Aberrations. Bestia się budzi

Okładka książki Aberrations. Bestia się budzi Joseph Delaney
Okładka książki Aberrations. Bestia się budzi
Joseph Delaney Wydawnictwo: Jaguar Cykl: Aberrations (tom 1) fantasy, science fiction
Aberrations (tom 1)
The Beast Awakens
Jaguar
2018-09-12
2018-09-12
Paulina Braiter-Ziemkiewicz

Bardzo przyjemna pozycja, ksiażka kierowana do młodzieży jednak jako starszy czytelnik nie mam jej nic do zarzucenia. Nie chciałem się od niej oderwać, każda przerwa w pracy przeznaczona była dla kolejnych stron aby dowiedzieć się tylko co zdarzyło się dalej. Za szybko się skończyła :(

Naprawdę dobra książka , początek zagmatwany ale fabuła świetna. Zakochałem się w tej książce.Główni bohaterowie?
Cudo. I jeszcze ten klimat który towarzyszy w każdym rozdziale. Taki niepokój zmieszany z tajemniczością.
Polecam każdemu fanu fantasy-horrorów.
Z niecierpliwością czekam na tom drugi.

Polecam każdemu fanu fantasy-horrorów.
Z niecierpliwością czekam na tom drugi.

Ta książka nie zawiodła mnie w ogóle i dostałam dokładnie to, czego się spodziewałam po Josephie - odważnych bohaterów, mocne więzi, dużą dawkę przygody, tajemnicy, trochę Mroku i przede wszystkim magię! Czuję się, jakbym znów wróciła do Wardstone, ale takiego bardziej strasznego, mroczniejszego i z groźniejszymi potworami. Dla uważnych i ciekawskich czytelników jest nawet nawiązanie do pierwszej serii Delaney’a, na widok którego uchachałam się jak głupia. Wspaniały uśmiech skierowany do fanów!

Joseph Delaney po raz komejny udowadnia, że jest świetnym autorem wprowadzając nas w nowy świat, świat Aberrations. Mroczny świat, młody chłopak, który musi się w nim odnaleźć podążając śladami ojca. Idealna dla fanów jego innych serii. Mnie osobiście bardzo się podobała, z niecierpliwością czekam na kolejny tom. Fabuła jest wciągająca, wydarzenia zaskakują. Godna polecenia.

Delaney to specjalista od mrocznych opowieści, nasyconych elementami grozy – i piekielnie wciągających. Jego historie przypominają przerażające baśnie, snute przy trzaskającym ogniu przez zgrzybiałego, bazyliszkowatego staruszka. Budzą podziw dla wyobraźni autora, który wykreował oryginalny, dość posępny, ale bardzo atrakcyjny dla czytelnika świat, stworzył przekonujących bohaterów oraz z talentem rasowego gawędziarza opisał ich barwne, niebezpieczne przygody. Choć powieści Delaneya adresowane są do nastoletnich miłośników fantasy (młody bohater, wątek inicjacyjny, walka dobra ze złem, itd.),spodobają się każdemu czytelnikowi, który lubi dobrze napisane książki z mrocznym klimatem, osadzone w fantastycznym, quasi-średniowiecznym świecie.

Pierwszy tom nowej trylogii zabiera nas w znajome miejsce: do Hrabstwa Lancaster, położonego nad Morzem Irlandzkim. Tym razem jednak towarzyszyć będziemy trzynastoletniemu Sprytkowi. Chłopiec utracił matkę i starsze rodzeństwo. Ukrywa się w piwnicy, oczekując na powrót ojca, kuriera w zamku. Towarzyszą mu głosy zmarłych braci oraz niepokojąca istota, Królowa Bagien, która została przywrócona do życia przez mroki rozpościerającego się wokół Szolu. Ekspansywny Szol, mający swe źródło w okolicy sierocińca w Preston, pochłania coraz większe połacie Świata Dziennego. Przekształca to, co żywe, i ożywia to, co było martwe. Tylko nieludzie nie są narażeni na zmiany, choć oni także mogą zostać zabici przez czające się w mroku aberracje.

Jaką rolę odegra Sprytek w walce z Szolem? Kim okaże się Królowa Bagien – sojusznikiem czy wrogiem? Kto wesprze niepozornego sierotę niczym Ron i Hermiona? I co łączy paskudnego Żmija ze Śmierciożercami… to znaczy z Szarymi Kapturami?

