Nauczycielka z Villette

Cykl: Martine Poirot (tom 1)
Wydawnictwo: Czarna Owca
cephalic

Mistrzowsko skonstruowany kryminał - silne postaci, ciekawa sceneria oraz mrożąca krew w żyłach intryga Ukochana przez wszystkich nauczycielka zostaje potrącona przez samochód, a kierowca ucieka z miejsca wypadku. Z zeznań świadków wynika, że to nie był przypadek. Dlaczego ktoś chciałby zamordować sześćdziesięcioletnią Jeanne Demaret? Takie pytanie zadaje sobie sędzia śledcza Martine Poirot....

Ukochana przez wszystkich nauczycielka zostaje potrącona przez samochód, a kierowca ucieka z miejsca wypadku. Z zeznań świadków wynika, że to nie był przypadek. Dlaczego ktoś chciałby zamordować sześćdziesięcioletnią Jeanne Demaret? Takie pytanie zadaje sobie sędzia śledcza Martine Poirot. We współpracy z komisarzem Christianem de Jonge rozpoczyna dochodzenie, by zrozumieć, co naprawdę się stało. Zadziwiające jest to, że śmierć nauczycielki ma związek z tragicznymi wydarzeniami z przeszłości.

Ingrid Hedström urodzona w 1949 roku szwedzka dziennikarka i pisarka. Z wykształcenia psycholog.W latach 90. XX w. była korespondentką w Brukseli. W 2008 roku zadebiutowała powieścią Nauczycielka z Villette, której akcja rozgrywa się w Belgii. W 2008 roku otrzymała nagrodę Szwedzkiej Akademii Autorów Kryminalnych za najlepszy debiut.

źródło opisu: http://www.czarnaowca.pl/polityka/nauczycielka_z_v...(?)

źródło okładki: http://www.czarnaowca.pl/polityka/nauczycielka_z_v...»

Strega | 2014-11-06
Przeczytana: 06 listopada 2014

Ingrid Hedstrom za tę książkę w 2008 roku otrzymała nagrodę Szwedzkiej Akademii Autorów Kryminalnych za najlepszy debiut. To powinno być zachętą do jej przeczytania, mnie się jednak zupełnie nie podobała. Uważam, że jest to mało interesujący, wręcz nudny kryminał.
Mnóstwo w niej niepotrzebnych informacji, brak wyraźnie zarysowanych postaci, wszystko jest jakieś takie mdłe. Miałam ochotę zostawić czytanie zanim doszłam do połowy. Jedynie to, że czytam szybko i ciągle miałam nadzieję, że będzie lepiej sprawiło, że dobrnęłam do końca. Moim zdaniem jednak lepiej przeznaczyć czas na lepszą książkę.

Ukochana nauczycielka sześćdziesięcioletnia wdowa Jeanne Demerot wpada pod koła pędzącego samochodu, zostaje potrącona, kierowca ucieka z miejsca wypadku. Na miejsce tego zdarzenia było dwóch świadków, którzy widzieli co się działo nie był to przypadek. Na te pytanie odpowiedz musi odnaleźć sędzia śledcza Martine Poirot kto i czemu zamordował tą szanowaną, dobrą nauczycielkę, rozpoczyna współpracę z Christianem de Jonge razem prowadzą dochodzenie, śledztwo.

Dobra fabuła poprowadzona, szybka zdecydowanie akcja nabierała tempa, a trzymał kryminał w doskonałym napięciu.
Po prostu jest ciekawym skandynawskim kryminałem, świetnie napisanym.
Wciągnął mnie od pierwszych stron, ciężko było się oderwać od książki.
Lubię takie kryminały ze Skandynawii czytać, często po nie sięgam, a ten przypadł mi do gustu, zaskakiwał, intrygował. Silne postacie, a intryga mocna to najbardziej lubię.
"Nauczycielka z Villette" jest świetnym, wciągającym kryminałem, mnie się spodobał dużo emocji, wrażeń...

