Czerwona siostra

Tłumaczenie: Michał Jakuszewski
Cykl: Księga przodka (tom 1)
Wydawnictwo: Mag
Red Sister
fantasy, lawrence, fantastyka
Kjarik

„Urodziłam się po to, żeby zabijać. Bogowie stworzyli mnie jako siewcę zniszczenia”. W klasztorze Słodkiej Łaski młode dziewczęta uczy się odbierania życia. U nielicznych ujawnia się stara krew, dająca im talenty rzadko spotykane od czasów, gdy statki plemion przybyły na Abeth. W Słodkiej Łasce doskonali się talenty nowicjuszek, czyniąc nich śmiertelnie groźne wojowniczki. Potrzeba dziesięciu...

W klasztorze Słodkiej Łaski młode dziewczęta uczy się odbierania życia. U nielicznych ujawnia się stara krew, dająca im talenty rzadko spotykane od czasów, gdy statki plemion przybyły na Abeth. W Słodkiej Łasce doskonali się talenty nowicjuszek, czyniąc nich śmiertelnie groźne wojowniczki. Potrzeba dziesięciu lat, by nauczyć Czerwoną Siostrę drogi miecza i pięści.

Ale nawet mistrzynie walki i cienia nie w pełni zdawały sobie sprawę, co wpadło w ich ręce, gdy Nona Grey trafiła do ich komnat jako zakrwawione ośmioletnie dziecko, fałszywie oskarżone o morderstwo, a winne znacznie gorszych rzeczy.

Ukradzioną spod szubienicy Nonę ścigają potężni wrogowie, i to nie bez powodu. Choć klasztor zapewnia bezpieczeństwo i izolację, skrywana, gwałtowna przeszłość w końcu ją odnajdzie. W promieniach umierającego słońca padających na słabnące cesarstwo Nona Grey musi zawrzeć pokój ze swymi demonami i stać się niepowstrzymaną skrytobójczynią. Jeśli chce przeżyć.

źródło opisu: www.mag.com.pl

źródło okładki: www.mag.com.pl

Oficjalna recenzja
corbeau książek: 838

Magia, habit i miecz

Zaczyna się od dziewczynki prowadzonej na szubienicę. Od dziewczynki o dłoniach od najmłodszych lat splamionych krwią. Dziecko o takich zdolnościach stanowi cenny nabytek dla klasztoru Słodkiej Łaski, ale sprowadzając w swoje progi ośmioletnią Nonę mniszki ściągają na siebie uwagę tych, którzy są gotowi wiele zapłacić, aby doprowadzić do jej śmierci. Jeśli przeżyje będzie mogła uczyć się walki i użycia mocy Drogi Miecza oraz doskonalić zdolności, które daje jej krew dawnych plemion.

Wszystko to dzieje się na Abeth, w świecie od wieków skutym lodem, pod słabym, umierającym słońcem, gdzie tylko Ognisko niezwykłego księżyca daje nocą chwilę ciepła mieszkańcom Tunelu - jedynego obszaru niepochłoniętego przez lód. Mieszkańcy cesarstwa wywodzą się z czterech dawnych plemion, a jeśli w czyichś żyłach objawi się krew któregoś z nich, wyróżnia się potężnymi rozmiarami, nadzwyczajną szybkością, umiejętnością czerpania z mniejszej magii lub zdolnością wkraczania na Drogę w celu opanowania o wiele potężniejszej mocy. A jeśli wierzyć przepowiedniom, wkrótce ma się pojawić osoba łącząca w sobie krew wszystkich czterech plemion, której przeznaczone jest odmienić losy Abethu.

Pechowo czy też szczęśliwie od jakiegoś czasu co chwilę wpadają mi w ręce książki fantasy o dzieciach szkolonych do walki w surowych klasztorach. Zaczęło się od „Mieczy cesarza” Staveley’a, potem „Nibynoc” Kristoffa, „Maresi. Kroniki czerwonego klasztoru” Turtschaninoff, a wreszcie Mark Lawrence i jego „Czerwona siostra”. Może to przypadek, a może zapanowała właśnie moda na fantasy klasztorną: magia, habit i miecz? Czuję już pewien przesyt, ale muszę przyznać, że spośród wymienionych powieści to właśnie „Czerwona siostra” najbardziej przypadła mi do gustu.

