Jest takie miejsce...

Wydawnictwo: G+J
978-83-7778-019-0
Ag2S

Siedemnastoletnia Basia poznaje w czasie wojny dwa lata starszego od siebie mężczyznę. Zakochują się w sobie i najpiękniejsze chwile przeżywają w okupowanej Warszawie. Rozdziela ich nagle Powstanie Warszawskie. Tracą kontakt. Po jego zakończeniu Ona próbuje go szukać, On nie daje znaku życia.... To historia życia Barbary opowiedziana przypadkowo poznanej osobie. Jej tłem są wydarzenia z najnowszej historii Polski. Wzruszająca, pełna ciepła powieść o miłości, przyjaźni, tęsknocie za nieznanym, a także o Polsce ostatniego 60-lecia.

źródło opisu: http://merlin.pl/

źródło okładki: http://merlin.pl/

Łokieć_Pana_D | 2017-05-13

To ładna książka. Traktuje o bolących nas sprawach. Wojna, powstanie, komuna. Ładna i prawa książka. Tak samo, jak ładne i prawe bywa wypracowanie w liceum. Dobrze dobrane zdania, przecinki gdzie trzeba. Temat na czasie, bo kto wie, co myśli Pani. Od matury.
Ja do tej książki nie mam żalu. Zdał Pan, Panie autorze. Na trójkę, a może nawet czwórkę minus. Skala z czasów komuny. Zwał jak zwał ale zdał. Tylko jedno pytanie mi się ciśnie. Nie warto było zaryzykować? Zamiast delikatności i słodkości, pisać z nerwem? Zamiast przewodnika jak myśleć, pisać książkę, która do myślenia pobudza? Co Pan na to, Panie autorze? A jeśli książka jest po to, by złe moce polityczne łagodzić, to melduję, że się udało. W miarę bezboleśnie. Choć cokolwiek mdło.

allison | 2015-12-09
Przeczytana: 08 grudnia 2015

Książka ciepła, wzruszająca, ale nieprzesłodzona i niebanalna.

Autorowi udało się ciekawie połączyć teraźniejszość z przeszłością. Stopniowe poznawanie historii miłości głównych bohaterów, ich wojennych i powojennych losów jest naprawdę interesujące i niezmiennie trzyma w napięciu - niecierpliwie czeka się na kolejną odsłonę wydarzeń, niczym w wytrawnym kryminale.

Nie wiem, na ile prawdziwa jest historia Basi i Henryka, w końcu to powieść, a więc literacka fikcja, jednak znamy przecież tak wiele z pozoru nieprawdopodobnych wojennych zdarzeń, że i te perypetie mogły być czyimś udziałem. Życie pisze najlepsze scenariusze, niestety, również najbardziej dramatyczne.

Mimo iż w książce Zawioły jest dużo dramatyzmu, to opowieść tchnąca nadzieją i optymizmem, poruszająca i może nieco rzewna, ale piękna, co nie zdarza się często w tego typu współczesnej literaturze.

Stokrotka | 2015-11-07
Przeczytana: 06 listopada 2015

"Jest takie miejsce ..." to książka obyczajowa z historią w tle. Dziennikarz Wojtek odpoczywa na ławeczce między Agrykolą a Łazienkami. W pewnym momencie jego uwagę zwraca para staruszków. Wyglądają, jakby byli dla siebie stworzeni. Niespodziewanie starszy pan zaczyna się zsuwać z ławki. Wojtek udziela mu pomocy i w ten sposób nawiązuje znajomość z ludźmi, których młodość wypadła w czasach II wojny światowej. 85-letnia pani Basia wyczuwa w młodym mężczyźnie pokrewną duszę i postanawia mu opowiedzieć historię swego życia. Dochodzi do kilku sympatycznych spotkań, podczas których bohater poznaje zawikłane losy Basi i Henryka.
Pani Basia nie odkrywa od razu wszystkich kart. Stopniuje napięcie, niczego nie przyspiesza, nie udziela odpowiedzi na pytania dziennikarza, który od razu chciałby się dowiedzieć wszystkiego. Podobnie jak główny bohater pragnęłam jak najszybciej poznać całą tę historię. Ciągnęło mnie do tej uroczej, wzruszającej, ciepłej, miejscami bardzo smutnej opowieści. To...

talia44 | 2014-07-24
Na półkach: Przeczytane, Z wojną w tle
Przeczytana: 24 lipca 2014

