Czerwona siostra

Okładka książki Czerwona siostra Mark Lawrence
Okładka książki Czerwona siostra
Mark Lawrence Wydawnictwo: Mag Cykl: Księga przodka (tom 1) fantasy, science fiction
Księga przodka (tom 1)
Red Sister
Mag
2017-10-16
2017-01-01
Michał Jakuszewski
fantasy lawrence fantastyka

Magia, habit i miecz

Szkoła dla walczących mniszek. Trucizny, walka, skrytobójstwo. Jest dużo walki, więc jest też moc. Pierwszy tom jak najbardziej polecam.

Aaaaaaaaaaaaaaaaa!!!!!
Dlaczego to się musiało skończyć w takim miejscu!? Aż chce się sięgnąć po kolejny tom.
Bardzo mi się podobało, aczkolwiek początek niezbyt dobry i trochę nudnawy. Wciągnęłam się gdzieś w połowie, kiedy to Nona się uczyła na Czerwoną Siostrę. (Chyba tak to mogę nazwać xD)
Zakończenie sprawiło, że chcę sięgnąć po kolejny tom. Jestem ciekawa co wydarzy się dalej.

Aaaaaaaaaaaaaaaaa!!!!!

Dobry początek, średni środek i dość mocny finał - gdybym miała to streścić jednym zdaniem. Nie porwała mnie "Czerwona siostra" tak, jak tego po niej oczekiwałam. Mam wrażenie, że to bardzo powtarzalna historia, którą czytałam już wiele razy, ale to by mi nawet nie przeszkadzało, gdybym potrafiła zaangażować się emocjonalnie w losy bohaterek. Tego mi niestety zabrakło - każda z nich wydawała się właściwie taka sama, były bardzo jednowymiarowe i żadna z nich mnie do siebie nie przekonała, a ja lubię w książkach kibicować postaciom.

Nona Grey to dziewięcioletnia dziewczynka, którą mieszkańcy rodzinnej wioski oddali handlarzowi dzieci, gdy zaczęła się niepokojąco wyróżniać. Trafiła do miasta, a tam, na swoje nieszczęście, stanęła w obronie koleżanki, co zaprowadziło ją na szafot. W ostatnim momencie spod szubienicy ratuje ją tajemnicza mniszka, która zabiera dziewczynkę do żeńskiego klasztoru, pełniącego zarazem funkcję szkoły kształcącej przyszłe siostry - doskonałe wojowniczki, znające się na truciznach, a niekiedy potrafiące władać magią.

Na papierze brzmi to świetnie, w realizacji zabrakło mi jednak przede wszystkim emocji. Momentami siada też znacząco tempo, a pewne fragmenty książki są po prostu nudne. Podobał mi się za to pewien motyw wykorzystany przez autora, czyli trzykrotne powtórzenie jednej sceny na przestrzeni książki, za każdym razem sprawiając, że patrzymy na nią z zupełnie nowej perspektywy, bo po drodze dostajemy nowe informacje, które na to pozwalają. Chciałabym, żeby w kolejnych tomach bohaterki były starsze, bo dziwnie było uświadamiać sobie, że czytam o dzieciach. Nawet nie nastolatkach, a dzieciach. Chyba wolałabym dostać książkę o starszych siostrach, Imbryk albo Jabłko, mam wrażenie, że byłoby to dla mnie łatwiejsze do przejścia.

No i jeszcze te imiona.... Siostra Patelnia forever in my heart.

„Książka może być równie niebezpieczna jak każda podróż, w którą wyruszysz. Osoba, która zamknie tom nie jest już tą samą, która go otworzyła. Traktuj książki z szacunkiem.”

Dobre rozpoczęcie książki ma wielką wagę. Może zdecydować o tym czy ta przykuje waszą uwagę i was zatrzyma na dłużej, czy od razu zniechęci was do siebie. Mark Lawrence zaczął mocno i dobrze, bo kto by przeszedł obojętnie obok małej dziewczynki czekającej w kolejce do szubienicy? Od razu nasuwają się pytania; Dlaczego?, Co spowodowało, że tam wylądowała? Jakimi prawami rządzi się ten świat? Będzie krwawo?

