Cybulski. Podwójne salto

Wydawnictwo: Znak
zbigniew cybulski, biografia

Brawurowa biografia człowieka, który został legendąBYŁO ICH DWÓCH.Pierwszego znają wszyscy: „polski James Dean”, największy gwiazdor filmowy epoki, obiekt westchnień tysięcy kobiet. Kultowy Maciek Chełmicki w Popiele i diamencie. Ginie pod kołami pociągu, dzień po otrzymaniu propozycji zagrania w amerykańskiej telewizji.Drugiego znali nieliczni: chłopak z nerwicą natrę ctw i kompleksami na punkcie swojej sylwetki, z marną dykcją i kiepską pamięcią. Jego zmagania z własnym mitem, których ofiarą padają żona i syn, trwają aż do tragicznego końca.Dorota Karaś z reporterską dociekliwością przygląda się obu obliczom Zbyszka Cybulskiego. Jako pierwsza opisuje dzieciństwo, o którym on sam nie mógł mówić w powojennej Polsce. Odsłania kulisy działalności legendarnego teatrzyku Bim-Bom i powstawania najsłynniejszych filmów tamtej epoki. Przede wszystkim jednak pyta o cenę sławy i o to, co naprawdę zabiło Zbyszka Cybulskiego.Gdyby z ekranu naszych czasów pozostał wyłącznie on, wiedzielibyśmy o nas więcej niż z kronik wydarzeń i uczonych ksiągGustaw HoloubekDorota Karaś – dziennikarka gdańskiego oddziału Gazety Wyborczej, współpracuje z Wysokimi Obcasami i Dużym Formatem, autorka książki „Szafa, czajnik, obwodnica. Rozmowy z obcokrajowcami”

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Wojciech Gołębiewski | 2017-08-13
Przeczytana: 13 sierpnia 2017

Dorota Karaś - dziennikarka GW, autorka książki pt "Szafa, czajnik, obwodnica. Rozmowy z obcokrajowcami" napracowała się nad tą wyjątkowo trudną biografią, bo Zbyszek jest świętością dla mojego pokolenia, a nikim specjalnym dla obecnej młodzieży.

Dla kogo więc pisać? Dla młodych czy starych? Zadanie niemożliwe do rozwiązania, a każda droga pośrednia zostanie skrytykowana przez wszystkich.

Bo dla mojego pokolenia Zbyszek to symbol, a właściwie jeden z trzech symboli odwilży, trzech symboli "nowego", trzech symboli "wolności", której namiastkę przyniósł Polski Październik. Oczywiście wszyscy trzej działali już wcześniej, lecz szerszy odbiór ich twórczości był możliwy dopiero po 1956. Proszę spojrzeć na daty: Zbyszek (1927 – 1967), Marek (1931 – 1969), Krzysztof (1934 – 1969). Trzech tragicznie zmarłych w kwiecie wieku, lecz ich osobiste losy sa dla mojego pokolenia ...

Lidka | 2017-01-28
Przeczytana: 22 stycznia 2017

Mimo,iż nie przepadałam nigdy za samym aktorem to książka ujęła mnie bardzo. Przedstawiony został kawał polskiej historii. II Wojna Światowa i czasy PRL-u.
Czasy ciężkie.trudne i często dla nas nie zrozumiałe.
Polecam gorąco

Robert Frączek | 2017-01-28
Przeczytana: 13 stycznia 2017

Coraz więcej ciekawych biografii na rynku. To znaczy może źle powiedziane: kuszą ciekawe postacie na okładkach, co oczywiście nie daje gwarancji, że zawartość będzie równie interesująca. Coraz mniej do odkrycia, coraz więcej sekretów wydobytych na wierzch, bo wiadomo, że musi być kontrowersja. Ale na szczęście książka Doroty Karaś nie jest pogonią za sensacją. Choć przecież pewnie byłoby o to wcale nietrudno. Legenda polskiego kina, amant, nasz James Dean, buntownik, kobieciarz, ikona stylu, skomplikowany charakter. Można by było przysłowiowo "popłynąć" na samych mniejszych i większych skandalach, ale wtedy pewnie niewiele byśmy nadal mogli powiedzieć o tym jaki był naprawdę Zbigniew Cybulski. Przecież nie oto chodzi, byśmy dalej powtarzali to jak o nim myślimy, jak go postrzegano wtedy i dziś, choćby przez pryzmat ról filmowych. Chcielibyśmy dowiedzieć się jaki był naprawdę. I wydaje mi się, że ta książka rzeczywiście taką możliwość daje.

