Okrutne gwiazdy nocy

Tłumaczenie: Agnieszka Zajda
Cykl: Komisarz Ann Lindell (tom 6)
Wydawnictwo: Amber
Nattens grymma stjärnor
Matt Cobosco

Komisarz Ann Lindell – jedna z ulubionych bohaterek literackich w Szwecji, samotna matka i świetna detektyw – prowadzi śledztwo w sprawie zagadkowego zaginięcia wybitnego znawcy poezji Petrarki, profesora Hinderstena mieszkającego samotnie z 35-letnią córką. Wkrótce trzy kolejne pozornie niepowiązane ze sobą morderstwa podsuwają jej trop wiodący w przeszłość ofiar i ujawniający tajemnice rodzinne, naznaczone zdradą, zbrodnią i obłędem…

źródło opisu: Wydawnictwo Amber, 2013

źródło okładki: http://www.wydawnictwoamber.pl/

Anna | 2016-04-20
Przeczytana: 20 kwietnia 2016

Książka utrzymana w podobnym tonie, co poprzednia część.
Akcja płynie leniwie, skupiając się na szaleństwie jednej z bohaterek.
Komisarz Ann Lindell, niejako od niechcenia, rozwiązuje zagadkę bardziej przejmując się swoim romansem (co w sumie zrozumiałe), a potem jak zwykle bum na koniec. Te końcowe bumy średnio mnie kręcą, ale cóż zrobić. Nikt mnie o zdanie nie pyta.

Dla wytrwałych i ceniących sobie spokój :)

betina360 | 2015-04-20
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 20 kwietnia 2015

Dobry szwedzki kryminal z duza dawka psychologii co lubie. Jestem ciekawa innych ksiazek tego autora.

eva40 | 2014-01-20
Przeczytana: 20 stycznia 2014

Spodziewałam się czegoś lepszego a ta książka była...stratą czasu, nie wiem czy wina tłumacza czy akurat całość: od stylu po temat, nie wciągnęła mnie. "Księżniczka Burundi" była pierwszą z książek jaką przeczytałam i zdecydowałam się sięgnąć po "Okrutne gwiazdy nocy" i teraz już wiem ten autor nie zagości już w moich rękach i nie zajmie ani minuty.

Gusiakus | 2014-04-22
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Porzucone

Niestety nie ukończyłam tej książki. Bardzo się starałam i chciałam ją przeczytać do końca, ale w 1/3 stwierdziłam, że zamiast zapewnić mi rozrywkę pogłębiała nudę oraz męczyła.

1. Główna bohaterka detektyw Ann Lindell podchodzi do wszystkiego zbyt emocjonalnie. Zachowuje się, jak nastolatka, a nie jak dorosła matka, która pracuje już w policji wiele lat. Wymagam od takich postaci bardziej poważnego podejścia do zabójstwa, niż niepotrzebne zachwycanie się pięknem natury i emocjonalnego rozchwiania.

2. Za dużo postaci drugoplanowych, którzy są tacy sami i nie potrafią się niczym ciekawym wyróżnić. Po prostu byli mdli. Niestety można się pogubić w szwedzkich nazwiskach brzmiących dla mnie podobnie na pierwszy rzut oka.

3. Autor skupia się bardzo na błahostkach, bzdurach, aby zapełnić te prawie 400 stron. Myślę, że książka straciłaby połowę objętości, gdyby wyciąć te niepotrzebne nikomu długie opisy otoczenia ubrane w ładne, ale wiejące nudą słowa. Dodatkowo niepotrzebnie...

Sandra Jasona | 2017-09-30
Przeczytana: 30 września 2017

"Najlepsza powieść roku" - według Szwedzkiej Akademii Literatury Kryminalnej - oj słaby był ten rok :-(
Jest to seria z komisarz Ann Lindell. Kryminał skandynawski jest w sumie więcej obyczajowy niż kryminalny i taki mi się też podoba. Niestety nie tutaj. Wątek zabójstw słaby, otoczka społeczno-obyczajowa nikła. Mamy nijaką komisarz, drugą kobietę po przejściach, też nijaką, Wybaczcie plusów nie widzę i mimo, że mamy 10 tomów, a podobno 9 jest nominowanych, albo nagrodzonych ja ich szukać nie będę.

Karolina | 2014-09-17
Przeczytana: 17 września 2014

Wzięta z półki z kryminałami i faktycznie wątek kryminalny tam jest. A poza tym jest też dużo nudy, dużo postaci, które nic nie wnoszą do historii, bardzo płytcy bohaterowi, dziwnie pobudowani. Jest dużo zbędnych opisów, jest wiele wątków, które nie mają ani początku, ani końca i nijak nie odnoszą się do treści. Nie ma tam za to zakończenia, co akurat tej książce na dobre nie wyszło, nie ma tak akcji, nie ma właściwie śledztwa, wniknięcia w psychikę mordercy, nie ma nawet zaskoczenia kto mógłby zabijać. Nie ma też żalu, jeśli się książkę odłoży bez czytania. Po prostu książka jest mdła, nijaka i taka nieszwedzka. Nawet czyta się wolno, bo ciekawsze jest polowanie kota na muchę.

Salander | 2015-06-24
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 24 czerwca 2015

Naprawdę nie wiem, co ta książka miała na celu. Właściwie przekartkowałam ją do końca licząc na to, że gdzies uda mi się znaleźć jakiś pozytywny aspekt. Niestety prawie 400 stron kompletnie niczego nie wniosło.

Majka90 | 2014-10-29
Przeczytana: 29 października 2014

Nuda,udręka i jeszcze raz nuda.
Akcja ciągnie się jak przysłowiowe flaki z olejem, a główna bohaterka jest tak nijaka, że nawet kawałek tektury zdaje się być fascynującym.
Masakra.

Paulina | 2014-11-04
Przeczytana: listopad 2014

Nie bardzo rozumiem, skąd aż tak negatywne opinie o tej książce; ja uważam ją za dość dobrą powieść kryminalną z wątkami obyczajowymi. Tajemnicze zaginięcie 70-letniego profesora, trzy teoretycznie nie powiązane morderstwa starszych panów i niezrównoważona psychicznie 35-letnia kobieta połączone osobą komisarz Ann Lindell, która mimo problemów osobistych i pewnej lekkomyślności doprowadza śledztwo do końca, sprawiają, że mogę polecić tę książkę na długie jesienne wieczory.

renka | 2016-11-17
Przeczytana: 17 listopada 2016

Niestety nie udało się autorowi wciągnąć mnie w fabułę książki. Miejscami było nieco ciekawiej, ale miejscami wiało taką nudą, że przebrnęłam przez to tylko dlatego, że te fragmenty czytałam pobieżnie. Chyba więc tu czegoś zabrakło...