Mężczyźni, którzy lubią niebezpieczne zabawy

Tłumaczenie: Ewa Chmielewska-Tomczak
Cykl: Irene Huss (tom 2)
Wydawnictwo: Videograf II
Tatuerad torso
Tessa

Kolejna część cyklu o sympatycznej inspektor Irene Huss, którego autorką jest niezwykle popularna pisarka szwedzka. Porównywana do Henninga Mankella  i P. D. James  pisarka odniosła ogromny sukces w Szwecji i za granicą. Sześć tytułów serii zostało sfilmowanych, a prawa do przekładu książek Tursten kupiło kilkanaście krajów. Autorka została nominowana do prestiżowej francuskiej nagrody literackiej – Prix SNCF du polar.

Pewnego majowego poranka na nabrzeżu w Goetegorgu spacerująca z psem kobieta znalazła ludzkie zwłoki. Ciało było niesamowicie okaleczone – ręce, nogi i głowa zostały odcięte, organy wewnętrzne usunięte, a ucięty w pasie tyłów był pełen ran. Kim była zamordowana osoba? Jedyny ślad, który może posunąć śledztwo naprzód, to niezwykły orientalny tatuaż na plecach ofiary.
W okolicznych studiach tatuażu wszyscy zgodnie twierdzą, że taki wzór wymaga mistrzowskiej ręki i wielu dni pracy. Tatuaż przedstawia smoka wyginającego się wokół japońskiego znaku określającego mężczyznę. Krótko potem inspektor Huss dowiaduje się, że taki znak widnieje na szyldzie jednego z gejowskich sklepów w Kopenhadze.
Policja w Goeteborgu dostaje wiadomość, że dwa lata temu w podobny sposób została zamordowana duńska prostytutka. Policjantka rusza do Danii, gdzie przy okazji chce się czegoś dowiedzieć o zaginionej córce swojej byłej sąsiadki, która wyjechała do pracy w agencji modelek. Dziewczyny nie udaje się znaleźć, nie ma też śladu takiej agencji i domu, w którym dziewczyna rzekomo mieszkała. Jest jednak szansa na to, że śledztwo posunie się naprzód. Właściciel sklepu
z wizerunkiem smoka na szyldzie najwyraźniej jest w stanie zidentyfikować zwłoki z Goeteborga. Kilka dni później Irene Huss dowiaduje się, że córka sąsiadki została w okrutny sposób zamordowana. Śledztwo nabiera tempa, mimo dziwnie powściągliwej postawy duńskich policjantów. Inspektor Huss nie wie, czy może im ufać, zwłaszcza że czuje cień mordercy za swoimi plecami. Tak trafia w środowisko skandynawskich homoseksualistów, którzy preferują niebezpieczny seks. Niestety kolejni mężczyźni, którzy mogą pomóc w znalezieniu sprawcy giną
w równie okrutny sposób.

źródło opisu: Wydawnictwo Videograf II, 2011

źródło okładki: www.videograf.pl

nadzieja1925 | 2014-07-20
Przeczytana: lipiec 2014

Helene Tursten (ur. w 1954 r.) jest szwedzką autorka powieści kryminalnych. Aa „Mężczyźni, którzy lubią niebezpieczne zabawy” jest trzecią wydaną w Polsce książką tej autorki.

Podczas spaceru z psem pewna kobieta (a dokładnie jej pies) znajduje czarny plastikowy worek, a w nim górną część tułowia. „Na tym etapie śledztwa rzeczywiście nie mieli zbyt wielu tropów. Nie znali płci ofiary. Nie mieli głowy, podbrzusza, rąk ani nóg. I nie znali przyczyny zgonu.” I w tym miejscu pojawia się „niezwykły orientalny tatuaż na ramieniu ofiary”, który kieruje policję do sklepu dla gejów w Kopenhadze. Śledztwo zaczyna iść do przodu. Dzięki anonimowemu źródłu poznają płeć i dane zamordowanej osoby. Przy okazji inspektor Huss dowiaduje się o podobnym morderstwie, a dzięki kilku specjalistą można stwierdzić, że dokonała je ta sama osoba. Znajdują się kolejne osoby, które mogą pomóc w śledztwie – homoseksualiści, którzy preferują niebezpieczny seks – ale morderca depcze po piętach policji i w ten...

ElViento | 2016-08-16
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 16 sierpnia 2016

Chociaż temat przewodni wyjątkowo straszny i okropny, to książka nieziemsko wciągająca. Czytelnik razem z Irenką przemierza Kopenhagę i Goeteborg w poszukiwaniu mordercy-psychopaty i razem z nią rozlicza ciężkie decyzje, których konsekwencje mogą być bardzo poważne.

Polecam!! :)

bractworozy | 2016-01-21
Przeczytana: 21 stycznia 2016

świetnie napisana historia, z dobrym tempem, nietuzinkową fabułą i niestandardowymi morderstwami
kolejne ogniwa śledztwa wskakują idealnie i nie da się przy nich nudzić
jak dla mnie nie potrzebne są tylko opisy każdej potrawy jedzonej przez panią komisarz
jedyny mankament tej książki to zakończenie... ani błyskotliwe, ani ciekawe
jakby autorce nagle zabrakło na nie pomysłu, albo wydawca ponaglał na zbliżający się deadline
mimo wszystko polecam na zimowe wieczory z kubkiem herbaty

Agata | 2015-12-07
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2015

Książka wciągnęła mnie praktycznie od samego początku. Ciekawie skonstruowany "łańcuszek" morderstw, spójna, logiczna, dobrze powiązana fabuła. Drażniły mnie w niej ciągłe opisy lunchu/obiadu/obiadokolacji/kolacji/innego posiłku i spożywanych wtedy dań, ale to tylko dlatego, że czytając to przypominało mi się, że jestem głodna, albo najzwyczajniej robiły mi smak na coś np. o godzinie 23, kiedy to jedzenie jest grzechem ;)
Zawiodło mnie samo zakończenie. Liczyłam na jakieś wielkie wow, na ciekawą, zapierającą dech konfrontację z mordercą-zboczeńcem, czekałam na to co znajdą policjanci... Niestety uważam, że autorka bardzo poszła na łatwiznę przy zakończeniu tak dobrze skonstruowanej, sprytnej historii.

