Urban. Biografia

Okładka książki Urban. Biografia Dorota Karaś, Marek Sterlingow
Okładka książki Urban. Biografia
Dorota KaraśMarek Sterlingow Wydawnictwo: Znak biografia, autobiografia, pamiętnik
Znak
2023-09-27
2023-09-27
literatura polska Urban biografia wspomnienia

Okładka książki Walentynowicz. Anna szuka raju Dorota Karaś, Marek Sterlingow
Walentynowicz.... Dorota Karaś, Marek...

Ta książka to przede wszystkim ogrom pracy wyrażający się w koronkowej rekonstrukcji minionych lat, a w zasadzie swoistych "epok". Dotykamy tu przecież międzywojnia, Polski pogrążonej w komunizmie, w końcu wolnej. Cofamy się nawet do Polski nieistniejącej, rozebranej przez okupantów, śledząc losy rodziny Urbachów - dziadka Szymona czy ojca Jana.

Samemu Jerzemu autorzy nie odmawiają szujowatości. Karmią czytelników jego tumiwisizmem, relatywną postawą, biegłością w inżynierii społecznej, kąśliwością. W rozmowach z nim (książka częściowo powstawała jeszcze za życia zainteresowanego) prowokują, drążą, podważają. Ale samemu Urbanowi zdaje się to raczej schlebiać - uczestniczą w końcu w czymś, co jest oparte na jego zasadach gry.

"Urban" daje nam obraz człowieka nieprzeciętnie, może wybitnie inteligentnego, nastawionego na skuteczne działanie, pewnego siebie i swoich wyborów, a - przede wszystkim - posługującego się, o dziwo, jakąś etyką. Być może to etyka egoizmu, niemniej jest.

Znamiennej postawie inżyniera ludzkich dusz, kanalii, etatowego kłamczucha, późniejszego obrazoburcy przeciwstawia się człowiek nazywany w tygodniku "NIE" "Tatusiem", gentleman, który w domu raczej nie przeklina, sympatyczny staruszek sprawiający wrażenie mniej złego, niż sam chciałby być. I w tym wszystkim, mimo 600 stron biografii, pozostaje tajemnicą.

Samemu Jerzemu autorzy nie...

Wciagnela mnie. Swietnie napisana, pozwalajaca na samodzielna ocene zachowan i wyborow Urbana. Tlo historyczne nie zamecza detalami ale dobrze wprowadza w owczesny klimat spoleczno-polityczny. SUPER!

Bardzo szczegółowa i dobrze napisana biografia. Ostatnia część książki była dla mnie najbardziej interesująca, bo jeszcze co nieco pamiętam. Dla mnie więc może za dużo czasu poświęcone zostało młodości Urbana, ale to moja subiektywna ocena.

Bardzo sensowna pozycja. Trochę inaczej odbierałem Urbana przed tą lekturą. Lepiej, gorzej? Nie wiem. Warto.

Warsztatowo i jako książka biograficzna napisana jest świetnie. Nie mogłam się oderwać. Nie odczułam, że jest stronnicza i kreuje Urbana na bohatera jak tu niektórzy oceniają. Raczej powyciągane są wstydliwe fakty z jego życia i światopoglądu świadczące o tym, że był straszliwą i nieporadną kanalią. Także pokazane jest jego całe życie od wczesnego dzieciństwa jako rozwydrzonego bananowego dzieciaka, który nie wie co ze sobą zrobić, więc rozrabia i jedzie na kasie bogatych rodziców i ich znajomościach oraz koneksjach rodzinnych. Nawet nie chce mu się języków uczyć, bo jest zbyt leniwy mimo tego, że miał możliwości, bo jako jeden z nielicznych mógł jeździć za granicę. Czytając gotowało się we mnie, kto w tej Polsce garnie się do władzy. „Jaki Pan ma zawód? Działacz!”, bo szkoły mimo możliwości też mu się nie chciało ukończyć. Tata pracę załatwił. Do wojska też nie poszedł, bo tata załatwił fikcyjne zaświadczenie. Antybohater. Zdecydowanie. Jako obraz tamtych czasów dla mnie pouczająca. Sama w sobie książka jest super. Bohatera nie da lubić ani też poczuć do niego nić sympatii. Polecam.