Autorem książki "Jest takie miejsce" jest Wojciech Zawioła dziennikarz sportowy stacji TVN pochodzacy ze Śląska ale na stałe mieszkajacy w Warszawie.
Wojtek spotyka w parku starszą panią Basie,zaprzyjażnia się z nią a ta opowie mu dzieje swojego życia.
Historie wspomnień o młodzieńczej miłości autor przedstawia na tle historii Polski.Mamy tutaj drugą wojne światową,powstanie warszwskie,czasy PRL-u i transformacji ustrojowej.
"Jest takie miejsce" to bardzo ciepła i wzruszająca powieść,chociaż miejscami troche naiwna.

gosia123 | 2017-02-01
Przeczytana: 01 lutego 2017

Piękna i wzruszająca książka o losach Basi i Henryka. Autor w cudowny sposób połączył teraźniejszość z wojennymi i powojennymi losami bohaterów .Świetnie przedstawione zostały też realia historyczne.
Czytałam i zastanawiałam się nad tym jak drobne wydarzenia mają wpływ na nasze życie,jak raz podjęta decyzja wpływa na całokształt i potem kolejne działania są jej następstwem.
Bardzo lubię książki z wojną w tle,a losy Basi i Henryka długo mi będą towarzyszc,bo to książka bez zbędnego luksusowe.

andzia12 | 2014-03-19
Przeczytana: 19 marca 2014

Świetna książka. Piękna i wzruszająca opowieść o losach Basi, która cały czas po wojnie szukała swojego Henryka. Ogromnym atutem oprócz tej wzruszającej historii miłosnej, jest przedstawienie w tle realiów powojennej Polski. Po przeczytaniu tej książki jeszcze długo pozostała mi w pamięci historia Barbary i Henryka.
Polecam!

Anita | 2013-05-22
Przeczytana: 22 maja 2013

Pełna uroku opowieść-pamiętnik...Losy Basi i Henryka,których rozdzieliła wojna i którym dane było spotkać się znów u schyłku życia...Książka napisana z niezwykłą wrażliwością,wzrusza i niesamowicie wciąga...Opowieść jest jakby pamiętnikiem w pamiętniku,bo spostrzeżenia autora o współczesnym świecie,też obserwujemy z ciekawością...A jeśli jest tak,że poglądy autora pokrywają sie z naszymi,to tym bardziej książka staje się cenniejsza...
Polecam:)

Justyna | 2015-05-10
Przeczytana: 10 maja 2015

Tak jak Pan Wojciech czekał z niecierpliwością na spotkania z Panią Basią, tak i ja razem z nim czekałam - na dalszy ciąg tej wrażliwej, ale również momentami bolesnej historii. Nie byłam w stanie nawet na chwilę odłożyć tej książki, nie mogłam wytrzymać, nie wiedząc co będzie dalej...Czytając opowiadanie Pani Basi, poznałam nie tylko wartości, które były dla niej bardzo ważne, ale również Polskę w czasie wojny, mogę śmiało napisać, że razem z nią przeżywałam tę historię - smutki, radości, zaskoczenia.
Książka jest dla mnie arcydziełem, wielkim arcydziełem. Miłość, wielka tęsknota i w tle Polska podczas powstania i wojny. Bardzo polubiłam Panią Basię, ale także jej najlepszą przyjaciółkę Marysię - ich relacja ukazuje, co to znaczy i jak powinna wyglądać przyjaźń. Takiej przyjaźni życzyła bym każdemu.
Po przeczytaniu książki: "Jest takie miejsce..." na długo zostaną we mnie emocje, które tam znalazłam.
Przyznam, że trochę popłakałam przy tej książce, po prostu tak bardzo...

kasandra_85 | 2011-09-28
Przeczytana: wrzesień 2011

Dortek | 2014-08-22
Przeczytana: 22 sierpnia 2014

"Jest takie miejsce..."- to jedna z tych książek niezapomnianych, której fabuła nie stopi się z wieloma innymi. Chętnie wrócę do niej za jakiś czas, bo porusza wiele ciekawych i ważnych spraw. Przeczytać w niej można o przyjaźni, miłości, oddaniu, przemijaniu, ale najciekawszy jest sposób w jaki poznajemy historię Barbary- osiemdziesięcioletniej kobiety, która chce podzielić się swoimi wspomnieniami z przypadkiem poznanym mężczyzną. Basia dozuje swą opowieść zdradzając poszczególne etapy swojego życia podczas kolejnych spotkań z Wojtkiem. A wspomnienia te są naprawdę nietuzinkowe -rzadko możemy posłuchać żywej historii. W efekcie czekam z niecierpliwością na każde spotkanie tej pary, przez co ponad 200 stron pochłaniam w kilka godzin. Dzięki mądrym uwagom pani Basi wiem, co jest ważne w życiu. Dziękuję.