierpnia 2012

W książkach Nurowskiej fikcja splata się z realiami historycznymi i wiele z nich można wynieść dla siebie. Tutaj rzecz o wypędzeniach Niemców z Pomorza. Dwie stare kobiety robią rozrachunek ze zmorami przeszłości. Ambitna pozycja w polskiej prozie współczesnej.

wiesia | 2013-09-20
Przeczytana: 2008 rok

W wywiadzie dla „Rzeczpospolitej” z 25. listopada 2000 roku Maria Nurowska powiedziała: „Teraz „Niemiecki taniec” ukazał się w Polsce i funkcjonuje na rynku. I nic - cisza”. Czy pisarka oczekiwała ogólnonarodowej dyskusji na temat swojej książki? Może sądziła, że wywoła ją problematyka wysiedleń Niemców po II wojnie światowej i krytyczne uwagi na temat papieża Jana Pawła II . Te zagadnienia obecne są w jej książce, ale raczej nie prowokują czytelnika do większej zadumy.

To zresztą typowe dla powieści Nurowskiej - dobrze się je czyta i szybko zapomina. Nie za wiele w nich jakichś głębszych refleksji, za to bardzo dużo „przesady i naiwności”, być może „świadomie wybranej”. Sporo też niestety niedorzeczności, no bo jak tu uwierzyć, że Marianna von Saarow po kilku dniach głodówki i stania nago pod pręgierzem, nagle może karmić piersią dziecko swojej bratowej (sama nigdy nie rodziła)! Z kolei druga z bohaterek, Eliza von Saarow, od razu, nawet z ulgą, przyjmuje do wiadomości, że jej...

Joanna | 2014-01-21

Jestem świeżo po przeczytaniu tej książki, którą pochłonęłam w niecałe dwa dni. Fabuła porwała mnie do reszty, nie sposób było przerwać choć na chwilę. Być może przez sposób pisania autorki, gdzie nie było podziałów na rozdziały, a teraźniejszość przeplatana była niechronologicznymi wątkami z przeszłości, czy to z Pomorza, czy też z Afryki. Dlatego nie potrafiłam przerwać, pragnąc poznawać więcej i więcej szczegółów dotyczących tych dwóch skłóconych ze sobą kobiet.
Wciąż widzę Afrykę, jej piękno oraz chorych ludzi na ulicach. Widzę także Elizę, która cierpi w swojej samotności, paradoksalnie nikogo do siebie nie dopuszczając. Książka wywołała we mnie skrajne emocje, dlatego też odkładam ją na półkę i zapewne do niej nie raz wrócę.
Odejmuję gwiazdkę w ocenie za samą końcówkę. Na początku był szok i próba poskładania tego wszystkiego w jedną całość, potem natomiast chciałam przeczytać kilka słów o tym, jak główna bohaterka na to patrzy. Zabrakło mi choćby jednego zdania, które...

Beata | 2011-11-04
Przeczytana: 2009 rok

„Niemiecki taniec” prezentuje barwną i frapującą panoramę ludzkich losów. Obfituje w ciekawe portrety postaci, w wątki miłości i przyjaźni, a teraźniejszość splata się z przeszłością. To historia o dwóch kobietach, które przeżyły jedno, wspólne życie, wcale tego nie pragnąc, a nawet o tym nie wiedząc. Powieść Marii Nurowskiej osnuta jest wokół dramatu wypędzonych, przedstawia wciąż mało znane u nas drastyczne epizody przesiedlenia Niemców po wojnie, przełamując długotrwałe w tym względzie milczenie. Jest w „Niemieckim tańcu” gorzki rozrachunek starych ludzi z przeszłością, powikłane losy Niemców, kiedyś związanych z Polską i Polakami. Książka dostarcza wielu wzruszeń, na lekturze miło spędza się czas, można te postacie polubić, zwłaszcza gdy się wie, że ciąg dalszy nastąpi. Historia napisana wartko na pewno usatysfakcjonuje miłośników prozy pisarki.

Narcyza | 2014-07-31
Przeczytana: 31 lipca 2014

Wzruszająca i kontrowersyjna powieść,która porusza trudne do dnia dzisiejszego problemy wypędzonych. Mimo,że niektóre dotyczące Afryki i Ojca Świętego wypowiedzi były dla mnie trudne do zaakceptowania,to dziękuję autorce za ten punkt widzenia. Powieść ta uświadomiła mi,że druga wojna światowa nie skończyła się w 1945 ,a zagłada świata trwa nadal tylko w innej formie. Ludzie wciąż gną choć nie z rąk hitlerowców a głodu i rebeliantów ,których nie brakuje tam gdzie ludziom brak wszystkiego. A Hitler i Stalin do dzisiejszego dnia zabijają psychikę ludzi,którzy wojnę fizycznie przeżyli.