rozwiń zwiń

15 powieści, na które czekamy tej jesieni

LubimyCzytać LubimyCzytać
12.09.2016

Knausgård, Despontes, Strout, Mendoza, Oates, Twardoch – te nazwiska znów będą częściej na ustach czytelników, bo w najbliższych miesiącach ukażą się kolejne książki tych pisarzy. To jednak nie koniec książkowych emocji. Na księgarskich półkach pojawią się również polskie wydania powieści, o których było w tym roku głośno na świecie. Jest na co czekać.

15 powieści, na które czekamy tej jesieni

Jesień, Karl Ove Knausgård, wrzesień 2016, Wydawnictwo Literackie

Znany przede wszystkim za sprawą epickiego i zyskującego już miano kultowego cyklu Moja walka Karl Ove daje się tym razem poznać od innej strony – bardziej rodzinnej i sentymentalnej. Jesień to empatyczna opowieść o tym, co najprostsze, a zarazem najważniejsze i najpiękniejsze w życiu; o tym, w czym tkwi jego największa magia. Książka ta otwiera nowy cykl pisarza „Cztery pory roku”, pisany z myślą o nienarodzonym dziecku.
Tekst Karla Ovego ilustrują wyjątkowe grafiki autorstwa Vanessy Baird, jednej z najbardziej rozchwytywanych współczesnych artystek norweskich.

Vernon Subutex. Tom 2, Virginie Despentes, 14 września, Wydawnictwo Otwarte

Vernona poznaliśmy w marcu, teraz dowiemy się, jak dalej potoczyły się jego losy. Co jeszcze może się przydarzyć byłemu właścicielowi sklepu z płytami po tym, jak stracił mieszkanie i wylądował na bruku?Schorowany i ranny, zupełnie nieprzystosowany do życia na ulicy może liczyć jedynie na łaskę innych. A jednak są tacy, którzy uparcie poszukują Vernona – a raczej jego walizki i trzech tajemniczych taśm nagranych przed śmiercią przez gwiazdora Alexa Bleacha. Walizka czeka na właściciela u Emilie... do dnia, gdy ktoś włamuje się do jej mieszkania...

Maria Panna Nilu, Scholastique Mukasonga, 14 września, Wydawnictwo Czwarta Strona

I dla odmiany książka autorki, której jeszcze w Polsce nie znamy: powieść uhonorowana Nagrodą Renaudot, jedną z najważniejszych francuskich nagród literackich.
Rwanda, lata 70. XX wieku. W katolickim liceum im. Marii Panny Nilu, kształcącym żeńską elitę kraju, rozpoczyna się nowy rok szkolny. Większość uczennic należy do będącego u władzy plemienia Hutu. Veronica i Virginia, pochodzące z plemienia Tutsi, muszą zmierzyć się z niechęcią i prześladowaniami ze strony swoich koleżanek, które nie dają im zapomnieć, że dyplom Tutsi to nie to samo co dyplom Hutu.
Pozorny spokój szkolnego życia mąci coraz bardziej nasilająca się atmosfera wzajemnej wrogości, walki politycznej i spisków.

Bracia Burgess, Elizabeth Strout, 28 września, Wydawnictwo Wielka Litera

Znakomita powieść docenianej przez krytykę i uwielbianej przez czytelników autorki Olive Kitteridge (Pulitzer 2009) rozsławionej serialem HBO i wydanej ostatnio Mam na imię Lucy (nominowanej do nagrody Man Booker Prize 2016). Na podstawie Braci Burgess powstanie mini serial HBO produkowany przez Roberta Redforda.
Jim i Bob nie mogą się uwolnić od wspomnień dziwnego wypadku, w którym zginął ich ojciec. Obaj byli wtedy dziećmi. Kiedy tylko mogli, uciekli z rodzinnego Shirley Falls w Maine do Nowego Jorku. Jim, błyskotliwy prawnik korporacji, zawsze starał się pomniejszać dokonania obdarzonego wielkim sercem brata. Z kolei Bob, pracujący w instytucji udzielającej pomocy prawnej, wielbi Jima i zawsze przechodzi nad tym do porządku. Ten utrwalony stan rzeczy zostaje naruszony, kiedy ich siostra, Susan – bliźniaczka Boba, która została w Shirley Falls – pilnie wzywa ich do domu.
#PatronatLC