Ja właściwie od samego startu zaangażowałam się w historię. Mała Nona stojąc w obliczu śmierci, czeka na niespodziewane ocalenie, jak każde dziecko mając w sobie naiwną nadzieję, że może będzie dobrze. W jej przypadku takie ocalenie przychodzi w postaci siostry z zakonu Słodkiej Łaski, ale to nie tu zaczęła się jej historia.

O przeszłości dziewczynki i sytuacji, która doprowadziła Nonę na schody szubienicy dowiadujemy się stopniowo wraz z biegiem historii. Te wstawki z przeszłości, jak i przebłyski przyszłości, autor sprytnie wplątuje między codzienne życie i naukę dziewczynki w zakonie.

Sceneria szkoły jest motywem, który wybitnie mnie przyciąga w literaturze. Po zakonie spodziewałam się czegoś rodem z Wampirzego Królestwa, a dostałam co prawda szkołę, która uczy dziewczynki zabijania, ale pełną pozytywnej kadry szkoleniowej. Oczywiście motyw szkoły nie zostałby w pełni wykorzystany, gdyby nie miała swojego Snape’a, bo w końcu co to za szkoła bez przerażającego nauczyciela 😊.

“Ten kto sięgnął do umysłów innych, żeby je zmieniać musiał się liczyć z tym, że oni z kolei zmieniają jego.“

Podobało mi się również jak została nakreślona hierarchia w zakonie i wyjaśnienie poszczególnych grup sióstr, a fakt, że dziewczynki pochodzą z różnych grup społecznych dodatkowo urozmaicał życie w zakonie i pozwolił mi zrozumieć politykę i budowę tego świata.

Sama fabuła kręci się głównie w koło rozwoju Nony. Dziewczynka powoli poznaje realia nowego miejsca, uczy się nowych rzeczy, a jednocześnie jej przeszłość nie daje o sobie zapomnieć. Nona jest bohaterką skomplikowaną, emocjonalną i złożoną. Trochę zagubioną i zranioną przez życie, przez co interesującą do śledzenia. Jak możecie się domyślić nie jest zwykłym dzieckiem.

Świat, który stworzył autor jest bardzo brutalny, ale też niezwykle interesujący. Poza zwykłymi ludźmi, są na tym świecie osoby, które mają domieszkę genów przodków. Krew Huńska sprawia, że dana osoba jest niezwykle szybka, krew Quantalska, daje możliwości duchowe, które poza aspektem spirytualnym pozwalają na wyrzuty energii. Osoby z krwią Gerancką właściwie można nazwać olbrzymami, mają duży wzrost i ogromną siłę, a osoby o krwi Marialskiej mają najróżniejsze zdolności magiczne. Nasza bohaterka mimo niepozornego wyglądu należy do wyjątkowo utalentowanych i obdarzonych dzieci.

Autor niejednokrotnie zaskoczył mnie w tej książce, po jednej z kulminacyjnych scen, gdy miałam wrażenie, że to już koniec książki, okazało się, że pan Lawrence przygotował mi jeszcze drugie tyle przygód adeptek zakonu. Podobały mi się również sceny walk i plastyczne opisy wyzwań, które Nona musi pokonać na swojej drodze.

“Czym jest walka jeśli nie występem. Każda gwiazda wirująca w czarnej otchłani nieba świeci tylko dlatego, że ludzkość uniosła wzrok, żeby ją zobaczyć. Każdy wielki czyn potrzebuje świadków. Idź i dokonaj czegoś wielkiego.”

Osoby wrażliwe na przemoc wobec dzieci i zwierząt przestrzegam, że to może nie być pozycja dla nich. Co prawda autor nie tworzy brutalnych scen dla samego efektu zaszokowania i każda z nich ma znaczenie dla fabuły, ale jest ich tu trochę więc warto wziąć to pod uwagę.

Bohaterowie, tej książki doświadczają wiele w bardzo młodym wieku, przechodzą wymagające szkolenia, są weryfikowani przez życie i brutalność świata, który nie obchodzi się z nimi lekko. Może przez to często wydają się być dużo starsi i dojrzalsi niż są w rzeczywistości. To w sumie jedna rzecz, do której mogłabym się przyczepić. Jak na 8-10 letnie dzieci, dziewczynki często myślą i działają jak dorosłe osoby, do tego stopnia, że łatwo zapomnieć ile tak na prawdę mają lat.

