Zamiast ciebie

Wydawnictwo: Czarna Owca
I stället för dig
literatura szwedzka,
Ag2S

Kontynuacja "36. tygodnia". Minęło 16 lat od kiedy w idyllicznym miasteczku Brantevik zaginęła kobieta w ciąży. Sprawę dawno zamknięto, chociaż do dzisiaj nikt nie wie, co się naprawdę zdarzyło w ciągu owego feralnego letniego tygodnia. Jest jednak ktoś, kto nie zapomniał o tym koszmarze - osiemnastoletnia Nicole, zdecydowana zmierzyć się z upiorami przeszłości. Dziewczyna wyrusza do...

Kontynuacja "36. tygodnia".

Jest jednak ktoś, kto nie zapomniał o tym koszmarze - osiemnastoletnia Nicole, zdecydowana zmierzyć się z upiorami przeszłości. Dziewczyna wyrusza do Brantevik, by wyjaśnić mroczny sekret rodziny.

źródło opisu: Czarna Owca, 2013

źródło okładki: http://www.czarnaowca.pl/

Oficjalna recenzja
Ewa-Książkówka książek: 665

Gdy przeszłość powraca

Jak może czuć się mężczyzna po zaginięciu swojej ciężarnej żony? Nietrudno się domyślić, że bardzo źle, a jeśli dodać do tego podejrzenia policji, iż to właśnie on stoi za tajemniczym zniknięciem współmałżonki, to sprawa jeszcze bardziej się komplikuje. A przecież miało być tak pięknie! Postanowili wybrać się na krótkie wakacje wraz z przyjaciółmi i odpocząć od codzienności. Miła rozrywka jednak w pewnym momencie przeradza się w kłótnię, a kolejnego dnia po kobiecie ginie wszelaki ślad… Z tak przykrym scenariuszem wydarzeń zapoznałam się w zeszłym roku, czytając debiut literacki szwedzkiej pisarki, Sofie Sarenbrant, pt. 36 tydzień.

Obecnie przyszła kolej na lekturę drugiej części kryminalnej serii, której akcja toczy się w miasteczku Brantevik (aktualnie autorka pracuje już nad czwartym tomem). Kontynuacja opatrzona jest tytułem „Zamiast ciebie”. Znów spotykamy w niej Tobby'ego, który szesnaście lat wcześniej musiał zmierzyć się z zaginięciem żony, Agnes. Nową, główną postacią w powieści jest ich pełnoletnia już córka, Nicole. W pierwszej chwili chciałam napisać, że to właśnie Nicole powoduje, że znów dochodzi do dramatu w rodzinie, a przeszłość wraca ze zdwojoną siłą, ale tak naprawdę winę za tę dramatyczną sytuację ponosi cała trójka. Przemilczanie prawdy z przeszłości, tajemnice i kłamstwa ostatecznie doprowadzają do tego, że Nicole, podobnie jak jej matka przed laty, ginie w tajemniczych okolicznościach, próbując na własną rękę dotrzeć do prawdziwej wersji zdarzeń sprzed szesnastu lat. Czy Nicole poznała prawdę? Czy wróciła szczęśliwie do domu?

Lektura książki Sarenbrant na pewno przyniesie wam odpowiedzi na te pytania. Ponadto, jeśli macie już za sobą pierwszą część, czyli „36 tydzień”, to szybko zorientujecie się, że pod względem rozbudowania fabuły, jak i przedstawienia głównych bohaterów wypada ona dość blado przy „Zamiast ciebie”. W najnowszej odsłonie tajemniczej opowieści więcej dowiedziałam się o bohaterach, zdecydowanie lepiej poznałam Tobby’ego oraz Agnes – ich rysy osobowościowe są bardziej wyraziste, a odczuwane przez bohaterów emocje – jeszcze bardziej wydobyte. Sposób prezentowania losów postaci spowodował, że zaczęłam wczuwać się w ich sytuację – żal było mi okłamywanej Agnes, która przez długi czas była pewna, że ma wokół siebie życzliwych ludzi. A Tobby? Okazało się, że – niestety – niczym pozytywnym się nie odznaczył, wręcz drażniło mnie jego szczeniackie zachowanie i lekkomyślność.

Sama fabuła powieści, jak już wspomniałam, jest dużo lepiej skonstruowana, akcja biegnie szybko, ciągle coś się dzieje. Ponadto mamy możliwość spojrzenia na życie bohaterów z perspektywy każdego z nich. Nie brakuje tu też retrospekcji. Co warte podkreślenia – autorce udało się tak połączyć wszystkie elementy, by czytelnik nie czuł się przytłoczony ilością wątków czy tempem akcji. W zasadzie jedyne, co nie do końca mi „zagrało” w tej książce, to brak wiarygodności niektórych opisywanych zdarzeń (a to ktoś się na coś zbyt szybko godził, a to komuś za łatwo szło dochodzenie do zamierzonego celu, ktoś inny znów był przeraźliwie łatwowierny…). Jednak to są tylko drobne – moim zdaniem – mankamenty, które nie wpływają na całościową ocenę książki.

