Nowy mrok

Cykl: Kroniki Gwiezdnej Klingi (tom 1)
Wydawnictwo: Jaguar
A New Darkness
fantasy, stracharz, wiedźmy, mrok

Pierwsza część trylogii autorstwa Josepha Delaney’a, twórcy bestsellerowej serii „Kroniki Wardstone”. Tom Ward przejął funkcję stracharza, jest teraz jedyną osobą, która może uchronić swoją okolicę przed krwiożerczymi sługami ciemności. Jednak Tom ma dopiero siedemnaście lat, a jego nauka została przerwana gdy stary mistrz zginął w walce, przez co nikt nie chce zaufać w umiejętności chłopca...

Tom Ward przejął funkcję stracharza, jest teraz jedyną osobą, która może uchronić swoją okolicę przed krwiożerczymi sługami ciemności. Jednak Tom ma dopiero siedemnaście lat, a jego nauka została przerwana gdy stary mistrz zginął w walce, przez co nikt nie chce zaufać w umiejętności chłopca dopóki nie udowodni, że jest godny sprawowania nowej funkcji. Niespodziewanie do Toma zgłasza się Jenny – siódma córka siódmej córki, która chce zostać pierwszą uczennicą nowego stracharza. Wkrótce Tom i Jenny będą musieli zmierzyć się z wielkim niebezpieczeństwem.

źródło opisu: http://wydawnictwo-jaguar.pl/books/nowy-mrok/

źródło okładki: http://wydawnictwo-jaguar.pl/books/nowy-mrok/

Artur | 2017-05-12
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 09 maja 2017

Tom pomimo swojego postanowienia pozostania w hrabstwie i kontynuowania pracy stracharza - zostaje wplątany w walkę z nowym złem. Po zabiciu Złego (cykl Kroniki Wardstone) nie ma dla "światła" odpoczynku, bowiem ta śmierć spowodowała narodziny innego mrocznego boga - Talkusa. Ten zaś wzmacnia moc swoich wyznawców, rasy Kobalosów. Te potężne istoty, przypominające z wyglądu wilkołaki, będą miały teraz tylko jeden cel: zawładnąć światem. Chcą zabić wszystkich mężczyzn i zniewolić wszystkie kobiety.
Tom styka się z jednym z przedstawicieli tej rasy, a zaznajomiwszy się z niebezpieczeństwem wyrusza wraz z Grimalkin ażeby podjąć walkę z zagrożeniem dla całego świata. U swego boku będzie miał nie tylko najlepszą wiedźmią zabójczynię, ale także swoją uczennicę: siódmą córkę siódmej córki.

Nowy cykl jest nieco "ciemniejszy" od poprzedniego. Mrok, z którym teraz przyjdzie zmierzyć się bohaterom ma zupełnie inny i bardziej realny wymiar. Kobalosi to istoty z krwi i kości, które są czymś...

książek: 2083
Janusz Szewczyk | 2017-10-22
Przeczytana: 22 października 2017

Niestety Delaney powtarza się jak zdarta płyta. To nie jest żaden nowy cykl, tylko nudny ciąg dalszy "Kronik Wardstone". W treści nie ma ani jednego nowego pomysłu fabularnego ani żadnych zmian stylu ani w ogóle niczego, co mogłoby zaskoczyć. Jedyne co się zmieniło to to, że dawny uczeń odgrywa teraz rolę mistrza a autor zamiast ucznia podrzucił mu uczennicę. Nawet domowy bogin nadal mu gotuje wysokochoesterolowe żarcie, żeby skleroza miała się na czym rozwijać już w młodym wieku. A niewątpliwie rozwija się, bo biedny Tom najwyraźniej niczego się nie nauczył, poza byciem naiwniakiem. W roli zagrożenia dawnego i diabolicznego Złego zastąpiły mizoginiczne, humanoidalne liso-wiewiórko-wampiry (!!!) zdolne zmieniać kształty i rozmiary. Wszystko to razem jest tak boleśnie głupie i wtórne, że to wydawnictwo powinno płacić tym czytelnikom, którzy nieopatrznie dali się nabrać na "nowość" tego cyklu.
Podsumowanie: autoplagiat pozbawiony śladu jakiegokolwiek oryginalnego pomysłu. Wtórne...

