Śmiertelny chłód

Tłumaczenie: Emilia Fabisiak
Cykl: Christian Tell (tom 1)
Wydawnictwo: Czarna Owca
Fruset ögonblick
literatura szwedzka,
Ag2S

W grudniowy poranek dzwonek telefonu wyrywa Seję ze snu. Telefonuje roztrzęsiony sąsiad, Åke, który natrafił na zmasakrowane zwłoki na terenie starego warsztatu samochodowego. Zaalarmował już policję, ale zepsuł mu się samochód i prosi Seję, żeby go tam podwiozła. Po bolesnym rozstaniu z partnerem Seja odzyskała nareszcie spokój i poczucie wolności. Ale kiedy wjeżdżają z Åkem na podjazd do...

Po bolesnym rozstaniu z partnerem Seja odzyskała nareszcie spokój i poczucie wolności. Ale kiedy wjeżdżają z Åkem na podjazd do warsztatu, wszystko przewraca się do góry nogami. Seja zauważa zardzewiały szyld z nazwiskiem właściciela. Nagle powracają odległe wspomnienia, które szybko przeradzają się w obsesję. Jej konsekwencje dotkną nie tylko dziewczyny, lecz także kierującego policyjnym dochodzeniem komisarza Christiana Tella...

źródło opisu: Wydawnictwo Czarna Owca, 2012

źródło okładki: http://www.czarnaowca.pl/

kmiters | 2019-02-27
Przeczytana: 27 lutego 2019

Moim zdaniem słaba próba naśladowania książek Camilli Lackberg. Mało akcji, dużo nudy osobiście nie polecam.

Ptaszyna | 2018-12-25

Książkę przyjemnie się czytało. Książka nieco przewidywalna, ale do poduszki się nadawała. Autorka dobrze rozpisała społeczne relacje i opowiedziała o tym, jak funkcjonuje kuratelą i opieka społeczna w Szwecji. Jak dla mnie największym rozczarowaniem byl sposób napisania zakończenia.

Anna | 2018-08-12
Przeczytana: 12 sierpnia 2018

No nie wiem, nie wiem.
Niby nic tej książce nie brakuje, ale jednocześnie taka jakaś bez emocji.
Trochę drażni główny bohater, który jest tak chwiejny, zmienny i niedookreślony, że właściwie trudno znaleźć słowa, którymi można go scharakteryzować.
Intryga nawet niezła, ale opisana zupełnie bez polotu, przez co trudno się nią emocjonować.
Pomysł dobry, wykonanie słabe

Na uwagę zasługuje jedynie system opieki społecznej i opieki nad dziećmi z rodzin wymagających szczególnej uwagi w Szwecji. I jeśli piszę SYSTEM, to mam na myśli system, a nie zbiór nieskoordynowanych działań, jak w niektorych innych państwach europejskich, zwłaszcza tych na P.

Dor | 2018-03-26
Przeczytana: 25 marca 2018

Za długa...początek jeszcze trzyma w napięciu, potem przynudza. Generalnie poprawna, ale w porównaniu do Mankella, Nesbo, Edwardsona, Nessera.......pani Cedar jeszcze daleko.

Ania | 2017-09-04
Przeczytana: 02 września 2017

Za książkę Camilii Ceder sięgałam lekko zniechęcona mało pochlebną opinią mojego chłopaka o niej. Byłam jednak mile zaskoczona, gdyż była lepsza niż sądziłam na początku. Historia wykreowana przez autorkę jest ciekawa, a postaci charakterystyczne i wyraziste. Minusem tej pozycji jest zbytnie jej rozciągnięcie. Ta historia mogłaby zająć co najmniej 100 stron mniej, dzięki czemu byłaby bardziej esencjonalna i łatwiej, i z większą ciekawością by się ją czytało. Mimo wszystko opinię wystawiam pozytywną :)

czytamcałyczas | 2017-08-30

Fabuła mnie,wcale nie wciągnęła.No,może troszkę,tak w małym procencie.Bo,gdy czytałem nie wiele mnie w tym porywało.
Ot,przeciętny kryminał.A miał potencjał i to duży.Ale,jakoś tak autorka manewrowała,słowami.Że,nie umiałem się odnaleźć.
Koniec bardzo płaski.

Marta | 2017-04-20
Przeczytana: 18 kwietnia 2017

14/52

chomiki204 | 2016-07-31

Z okładki dowiedziałam się, że autorka pracuje jako kurator i pracownik socjalny, więc w trakcie czytania nie zdziwiły mnie bardzo rozbudowane wątki społeczno-psychologiczne bohaterów.
Przypuszczam, że gdyby Pani Ceder skupiła się właśnie na tej warstwie opowieści, to mógłby powstać świetny dramat obyczajowy, zamiast dość przeciętnego kryminału, którego akcja toczy się jednostajnie, rozwija powoli i jakoś tak bez zaskoczenia.

Ogólnie czytało mi się bardzo szybko i nawet przyjemnie, bo lubię taki styl, ale czy sięgnę po kolejną część przygód Sei i Christiana? Na ten moment raczej nie.

behemot | 2016-05-02
Przeczytana: kwiecień 2016

Opowieść nieco rozwlekła, ale sprawnie napisana, wyposażona w całkiem interesujący zestaw postaci, z barwnie nakreślonym tłem obyczajowym. Na tle wydawanych u nas ostatnio, wygrzebywanych chyba z coraz większym trudem resztek literatury przypisywanej do modnego aktualnie nurtu skandynawskiego kryminału, według mnie wyróżnia się zdecydowanie na plus.
Nawet szkoda, że autorka po wydaniu dwóch powieści zajęła się literaturą dziecięcą i najwyraźniej nie zamierza kontynuować serii.
Jak dla mnie górna strefa stanów średnich.

Sebastian | 2016-04-13
Przeczytana: 10 lutego 2014

Niezła chociaż rozwlekłe opisy już zaczynały mnie irytować. Jak dla mnie literatura grozy czy jak kto woli sensacji minęła po Lackberg, Larssonie czy Nesserze. Pozycja do polecenie jak ktoś przeszedł ww. autorów.