Sprawa Niny S

Wydawnictwo: W.A.B.
literatura piękna
joly_fh

Radca prawny Jerzy Baran zostaje zastrzelony w swoim warszawskim mieszkaniu. Śledztwo prowadzi komisarz Zawadka, doświadczony policjant, wciąż szukający spełnienia zawodowego - zadania, które odmieni jego życie. Instynkt podpowiada mu, że taką sprawą będzie zabójstwo Jerzego B. Do zbrodni przyznaje się była konkubina denata, pisarka Nina S., jednak komisarz nie daje wiary jej wersji wydarzeń. Aby dotrzeć do prawdy, studiuje dziennik pisarki i zeznania jej córek bliźniaczek. Poznaje losy trzech kobiet. Ich pragnienia, lęki i skrywane od lat tajemnice. Wkracza do świata, w którym miłość splata się z podłością, a o uczucie i godność trzeba nieustannie walczyć. To świat, w którym za chwilę nieuwagi i nieostrożności płaci się wysoką cenę. Maria Nurowska po mistrzowsku nawiązuje do gatunku powieści kryminalnej, aby wygłosić pean na cześć miłości między matką a córkami, między siostrą a siostrą. Złemu światu mężczyzn przeciwstawia czuły i delikatny świat kobiet. Toksycznemu uczuciu - doznanie, które wyzwala. Bohaterowie Sprawy Niny S. to postaci tragiczne. Wtłoczone w tryby historii i niebezpiecznych namiętności.

źródło opisu: Wydawnictwo W.A.B., 2013

źródło okładki: www.wab.com.pl

MaciekWroc | 2019-04-02
Przeczytana: 01 kwietnia 2019

Los bywa przewrotny. Zaledwie wczoraj recenzowałem książkę opisującą kobietę, której należy się wystrzegać za wszelką cenę, a tu proszę mamy tzw. odpłatę pięknym za nadobne czyli faceta – manipulatora, łowcę majątków.
Chwyciłem za tą książkę, kierując się formatem (można nosić zawsze przy sobie i nie tracić czasu) oraz zapowiedzią wydawcy, że oto mocny kryminał. Powiem krótko, bo nie ma nad czym się rozwodzić. Z braku lepszych pozycji można przeczytać, ale książka moim zdaniem jest przegadana. Można by ją skrócić o połowę i wyszłoby to czytelnikowi na dobre. Czarę goryczy przelało ckliwe i odrealnione zakończenie. Plus za format i za to, ze szybko się czyta, ale poza tym kryminał to jednak moim zdaniem nie jest, choć autorka na siłę próbuje nas do swej tezy przekonać. Wojciech z LC pisze, że większość nie zrozumiała sensu tej lektury, bo książka opowiada o konsekwencjach wydarzeń z marca 1968 r. Jak dla mnie to trochę za mało tych wydarzeń, by sklasyfikować to „dzieło” inaczej niż...

Książka_koc_kot | 2019-03-04

TAK!! To jest to co tygryski lubią najbardziej! Mała ilość bohaterów, zamknięty świat, znudzony gliniarz i tajemnica rodzinna do wyjaśnienia. Wspomnienia, retrospekcje i życiowe, trudne decyzje. Książka warta uwagi.

MERA | 2019-01-07
Przeczytana: 03 stycznia 2019

Rzecz jest o miło$ci życiu w obliczu tragicznych wydarzeń. Nurowska do poczytania. Ja przy niej odpoczywam.

magia78 | 2018-02-05
Na półkach: Przeczytane, E-booki, 2018
Przeczytana: 29 lipca 2018

159/2018 (E)

male22 | 2018-02-04
Przeczytana: 04 lutego 2018

Nie szukałam w tej książce kryminału, a po prostu przyciągnęło mnie nazwisko autorki. Jest tu wprawdzie trup, ale samo zabójstwo schodzi na drugi plan. Książka jest naładowana emocjami: matki do dzieci, dzieci do matki, strachem przed tym co jest, co będzie, pragnieniem osiągnięcia w życiu spełnienia, a gdzieś tam na końcu chyba jest miłość kobieta-mężczyzna. Poruszonych jest w niej wiele trudnych problemów. Czyta się bardzo dobrze i uważam, że książka jest świetna.