Wcześniej czytałem już wywiad-rzeka z Urbanem i oglądałem dostępne filmy na YouTube. Książka jest bardzo dobrą, rzetelną i ciekawą publikacją. Ma wszytsko to co cenie w tego rodzaju pozycjach: nie za nudzą, patrzy wieloaspektowo na postać i jest dobrze zbilansowana w zakresie rytmiki. Jedyny drobny zarzut który mogę postawić to to, że III Rp jest bardzo skrótowo potraktowana. Śmierć papieża występuje dwie strony przed Smoleńskiem etc. Nie mniej, warto!

Trochę szkoda, że część poświęcona działalności Jerzego Urbana po PRL-u jest najkrótsza. Chętnie poczytałbym nieco więcej anegdot i historyjek na temat kształtowania się polskiego kapitalizmu w świetle rozwoju tygodnika "NIE". Z drugiej strony trudno się o cokolwiek innego przyczepić. Książka jest naprawdę dobrze napisana i żaden z jej fragmentów nie nuży, ani nie jest przegadany. Bez względu na opinię na temat Urbana (to nie moja światopoglądowa bajka) był on postacią na tyle wpływową i wyrazistą, że ta biografia bez ryzyka dla jakości mogłaby mieć nawet dwie części.

Lubię jak za pisanie książek bierze się ktoś kto to potrafi. Nie tylko w język polski ale konkretnie posiada umiejętność pisania ciekawych książek w danym stylu tak jak to ma miejsce w przypadku tej książki. Autorom z pewnością nie przeszkadzał fakt, że pisali o postaci charakterystycznej, jakkolwiek by ją nie oceniać to z pewnością można napisać, że jakiejś. Niemniej pamiętać należy, że każdy temat można położyć a autorom w tym przypadku się ta sztuka nie udała, na szczęście. Ta książka to naprawdę ciekawa biografia kontrowersyjnej postaci jaką niewątpliwie był pan Jerzy U., opowieścią zgrabnie wplecioną w dzieje kraju w którym żył, ze świetnie wywarzonymi proporcjami, praktycznie ani na chwile nie nurzącą. Osobiście odnosiłem wrażenie, że pisaną z pozycji sympatii do bohatera. Ogólnie jedno jest pewne, to książka z pewnością wartą przeczytania. Tyle mojego skromnego.

Portret jednej z najbardziej kontrowersyjnych postaci w polskiej historii najnowszej. Autor rzuca światło na różne aspekty życia Urbana, jego relacje z władzą, społeczeństwem oraz mediów.
Do największych atutów tej książki jest sposób, w jaki autor przedstawia złożoność postaci Urbana, nie ograniczając się jedynie do jednostronnej narracji. Czytelnik zostaje zainspirowany do refleksji nad znaczeniem władzy, medialnego wizerunku i wpływu jednostek na losy narodowe.
Książka może nie przekonać wszystkich czytelników, jednak z pewnością stanowi istotny wkład w dyskusję na temat jego dziedzictwa oraz roli, jaką odegrał w historii Polski.

Bardzo dobra biografia, dużo faktów i ciekawostek, dużo współczesnej historii Polski. Faktycznie czasy po transformacji opisane dosyć oszczędnie, ale może nie jest to aż taki problem.
Dla znających Urbana tylko z pokrzykiwań polityków i legend o "krwiożerczym rzeczniku komunistycznego rządu" może być zaskoczeniem fakt, że Urban to jednak głównie dziennikarz, pisarz, autor kolosalnej ilości tekstów (1800 stron maszynopisu rocznie! szacun!).

• Do kupienia
  • Biografie