Właściwie wszystkie tego typu książki opierają się na forsownym treningu, przygotowującym dzieci do spełnienia swojej misji w okrutnym świecie. Zwykle część treningu dotyczy walki, a część opanowania magii lub pewnych nadnaturalnych umiejętności – tak jest też u Lawrence’a. Co wyróżnia jego powieść to trudne warunki życia w pochłoniętym przez lód świecie, różnorodne moce, jakie mogą się objawić u ludzi, przemoc i korupcja, a przede wszystkim Droga Miecza – złożony system religijno-filozoficzny pozwalający opanować magię. Jednak nie przychodzi ona łatwo, nie wystarczy machnąć różdżką i wyszeptać odpowiednie zaklęcie, a kto zdoła wkroczyć na Drogę ryzykuje, że nigdy z niej nie powróci. Co więcej autor ma w zanadrzu całe serie zaskakujących zwrotów akcji, może nie spektakularnych, ale przykuwających uwagę i skłaniających do uważnego szukania kolejnych wskazówek.

Mark Lawrence to amerykański pisarz, znany już czytelnikom z dwóch serii fantasy: „Rozbite Imperium” i „Wojna czerwonej królowej”. Jego „Czerwona siostra” otwiera nowy cykl, zatytułowany „Księga Przodka”, od nazwy głównego bóstwa wyznawanego w Abeth.

Agnieszka Kruk

Eleckra | 2018-04-14
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 14 kwietnia 2018

W bardzo złym momencie zaczęłam czytać tę książkę. W przyszłym tygodniu egzaminy, wypadałoby się uczyć, ale okładka kusi... I tak dalej. Wszyscy wiedzą jak to jest.

"Czerwona siostra" Marka Lawrance jest świetnym przykładem porządnej fantastyki, wbrew bardzo młodym bohaterkom wcale nie młodzieżowej. Opowiada historię Nony Grey, małej dziewczynki, którą poznajemy gdy stoi pod szubienicą skazana na śmierć za zabójstwo syna arystokraty. Autor się nie patyczkuje i zaczyna z przytupem. Nona oczywiście kary unika, zabrana do klasztoru "Słodkiej Łaski" przez jego ksienie Szkło. Klasztoru z założenia nietypowego, z racji wykształcenia jakie odbierają tam nowicjuszki- jak na porządne fantasy przystało uczą się walczyć i posługiwać magią. To wszystko już było, ale nie jest źle.

Fabuła nie jest może wyjątkowa, ale na pewno ciekawa i porządnie zarysowana. Autor pisze przyjemnie, lekko i z wyczuciem, a co najważniejsze nie gubi się w swoim własnym świecie. A zasługuje on na szczególną...

veinylover | 2018-02-09
Przeczytana: 09 lutego 2018

Dużo gwiazdeczek daję, bo bohaterkami są kobiety zdolne do bardzo wrednych rzeczy.
Ciekawym pomysłem jest samo uniwersum, które niesie pewną sugestię. Serca statków, umierające słońce, lodowa ziemia? To wszystko wydaje się dziać na jakiejś planecie, na którą przybyli z kosmosu Ziemianie, kiedyś w przeszłości (naszej przyszłości), gdy nasze Słońce umarło.... To zapewne jedna z wielu skolonizowanych planet, choć nie możemy być tego pewni. Dziwna ta planeta, lodowa, ledwo nadająca się do życia, a jakieś ślady tajemniczej technologii dostarczają niezbędnej energii.. Niestety to wszystko jest za bardzo zmieszane z magią, ale jak mawiał Athur C. Clark - dostatecznie zaawansowana technologia jest nieodróżnialna od magii.. Jednak w tym uniwersum nie widać wprost technologii. Czy osadnicy z kosmosu stracili świadomość nauki?
Być może sam autor nie czuje się na siłach, żeby takie konsekwentne uniwersum stworzyć, a na pewno brakuje mu podstawowej wiedzy. Umierające słońce planety ma być...

Łędina | 2018-05-23

"Czerwona siostra" to pierwszy tom serii "Przodek", której autorem jest Mark Lawrence. Powieściopisarz, tworzący w konwencji fantasy. Jako literat cieszy się dużą sławą zwłaszcza dzięki serii zatytułowanej "Rozbite Imperium”, na którą składają się wielokrotnie wyróżnione "Książę Cierni”, "Król Cierni” oraz "Cesarz Cierni”.