majas | 2017-04-20
Przeczytana: 12 lutego 2017

Nowa seria o stracharzu. Książka zawiera wszystkie elementy poprzedniej serii, które były moim zdaniem najlepsze czyli postać wiedźmy zabójczyni Grimalkin i lud Kobalosów (połączenie dwóch dotąd właściwie osobnych światów). Niestety akcja mniej wartka niż pod koniec wcześniejszej serii tego autora. Utrzymany natomiast został charakter bohaterów – chociaż odtwarzanie przez Toma zachowania Stracharza jest… dziwne (może to kwestia dorastania). Zakończenie mi się nie podobało!!

_Geralth_ | 2017-11-29
Przeczytana: 28 listopada 2017

Książka jest kontynuacją Kronik Wardstone i utrzymana jest na tym samym przyzwoitym poziomie. Z czystym sercem można polecić ją fanom serii :)

Jeśli mam być szczera, zakupiłam tę książkę w ciemno. Szukałam fantastyki z ciekawą fabułą i tylko tego oczekiwałam. Jednak przed czytaniem spostrzegłam, że jest to kontynuacja innej serii. Dlatego też miałam obawy dotyczące konieczności czytania serii "Kroniki Wardstone", a szczerze nie chciałam tego robić. Zwłaszcza przez liczebność utworów (14 części!).

Historia tej części opowiada o Tomie Wardzie. Po śmierci swojego mistrza Johna Gregory'ego, chłopak staje się pełnoetatowym stracharzem, czyli łowcą czarownic, widm i tego typu mrocznymi stworami. Czuje się z tego powodu zagubiony, ponieważ jego nauka nie została zakończona i brakuje mu doświadczenia. Pewnego dnia pod jego chatką czeka młoda dziewczyna, która chciałaby się od niego uczyć zawodu. Tom początkowo nie jest z tego zadowolony, gdyż nigdy nie było kobiety-stracharza. Jednak ciekawość i samotność powoduje, że bohater bierze dziewczynę pod swoje skrzydła. Dla tej pary zaczynają się przygody związane z tajemniczymi...

Michał | 2018-07-02
Przeczytana: 02 lipca 2018

No no no, widzę że dorastamy, dużo bardziej poważna fabuła, bez tego poprzedniego standardu. Obawiam się trochę tego że kobieta ma zostać uczniem stracharza, w zwiadowcach też tak było, i tam wyszło to źle. Tutaj wyszło to dobrze. Mimo że wcześniej narzekalem na tą tfu tfu Alice, to tutaj mogła by być ciekawą postacią, może się jeszcze objawi.

Kamil | 2016-11-07
Przeczytana: 03 stycznia 2016

Kontynuacja "Kronik Wardstone" w dobrym stylu z zaskakującym zakończeniem :)

Sylwia | 2017-07-30
Na półkach: Przeczytane, Serie, Fantastyka
Przeczytana: 01 sierpnia 2017

Nowa a jednocześnie stara seria o przygodach Toma Warda. Nowa, bo traktujące o innym zagrożeniu, tym razem ze strony Kobalosów. Stara, bo ściśle związana z Kronikami Wardstone. Nie warto zaczynać Kronik Gwiezdnej Klingi nie znając poprzednich części, miałoby się za duże braki fabularne. Jak już wspominałam owym nowym mrokiem są Kobalosi. Ta część jest narazie jakby wstępem, zapowiedzią ataku Kobalosów. Podobnie jak wszystkiego poprzednie książki tę również czyta się łatwo szybko i przyjemnie. Mamy tu zarówno starych bohaterów jak Tom czy Grimalkin jak również nowych - całkiem ciekawych. Pozycja obowiązkowa dla fanów Kronik Wardstone

Krzysia | 2017-11-12

Nowa seria Kronik Wardstone.Polecam goraco.

karollcia1 | 2018-07-06
Przeczytana: 11 lipca 2018