Komu polecam oba utwory Sarenbrant? Fanom delikatniejszych thrillerów i kryminałów (nazwałabym je wersją soft). Amatorzy potoku krwi, gęsto ścielących się trupów oraz wyczuwalnego oddechu mordercy na karku niech poszukają innej lektury.

Ewa Szczepańska

Polaa | 2019-02-20
Przeczytana: 20 lutego 2019

Gdy zaczynałam czytać było ciekawie, ale później zaczęło się robić mało realnie. Nicole stanęła oko w oko z psychopatą w domu Maxa, uciekła przed nim w las. I ta historia Gunilli, której przez tyle lat nikt nie potrafił znaleźć też trochę naciągana.

Eli1605 | 2019-01-27
Na półkach: Przeczytane, 2019
Przeczytana: 27 stycznia 2019

Szybko udało mi się wypożyczyć drugą część cyklu "Brantevik". "Zamiast ciebie" opisuje losy siostry zaginionego Adama, która u progu dorosłości pragnie za wszelka cenę odnaleźć brata. Tylko czy ta cena nie była zbyt wysoka? Czy gdyby rodzice powiedzieli jej prawdę uniknęłaby jej. Jak długo twa żałoba? I do tego całkiem nieprzewidywalne zakończenie. Z przyjemnością przeczytałam tę książkę.

Krystyna | 2018-06-28
Przeczytana: 19 czerwca 2018

Taki życiowy dramat kilku rodzin,jeśli ktoś polubił Agnes z pierwszej części chętnie się dowie co wydarzyło się później

OrzechowaDama | 2018-06-17

Ciekawa książka i w pewnym stopniu wzruszająca , co prawda nie płakałam ale się trochę wzruszyłam . Podobała mi się zdecydowanie narracja i motyw zmieniania perspektyw . Niektóre postacie dało się pokochać , inne znienawidzić , a jeszcze inne wywołały u mnie współczucie . Książkę jak najbardziej polecam .

Meowth | 2017-07-04
Przeczytana: 04 lipca 2017

No i jest mniej więcej tak, jak we wcześniejszej części tej historii, "36 tygodniu". Pomysł nawet niezły, ale autorka jako pisarka jest po prostu całkiem niedojrzała. Styl oscylujący pomiędzy naiwnością a egzaltacją, infantylne opisy psychologiczne, płytkie postaci bohaterów. I znów ta nieznośna maniera nawału zdań bez podmiotu, co pewno miało stwarzać pozór dynamiczności, a tylko irytuje. Jednak zupełnie wyprowadził mnie z równowagi wymysł z wizytą jednego z bohaterów na porodówce i z tym, co tam rzekomo zaszło - ot, tak sobie, po prostu, jakby ktoś przekładał kamyk z kieszeni do kieszeni.
Żegnam panią, pani Sarenbrant, niech pani innym robi wodę z mózgu.

Anna | 2017-06-19
Przeczytana: 17 czerwca 2017

Druga część równie wciągająca jak pierwsza. Już dawno książka nie pochłonęła mnie aż tak bardzo. Bardzo dobrze się czytało.

Kruczoczarnyblond | 2017-03-09
Na półkach: Przeczytane, Wcześniej

Po przeczytaniu pierwszej części, trzeba było sięgnąć po kolejną. No cóż w końcu na prawdę ta ciekawość zaprowadzi mnie do piekła.
W tej części przenosimy się trochę w czasie do przodu, Nicole, jest nastolatką i ma zamiar rozwiązać tajemnicę.
Niestety kolejny raz bohaterowie mnie denerwowali i byli nie sympatyczni. Rozwiązanie nie zbyt zaskakujące.
I szczerze powiem następną część sobie padaruję.

kasiaczyta | 2017-01-16
Przeczytana: 04 stycznia 2017

Jeśli lubicie kryminały, thrillery z elementami obyczajówki to książka właśnie dla Was ! Agnes, Tobby, Nicole , Adam, Gunillia, co ich łączy a co dzieli ? co spotkało Agnes 16 lat temu ? jak poradził sobie z tym Adam ? co zrobi Nicole ? kim naprawdę jest Adam ? Co ukrywa Gunillia? Czy prawdzimym przyjaciołom można naprawdę ufać ? Swietna książka, która porywa od pierwszej strony by przenieść nas w świat rodziny Samuellsonów i opowiedzieć o ich dramatycznych przeżyciach. Książkę czyta się przyjemnie i szybko, jest ciekawa i godna polecenia, trudno jednak napisać coś więcej by nie wyszedł spoiler :) naprawdę polecam !

Sylwinka | 2016-11-08
Przeczytana: 25 października 2016

Autorka nie zawiodła drugą częścią. Historia rozwija się niezwykle ciekawie, a zakończenie jest naprawdę zaskakujące. Jak zwykle zrównoważone opisy przyrody, otoczenia, bardzo ciekawe postaci. Warto, polecam.

Alisonn | 2016-10-28
Przeczytana: 28 października 2016

Nie wiem czy nie lepsza od pierwszej czesci....Swietna. I znowu zaskakujacy koniec .
Jednym tchem. POLECAM obie czesci.