Mark Lawrence - urodził się w Champagne-Urbanan, w stanie Illinois, w Stanach Zjednoczonych. Jak miał niespełna rok, wraz z rodzicami przeprowadził się do Wielkiej Brytanii. Jest absolwentem studiów doktoranckich w dziedzinie matematyki, które ukończył na Imperial College w Londynie. Po obronie dyplomu na pewien czas ponownie wyjechał do Stanów Zjednoczonych. Jak sam mówi, nie miał planów, na zostanie pisarzem. Swoje pierwsze poszukiwania agenta określił jako bezrefleksyjne i raczej mało poważne. Twórca przyznaje również, że tempo jego kariery literackiej zaskoczyło nawet jego samego. Aktualnie twórczość Marka Lawrence’a jest wydawana w przekładach na około...

Fantasy-Bestiarium | 2017-11-09

„Czerwona siostra” jest pierwszym tomem z serii „Przodek” autorstwa Marka Lawrencea. Powieść posiada mroczną i szybką akcję naszpikowaną specyficznym, czarnym humorem. Makabryczne opisy i realistyczne wątki militarne sprawiają, że książkę pochłania się niemal jednym tchem. Postać Nony potrafi zaciekawić już od pierwszych stron i sprawić, że nie będziemy mogli oderwać się od lektury. Każdy czytelnik powinien znaleźć w tej pozycji coś dla siebie.

Klasztor Słodkiej Łaski werbuje młode dziewczęta, aby nauczyły się zadawać szybką i okrutną śmierć. Bezwzględne szkolenie trwa aż dziesięć lat. Po tym czasie adeptki stają się groźnymi zabójczyniami, które zabijają bez wahania. Gdy do klasztoru trafia Nona Grey sprawy zaczynają przybierać niespodziewany obrót. Znaleziona pod szubienicą dziewczynka skrywa swe mroczne sekrety w czeluściach Słodkiej Łaski. Jeżeli Nona chce przeżyć, musi szybko stać się drapieżną i nieugiętą skrytobójczynią, inaczej czeka ją okrutna śmierć.

Książka już od...

eR_ | 2017-12-15
Przeczytana: 15 grudnia 2017

Fantasy rządzi się swoimi prawami, jednak pewne elementy są zgodne dla wszystkich powieści z tego gatunku. Przeważnie akcja takiej historii rozgrywa się w jakimś tajemniczym świecie, który przynosi czytelnikom powiew nowości, aby później stać się niemal domem. Oczywiście, wtedy jeśli akcja nas wciągnie. Kolejnym ogniwem jest jakaś tajemnicza siła rządząca takim światem, zwana często magią. Podróże w jakieś niedostępne miejsca, po niezwykle ważny artefakt, to także jeden ze zgodnych komponentów. Jednak nie są to jakieś spisane prawa i może równie dobrze trafić w miejsce zupełnie nie pasujące do naszych wyobrażeń. Wyobraźnia autora wyznacza granice, a ta zazwyczaj jest bezgraniczna.

„Czerwona siostra” Marka Lawrence’a to pierwszy tom cyklu”Przodek”. Nona sprzedana przez rodziców pewnemu handlarzowi, trafia do miejsca, w którym-po pewnym czasie zostaje oskarżona o zbrodnie i skazana na szubienicę. Uratowana w ostatniej chwili trafia do klasztoru Słodkiej Łaski, gdzie dziewczęta...

Książki | 2018-03-11
Przeczytana: 11 marca 2018

Klasztor "Słodka Łaska", szkoli młode dziewczęta by te zostały mniszkami bądź jak częściej je nazywają siostrami. Jednak siostry te trenowane są w technikach pozbawiania życia. W książce bliżej poznajemy losy Nony Grey, która została oddana handlarzowi przez własną wioskę. Sam ten element jest dość intrygujący i gdy dowiecie się dlaczego postąpili tak a nie inaczej możecie odczuwać delikatne zdziwienie. Nora jednak nie trafia od razu z wioski do rzeczonego klasztoru, aby tam dotrzeć musi trochę minąć [to jednak przeczytacie na łamach książki]. Świat wykreowany przez Mark Lawrence przedstawia ziemię na którą przybyły cztery plemiona. Każde z plemion miało swego rodzaju moce które dziedziczy się w trybie pochodzenia krwi, czy to jak my mówimy następne pokolenia dostają po poprzednich. Jednak gdy krew zostanie zmieszana to taki dar jest słabszy. Akcja książki dzieje się daleko w przyszłości i mała liczba ludzi ma w sobie takową krew dlatego są oni poszukiwani i odpowiednio szkoleni....

