Nauczycielka z Villette

Wydawnictwo: Czarna Owca
Lärarinnan i Villette
emindflow

Inne wydania

Mistrzowsko skonstruowany kryminał - silne postaci, ciekawa sceneria oraz mrożąca krew w żyłach intryga. Ukochana przez wszystkich nauczycielka zostaje potrącona przez samochód. Kierowca ucieka z miejsca wypadku. Z zeznań świadków wynika, że nie był to przypadek. Dlaczego ktoś chciałby zamordować sześćdziesięcioletnią Jeanne Demaret? Na to pytanie odpowiedź musi znaleźć sędzia śledcza Martine...

Ukochana przez wszystkich nauczycielka zostaje potrącona przez samochód. Kierowca ucieka z miejsca wypadku. Z zeznań świadków wynika, że nie był to przypadek. Dlaczego ktoś chciałby zamordować sześćdziesięcioletnią Jeanne Demaret? Na to pytanie odpowiedź musi znaleźć sędzia śledcza Martine Poirot. We współpracy z komisarzem Christianem de Jonge rozpoczynają dochodzenie. Ku zaskoczeniu wszystkich śmierć nauczycielki ma związek z tragicznymi wydarzeniami z przeszłości...

Ingrid Hedstrom szwedzka dziennikarka i pisarka, która z wykształcenia jest psychologiem.

Nauczycielka z Villette to jej pierwsza powieść, która zdobyła nagrodę Szwedzkiej Akademii Autorów Kryminalnych za najlepszy debiut w 2008 roku.

źródło opisu: Wydawnictwo Czarna Owca, 2013

źródło okładki: http://www.czarnaowca.pl/

książek: 1992
Strega | 2014-11-06
Przeczytana: 06 listopada 2014

Ingrid Hedstrom za tę książkę w 2008 roku otrzymała nagrodę Szwedzkiej Akademii Autorów Kryminalnych za najlepszy debiut. To powinno być zachętą do jej przeczytania, mnie się jednak zupełnie nie podobała. Uważam, że jest to mało interesujący, wręcz nudny kryminał.
Mnóstwo w niej niepotrzebnych informacji, brak wyraźnie zarysowanych postaci, wszystko jest jakieś takie mdłe. Miałam ochotę zostawić czytanie zanim doszłam do połowy. Jedynie to, że czytam szybko i ciągle miałam nadzieję, że będzie lepiej sprawiło, że dobrnęłam do końca. Moim zdaniem jednak lepiej przeznaczyć czas na lepszą książkę.

yaola | 2013-10-27
Przeczytana: 27 października 2013

Dobrnęłam do końca, ale nie... Niestety nie w moim stylu. Mało spójna i czasami dość męcząca. Sama nie wiem czemu przeczytałam do końca

Sargento_Garcia | 2013-08-08
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Ebook
Przeczytana: 08 sierpnia 2013

Książka przeciętna.
Autorka zbyt często odbiega od tematu opisując na wyraz szczegółowo wątki poboczne np. historia średniowiecznego pogromu. Przebrnięcie przez pierwsza połowę to było dla mnie wyzwanie - potem już jakoś poleciało.
Historia prowadzona dość chaotycznie. Przez nagłe przeskoki miejsca akcji czytelnik momentami traci wątek.

Przeczytam jeszcze "Dziewczęta z Villette" bo... kupiłem obie książki w pakiecie, a dodatkowo chcę się przekonać czy autorka podniosła poziom pisząc kolejną książkę.

Reasumując: w konfrontacji z innymi skandynawskimi autorami kryminałów Ingrid Hedström wypada dość blado

Kaka | 2013-04-08

Brak słów żeby opisać jaką męczarnią była dla mnie lektura tej książki. Nie znoszę krytykować, ale w tym przypadku, mimo szczerych chęci, nie znajduję nawet jednego minimalnego plusa.
Język, styl, fabuła..koszmar.
Z pełną odpowiedzialnością mówię Pani Hedstrom NIE a Wam proponuję nie marnować czasu ;)

