Krwawy księżyc nad Villette

Okładka książki Krwawy księżyc nad Villette Ingrid Hedström
Okładka książki Krwawy księżyc nad Villette
Ingrid Hedström Wydawnictwo: Czarna Owca Cykl: Martine Poirot (tom 4) Seria: Czarna seria kryminał, sensacja, thriller
Martine Poirot (tom 4)
Czarna seria
Blodröd måne över Villette
Czarna Owca
2015-03-25
2015-03-25
Halina Thylwe
literatura szwedzka Halina Thylwe

Czwarta, wieńcząca cykl książka o śledztwach Martine Poirot. Rozpoczyna się ona... morderstwem w Orient Ekspresie (na Bałkanach w latach dziewięćdziesiątych XX wieku, podczas wojny w byłej Jugosławii!),którego świadkiem jest główna bohaterka. Martine rozwiązuje zagadkę tajemniczej zbrodni popełnionej w zamkniętym wagonie na odludziu podczas śnieżycy, ale przychodzi jej zapłacić za to bardzo wysoką cenę. Właściwa akcja zaczyna się później, i jest to chyba najciekawsza zagadka, z jaką główna bohaterka musi się zmierzyć. Ponownie korzenie zbrodni sięgają przeszłości, tym razem czasów zimnowojennych. Niezwykle skomplikowana intryga przynosi zaskakujące rozwiązanie. W tej wielowątkowej powieści Martine ma po raz pierwszy przeciwniczkę, która dorównuje jej sprytem i przebiegłością. Warto przeczytać choćby dla historii dziewczyny, która w męskim świecie lat powojennych umie wywalczyć sobie pozycję równą mężczyznom, i nie cofnie się przed niczym, by ją zachować.

Fabuła zawiła i trzeba uważnie czytać, ale warto, bo książka jest bardzo ciekawa.

Tym razem, wybrałam szwedzki kryminał.
Dobry, porządny kryminał.
Moje pierwsze spotkanie z autorką udane.
Już dawno nikt tak mi nie zamieszał.
Niewątpliwie uzupełnię 😀

Polecam.
Bez mrugania okiem.

Tym razem, wybrałam szwedzki kryminał.
Dobry, porządny kryminał.
Moje pierwsze spotkanie z autorką udane.
Już dawno nikt tak mi nie zamieszał.
Niewątpliwie uzupełnię 😀

Polecam.
Bez mrugania okiem.

Bohaterką serii kryminałów rozgrywających się w miejscowości Villette jest Martine Poirot, co nastroiło mnie pozytywnie. Takie nazwisko pani sędzi śledczej na pewno jest aluzją literacką. Do tego pierwsze rozdziały dotyczą morderstwa w pociągu Orient Express. Kto zna Agathę Christie, ten wie co mam na myśli. Książkę rozpoczyna ambitne motto z Maurice Maeterlincka: "Księżyc zgasł/Zapadła ciemność". Według mnie sugeruje to jakieś mroczne sekrety, coś strasznego, a nieuchwytnego, coś co zetnie nam krew w żyłach... Czy tak jest?
Sędzia śledczy Martine Poirot podróżuje na konferencję prawników w Stambule. Jedzie z nią grupka ludzi, każdy pozornie w innym celu. Wśród podróżników jest także Antoine Leclerc - szara eminencja, człowiek, który stoi za większością europejskich rozgrywek polityczno-gospodarczych końca XX i początku XXI wieku. Jeden z pasażerów zostaje zamordowany.
Zanim Martine Poirot rozwiąże zagadkę jego śmierci, przeżyje osobistą tragedię oraz pozna, a my wraz z nią, historię europejskich okropności popełnianych na zwykłych obywatelach. Wątek kryminalny nawiązuje do zbrodni wojennych, do rozgrywek między wywiadami, do powiązań między wielkimi firmami i polityką. Czyta się to bardzo dobrze.
Aby złapać mordercę, Martine Poirot musi znaleźć bandytów, którzy w bestialski sposób zabili dwie rodziny z małymi dziećmi oraz połączyć sprawę niepublikowanego filmu znanego reżysera z zaginięciem młodej dziewczyny sprzed ponad 20 lat.
Osoba mordercy zaskoczyła mnie, Ingrid Hedstrom tak gmatwała wątki, że nie wpadłam na to kto zabił, ale ogólnie spodziewałam się zbrodni mroczniejszej, bardziej osadzonej w wojennej przeszłości Europy. Tak wskazywało motto.

Po poprzednich książkach autorka poszła w drugą stronę i zdecydowanie przesadnie skomplikowała opowieść. Ciężko połapać się kto, co, i gdzie. Poza tym wprowadzenie międzynarodowej tajnej organizacji dokłada się do problemów z orientacją w treści.
Mimo to - wciąż dobre czytadło na podróż.

Mimo to - wciąż dobre czytadło na podróż.

Kryminał na leniwe popołudnia. Wpleciony wątek polityczno-historyczny, trochę za dużo zbiegów okoliczności, helikopter nad Jugosławią, który ratuje Martine z pociągu, który utknął w zaspie... Lubię tę postać (w sensie Martine Poirot),ale w tej części jest jakoś mało wiarygodna...

Bardzo ciekawa i godna polecenia seria.

Bardzo ciekawa i godna polecenia seria.

Ja tego nie kupiłam. Bardzo byłam zdeterminowana, żeby przeczytać. Z trudnością dobrnęłam do trzysetnej strony i tak zrobiło mi się siebie żal, że muszę to czytać, że odpuściłam dalszą lekturę...

