Sprawa Niny S

Wydawnictwo: W.A.B.
joly_fh

Radca prawny Jerzy Baran zostaje zastrzelony w swoim warszawskim mieszkaniu. Śledztwo prowadzi komisarz Zawadka, doświadczony policjant, wciąż szukający spełnienia zawodowego - zadania, które odmieni jego życie. Instynkt podpowiada mu, że taką sprawą będzie zabójstwo Jerzego B. Do zbrodni przyznaje się była konkubina denata, pisarka Nina S., jednak komisarz nie daje wiary jej wersji wydarzeń. Aby dotrzeć do prawdy, studiuje dziennik pisarki i zeznania jej córek bliźniaczek. Poznaje losy trzech kobiet. Ich pragnienia, lęki i skrywane od lat tajemnice. Wkracza do świata, w którym miłość splata się z podłością, a o uczucie i godność trzeba nieustannie walczyć. To świat, w którym za chwilę nieuwagi i nieostrożności płaci się wysoką cenę. Maria Nurowska po mistrzowsku nawiązuje do gatunku powieści kryminalnej, aby wygłosić pean na cześć miłości między matką a córkami, między siostrą a siostrą. Złemu światu mężczyzn przeciwstawia czuły i delikatny świat kobiet. Toksycznemu uczuciu - doznanie, które wyzwala. Bohaterowie Sprawy Niny S. to postaci tragiczne. Wtłoczone w tryby historii i niebezpiecznych namiętności.

źródło opisu: Wydawnictwo W.A.B., 2013

źródło okładki: www.wab.com.pl

Jeżynka | 2017-01-03
Na półkach: Przeczytane, 2016, Z biblioteki
Przeczytana: 30 grudnia 2016

Bardzo żałuję że rok 2016 przyszło mi zakończyć tak kiepską książką. Mam nadzieję że nie jest to prognostyk na kolejne 12 miesięcy bo się załamię.
Już dawno miałam ochotę na przeczytanie jakiejś książki Marii Nurowskiej. Na szczycie mojej listy była pozycja o braciach Niemczyk ale nie była dostępna w bibliotece. Sięgnęłam więc po "Sprawę Niny S." która to książka okazała się lekturę nudną i niestrawną.

"Sprawa Niny S." to teoretycznie kryminał. Bo mamy trupa (o wdzięcznym nazwisku Baran), mamy podejrzaną (tytułową Ninę) oraz policjanta który ma ambicję szybko rozwiązać sprawę zabójstwa.
Jednak szybko okazuje się że ta historia to tylko tło które pozwala prześledzić nam życie tytułowej bohaterki od jej lat młodzieńczych do teraźniejszości. To studium kobiety wrażliwej i ambitnej której życie determinują przełomowe wydarzenia historyczne. Jej ukochany opuszcza Polskę na fali wydarzeń z 1968 roku a ona zostaje w kraju i wkrótce dowiaduje się że jest w bliźniaczej ciąży.
Śledzimy...

wiejskifilozof | 2014-12-22

To ta książka z gatunku przeczytaj w jeden dzień i wyciągnij wnioski.
Dla mnie to miała być w założeniu książka kryminalna.
I taka była,do czasu.
Dla mnie przestał to być kryminał,kiedy zaczęły się wspomnienia.
Powiem prawdę,czyta się dobrze.Bo szybko,lecz fabuła mnie nie urzekła.
Nie tego oczekiwałem po kryminalne.
Dostałem tylko masę obyczajówki i lukier kryminału.
Szkoda,bo mogło być tak fajnie.

byrcyn11 | 2017-04-30
Przeczytana: 30 kwietnia 2017

Myślałem, że to kryminał, ale ten wątek był niejako tłem, lub jak kto woli - listkiem figowym całej historii.
Ślepa bezgraniczna miłość kobiety wykorzystana przez cynicznego faceta, albo dosadniej chama i oszusta. Dość długa droga opisu takiego związku, przeplatana mozołem i trudem codzienności, na tle autentycznych bieżących zdarzeń, - pewnie skrzętnie notowanych przez autorkę.
Przez pewien czas myślałem, że to książka dla młodzieży, ale zanudziliby się, bo były tzw. dłużyzny i momentami smętnie. Ale jeśli by to "odcedzić", to pewną wartość ta książka ma. Czytając miałem takie skojarzenie, że to rozwinięta historia z "Przyjaciółki", - pod tytułem "listy od czytelniczek".

boziaczek | 2012-06-15

Nie zachwyciła mnie, ale dobrze się czyta.

odAdoZ | 2014-09-07
Przeczytana: 05 września 2014

Sprawa Niny S. konsekwentnie nawiązuje do wątków znanych z większości powieści Marii Nurowskiej i tworzy interesującą spójność. Czytana jako odrębna może nie zachwycić.
Po przeczytaniu kilkunastu Jej książek mogę powiedzieć, że trzyma poziom, pisze o głębokich wartościach ludzkich, miłości, porażkach, sukcesach, nałogach, życiu i śmierci. Nie bez znaczenia są również dla niej tematy II wojny światowej oraz losy ludzi żydowskiego pochodzenia.