Zobaczyłem zupełnie innego faceta....

czytankianki | 2017-03-27
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 26 lutego 2017

Zbigniew Cybulski (1927-1967) zagrał w ponad 30 filmach, niektórych bardzo dobrych, innych słabych. Nawet grając epizod, przyciągał uwagę – nie tylko okularami i zniewalającym uśmiechem. Być może był to osobisty rys, jaki według wielu reżyserów, nadawał swoim bohaterom. Dla mnie był legendą, choć początkowo nie lubiłam go. Dopiero po obejrzeniu "Pociągu", "Do zobaczenia, do jutra" oraz "Jowity" pojawiło się zainteresowanie słynnym odtwórcą roli Maćka Chełmickiego.

O Cybulskim zawsze sporo się mówiło i pisało, niemniej to książka Doroty Karaś uświadomiła mi, jak bardzo złożoną był postacią. Chłopak z dobrej, kochającej się rodziny, typ przywódcy i organizatora od czasów harcerstwa, młody aktor marzący o nowym, współczesnym sposobie grania, wreszcie prawdziwy gwiazdor, rozpoznawany również za granicą. Ponadto: kompleksy, prywatne strachy, drobne manie, słabość do alkoholu, silna potrzeba bycia kochanym i docenianym, bolesny schyłek kariery. Z książki dowiemy się też wielu mniej...

Henry Rackham | 2017-07-02
Przeczytana: 02 lipca 2017

Zbigniew Cybulski, jeden z najlepszych polskich aktorów, którego dopiero teraz potrafię docenić ( szybko przegląd filmów z jego udziałem ). Bohater to człowiek pełen kompleksów, pewny siebie, denerwujący współpracowników a zarazem zwykły "ludź" bez gwiazdorstwa, bratający się z każdym, nawet mętem ulicznym. Kobieciarz do którego kobiety lgnęły jak pszczoły do miodu. Kiepski mąż i ojciec. Wielki artysta doceniony przez amerykańskich producentów propozycją zagrania w filmie " Tramwaj zwany pożądanie" - w którym ostatecznie jego rolę zagrał Marlon Brando.
Technicznie książka trochę chaotyczna i z kiepską korektą - przynajmniej jeśli chodzi o ebooka

Grzegorz Madaliński | 2017-01-04
Przeczytana: 04 stycznia 2017

Wybitna biografia, wybitnego aktora. Do tej pory myślałem, że najlepszą książką opowiadającą o postaci, życiu i twórczości Zbigniewa Cybulskiego jest ta, która powstała tuż po śmierci aktora, napisana przez Jerzego Afanasjewa, kolegi z teatrzyku Bim Bom.
Po przeczytaniu pracy Doroty Karaś zmieniam zdanie. Świetnie literacko, z ogromną ilością faktów, pasjonująco opowiedziana historia życia naszego niezapomnianego aktora, który jak nikt inny z polskich aktorów, zaliczany był do panteonu najbardziej znanych i cenionych idoli kina na świecie. Jednocześnie postać mocno kontrowersyjna i w pewnym sensie tragiczna.
Duże brawa dla autorki.

m_nika | 2017-01-13
Przeczytana: 08 stycznia 2017

CY-BUL-SKI
Biografie zawsze przyciągają czytelników. Odkrywają przed nimi znane i to mniej znane oblicze gwiazd i popularnych postaci. Nie inaczej jest w wypadku książki „Cybulski. Podwójne salto” autorstwa Doroty Karaś. Dzięki żmudnej i rzetelnej pracy, jaką wykonała autorka, możemy z bliska przyjrzeć się życiu jednej z największych legend polskiego kina – Zbigniewa Cybulskiego. Karaś zabiera nas w podróż, rozpoczynającą się w Kniażu, gdzie urodził się gwiazdor. Opowiada o jego dzieciństwie, przypadającym na trudne czasy wojny. Po jego śladach dociera do różnych zakątków kraju, przedstawiając czytelnikom zdarzenia, które ukształtowały charakter i osobowość Cubulskiego.
Książka „Cybulski. Podwójne salto” nie ma jednak jedynie charakteru kronikarskiego zapisu wydarzeń. Wciąga nas niczym dobrze nakręcony film, opisując zdarzenia z życia aktora z kilku perspektyw – głównie dzięki wspomnieniom ludzi, którzy znali Cybulskiego. Autorka unika jednoznacznych osądów. Z informacji...