Dziewczyny, Emma Cline, 28 września, Wydawnictwo Sonia Draga

O tej książce było naprawdę głośno w amerykańskich mediach. Jeżeli czytaliście Helter Skelter. Prawdziwą historię morderstw Mansona, może Was zainteresować. Często jest również zestawiana z Przekleństwami niewinności Jeffreya Eugenidesa i Zanim dopadnie nas czas Jennifer Egan.
Północna Kalifornia, burzliwy koniec lat 60. XX wieku. Na początku lata samotna i wrażliwa nastolatka Evie Boyd widzi grupę dziewcząt w parku i od pierwszego spojrzenia uwodzi ją ich wolność, niedbały ubiór, aura nieskrępowania. Wkrótce Evie ulega całkowicie wpływowi Suzanne, hipnotyzującej starszej dziewczyny, i jak magnes przyciąga ją sekta, która wkrótce ma zyskać złą sławę, oraz mężczyzna będący jej liderem.
Lena Dunham o książce: Emma Cline odznacza się niezrównanym zrozumieniem skomplikowanej natury dojrzewających dziewcząt, przekształcając materię mitu w rzecz o wiele bardziej intymną.

Ofiara, Joyce Carol Oates, 28 września, Wydawnictwo W.A.B.

Słynna amerykańska pisarka tym razem o traumach z przeszłości, destrukcyjnej sile sekretów i uprzedzeń oraz decyzjach, które trzeba podjąć, by chronić najbliższych.
Rasistowski atak na czternastolatkę elektryzuje mieszkańców miasteczka w New Jersey, gdzie napięcie na tle rasowym narastało od lat. Oates w wyśmienitym stylu przedstawia poruszający obraz córki i jej matki, podważa nasze przekonania o społeczeństwie, uprzedzeniach i o nas samych, udzielając głosu wszystkim: od policji, przez media, aż do ofiary i jej rodziny. Ofiara to nowe, wstrząsające spojrzenie na władzę i ucisk, niewinność i winę, prawdę i sensację, sprawiedliwość i zemstę.

Dziewczyna do wszystkiego, Charlotte Roche, 28 września, Wydawnictwo Czarna Owca 

Łamiąca stereotypy powieść Charlotte Roche, która zmusza do refleksji na temat rodziny i kobiecości.
Christine, sfrustrowana i nieszczęśliwa młoda matka uwodzi nianię swojego dziecka. Łamie przy tym stereotyp, w którym zdradzającym i uwodzicielem opiekunki jest zwykle mężczyzna. Christine czuje, że jest złą matką, a jedyną chwilą, kiedy udaje jej się pozbyć tej natrętnej myśli jest moment, w którym uprawia seks.
Bohaterka snuje też fantazje zabiciu własnych rodziców, widząc w tym akt symbolicznej emancypacji. Nie ma jednak odwagi zdecydować się na ten krok.

Rzekomo fajna rzecz, której nigdy więcej nie zrobię, David Foster Wallace, 28 września, Wydawnictwo W.A.B. 

Kolejna po Krótkich wywiadach z paskudnymi ludźmi książka legendarnego amerykańskiego pisarza nareszcie po polsku! Ok, wiemy, co powiecie: to nie jest powieść. Ale zapewniamy, że te porywające eseje są napisane w taki sposób, że wciągną Was jak niejedna fabuła.
Gorzka i wnikliwa analiza ubóstwa intelektualnego oferty telewizyjnej, miażdżąca krytyka twórczości Davida Lyncha, brawurowy opis szkolnych mistrzostw sportowych oraz godny Mrożka reportaż z tygodniowego rejsu luksusowym liniowcem na Karaiby – w zbiorze swoich siedmiu esejów David Foster Wallace żongluje tematami i stylistyką. Nie tracąc nic ze swojego charakterystycznego stylu, urzeka celnością spostrzeżeń, ironią, dowcipem i intelektualnym rozmachem. Granica między dyskursem akademickim a literackim jest tu nieuchwytna, a zakres tematów szeroki i zaskakujący. Pozornie chaotyczne, a jednak precyzyjne teksty, które zyskały uznanie na całym świecie, powinny sprostać oczekiwaniom najbardziej wymagających czytelników.

Czy miałaś kiedyś rodzinę?, Bill Clegg, 30 września, Wydawnictwo W.A.B.  

