Zgłosuj na książki roku 2017

Handlarz śmiercią

Tłumaczenie: Iwona Zimnicka
Cykl: Louise Rick (tom 1)
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
Grønt støv
literatura duńska
Ag2S

Pierwszy tom z cieszącej się wielką popularnością serii duńskiej królowej kryminałów. Wydział Zabójstw Komendy Miejskiej Policji w Kopenhadze opanowuje gorączka, kiedy w weekend wpływają zgłoszenia o dwóch zabójstwach. W jednym z kopenhaskich parków znaleziono ciało uduszonej młodej dziewczyny, a na tyłach hotelu Royal – zamordowanego dziennikarza. Asystent kryminalna Louise Rick uczestniczy...

Wydział Zabójstw Komendy Miejskiej Policji w Kopenhadze opanowuje gorączka, kiedy w weekend wpływają zgłoszenia o dwóch zabójstwach. W jednym z kopenhaskich parków znaleziono ciało uduszonej młodej dziewczyny, a na tyłach hotelu Royal – zamordowanego dziennikarza. Asystent kryminalna Louise Rick uczestniczy w śledztwie w sprawie zabójstwa dziewczyny, ale zostaje wciągnięta również w drugie śledztwo, gdy okazuje się, że jej najlepsza przyjaciółka Camilla Lind, reporterka kryminalna w „Morgenavisen”, znała zamordowanego dziennikarza i zamierza sama rozwikłać zagadkę jego śmierci. Louise stara się powstrzymać przyjaciółkę od ryzykownych działań na własną rękę, ale Camilla nigdy nie słucha dobrych rad, gdy zwietrzy materiał na ciekawy artykuł. Gdy kontaktują się z nią osoby ze środowiska handlarzy narkotyków, sprawy przybierają dramatyczny obrót.

źródło opisu: Wydawnictwo Prószyński i S-ka, 2012

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/

Oficjalna recenzja
Bartosz książek: 27

Okolice Larssona

Boom na skandynawskie kryminały zdaje się trwać w najlepsze. Już po okładce książki można poznać, że jest to powieść napisana w mroźnym klimacie, przesycona chłodem i mrocznym nastrojem. Pisarze ze Skandynawii długo jeszcze bedą musieli znosić porównywania swojej twórczości do dorobku Larssona. Oczywiście, jest to niesprawiedliwe i większość twórców wychodzi z takiego starcia na tarczy, trzeba jednak pamiętać, że trylogia Millenium to nie jedyna pozycja warta uwagi.

Książka Sary Blædel pojawia się po raz pierwszy na polskim rynku, prawie dekadę od jej napisania. Prawdopodobnie spowodowane jest to niesłabnącym zainteresowaniem na kryminały, ale „Handlarz śmiercią” potrafi również obronić się sam. I choć nie jest to książka wyjątkowa, ma w sobie pewien trudny do opisania urok. Być może spowodowały to opisy ulic Kopenhagi lub podzielenie akcji między dwójkę głównych bohaterek. Pozycję czyta się szybko i potrafi ona wciągnąć, niestety jej zalety w pewnym momencie przeobrażają się w wady, które skutecznie utrudniają lekturę.

„Handlarz śmiercią” to pierwsza część z cyklu, w którym główną bohaterką jest Louise Rick, pracująca w policji asystentka kryminalna. Równolegle do jej historii poznajemy losy jej przyjaciółki, reporterki Camilli. Obie kobiety łączy głęboka przyjaźń, która dość często narażona jest na zerwanie, Camilla bowiem wykorzystuje otrzymywane od Louise informacje w swoich tekstach. I choć policjantka jest świadoma tego, że sama popełnia błąd, rozmawiając o swojej pracy, czasem po prostu potrzebuje się wygadać. Jej postać została bardzo dobrze nakreślona, to nie tylko policjantka oddana swojej pracy, ale też kobieta. Rozterki związane ze związkiem, zmęczenie pracą i zwyczajne współczucie dla ofiar przemocy – to wszystko kumuluje się w Louise, a czytelnik razem z nią doświadcza zwątpienia i niemocy.

Gorzej wygląda sprawa z Camillą. Na początku powieści przedstawiona została jako goniąca za sensacją bezwzględna reporterka, nie wahająca się napisać o najgorszych sprawach, byleby tylko czytelnik był zadowolony. Tymczasem, w miarę rozwoju fabuły Camilla przeobraża się w małą, bezbronną dziewczynkę. Problemy najchętniej zapija gorącą czekoladą, a w co drugim rozdziale można przeczytać o tym, jak do oczu napływają jej łzy. Wbrew temu, co mogą sądzić niektórzy twórcy, czytelnicy nie są głupi i wyłapują takie nieścisłości. Wydaje się, że Camilla miała stanowić przeciwwagę dla Louise, ale nie wyszło to tak, jak powinno. Louise jako bohaterka jest po prostu prawdziwa, można zrozumieć jej postępowanie, kreacji Camilli tego brakuje.

