Bura i szał

Seria: Archipelagi [W.A.B.]
Wydawnictwo: W.A.B.
literatura polska
Ag2S

Mroczna i piękna historia szaleństwa, opowiedziana przez Aleksandrę Zielińską! Nowa powieść autorki Przypadku Alicji, głośnego debiutu nominowanego do Nagrody Conrada. Małą wioską wstrząsa burza, jakiej nie było od lat. W strugach deszczu idzie Bura, dziewczyna, o której wszyscy zapomnieli: niebezpieczna, chora i nadwrażliwa. Bura niesie ze sobą tajemnicę, cały czas żyje w lęku i...

Mroczna i piękna historia szaleństwa, opowiedziana przez Aleksandrę Zielińską!

Małą wioską wstrząsa burza, jakiej nie było od lat. W strugach deszczu idzie Bura, dziewczyna, o której wszyscy zapomnieli: niebezpieczna, chora i nadwrażliwa. Bura niesie ze sobą tajemnicę, cały czas żyje w lęku i niespodziewanie wraca do domu rodzinnego, by rozliczyć się z przeszłością.

źródło opisu: http://sklep.gwfoksal.pl/bura-i-szal.html

źródło okładki: http://sklep.gwfoksal.pl/bura-i-szal.html

Piotr | 2017-12-24
Przeczytana: 24 grudnia 2017

O autorce dowiedziałem się po przeczytaniu obszernego wywiadu na portalu Lubimy Czytać. Młoda kobieta literaturze wypowiadała się dojrzale, a do tego zdobyła już ważne nagrody literackie. Nie mogłem więc nie przeczytać chociaż jednej książki z jej literackiego dorobku. Wybór padł na "Burę i szał". Tytuł wydał mi się nieco dziwny, ale sama treść szybko wyjaśnia czytelnikowi, w czym rzecz.

Autorka przemawia do nas scenami, które chwilami wywołują niepokój i dezorientację przez pewien okres lektury. Burza, strugi deszczu i kobieta, której powrotu nikt tutaj nie chce. Bura pojawia się, ale to otoczenie ma z nią problem, nie na odwrót. Wspomnienia są nacechowane agresją, niezrozumieniem i brakiem akceptacji w stosunku do kobiety, która jest jakby jedna przeciw wszystkim. Jej choroba coś zmienia, ale nie pokazuje prawdy. Ta powinna zostać pogrzebana na wieki wieków.

"Bura i szał" jest opowieścią napisaną językiem, wymagającym skupienia. Nie jest to prosta opowieść, ale historia...

Joanna Jan | 2017-09-17
Na półkach: 2017, Przeczytane
Przeczytana: 28 lipca 2017

Literacka dusza wybrała tę prozę, ze względu na organizowany festiwal "Opętani literaturą" w moim mieście w okresie 02 września - 10 września 2017r. Książka obiecywała tematykę psychologiczną oraz klimat grozy.

Cała historia rozpoczyna się od burzliwego oraz niechcianego powrotu marnotrawnej siostry do rodzinnego domu. Rodzona siostra jej nie kocha, szwagier marzy, żeby zniknęła na zawsze, a mała siostrzenica boi się tajemniczej ciotki. Co takiego wydarzyło się w przeszłości i w życiu tytułowej Bury? Jaką sensację wywołała ekscentryczna rodzina w małej spokojnej wiosce?

Warto poznać odpowiedź na te pytania, jednak musicie być świadomi stylu w jakim jest tworzona narracja. "Bura i szał" jest prozą artystyczną, która łączy cechy prozy i poezji. Mamy w niej do czynienia z fabularną historią, a z drugiej strony z nagromadzeniem dużej ilości środków stylistycznych. Zawiera porównania m.in. do ćmy, sowy w celu uwidocznienia problemu umysłowego.

Przewodnim tematem jest choroba...

Radosław Gabinek | 2016-10-07
Przeczytana: 07 października 2016

Pewnie nie sięgnąłbym po tą książkę, gdyby nie fakt że Łukasz Orbitowski zapytany o to co aktualnie czyta wymienił właśnie powieść "Bura i szał'. Mało tego nazwisko Aleksandry Zielińskiej padło z jego ust w towarzystwie Doroty masłowskiej w kontekście autorek polskich z naturalnym darem co do tworzenia literatury. Zważywszy na to, że Orbitowskiego lubię i jego gust, nie tylko literacki jest mi bliski to grzechem byłoby nie dać szansy tej książce.