Wybitna powieść o wartości życia, którą doceniamy w chwili niepowetowanej straty, nominowana do najważniejszych nagród: Man Booker Prize i National Book Award.
Pewnego letniego dnia w pięknym domu June Reid w Connecticut tuż przed ślubem jej córki wybucha pożar, w którym giną młodzi narzeczeni, były mąż gospodyni oraz jej obecny partner, Luke. W jednej chwili June traci dom i wszystkich najbliższych. Zrozpaczona wyjeżdża na drugi koniec kraju, zamieszkując samotnie w nadmorskim pensjonacie. Czy zdoła uwolnić się od brzemienia straty? A może nie ona straciła najwięcej?
Policji nie udaje się ustalić przyczyn tragedii, ale mieszkańcy miasteczka wiedzą swoje: stał za tym Luke, były skazaniec. Tylko jego matka, Lydia, jest innego zdania. Wydaje się jej podejrzane, że June jako jedyna uratowała się z pożaru, a zaraz potem w pośpiechu opuściła miasteczko...

Ból, Zeruya Shalev, 30 września, Wydawnictwo W.A.B.

Kolejna powieść bezkompromisowej Zerui Shalev, autorki m.in. Życia miłosnego i Po rozstaniu.
Przypadkowe spotkanie z niewidzianym od lat Ejtanem, wielka młodzieńczą miłością Iris, na nowo otwiera nie do końca zagojone rany. Mimo żalu i gniewu, jątrzących się w kobiecie przez długi czas, uczucie nie wygasło i odradza się na nowo. Z taką mocą i namiętnością, że Iris gotowa jest poświęcić szczęście swojej rodziny i zadać bliskim ból, którego sama doświadczała przez lata.

Wysokie góry Portugalii, Yann Martel, 12 października, Wydawnictwo Albatros

Tym razem Yann Martel zabiera czytelników w podróż po dwudziestowiecznej Portugalii i zakamarkach ludzkiej duszy. Wysokie góry Portugalii określane są jako współczesna bajka i pełna zagadek historia o duchach.
Lizbona rok 1904. Młody chłopak imieniem Tomás znajduje stary dziennik. Mowa w nim o niezwykłym artefakcie, który – o ile istnieje i o ile zostanie odnaleziony – może odmienić bieg historii. Podróżując jednym z pierwszych automobili, Tomás wyrusza na poszukiwanie niezwykłego skarbu.
Trzydzieści pięć lat później portugalski patolog, fan kryminałów Agathy Christie, sam wplątuje się dziwną historię, a wydarzenia, w których centrum trafia, okazują się być konsekwencjami poszukiwań Tomása sprzed lat.

Życie zaczyna się w piątek, Ioana Pârvulescu, 12 października, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego

Książka, którą można czytać jako kryminał, powieść fantastyczną o podróżach w czasie lub jako powieść historyczną, ale czytelnik wyniesie z niej największą korzyść, jeśli zapomni o wszystkich tych kategoriach i będzie ją postrzegał jako żywy świat, pełen poezji i prawdy, jak wszystkie utwory, które coś znaczą w literaturze światowej – tak pisze o książce Życie zaczyna się w piątek Mircea Cărtărescu.
Jeżeli kogoś rekomendacja tego pisarza nie przekonała, to dorzucamy zarys fabuły. Rok 1897. Na polach pod Bukaresztem znaleziony zostaje nieprzytomny mężczyzna. Nie wiadomo kim jest, ani skąd pochodzi. Może to oszust albo przestępca uciekający przed pościgiem? A może pacjent szpitala psychiatrycznego?
Akcja tej powieści rozgrywa się w ciągu zaledwie 13 dni: od piątku 19 grudnia do końca roku. Dzięki niezwykle żywo odmalowanym obrazom atmosfera Bukaresztu końca XIX wieku odtworzona jest niczym w filmie.

Król, Szczepan Twardoch, 13 października, Wydawnictwo Literackie

Twardoch powraca z kolejną powieścią i tym razem znów zabiera nas do Warszawy z przeszłości.
Rok 1937. Piękne samochody, kobiety, zimna wódka i gorąca krew. Boks, dzielnice nędzy i luksusowe burdele, błoto Woli i eleganckie ulice Śródmieścia. Żydzi i Polacy. Getto ławkowe i walki uliczne. Etniczny, społeczny, religijny i polityczny tygiel Warszawy 1937 roku. A ponad wszystkimi podziałami zasady gangsterskiego świata, w którym siła jest najcenniejszą walutą.
Targani namiętnościami bohaterowie, żywe konflikty i emocje, wciągająca akcja i jej nieprzewidywalne zwroty. Do tego pierwszy w polskiej powojennej literaturze tak ciekawy i wolny od mitologizowania portret żydowskiego bohatera oraz pasjonujące realia Warszawy lat 30. XX wieku. Wydawca zapewnia, że to „literacki knock-out.