Fabuła powieści koncentruje się wokół dwóch morderstw. Młoda dziewczyna zostaje znaleziona uduszona na parkowej ławce, a dziennikarz śledczy zasztyletowany w ciemnym zaułku. Wokół obu spraw narastają niejasności, a wewnętrzne spory w policji tylko utrudniają śledztwa. Pojawiają się również narkotyki i mafia, a wszystko zaczyna się ze sobą łączyć. Niestety, fabularnie „Handlarz śmiercią” nie zachwyca. Akcja prowadzona jest bardzo jednostajnie, a samego rozwiązania sprawy czytelnik może domyślić się o wiele za wcześnie. Blædel opisała za to ciekawie pracę komisariatu - od środka, przedstawiając go jak każde inne biurowe środowisko, pełne romansów i niesnasków. Wprawdzie nie napotka się w książce szczegółowych opisów, jak przebiegają czynności śledcze, ale czytelnik może się dowiedzieć kilku ciekawych rzeczy.

Reasumując, „Handlarz śmiercią” to ciekawa książka, ale brakuje jej pazura. Czasem razi zbyt infantylne zachowanie bohaterek i prosty styl, w jakim została napisana powieść, nie na tyle jednak, by odłożyć ją na półkę. Jest to pozycja w sam raz na urlop i można mieć tylko nadzieję, że w kolejnych częściach serii fabuła będzie bardziej wciągająca.

Bartosz Szczygielski

veinylover | 2017-09-08
Przeczytana: 08 września 2017

Może nie najgorzej się to czyta, choć całe to śledztwo wygląda dziwnie. Już w kolejnej książce tej autorki nie widzimy jakiegoś ciągu działań śledczych prowadzących do rozwikłania zagadki, tylko opisywany jest ciąg dość przypadkowych zdarzeń oraz ślepych poszukiwań, co stawia opisywanym służbom kiepską ocenę. Gdyby nie pewne działania osób niezależnych całe to śledztwo skończyłoby się klęską, a główny przestępca osiągnąłby sukces.
Choć z drugiej strony może to bliższe realnym postępowaniom w sprawach kryminalnych, ale nie mnie to oceniać.
Książka jako opowiastka mimo to jest dość ciekawa, choć dłużyzn nie brakuje. Jednakże w kategorii „kryminał w klasycznym gatunku” nie posiada zgrabnej zawiłej intrygi, którą rozwiązuje przedstawiciel policji, a taka jest właśnie istota klasyki tego gatunku.
Na plus - ukazanie hien dziennikarskich i ich prawdziwych motywów i metod działań, daleko odbiegających od roli czwartej władzy mającej przede wszystkim informować społeczeństwo, a nie...

wiejskifilozof | 2015-06-06

Kupiłem za 13 złoty.Za 30 zł, które dostałem na Dzień Dziecka.To moje trzecie spotkanie z autorką.
Mamy tu zabójstwo.Zabójstwa młodej dziewczyny.Policja rozpoczyna śledztwo.Które zaczyna prowadzić do narkomanów.Z Kopenhagi.
Akcja zaczyna się gmatwać,gdy ginie dziennikarz.
Akcja książki jest dobra ,choć nie jakoś wybitne.
Na ogromny plus, można dać.Opisy topografia miasta.I realność opisów życia mieszkańców Kopenhagi i prowadzenie śledztwa.

Hana | 2017-08-09
Na półkach: Blaedel Sara, Przeczytane
Przeczytana: 09 sierpnia 2017

Czytanie zaczęłam z entuzjazmem a zakończyłam z rozpędu. Przegadana sprawa. Reporterka kryminalna w „Morgenavisen” Camilla Lind, i asystent kryminalna Louise Rick prowadzą śledztwo w sprawie morderstw z narkotykami w tle. To jest niebezpieczne, bo bywa, że działają nieformalnie bez wsparcia policji. Przyjaźń kobiet nie raz zostanie poddana próbie a ich bezpieczeństwo zagrożone. Czasami babki ponosi i zachowują się nierozważnie. To w pewnym sensie dowodzi braku profesjonalizmu. Zresztą, co tam, książkę można przeczytać, po to jest.

basik | 2016-04-24
Na półkach: Przeczytane, Sensacja

Uwielbiam kryminały Sary Blaedel - tak napisała Camilla Lackberg a ja po przeczytaniu "Handlarza śmiercią" jestem tego samego zdania.
Louise prowadzi śledztwo w sprawie zabójstwa młodej dziewczyny, które jest powiązane z morderstwem dziennikarza śledczego, kolegi z redakcji jej najlepszej przyjaciółki Camilli , która na własną rękę stara się rozwiązać zagadkę jego śmieci.
Niestety śmierć dziennikarza powiązana jest z handlarzami narkotyków .....i wszystko zaczyna się komplikować.
Polubiłam główną bohaterkę detektyw Louise Rick za jej wrażliwość na sprawy innych ludzi, jej kłopoty w życiu prywatnym i służbowym.
Camilla z kolei, nigdy nie słucha dobrych rad i robi wszystko, żeby znaleźć materiał na dobry artykuł .
Książka może nie trzyma w napięcie, nie czyta się jej z wypiekami na twarzy, ale jest bardzo ciekawa i, czyta się ją z przyjemnością i zainteresowaniem.