Marzin | 2013-07-07
Przeczytana: 07 lipca 2013

Nie dam rady jej dokończyć, utknęłam i ani rusz dalej. Jakoś mi nie pasuje:(

emindflow | 2013-03-30
Przeczytana: 29 marca 2013

"Nauczycielka z Villette" to debiutancka powieść szwedzkiej autorki Ingrid Hedstrom dostrzeżona i nagrodzona przez Szwedzką Akademię Autorów Kryminalnych. Taka rekomendacja plus wydanie tej książki w Czarnej Serii zapowiadało interesującą lekturę. Rzeczywistość okazała się dość szara - to jest dość przeciętny kryminał, jakich ostatnio ukazało się mnóstwo. Akcja powieści rozgrywa się w 1994 r. w niewielkim belgijskim miasteczku, gdzie w ciągu kilku dni tragicznie giną dwie kobiety. Okazuje się, że korzenie zbrodni sięgają lat sześćdziesiątych i dotyczą masowego mordu dokonanego na kilkudziesięcioosobowej grupie uciekinierów z Afryki. Napisane jest to nawet porządnie i składnie, ale nie udało mi się wzbudzić jakichś emocji. Niby jest w tej książce zawarte przesłanie dotyczące genezy masowych mordów, ale wszystko to jakieś takie pretensjonalne. W sumie dla mnie spore rozczarowanie. Nie polecam.

Jenah | 2013-07-30
Przeczytana: 30 lipca 2013

Z przykrością muszę stwierdzić, że to raczej przeciętny kryminał, przy którym trochę się męczyłam. Ilość występujacych tu bohaterów nieco przytłacza. Na dodatek ich nazwiska nie chciały mi za bardzo utkwić w głowie, dlatego pod koniec już mi się właściwie wszystko mieszało. Nie pomógł mi nawet spis osób umieszczony na poczatku książki. Być może przyczyną tego stanu rzeczy było to, że kryminał ten czytałam na raty. Nie dlatego, że nie miałam czasu, ale dlatego, że mnie w ogóle do niego nie ciągnęło. Dotrwałam do końca wlaściwie tylko dzięki temu, że chciałam się dowiedzieć, jak sprawa się rozwiąże.

Nie wiem, czy siegnę po kolejną powieść tej autorki. Chyba, że ktoś mnie do tego skutecznie przekona :)

Sławka | 2013-03-05

Początek - jak bym czytała gorszą wersję Mankell'a.
Potem trochę lepiej ale to i tak nie jest moja faworytka.
Po lekturze najlepszych, ta książka jest mocno przeciętna.

Łukasz_wawa | 2017-01-12

Kryminał mocno na czasie - główny wątek dotyczy uchodźców z Afryki uciekających przed wojną i ich dalszych losów w Belgii. Mamy tu kilka wątków, które zmierzają do jednego zakończenia. Główna bohaterka dobrze zarysowana, choć może mogłaby trochę więcej jeść i jednak skuteczniej walczyć z męskim szowinizmem. Nie spodobało mi się zakończenie: winnych nie ukarano (przedawnienie), tuszujący sprawę sprzed lat nadal uważają, że robili dobrze, męscy szowiniści mają się świetnie i nie dostali nauczki...

Bukiet_stokrotek | 2017-01-17

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Kupiłam książkę z "Polityką" wydaną przez Czarną Owcę i reklamowaną jako jedną z pozycji "Mistrzów Skandynawskiego Kryminału". Cóż, czytałam znacznie lepsze skandynawskie kryminały (choćby w wspomnianej serii), ale i ta dostarcza rozrywki. Prowadzenie równoległych wątków urozmaica całość, śledztwo toczy się logicznie.
Jednak końcowa scena bijatyki z mordercą jest irytująca. Naprawdę kobiecie jest tak łatwo wytrącić broń?

Znak kryminał 300x500
Już wkrótce IV Warszawskie Targi Książki [Konkurs]

W dniach 16-19 maja na Stadionie Narodowym odbędą się już po raz czwarty Warszawskie Targi Książki. Nie może Was tam zabraknąć, książkowe mole! Tymczasem już dziś możecie wygrać książki ufundowane przez Wydawnictwo Czarna Owca.