Oczywiście można postawić zarzut tej historii, że wiele podobnych z motywem wybrańca i od zera do bohatera już zostało stworzonych. Dla mnie jednak wyjątkowość tej fabuły bazowała głównie na świecie który pan Lawrence wykreował i na tym, że ciężar oczekiwań spada na małe, wyjątkowo silne duchem dzieci. Dodatkowo historia płynie dobrym tempem i z każdą stroną wciąga czytelnika w swój brutalny obraz.

Było to moje pierwsze spotkanie z autorem, ale na pewno nie ostatnie. Jeśli sięgniecie po tą książkę w papierze na pewno będzie wam potrzebne znaczniki, bo autor nie pożałował pięknych cytatów wartych zapisania. Jestem pewna, że serię będę kontynuowała. Osobiście polecam.

Nie spodziewałem się, że historia dziesięciolatki może być tak mroczna Irak dobra.

"Czerwona Siostra" to pierwszy tom serii "Księga Przodka" autorstwa Marka Lawrence'a, osadzonej w surowym i mrocznym świecie postapokaliptycznym. Główną bohaterką jest Nona, dziewczyna z tajemniczą przeszłością, która zostaje przyjęta szkoły dla dziewcząt o nadnaturalnych zdolnościach.

Książka Marka Lawrence'a oferuje czytelnikowi fascynujący świat, wypełniony tajemnicami i niebezpieczeństwem. W miarę jak Nona poznaje coraz to nowe tajemnice czytelnik jest wciągany w skomplikowaną intrygę i odkrywa niezwykłe moce, jakie skrywają się w bohaterce.

Czerwona Siostra" ma swoje irytujące motywy i momenty, które bywają nudne lub nierówne. Postacie są solidne, świat interesujący a system magiczny poprawny. Pomimo drobnych niedociągnięć, książka pozostaje solidnym wprowadzeniem do serii, która może przyciągnąć miłośników mrocznej fantasy. Czyta się ją szybko i z zaangażowaniem.

Nona to drobna, ale wojownicza dziewczynka, która zostaje oskarżona o morderstwo. Od pętli ratuje ją ksienia zakonu mniszek, odbierając ją władzy nie do końca legalnie. Nadmienić trzeba, że morderstwo zostało popełnione na dziedzicu bardzo potężnego i wpływowego rodu. Tak Nona trafia do zakonu, gdzie obowiązuje prawo kościelne.

W trakcie szkolenia okazuje się, że Nona jest kimś więcej, niż to wygląda na pierwszy rzut oka. W jej żyłach płynie pomieszana krew, która powoduje, że Nona ma ponadnaturalne zdolności. Nie zawsze wykorzystanie ich wychodzi jej na dobre …

Czy Nona zostanie Czerwoną Siostrą, czy może czający się na nią szlachcic dokona swojej zemsty?

Mark Lawrence w najlepszym wydaniu. Myślałem, że po Jorgu Ancrath nie spotka mnie już nic zaskakującego spod pióra autora – jak bardzo się myliłem…

Świat jest bardzo ciekawy. Pokrywa go lód, a jedynie księżyc, który tak naprawdę jest zwierciadłem sferycznym, za pomocą odbitego od słońca światła jest w stanie w lodzie zrobić Korytarz, w którym żyją ludzie. Świat został skolonizowany w dawnych czasach przez cztery rasy, które nie były w stanie na nim żyć w takiej postaci, w jakiej przybyły. Zaczęli się więc mieszać i rozwadniać krew. Nadmienić trzeba, że każda z tych ras miała jakieś zdolności ponadnaturalne: hunski cechowały się ogromną szybkością, qantalki – możliwością poruszania się po mistycznej drodze ducha, dzięki której mogły wysyłać impulsy energii, gerantki – ogromne, przysadziste dziewczyny o niebywałej sile fizycznej oraz marialki – posiadające umiejętność czarowania. Protoplaści na ten świat przylecieli na arkach, a dostać się do takiej arki może tylko ktoś czterech krwi. Legendy mówią, że kto wejdzie do arki będzie mógł sterować księżycem, a zatem będzie miał władzę nad całym światem. Dlatego każdy chce schwytać dla siebie osobę czterech krwi.