"Bura i szał" to pozycja, której nie da się czytać z doskoku. Jej lektura wymaga z naszej strony wysiłku, a na początku trzeba się przyzwyczaić i wgryźć w sposób narracji zastosowany tutaj przez Aleksandrę Zielińską. Mimo, że nie jest to powieść z gatunku tych łatwych, a może właśnie dlatego że nią nie jest - warto poświęcić jej swój czas, bo rzadko trafia się książka gdzie w tak realny i autentyczny sposób przedstawione zostało szaleństwo. Wprawdzie nie byłem nigdy w głowie osoby cierpiącej na chorobę psychiczną, a moja wiedza na temat...

Adam Florczyk | 2017-01-31
Na półkach: Przeczytane, Książki 2017
Przeczytana: 30 stycznia 2017

Kilka lat temu przestałem się oszukiwać, że czytam książki, żeby być mądrzejszym, zdobywać wiedzę czy gimnastykować umysł. Sam przed sobą szczerze przyznałem, że połykam kolejne tomy dla samej frajdy płynącej z lektury, dla tych dreszczy, gdy zaangażuje się emocjonalnie, czy wzruszeń które potrafi wywołać fajnie skrojone zdanie. Nie ma znaczenia, że po czasie pamiętam fabułę co trzydziestej pozycji i niemiłosiernie plączą mi się fabuły, bohaterowie i fakty. Najlepsze są proste podniety czasu teraźniejszego. Dlatego coraz bardziej doceniam książki, które są jak komory deprywacyjne, skutecznie odcinają od świata zewnętrznego i pozwalają się skupić tyko na nich samych. Trzeba tu mieć jednak zaufanie do autora, że podróż w którą nas zabiera ma sens, a jego warsztat pozwoli nam odbyć ją bez wstrząsów czy turbulencji.

„Bura i szał” to pierwsza książka Aleksandry Zielińskiej jaką czytałem, a już po kilkudziesięciu strona lektury, czułem się bezpiecznie w jej rękach. Miałem...

erloor | 2017-01-25
Przeczytana: 25 stycznia 2017

bo 17 (...)
bo jak wyjaśnić "normalnemu" człowiekowi, w jego ograniczonej (normami społecznymi i innymi rzeczami) percepcji, dlaczego Burę (czasem Burą) ogarnia niekiedy szał?
Trudne dzieciństwo + złe wychowanie + uraz psychiczny po tragedii, której mimowolnie jest się uczestnikiem i za którą Bura czuje się po części odpowiedzialna... to mało??? Do tego standardowe leczenie farmakologiczne i terapia z przypadku.

Gdy już "wejdziesz" w Burę (Burą), staniesz się Nią i co kilka stron "dostaniesz w łeb" może poczujesz, że życie to coś, co tylko się przytrafiło (płynie gdzieś obok),posłuchaj rzeki i sowy i wtedy wszyscy mogą Cię tere-fere, nawet ksiądz inkwizytor ;)
Dowiesz się, dlaczego z ludźmi, nawet najbliższymi, najlepiej rozmawia się we własnej głowie - tam wszystko brzmi lepiej :(
Wszystkie dobre rzeczy ukryj głęboko, gdzie nikt nie zagląda, zwłaszcza dzieci-potwory.

Do głębi i maniakalnie poznajemy jej życie "z diabłem na plecach" wśród pulsujących ścian przeplatane ściśle...

Anna | 2017-02-03
Przeczytana: 23 stycznia 2017

„Bura i szał” Aleksandry Zielińskiej to historia szaleństwa. Przygnębiająca i smutna.
Tytułowa Bura to nadwrażliwa, chora dziewczyna, która nie zaznała ani miłości ani czułości od najbliższych. Wyśmiewana i poniżana w dzieciństwie przez rówieśników. Od najmłodszych lat skrywa tajemnicę, która ciąży i uwiera. Zapomniana przez rodzinę i sąsiadów. Dawno odeszła z rodzinnego domu. Wreszcie gdy nikt się jej nie spodziewa podczas burzy, w strugach deszczu wraca do rodzinnej miejscowości. Dla żyjącej siostry i szwagra powrót Bury jest ogromnym zaskoczeniem i nie tylko. Nie chcą jej w swoim domu. Ona jednak wróciła by rozliczyć się z przeszłością.
„Bura i szał” Aleksandry Zielińskiej to powieść psychologiczna, której fabuła poraża czytelnika.
POLECAM!