Janusz Szewczyk | 2018-08-28
Przeczytana: 28 sierpnia 2018

Długo nie potrafiłem się zmusić by zacząć kolejną książkę opartą na pordzewiałym ze starości i kompletnie oklepanym schemacie "od zera do bohatera". Kolejny raz bardzo młoda bohaterka, Nona, która utknęła w życiowym szambie aż po brodę, tuż przed pełnym zanurzeniem staje przed życiową szansą zostania gwiazdą pierwszej wielkości, co w tym akurat przypadku oznacza siostrę zakonu Przodka. Kim był Przodek dokładnie nie wiadomo, ale z pewnością miał coś wspólnego z emigracją czterech ras ludzi na zlodowaciałą planetę, na której rozgrywa się akcja książki. Tam biedacy cofnęli się strasznie w rozwoju naukowo-technicznym (chociaż dalej wykorzystują najwyraźniej wiecznie działające napędy statków kosmicznych jako źródła centralnego ogrzewania), ale za to rozwinęli umiejętności niezbędne do przetrwania w trudnym środowisku oraz mistyczne drogi rozwoju duchowego. Zakony Przodka kształcą siostry o różnych specjalizacjach i prowadzą lokalne odpowiedniki Hogwartów o o wiele mroczniejszym...

Rudyy | 2018-02-02
Przeczytana: 02 lutego 2018

Kolejna seria fantasy w stylu "od zera do bohatera" i kolejny raz mi się podobało :)

Co mi się spodobało:
1. Świat. Akcja toczy się na planecie, której gwiazda umiera. Świat pogrążony jest w lodzie, a cała cywilizacja utrzymuje się w wąskim pasie chronionym przed lodem przez pozostałości dawnej, dużo bardziej zaawansowanej technologicznie cywilizacji.

2. Styl pisania. Zdecydowanie jest to powieść utrzymana w poważniejszym klimacie, z odpowiednią dozą realizmu i brutalności. Nie jest to może poziom Abercrombiego, ale jednak nadal w klimacie, który zdecydowanie trafia w moje gusta.

3. Fabuła. Przypomina mi trochę "Pieśń krwi" Anthony'ego Ryana (która zresztą bardzo mi się podobała). Towarzyszymy klasie nowicjuszek w zakonie Czerwonych Sióstr (takie, mniszki - wojowniczki) w tle mając rozgrywki polityczne,zemstę i grupę ciekawie skonstruowanych postaci.

Dla mnie te trzy punkty są gwarancją ciekawej lektury.

Jill | 2017-11-12
Przeczytana: 10 listopada 2017

Czytałam "Rozbite imperium" i bardzo mi się podobało (no, może w 3 części coś mi już zgrzytało). Spodziewałam się czegoś na podobnym poziomie i bardzo się zawiodłam. "Czerwonej siostrze" brak jest świeżości, widać mnóstwo inspiracji innymi dziełami, akcja nuży, a bohaterów, mimo chęci, nie potrafię polubić ani obdarzyć jakimkolwiek uczuciem. Warsztat pisarski wydaje się o wiele słabszy niż w poprzednich książkach tego autora. Po kontynuacje na pewno nie sięgnę.

Szkoda. Dawno żadna pozycja mnie tak nie rozczarowała.

Ania | 2018-10-21

Początkowo miałam problem z tą książką, ale w miarę upływu stron coraz bardziej się wciągałam. Koniec końców dostałam ją na wigilię a 29 grudnia nie miała już co czytać ;)
Bardzo polecam osobom, które lubią tematykę mistyczną. Losy Nony z początku budziły moje współczucie, jednak jej siła charakteru imponowała mi na tyle w późniejszej części książki, że to współczucie jakoś w naturalny sposób wygasło :)
Polecam!