O bohaterkach nie ma się co rozpisywać – trzeba je poznać. Każda z dziewcząt w klasztorze pochodzi z innego środowiska, a mimo to są w stanie nawiązać przyjazne stosunki. Oczywiście rywalizacja jest w szkole jak najbardziej pożądana, ale w granicach rozsądku. Nauczycielki oraz sama Ksienia również pokrywają bardzo szerokie spektrum osobowości.

Jestem zachwycony i dlatego nie zwlekam i zaczynam kolejny tom :)

W trakcie szkolenia okazuje się, że Nona jest...

Całkiem ciekawa pozycja. Świat umieszczony w osobnym uniwersum, o którym ma się wrażenie, że może być postapokaliptyczne, ale czy takie jest.... ? Na pewno rządzą tu inne prawa, pełne mistycyzmu. Są również dobrze znane nam dązenia do osiągnięcia władzy i panowania nad światem. W tym wszystkim jest dziewczynka... tajemnicza, nie pasująca. I to jej losy poznajemy. Naprawdę czyta się szybko i przyjemnie.... i na pewno sięgnę po kolejny tom

"Czerwona siostra" to powieść fantasy, osadzona w mrocznym i brutalnym świecie. Główną bohaterką jest Nona Grey, dziewczyna o tajemniczej przeszłości, która zostaje wciągnięta do Zakonu Czerwonych Sióstr - szkoły treningowej dla śmiertelnych zabójczyń. Nona musi nauczyć się korzystać z niebezpiecznych umiejętności, aby przetrwać w świecie pełnym politycznych intryg, magii i wojen.

"Czerwona siostra" w pewnym stopniu spełniła moje oczekiwania. Choć nie była dla mnie pełnym sukcesem, miała pewne pozytywne aspekty.

Jednym z mocnych punktów tej książki jest fascynujący świat, który Lawrence stworzył. Świat ten jest mroczny, brutalny i pełen magii, a opisy miejsc i kultur w nim zawartych są bogate i wciągające. Również system magiczny, oparty na umiejętnościach Czerwonych Sióstr, jest ciekawy i dobrze rozwinięty.

Główna bohaterka, Nona Grey, ma interesującą osobowość i tajemniczą przeszłość, co dodaje głębi jej postaci. Przez całą książkę towarzyszymy jej w jej szkoleniu w Zakonie Czerwonych Sióstr i obserwujemy jej rozwój jako zabójczyni. Nona jest silną i determinowaną postacią, która walczy z własnymi demonami i staje się coraz bardziej pewna siebie.

Niestety, tempo fabuły często zwalnia, szczególnie w pierwszej połowie książki. Wprowadzenie do świata i szkoły może wydawać się nieco powolne i niektóre sekwencje mogą być bardziej rozwleczone niż potrzebne. Dopiero w drugiej połowie akcja nabiera tempa i staje się bardziej dynamiczna.

Dodatkowo, niektóre postacie drugoplanowe były nieco niedopracowane i trudno było się z nimi emocjonalnie związać. Brakowało im głębi i czasami ich motywacje wydawały się niejasne.

Mimo tych mankamentów, "Czerwona siostra" oferuje oryginalny świat fantasy i intrygującą główną bohaterkę. Choć nie jest to książka, która w pełni mnie zachwyciła, nadal jest warta uwagi dla fanów gatunku fantasy, którzy szukają nowych i nietypowych historii.

Podsumowując, oceniam "Czerwoną siostrę" oceną 6 na 10. Pomimo niektórych niedociągnięć, książka ma swoje mocne strony, takie jak interesujący świat i główna bohaterka. Jednakże, jeśli oczekujesz szybkiego tempa i głęboko rozwiniętych postaci, ta książka może nie spełnić wszystkich Twoich oczekiwań.

Przyjaźń Zemsta Strata
tak w trzech słowach mogę opisać jedną moich ulubionych książek