Fajny kryminał. Kilka połączonych ze sobą wątku zręcznie układa się w całość. Może momentami trochę można się zagubić w mnogości nazwisk ale ostatecznie oceniam dobrze.

Ingrid Hedstrom jest szwedzką dziennikarką i pisarką. Z wykształcenia jest psycholożką. W latach 90. XX wieku pracowała jako korespondentka w Brukseli. Jako pisarka zadebiutowała powieścią "Nauczycielka z Villette", w 2008 roku. Pisarka jest autorką kryminałów. Została nagrodzona przez Szwedzką Akademię Autorów Kryminalnych za najlepszy debiut.

"Nauczycielki z Villette" nie miałam jeszcze przyjemności czytać. Za to na blogu pojawiły się recenzje takich pozycji jak:"Dzięwczęta z Villette" oraz "Pod ziemią Villette".

Jak łatwo można zauważyć wszystkie tytuły łączy wspólny mianownik. Jest nim nazwa belgijskiego miasta- Villette. Powieści łączy także postać głównej bohaterki, sędzi śledczej Martine Poirot.

Nie inaczej jest w kolejnym kryminale, autorstwa Ingrid Hedstrom pt.:"Krwawy księżyc nad Villette". Fabuła rozpoczyna się w momencie, gdy Sophie (siostra męża Martine) przebywa na plaży, pod namiotem i niespodziewanie zjawia się jej mąż Eskil Lind (wybitny reżyser),który swoją nachalnością prowokuje kolejną małżeńską kłótnie oraz utwierdza żonę w przekonaniu, że czas rozwiązać to małżeństwo. Małżonkowie spędzają ze sobą tę noc wspólnie, a Sophie budzi przerażający krzyk kobiety....

Wiele lat później Martine Poirot opuszcza obszar Belgii i wraz ze swoją teściową, znaną i cenioną malarką podróżuje pociągiem Orient Expressem po zaśnieżonych Bałkanach na konferencje. Jednak podróż nie przebiega zbyt spokojnie . Pociąg grzęźnie w zasypanych śniegiem torach na kompletnym odludziu. Podczas przymusowego postoju konduktor odkrywa ciało mężczyzny. Denatem okazuje się francuski zbrodniarz wojenny, który był odpowiedzialny za deportacje Żydów do obozów śmieci, w czasie II wojny światowej.

Martine ma dwa wyjścia. Jedno z nich oznacza, że sama przeprowadzi śledztwo i przesłucha garstkę podróżujących w tym przedziale, w którym zmarł Antoine Leclerc. Natomiast drugie wyjście oznacza wielogodzinne oczekiwanie w zimnie na przybycie serbskiej policji. Sędzia śledcza wybiera wyjście numer jeden. I, ku jej zdziwieniu kilka godzin później odkrywa kto zabił oraz jakim się kierował motywem.

Zapewne zastanawiacie się, co może się dziać na kolejnych 350 stronach skoro już niemal na początku bohaterka rozwiązuje zagadkę kryminalną?

Wierzcie mi, będzie się działo wiele. W Villette dochodzi do potrójnego zabójstwa. Ginie żona, córka oraz wnuczka szanowanego i bardzo cenionego nauczyciela. Martine, która po traumatycznym przeżyciu w Serbii dochodzi do siebie. Choć i ona boryka się ze stratą, to postanawia wziąć tę sprawę.

Bohaterka oraz jej asystentka Julie i jej współpracownik zaczynają żmudne śledztwo. Wszyscy odnoszą wrażeni, że wdowiec, Roland Boyer wie, kto zabił jego bliskich, a milczy jak zaklęty. Przeszłość obnaża wszystkie skrywane tajemnice, a jest ich tak wiele, że czytelnik będzie wciągnięty w grę pozorów.

"Krwawy księżyc nad Villette" to kryminał, który wciąga. Mnie pochłonął. Pisarka wykreowała tak wiele postaci, które poprzez wieloletnie koniugacje splatają się w zgrabne połączenie przeszłości z teraźniejszością. Wątek żydowski uświadamia czytelnikowi, że skutki wojennych decyzji okupanta, ale i zdradzieckich obywateli krajów okupowanych były, są i będą odczuwalne oraz na zawsze zapamiętane. NIgdy nie wybaczone.

Ingrid Hedstrom stopniowo buduje napięcie. I mimo tego, że już około 50 strony zabójca pierwszego morderstwa zostaje ujęty, to czułam, że ta historia musi mieć drugie dno. I faktycznie miała. Dno, które było tym bardziej zagmatwane, że im bardziej zagłębiałam się w fabułę, tym niewiadomych było więcej. Wątki namnażały się w zastraszającym tempie. Czasami było mnie trudno zachować rozeznanie w coraz szerszym kręgu bohaterów drugiego planu. Z czasem przyzwyczaiłam się do nowych imion, nazwisk, koneksji. Klimat stawał się coraz mroczniejszy i za to właśnie lubię pisarkę.

Autorka z rozmysłem nakreśla nowe postacie. Trochę psychologicznie , trochę społecznie, kulturowo. Spędziłam dwa dni w towarzystwie tej pozycji i naprawdę mogę ją polecić wytrawnym fanom szwedzkiej literatury. Zatem polecam.

Copy and WIN : http://ow.ly/KNICZ

"Nauczycielki z Villette"...