Zainteresowanych (oraz potteromaniaków) zachęcam do lektury. Ja bawiłam się wybornie – przynajmniej do momentu, w którym książka skończyła się niespodziewanie niczym asfalt przed pipidówką, co faktycznie obudziło we mnie bestię. Niestety, Delaney to nie Sanderson…

Recenzja opublikowana na blogu:

Bestia się budzi to pierwszy tom nowego cyklu napisanego przez Josepha Delaneya, autora serii książek o Stracharzu, który cykl bardzo spodobał mi się. Było w nim mrocznie, występowały zwroty akcji i ciekawi bohaterowie. Kolejna seria zapowiadało się również dobrze, bo sam opis jaki dostałem z tyłu okładki obiecywał sporo po niej. Dlatego miałem kolejny raz nadzieje na intrygującą i mroczną historie z wieloma zwrotami akcji, ciekawymi bohaterami i niesamowitymi przygodami bohaterów.
Sprytek mieszka w piwnicy swojego domu zabezpieczonego przed Szolem, który powoduje śmierć lub zamienienie się w łaknące krwi potwory. Czas upływa szybko, ale pewnego razu zostaje zabrany ze swojego domu, aby przejść próbę i służyć badaczom zwanymi bramomantami. Służba jak przekonuje się jest bardzo niebezpieczna nie tylko z powodu wypraw do Szolu, ale spowodowana jest przebiegłym Żmijem.
Autor stworzył świat nie tylko mroczny i niebezpieczny, ale przedstawiający walkę ludzi z nadciągającym mrokiem jaki może pochłonąć w zastraszającym tempie jeszcze nie zajęte miejsca. Bardzo podobała mi się kraina zwana Szolem, pełna aberracji będących zamienionymi ludźmi jacy odważyli się tam zapuścić, mieszkających tam kiedyś mieszkańców i zwierząt przemienionych w krwiożercze potwory łaknące krwi. Krainą rządzącymi się własnymi prawami i pełną niebezpiecznych pułapek czyhających na innych. Sam pomysł na nią był świetny i czasami żałowałem, że więcej akcji nie umieszczono w niej. Kiedy bohaterowie zapuszczali się, to zawsze wtedy panowała atmosfera niepokoju jeśli chodzi o mogące mieć konsekwencje spotkania z potworami mieszkającymi w Szole. Wtedy właśnie zaczynał się pojawiać mroczny klimat i poczucie zagrożenia ze strony czających się w mroku mieszkańców tej krainy. Oprócz tego autor skupia się również na przedstawieniu życia na zamku i kłopotów jakie spotykają bohaterów książki. Każdy z nich służy bramomantom do podróży i badania Szolu w każdym aspekcie. Odkrywania tajemnic jakie skrywają i poznania nowych sekretów. Życie bohaterów zajmujących się tym jest pełne niebezpieczeństw i ich przygody były ciekawe. Nie brakuje intryg jakie są zawiązywane przez autora dotyczące pracy jaką wykonuje Sprytek i inni, po przez wprowadzenie czarnego charakteru Żmija i pomału odkrywanie jego tajemnic jakie posiada.
Bohaterowie jakich dostałem zostały dobrze nakreślone przez autora i wypadły ciekawie. Na uwagę zasługuje Sprytek, który jest niepokorny, nie słucha rozkazów, działa mimo zakazów jakie obowiązują i zawsze uwikła się w niebezpieczne przygody. Nieraz można rzec, ze jest w gorącej wodzie kompany i nie zważając na swoje życie idzie do celu bez zatrzymywania się. Jest bohaterem dobrze nakreślonym, ciekawym i wzbudza sympatie podczas czytania. Kolejną osobą jest Szczęściarz, który pracuje jak bohater u bramomantów. Mający swoje zdanie i nieraz odmienne poglądy jest trochę przeciwieństwem Sprytka. Mimo wszystko jest też wzbudzający sympatie postacią jaką stworzył autor. Należy wspomnieć o Gryżke, która mimo swego pochodzenia, początkowym zadarciem nosa, z czasem staje się postacią, którą można polubić. Jak zwykle w takich historiach nie może zabraknąć czarnego charakteru jaki zostaje wprowadzony, będący przeciwnikiem bohaterów. W tym przypadku jest nim Żmij i można od razu poczuć jakaś niechęć do niego. Jego zachowanie i złośliwość sprawiają, że jest postacią nie sympatyczną i nie można go polubić. Pozostałe postacie wypadają dobrze, ale miałem wrażenie jakby zostały przydzielone do roli jaką mają odegrać w historii. Autor stworzył postacie, które są podzielone na dobrych i złych od razu. Brakowało mi jednak, aby nie było takiego podziału, bo od razu widać kto jest pozytywnym lub negatywnym bohaterem. Jeśli chodzi o relacje pojawiające się pomiędzy bohaterami zostały przedstawione dobrze i tak samo dialogi wypadły nie gorzej.
Książka Bestia się budzi skierowana została do młodszego czytelnika i dlatego może nie uświadczymy krwawych opisów jakie na przykład spotykamy w Stracharzu. W przypadku tej historii podczas czytania wydało mi się czasami grzecznościowe i napisane bez żadnego mocniejszego akcentu jaki powinien pojawić się. Nawet w przypadku wyprawy bohaterów do Szolu, opisy stworzeń i ich ataków są opisane zazwyczaj na szybkiego. Bez zagłębiania się w krwawe szczegóły lub ukazanie w obrazowy sposób potworów z jakimi walczy Sprytek i inni. Może na siłę znajdziemy ze dwa lub nawet trzy mocniejsze momenty jakim poświecił trochę czasu autor. Mało jeśli weźmie się pod uwagi inne jego książki. Nie należy tego brać jako wadę, bo nawet takie historie mogą podobać się jeśli ktoś chce spędzić miło czas. Nie można odmówić historii mrocznego klimatu i pojawiającej się atmosfery oczekiwania, że coś za chwilę wydarzy się. Szczegółowe opisy realiów Szolu wypadają bardzo dobrze i podobały mi się. Przygody bohaterów śledzi się z przyjemnością i można nawet kibicować, aby wyszli cało z opresji jakie przygotował dla nich autor. Wprowadzenie nieludzi odpornych na działanie magii i nie mogących przemienić się podczas pobytu jeśli znajdą się w krainie Szol był dobrym pomysłem. Brakowało mi więcej dreszczyku strachu i potężnej dawki mroku w czasie czytania. Może w kolejnych częściach autor zdecyduje się na przeniesienie więcej akcji do tej krainy i przedstawienie konfrontacji bohaterów z mieszkającymi tam potworami. Pomimo wszystko jak wspominałem podczas czytania miałem wrażenie, że pozycja została skierowana do jeszcze młodszego czytelnika niż cykl Stracharz i może dlatego tak została napisana. Finał historii nie był wielkim zaskoczeniem dla mnie, bo zapowiadało się od dłuższego czasu na taką końcówkę jaką dostałem. Jednak mimo wszystko czytając dalej zostajemy sami z uciętym w ciekawym miejscu wydarzeniami. Tak jakby autor postanowił zostawić opowieść w intrygującym miejscu, że ktoś wiedziony ciekawością sięgnie po kontynuacje cyklu.