motyl43 | 2012-07-21
Przeczytana: lipiec 2012

Na okładce książki "Handlarz śmiercią" umieszczono wpis ,że jest to ulubiona autorka C. Lanckberg. Trochę mnie to zdziwiło bo uważam,że Camilla pisze lepsze kryminały. Czytało się dobrze, chociaż ani główna bohaterka ani komisariat i pracujący w nim ludzie nie zachwycili mnie. W jednej z opinii przeczytałam, że temat jest potraktowany wyłącznie od strony kobiecej,zgadzam się, ale u Nesbo, Mankela i Larsona wyłącznie od strony męskiej. Ten sam pan uważa, że policjantka cały czas się trzęsie ze strachu, no tak, ale Holle i Wallander cały czas piją ;), a Blomkvist ma problemy z kobietami.(wybiera albo zajęte,albo stare).Zastanowię się czy sięgnę po następną część. Nie ma jak to męski punkt widzenia:).

Monika | 2016-04-07
Przeczytana: 06 kwietnia 2016

Dwie kobiety. Niektórzy twierdzą, że są do siebie podobne. Jednak potrafią różnić się niczym ogień i woda. Louise Rick, policjantka. Dwoi się i troi by rozwiązać sprawę zabójstwa młodej dziewczyny Karoline Wissinge. Kobietę znaleziono w parku ukrytą za ławką skrzętnie przykrytą garścią ziemi. Jednak śledztwo nie jest proste. Toczy się jak po grudzie. Powtórne przesłuchania. Hipotezy wciąż nie przynoszą rezultatu. Wśród podejrzanych jako osoba bliska ofierze jest jej chłopak. Zaklina się jednak, że kochał zmarłą. Pojawia się także znajomy chłopaka Anders Hede. Obu łączy zamiłowanie do używek. Hede diluje i wpada w podejrzane towarzystwo zaciągając długi, by je spłacić prosi o pożyczkę kolegę.
Wkrótce dochodzi do drugiego zabójstwa. Ginie dziennikarz. Jego ciało znaleziono na tyłach hotelu Royal. Pracował nad wątkami narkotykowymi, czy ma to związek z jego śmiercią? Druga z bohaterek to nie dająca sobie w kaszę dmuchać, uparta, dążąca do celu po trupach dziennikarka Camilla Lind. By...

kasandra_85 | 2012-06-08
Przeczytana: czerwiec 2012

Gośka | 2013-09-30
Przeczytana: 30 września 2013

Głównymi bohaterkami książki są asystent kryminalna Louise oraz jej przyjaciółka Camilla-reporterka kryminalna. Louise zajmuje się rozwikłaniem sprawy morderstwa młodej kobiety, której ciało zostało znalezione w parku. Jednocześnie zostaje zamordowany dziennikarz, zajmujący się rozpracowywaniem gangu narkotykowego. Jak się okazuje był on kolegą Camilli. Morderstwo na dziewczynie zostaje przesunięte na drugi plan i akcja skupia się na poczynaniach Camilli próbującej samodzielnie rozwikłać zagadkę śmierci kolegi oraz na Louise, która z kolei próbuje odwieść przyjaciółkę od własnego śledztwa.I tak praktycznie przez całą książkę. Akcja nabiera trochę smaczku pod sam koniec książki,lecz moim zdaniem nie ratuje to całości dzieła.

Książka jest przewidywalna, postacie dosyć płaskie, akcja mało dynamiczna a całe tło mało wiarygodne. Przeczytać przeczytałam. I tyle. Skończyłam czytać wczoraj a już dzisiaj mam problem z przypomnieniem sobie szczegółów. Może dlatego, że tam praktycznie nie...

maj | 2017-11-20

Takie tam czytadło, do zapomnienia.

Paulina Wilkowska | 2014-04-12
Przeczytana: 12 kwietnia 2014

A więc kilka refleksji po przeczytani książki...

Pierwsza refleksja po zajrzeniu tutaj to to, że ocena jest tutaj nieco zaniżona... przyznaję, że książka wybitna nie jest ale jest zdecydowanie dobra... jak nie bardzo dobra ;)

To może od początku...
Po pierwsze fajna wciągająca akcja a końcówka dość zaskakująca. Trzeba przyznać też rację, że podobny schemat w literaturze tego typu powtarza się dość często, niemniej jednak uważam, że niniejsza książka gorsza od konkurentów absolutnie nie jest.

Druga rzecz, która mnie ujęła to kreacja postaci. Żadna z postaci nie wydawała mi się nadmiernie przerysowana z czym niestety spotykam się dość często przy tego typu książkach, dwa, że bohaterowie są zwyczajnymi ludźmi z krwi i kości dzięki czemu łatwiej się z nimi utożsamiać ;) to na pewno duży plus dla autorki.

UWAGA TA CZĘŚĆ MOŻE DLA NIEKTÓRYCH BYĆ SPOILEREM

Rozczarowała mnie tylko jedna rzecz... końcówkę jednej z rozwiązywanych spraw autorka pociągnęła po mistrzowsku, natomiast...