Viconia | 2011-10-28
Przeczytana: 24 sierpnia 2011

Kobieta spacerująca z psem znajduje ciało. Chociaż ciało to za dużo powiedziane, ponieważ znaleziono tylko tors. Z badań wynika, że zostało rozczłonkowane, niesamowicie okaleczone i pozbawione organów wewnętrznych. Sprawę prowadzi Irene Huss, która szybko odkrywa, że nie była to pierwsza ofiara, sprawa ma charakter międzynarodowy a na domiar złego łączy się z jej prywatnym śledztwem.

Obecnie trzeba naprawdę się postarać, żeby jeszcze czymś zaskoczyć czytelnika, który zęby zjadł na kryminałach, dlatego nie zamierzam się tu rozwodzić nad tym co już było, a czego jeszcze nie. Faktem jest, że Tursten stworzyła dobrze napisany kryminał, gdzie możemy przyjrzeć się pracy policji nie tylko pobieżnie. Prowadzi nas przez żmudną papierkową robotę i przesłuchiwanie świadków, wcale nas tym nie nudząc. Wręcz przeciwnie! Przy każdym takim przesłuchaniu czytelnik powinien maksymalnie się skupić z nadzieją, że może sam wyłowi jakiś istotny dla śledztwa szczegół. A skoro już o szczegółach mowa,...

Kasia Żegleń | 2013-07-14
Przeczytana: 14 lipca 2013

Książkę czytało się w miare dobrze. Były momenty kiedy trzymała w napięciu, kiedy nie chciało się przerywać czytać.. Niestety jak żadna inna książka, zawiodła mnie zakończeniem. Niby niespodziewane ale jakieś takie.. 'bez fajerwerek'

Agnesscorpio | 2011-10-14
Przeczytana: 14 października 2011

Helen Tursten to szwedzka autorka kryminałów. Stworzyła postać nieustraszonej inspektor Irene Huss, która jest także bohaterką książki, którą miałam przyjemność przeczytać. "Mężczyźni, którzy lubią niebezpieczne zabawy" to thriller, którego akcja rozgrywa się i w Göteborgu i Kopenhadze. Akcja rozpoczyna się w momencie, gdy na wybrzeżu w jednej z zatoczek zostaje znaleziony worek z okaleczonym ludzkim korpusem. Jedynym śladem, który mógłby stanowić jakiś trop, jest fragment tatuażu, prawdopodobnie przedstawiający smoka. Inspektor Huss i jej koledzy ze szwedzkiej policji rozpoczynają śledztwo. Nie wiedzą jeszcze z jak wielkim koszmarem przyjdzie im się zmierzyć. Okazuje się, że już wcześniej zostało popełnione podobne morderstwo. Irene wyjeżdża do Kopenhagi, bo tam prowadzą tropy i zaczyna współpracować z duńskimi policjantami. Brudne zakamarki miasta, ciemne uliczki, podejrzane bary, domy schadzek, salony masażu, gejowskie kluby. Śladów jest wiele ale wszystkie prowadzą do...

karolajn | 2018-10-29

Jestem fanką kryminałów. Generalnie podoba mi się styl tej pisarki, ale jest jedno ale...
...te opisy zwłok były tak straszne, datego dotarłam tylko do strony 50. Nie chce się przygnębiać... brr...
No cóż, nie wszystko jest dla wszystkich.

Monika | 2016-06-04
Przeczytana: 04 czerwca 2016

Początkowo wydawało mi się, że nie przebrnę przez tę książkę. Z czasem akcja nabiera tempa, a czytający ne może się oderwać :) Dla lubiących historie z dreszczykiem - polecam:)

Anita | 2011-11-11
Na półkach: Posiadam, Przeczytane, Ulubione
Przeczytana: listopad 2011

Mając do czynienia z morderstwem trzeba podjąć kroki oraz znaleźć ślady, które pomogłyby w schwytaniu mordercy. Jednak co zrobić, gdy znaleziona ofiara posiada sam tors, a wszystko inne ma odcięte łącznie z organami wewnętrznymi? "Mężczyźni, którzy lubią niebezpieczne zabawy" to książka właśnie o takim przypadku.

Na nabrzeżu w Goteborgu kobieta spacerująca z psem znajduje ludzkie zwłoki. Ciało nie ma rąk, nóg i głowy oraz organów wewnętrznych, gdyż zostały one odcięte. W związku z tym nikt nie wie jak nazywała się ofiara. Inspektor Irene Huss postanawia wyjaśnić tą całą sytuację, a jedyny ślad, który może znaleźć mordercę to tatuaż na ramieniu ofiary. Irene taki sam rysunek znajduje na szyldzie sklepów dla gejów w Kopenhadze. Jak zakończy się ta przerażająca historia?

Jak można zauważyć nie znajdziemy tu zbyt wielu poszlak, z tego co dowiaduje się owa inspektor domyślamy się wraz z nią, że ofiara znała mordercę. Ponadto morderca jest lekarzem albo policjantem albo tym i...