Książka Bestia się budzi jest lekką i przyjemną powieścią fantastyczną napisaną przez Josepha Delaneya skierowaną do młodego czytelnika. Nieraz lubię przeczytać właśnie takie książki, które stanowią przyjemną odskocznie po jakimś kryminale lub innej książce. Na odpoczynek po czymś ciężkim tematycznie i jeśli trafię również na pozycje, która wciągnie mnie niesamowicie i będę chciał sięgnąć po kontynuacje, to udała się sztuka autorowi. Akcja wartko pędzi cały czas do przodu bez zatrzymywania się. Wydarzenia toczą się w szybkim tempie i nie sposób nudzić się podczas czytania. Autor posługuje się przystępnym i lekkim stylem pisania powodującym wciągnięcie się od pierwszych stron w historie. Przyznaje, że początkowo obawiałem się tego co dostanę, chociaż nie miałem większych oczekiwań. Pomysł na aberracje będące przemienionymi przez Szol ludźmi lub zwierzętami był świetny. Sam czarny charakter widoczny od pierwszych stron pojawienia się wzbudza niechęć do siebie. Przygody bohaterów śledzi się z ciekawością. Nie brakuje pojawienia się intryg i odkryć dotyczących Szolu. Wszystkie elementy z jakich zbudował swoją historie autor zostały zgrane ze sobą i tworząc z tego zgrabnie napisaną opowieść z pojawiającym się mrocznym klimatem. Dlatego otrzymałem dobrą książkę, którą czyta się szybko i potrafi wciągnąć. Jestem ciekawy kolejnych przygód bohaterów w przyszłych częściach i dlatego chętnie sięgnę po kolejny tom jak tylko ukaże się.