Kayunia | 2018-03-10
Na półkach: 2018, Ebook, Przeczytane
Przeczytana: 10 marca 2018

Do tej pory bardzo nie lubiłam, gdy ktoś opisując deser czy wygląd, używał określenia „obłędny”. Teraz jednak, po lekturze, będzie mnie to doprowadzało do zniesmaczenia, bo obłęd to coś wyniszczającego i bezlitosnego, a nie budyń czekoladowy z kleksem bitej śmietany…
Bura to młoda kobieta, prawdopodobnie sporo przed trzydziestką, ale mocno doświadczona przez życie, od dziecka obarczona chorobą psychiczną – schizofrenią. Ani otoczenie, ani nawet ona sama, nie pamięta już prawdziwego imienia – ot, Bura, co raz oznacza wiatr, innym zaś, szarobury, mysi wygląd. I taka właśnie jest Bura – bardzo zmienna, nieprzewidywalna nawet dla siebie samej, bo dużo zależy od tego, co powie sowa w jej głowie. Dziewczyna mieszka na wsi, gdzie „inni” wzbudzają strach i obarczani są winą za całe zło świata, łącznie z burzami i powodzią. Bura ma rodziców i młodszą siostrę, ale dziwna to rodzina, gdzie nikt dla nikogo nie jest wsparciem, w której nie okazuje się ciepłych uczuć, za to te, które krzywdzą,...

książek: 1972
milla | 2016-09-13
Przeczytana: 13 września 2016

„Bura i szał”, najnowsza powieść Aleksandry Zielińskiej, to utwór o niepokojącej a zarazem niezwykle fascynującej fabule. To genialne połączenie pełnej napięcia powieści grozy z powieścią psychologiczną będącą studium przypadku nieokiełznanego, ciężkiego szaleństwa.

Poznajcie Burą. Bura to wariatka. Wariatka totalna. Żadne tam załamanie czy depresja, to pokręcona na maksa młoda kobieta. Kobieta, która w strugach ulewy objawia się w rodzinnej miejscowości, by rozliczyć się z przeszłością i wspomnieniami przefiltrowanymi przez chory umysł.

Bura niesie ze sobą zło.
Bura niesie wstyd.
Bura niesie oczyszczenie.
Kim jest ta szalona dziewczyna?
Ta dziwna Bura…
Lalka nieduża, ćma, królewna.

„Bura i szał” to kawał świetnie napisanej, mocnej prozy. Podobnie jak w debiutanckiej powieści Zielińskiej („Przypadek Alicji”), dominuje tutaj surrealistyczna atmosfera przesycona szaleństwem. Czytelnik zanurza się w świat wspomnień, myśli i uczuć tytułowej Bury. Obserwuje niepokojącą,...

Behemot | 2017-06-08
Na półkach: Przeczytane, 2017, Obyczajowe
Przeczytana: 08 czerwca 2017

Dałam tej książce duży kredyt zaufania. Bo i tematyka, która mnie zawsze fascynowała, i wydawnictwo zacne, i nominacja do nagrody im. W. Gombrowicza. Niestety, srodze się zawiodłam.
Jakże się ta książka gramoli! Brakuje tu dynamiki, narracja jest poszarpana - krok do przodu, dwa w tył i przez jakiś czas drepczemy w miejscu, potem znowu krok do przodu i sieeeedem w tył. Płasko tu, bez afektu (rozumiem, bohaterka przyjmuje leki, które tłumią silny afekt, ale ja pragnęłabym jednak poczuć jakieś emocje podczas lektury!)
Początek był naprawdę zachęcający - duszny, niepokojący, wręcz przerażający, natomiast dalej... przykro mi, ale po prostu wieje nudą.

Rogi | 2016-09-13
Przeczytana: 13 września 2016

"Bura i szał" to podręcznikowy przykład powieści psychologicznej. Mamy tu bohaterkę, która wraca w rodzinne strony celem rozliczenia się z przeszłością; mamy historię jej życia opowiedzianą w retrospekcjach; mamy nawet obowiązkowe Traumatyczne Wydarzenie, którego szczegóły są ujawniane dopiero na koniec. Szczęśliwie Zielińska nie stara się uczynić z tego zwrotu fabularnego ani wielkiego zaskoczenia (na długo wcześniej czytelnik dostaje bardzo jasne sygnały, o co chodzi), ani ostatecznego wyjaśnienia dla wszystkich stawianych w trakcie lektury pytań. Tytułowa Bura jest postacią skomplikowaną, ukształtowaną przez wiele wydarzeń i osób. Utożsamianie się z nią przychodziło mi łatwiej, niż mógłbym się spodziewać. Całość spięta jest gładką narracją, nieskomplikowaną fabułą i wypracowaną warstwą językową - znać tu umiar, ale i nie brakuje ekstrawagancji. Nie sposób jednak pozbyć się wrażenia, że gdyby powieść nie była pod względem warsztatowym zapięta na ostatni guzik, historia jako taka...