Meowth | 2017-08-26
Przeczytana: 26 sierpnia 2017

Nie użyłabym, co prawda, tak wielkich słów, jakimi rzuca wydawca na okładce ("Pierwsza część doskonałej serii kryminalnej") ale książkę czyta się dobrze. Naprawdę dziwi mnie tak wiele słabych ocen i złych opinii o niej. Mdła? Niespójna? Pełna niepotrzebnych wątków? Nic podobnego. No, chyba że ktoś woli te brednie jak z telenoweli i nadprzyrodzone cuda, w jakich uwielbia taplać się Camilla Läckberg. Powieść Ingrid Hedström jest racjonalna i porządnie osadzona w świecie rzeczywistym, nawet jeśli samo Villette jest miejscem w całości zmyślonym przez autorkę. Chętnie tam jeszcze powrócę.

yaola | 2013-10-27
Przeczytana: 27 października 2013

Dobrnęłam do końca, ale nie... Niestety nie w moim stylu. Mało spójna i czasami dość męcząca. Sama nie wiem czemu przeczytałam do końca

Sargento_Garcia | 2013-08-08
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Ebook
Przeczytana: 08 sierpnia 2013

Książka przeciętna.
Autorka zbyt często odbiega od tematu opisując na wyraz szczegółowo wątki poboczne np. historia średniowiecznego pogromu. Przebrnięcie przez pierwsza połowę to było dla mnie wyzwanie - potem już jakoś poleciało.
Historia prowadzona dość chaotycznie. Przez nagłe przeskoki miejsca akcji czytelnik momentami traci wątek.

Przeczytam jeszcze "Dziewczęta z Villette" bo... kupiłem obie książki w pakiecie, a dodatkowo chcę się przekonać czy autorka podniosła poziom pisząc kolejną książkę.

Reasumując: w konfrontacji z innymi skandynawskimi autorami kryminałów Ingrid Hedström wypada dość blado

Kaka | 2013-04-08

Brak słów żeby opisać jaką męczarnią była dla mnie lektura tej książki. Nie znoszę krytykować, ale w tym przypadku, mimo szczerych chęci, nie znajduję nawet jednego minimalnego plusa.
Język, styl, fabuła..koszmar.
Z pełną odpowiedzialnością mówię Pani Hedstrom NIE a Wam proponuję nie marnować czasu ;)

darkangel | 2013-07-07
Przeczytana: 07 lipca 2013

Nie dam rady jej dokończyć, utknęłam i ani rusz dalej. Jakoś mi nie pasuje:(

emindflow | 2013-03-30
Przeczytana: 29 marca 2013

"Nauczycielka z Villette" to debiutancka powieść szwedzkiej autorki Ingrid Hedstrom dostrzeżona i nagrodzona przez Szwedzką Akademię Autorów Kryminalnych. Taka rekomendacja plus wydanie tej książki w Czarnej Serii zapowiadało interesującą lekturę. Rzeczywistość okazała się dość szara - to jest dość przeciętny kryminał, jakich ostatnio ukazało się mnóstwo. Akcja powieści rozgrywa się w 1994 r. w niewielkim belgijskim miasteczku, gdzie w ciągu kilku dni tragicznie giną dwie kobiety. Okazuje się, że korzenie zbrodni sięgają lat sześćdziesiątych i dotyczą masowego mordu dokonanego na kilkudziesięcioosobowej grupie uciekinierów z Afryki. Napisane jest to nawet porządnie i składnie, ale nie udało mi się wzbudzić jakichś emocji. Niby jest w tej książce zawarte przesłanie dotyczące genezy masowych mordów, ale wszystko to jakieś takie pretensjonalne. W sumie dla mnie spore rozczarowanie. Nie polecam.

Jenah | 2013-07-30
Przeczytana: 30 lipca 2013

Z przykrością muszę stwierdzić, że to raczej przeciętny kryminał, przy którym trochę się męczyłam. Ilość występujacych tu bohaterów nieco przytłacza. Na dodatek ich nazwiska nie chciały mi za bardzo utkwić w głowie, dlatego pod koniec już mi się właściwie wszystko mieszało. Nie pomógł mi nawet spis osób umieszczony na poczatku książki. Być może przyczyną tego stanu rzeczy było to, że kryminał ten czytałam na raty. Nie dlatego, że nie miałam czasu, ale dlatego, że mnie w ogóle do niego nie ciągnęło. Dotrwałam do końca wlaściwie tylko dzięki temu, że chciałam się dowiedzieć, jak sprawa się rozwiąże.

Nie wiem, czy siegnę po kolejną powieść tej autorki. Chyba, że ktoś mnie do tego skutecznie przekona :)

Sławka | 2013-03-05

Początek - jak bym czytała gorszą wersję Mankell'a.
Potem trochę lepiej ale to i tak nie jest moja faworytka.
Po lekturze najlepszych, ta książka jest mocno przeciętna.