"Aberrations. Bestia się budzi" to klasyczna fantastyczna młodzieżówka. Młody bohater, od którego zależeć będą losy świata, a do tego walka dobra ze złem, utrata bliskich, magia i przyjaźń. Całość nieco przypomina mi "Eragona" :)

Świat ogarnia mrok. Co jakiś czas Szary Woal (nazywany w skrócie Szolem) rozszerza swój zasięg, obejmując coraz to większe terytorium. Szol niesie ze sobą chłód, mrok oraz tajemniczą moc, która przemienia istoty w potwory. Jedynie nieludzie mogą liczyć na to, że tajemnicza magia nie zamieni ich w krwiożercze bestie. Sprytek spędził wiele czasu w Szolu, tkwiąc w piwnicy rodzinnego domu, lecz nadszedł czas, gdy jego ojciec postanowił zaprowadzić go do zamku, w którym chłopiec miał podjąć pracę jako Czerw Bramy. Chłopiec poznaje nowe realia, rozpoczyna posługę i wpada w tarapaty. Jakby tego było mało, jego ojciec znika w niewyjaśnionych okolicznościach, wykonując specjalną misję na terenie objętym przez Szol.

Książka pisana jest dość prostym językiem (ze względu na grupę docelową, którą stanowią młodsi czytelnicy). Postaci są dość jasno podzielone na to, kto jest dobry, a kto zły. Protagonista może stanowić dla dzieci inspirację lub wzór do naśladowania - odważny, uczciwy, o dobrym sercu. Pozostali bohaterowie zaś stanowią pewne tło dla Sprytka oraz wydarzeń, ponieważ autor nie przedstawia nam ich charakterów, lecz dominujące cechy. Akcja postępuje dość wartko i logicznie. Kolejne strony składają się w logiczną całość, serwując czytelnikowi nowe wątki i wydarzenia. Świat książki jest mroczny i intrygujący. Autor wiele miejsca poświęcił na szczegółowe opisy realiów panujących w Szolu.

"Aberrations. Bestia się budzi" to świetna propozycja dla dzieci i młodzieży. Dla dorosłych zaś będzie to lekka i przyjemna lektura. Mroczny świat, dzielny bohater i liczne przeciwieństwa losu - to najważniejsze składowe tej powieści :)

Bestia się budzi to bardzo dobrze zapowiadająca się seria. Narracja bardzo dobra, czyta się ją bardzo dobrze. Akcja jest zwarta a ciąg wydarzeń jest bardzo logiczny. Widać trochę inspirację Harrym Potterem, szczególnie przy kreacji Sprytka. Młody chłopiec, z lekkimi kompleksami, prawie sierota. I w pewnym sensie już na początku zostaje wybrańcem poprzez pewną przepowiednię. Jednak cała historia jest dużo mroczniejsza. Szol jest czymś ciekawym, z czym do tej pory się jeszcze nie spotkałem. Bezosobowa forma antagonisty, który nie wybiera swoich ofiar, tylko prze naprzód. Świat ogólnie wzorowany na późno średniowiecznej Anglii jest również świetnie oddany.

Witajcie w świecie, w którym przeszłość skrywa tajemnice, dookoła was knute są intrygi zagrażające nie tylko waszemu bezpieczeństwu, ale życiu wszystkich ludzi, zaś przyszłość jawi się w ciemnych, wręcz mrocznych barwach…

Zaintrygowani? ^_^
To zapraszam po więcej tutaj: http://magicznyswiatksiazki.pl/bestia-sie-budzi-joseph-delaney/ ^_^

Zaintrygowani? ^_^

• Przeczytane w 2018