Ania | 2015-06-29
Przeczytana: 08 czerwca 2015

Jak zwykle czytanie powieści ulubionej polskiej autorki była czystą przyjemnością.Historia kobiety, która jako młoda dziewczyna zachodzi w ciążę , rodzi bliźniaczki.Dziewczynki są b.podobne jednak bardzo różne z charakteru.Kiedy są już dorosłe ich matka nareszcie znajduje miłość i kocha bez pamięci.Wszyscy się dziwią jak bardzo można się "zatracić", zaufać i ....pomylić.Wydawać by się mogło, że nie może to dotyczyć jedynie młodej, niedoświadczonej kobiety.Tymczasem Nina kocha prawdziwą, ślepą miłością...w dodatku niezbyt przystojnego, żonatego mężczyznę.Jest już wtedy dość majętna, gdyż jej książki wydane w Niemczech świetnie się tam sprzedają.Nina traci swój dom i majątek ....niby dobrowolnie ale jednak " podstępem" przypisuje darowiznę ukochanemu.Ten jest prawnikiem, cwanym i inteligentnym.Kiedy zostaje odnaleziony martwy od postrzałów Nina natychmiast przyznaje się do zbrodni.Jednak dla prowadzącego sprawę komisarza Zawadki sprawa nie jest tak oczywista.Czytając pamiętniki...

Anne_Joy | 2013-06-11
Przeczytana: 10 czerwca 2013

Po raz kolejny już Nurowska udowadnia swój wielki talent w ukazywaniu kobiecego świata. Tym razem będą to kobiety bez mężczyzn. I choć książkę czyta się bardzo dobrze, wcale nie jest ona taka lekka. Znajdziemy tu na pewno sporo wątków autobiograficznych, a konwencja kryminału szybko okaże się tylko przykrywką. Powieść naprawdę zmusza do refleksji nad wieloma istotnymi sprawami, jak miłość, zaufanie, czy uczciwość w związku, i pozwala szerzej otworzyć oczy. Zakończenie wydaje mi trochę naciągane, ale potrafię zrozumieć, czemu Autorka wybrała właśnie takie.
"Nie igraj ze słabością, potrafi unieść miecz." – pisze Nurowska. Dla mnie tą książką pokazała swoją siłę i świetnie rozprawiła się z przeszłością przy pomocy pióra. Warto!

Moja ocena: 5/6 lub 7/10

kismetka | 2015-02-25
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 22 lutego 2015

Znudziła mnie nieco ta książka. Choć przeczytałam ją szybko, to zdecydowanie za często pojawiały się momenty, kiedy musiałam się mocno pilnować, żeby moje myśli nie uciekały poza akcję książki.

Konwencja kryminału dość szybko okazuje się być jedynie przykrywką dla ‘prawdziwej’ treści książki, która ma nas niejako zmusić do zastanowienia się nad kwestiami miłości, zaufania, zaślepienia uczuciem. Powieść przepełniona kobietami, w życiu których mężczyźni to nic stałego, a jedynie ‘stan przejściowy’.

Zakończenie bardzo nijakie, naiwne, wg mnie niepasujące do powieści.

Rozumiem zamysł autorki, doceniam ukryte głębsze treści powieści, ale nie do końca to do mnie przemówiło i tym samym, nieco znudziło.

Anna | 2016-09-14
Przeczytana: 13 września 2016

Znakomite studium psychologiczne trzech kobiet: matki - tytułowej Niny S. oraz jej córek bliźniaczek Gabrysi i Lilki. Denatem jest konkubent Niny S. radca prawny Jerzy B. Ciekawa konstrukcja fabuły - dzienniki, nagrania z przesłuchań, a zakończenie ... zaskakujące. Polecam.

edi-bk | 2013-11-04
Na półkach: Przeczytane, 2013, Po sąsiedzku
Przeczytana: 03 listopada 2013

Zostaje zabity radca prawny Jerzy Baran. Do zabójstwa przyznaje się Nina S. ostatnia kochanka zabitego. Ale czy na pewno to ona go zabiła? Komisarz Zawadka ma wątpliwości.
Nurowska jak zawsze niezawodna a książka pochłonięta w parę godzin.

Maria Nurowska obchodzi dzisiaj urodziny!

Maria Nurowska, autorka m.in. "Zabójcy", "Rosyjskiego kochanka", czy "Drzwi do piekła" odchodzi dzisiaj swoje 70. urodziny. Z tej okazji składamy Autorce najserdeczniejsze życzenia! Stu lat i napisania jeszcze wielu świetnych powieści!