Klaudia Sowa | 2017-11-20
Przeczytana: 20 listopada 2017

Szkoda, że książka ma tak niską ocenę... Ja uważam, że to była jedna z najlepszych książek polskich, jakie miałam okazję przeczytać. Wiem, przeczytałam mało polskich książek, ale nawet bez tego umiem rozpoznać naprawdę dobrą książkę.

"Sprawa Niny S" opowiada o popełnionej zbrodni, o miłości matek i córek, o godności, a przede wszystkim ślepocie kobiet - w tym tytułowej bohaterki.

Kiedy Jerzy Baran (mogli mu dać lepsze nazwisko) zostaje zabity, komisarz Zawadka musi zająć się tą sprawą. Nina, tytułowa bohaterka od razu przyznaje się do przestępstwa. Ale niestety komisarz wyczuwa, że kobieta kłamie, aby kogoś ochronić.

Podejrzenia komisarza, potwierdza dziennik Niny S. Nina zakochała się w Jerzym, oddała mu swój dom, miłość i prawie wszystko co miała. Z pomocą córek usiłuje odzyskać swój dom, ale Jerzy to uniemożliwia.

Książkę czyta się szybko, na brak akcji nie da się narzekać i już pod koniec wiedziałam (a może nawet wcześniej) kto zabił Jerzego Barana. Czyli nie byłam...

Wojciech Gołębiewski | 2017-11-19
Przeczytana: 19 listopada 2017

To już dziesiąta książka Nurowskiej, którą recenzuję, a dotychczasowe oceny to: 10, 9, 8. 8. 7, 7, 7, 3, 1. Ta jest 21. w jej dorobku, wydana w 2009 roku, a oceny jej na LC są niesprawiedliwie niskie: 6,3 (338 ocen i 34 opinie), wskutek błędnej informacji wydawnictwa i w rezultacie braku zrozumienia wśród czytelników.

Proszę Państwa! To nie jest kryminał, ani "pean na cześć miłości między matką i córkami, między siostrą a siostrą" jak b r e d z i wydawca na tylnej okładce.

Któż temu, delikatnie nazywając, nieporozumieniu winien?? A Nurowska (ur. 1944). ja (1943) i nam podobni, czyli czynni uczestnicy marca 1968 i wielkiego exodusu (ściśle: exile - wygnania) polskich uczonych i ludzi kultury żydowskiego pochodzenia. Nasza wina, że nie oświecaliśmy, nie propagowaliśmy wystarczająco intensywnie prawdy o wydarzeniach tamtych czasów. Owocem jest niska ocena tej ...

CzytamNaOkrągło | 2017-09-26
Przeczytana: 30 września 2017

Dobra polska proza. Polecam.

Pośród | 2017-08-25

Książka nie podobała mi się za bardzo. Rozwiązanie sprawy przewidziałam po ok 40 stronach. Romans też mi się nie podobał był nudny i do przewidzenia.

byrcyn11 | 2017-04-30
Przeczytana: 30 kwietnia 2017

Myślałem, że to kryminał, ale ten wątek był niejako tłem, lub jak kto woli - listkiem figowym całej historii.
Ślepa bezgraniczna miłość kobiety wykorzystana przez cynicznego faceta, albo dosadniej chama i oszusta. Dość długa droga opisu takiego związku, przeplatana mozołem i trudem codzienności, na tle autentycznych bieżących zdarzeń, - pewnie skrzętnie notowanych przez autorkę.
Przez pewien czas myślałem, że to książka dla młodzieży, ale zanudziliby się, bo były tzw. dłużyzny i momentami smętnie. Ale jeśli by to "odcedzić", to pewną wartość ta książka ma. Czytając miałem takie skojarzenie, że to rozwinięta historia z "Przyjaciółki", - pod tytułem "listy od czytelniczek".