pajkasia | 2017-09-25
Przeczytana: 24 września 2017

Nie obejrzałam żadnego filmu z Zbigniewem Cybulskim. Nie miałam jeszcze okazji. Nie znałam jego fenomenu. Jedynie wiedziałam, że był taki aktor. Na początku roku, gdy przypadała 50. rocznica jego śmierci przeczytałam recenzję tej biografii. Niedawno podczas wizyty w bibliotece okładka przykuła moją uwagę. A że ostatnio sporo biografii czytam, to sięgnęłam po tą. Wciągnęła i zainteresowała. Aktor, który był dla mnie obcą postacią, stał się dla mnie kimś, kogo losy śledzę od paru lat. Zamierzam teraz obejrzeć filmy, w których grał, by zobaczyć to, co tak pieczołowicie zostało opisane.
Biografia - jakich mało - obszerna, relacje z wielu źródeł i z wielu przeprowadzonych przez autorkę rozmów. I zdjęcia. Tytuły zapożyczone z filmów, w których grał. Najpierw mnie to wprowadziło w błąd, bo myślałam, że chronologia jest zachowana, później gdy to odkryłam odnosiłam je jedynie do treści poszczególnych rozdziałów.

Sam Cybulski - złożona postać, z jednej strony perfekcjonista jeśli chodzi o...

ninoczka | 2017-01-04
Przeczytana: 28 grudnia 2016

Przy półce posiadam dopisałabym jeszcze - wyjątkowo udany prezent świąteczny!!!

Świetna biografia, a przede wszystkim niezwykle pasjonująca historia. Można, by powiedzieć - nieprawdopodobne a jednak - bo w przypadku Cybulskiego jego życie okazało się znacznie ciekawsze i barwniejsze od odgrywanych przez niego ról (z których to przecież przede wszystkim został zapamiętany).

Nie będę zdradzać ciekawostek, bo ich poczujemy nadmiar. Warto natomiast podkreślić i docenić ogrom pracy jaki autorka włożyła w przygotowanie historii życia Cybulskiego. Wszystko jest tu udokumentowane, albo przynajmniej solidnie oplotkowane (jak nie jest - to nie ma o tym wzmianki), począwszy od berbeciowatych pierwszych kroków małego Zbysia w sielskim majątku na kresach dawnej II RP po jego ostatni mniej fortunny bieg do pociągu, który doprowadził do fatalnego wypadku. Mnóstwo zdjęć, relacji osób bliskich, porządne przypisy - to stanowi markę samą w sobie.

Lecz o jakości historii świadczy przede wszystkim...

Nala08 | 2017-03-11
Przeczytana: 11 marca 2017

Karaś zabiera nas w podróż, rozpoczynającą się w Kniażu, gdzie urodził się gwiazdor. Opowiada o jego dzieciństwie, przypadającym na trudne czasy wojny. Po jego śladach dociera do różnych zakątków kraju, przedstawiając czytelnikom zdarzenia, które ukształtowały charakter i osobowość Cubulskiego. Z informacji uzyskanych od bliższych i dalszych znajomych Dorota Karaś tworzy portret wielowymiarowy, ukazując złożoność tej postaci. Zestawia ze sobą mitycznego Zbigniewa Cybulskiego – aktora, który w historii kina i świadomości wielu niemal zespolił się z postacią Maćka Chełmickiego z „Popiołu i diamentu” ze Zbyszkiem Cybulskim – chłopakiem z ogromnymi kompleksami, poczuciem misji aktorskiej.Genialnym zabiegiem jest, rozpoczynający każdy rozdział, wyimek z listów, jakie aktor otrzymywał od wielbicieli i wielbicielek. Ukazują one nastrój Polski lat 50. i 60. XX w. oraz to, z czym przychodziło się mierzyć Zbigniewowi Cybulskiemu. W książce znajdziemy też liczne zdjęcia – zarówno z prywatnego...

Sport 2
Wydawcy polecają na Gwiazdkę – część druga

Święta coraz bliżej, więc wybór prezentów dla najbliższych staje się coraz pilniejszy. Jakie książki warto w tym roku podarować? Poprosiliśmy zaprzyjaźnionych wydawców, aby wybrali jedną książkę z oferty swojego wydawnictwa. Do zabawy włączyły się wydawnictwa Czarna Owca, Wydawnictwo Literackie, Marginesy, Rebis i Znak. Zobaczcie, co Wam polecają!