Wróżba, Agneta Pleijel, 19 października, Wydawnictwo Karakter

Agnetę Pleijel znamy z wcześniej wydanych w Polsce książek Zima w Sztokholmie i Lord Nevermore – ta druga to zbeletryzowana historia przyjaźni Witkacego i Malinowskiego. Tym razem w nasze ręce trafia dziewczęcy.
Wróżba to bildungsroman i zarazem powieść autobiograficzna pióra tej jednej z najważniejszych szwedzkich pisarek. Narratorka/bohaterka jest córką profesora matematyki i pianistki. Ta porzuca karierę muzyczną na rzecz rodziny i popada w depresję. Jej choroba sprawi, że dla córki pozostanie właściwie nieobecna, a dziewczyna będzie zmuszona gdzie indziej szukać oparcia i wzorca kobiecości. Znajdzie je w siostrze ojca – ciotce Ricki, architektce, matce samotnie wychowującej syna, pasjami czytającej filozofów, kobiecie niezależnej.
To opowieść o przyjaźniach bohaterki z innymi dziewczętami, o pierwszych kontaktach z chłopcami, o chorobie i zarażeniu się manią czytania, o uciekaniu w lektury, o próbach rozmowy na tematy seksualności, o marzeniu o wolności i pisaniu. Rzadki w literaturze obraz dziewczyńskości, sugestywny zapis młodzieńczych niepokojów i wewnętrznego rozedrgania.

Krótka historia siedmiu zabójstw, Marlon James, 26 października, Wydawnictwo Literackie

Książka wyróżniona Nagrodą Bookera 2015, mocny jamajski głos na literackiej mapie świata i rozkołysana muzyką reggae historia zamachu na Boba Marleya.
Jamajka, rok 1976. Siedmiu uzbrojonych w karabiny maszynowe gangsterów szturmuje dom Boba Marleya. Gwiazda reggae przeżyje, ale napastnicy nigdy nie zostaną pojmani… Ten głośny i jednocześnie osnuty tajemnicą zamach to punkt wyjścia niezwykłej powieści Marlona Jamesa.
Wieść gminna głosi, że decyzję o przyznaniu „Krótkiej historii siedmiu zabójstw” prestiżowej nagrody Man Booker Prize jury podjęło jednomyślnie, w niespełna dwie godziny. Marlon James tym samym zdeklasował m.in. tak głośne tytuły ubiegłorocznej selekcji, jak Małe życie Hanyi Yanagihary. Stacja HBO już pracuje nad serialem będącym ekranizacją książki Jamajczyka.

Na który z tych tytułów czekacie najbardziej?


komentarze [18]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
JoieDeVivre 21.10.2016 11:03
Czytelniczka

Zaciekawiła mnie Czy Miałaś Kiedyś Rodzinę

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
RudaDolnośląska 17.09.2016 08:38
Czytelniczka

Ja czekam jeszcze na nowa książkę Jakuba Małeckiego "Ślady" :)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Nina 16.09.2016 22:00
Bibliotekarka

Nie powieść, ale czekam z niecierpliwością na drugi tom Waldemara Piaseckiego "Jan Karski. Jedno życie". Wydawca, Insignis Media, zapowiadał, że ukaże się jesienią zeszłego roku (?). Może ktoś coś wie...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Bolanren 16.09.2016 21:05
Czytelnik

A ja to bym przygarnęła "Wróżba".

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Marta 16.09.2016 15:28
Czytelnik

no to czekamy :) będzie ciekawie :)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
JeanAvril 15.09.2016 22:24
Czytelnik

Ja czekam na Rozdartą zasłonę Szymiczkowej, czyli kontynuację Tajemnicy domu Helclów.
A z tej listy, to na Króla Twardocha ;)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Ad_ 14.09.2016 13:22
Czytelnik

ta jesień zapowiada się ciekawie: czwarta część Cyklu Przymierze J. Pawełka, też czwarta cześć serii N V. Severskiego i drugi tom Krugera M.Ciszewskiego

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
ogarbejbe 12.09.2016 22:44
Czytelniczka

A mnie jakoś nic nie skusiło aż tak bym czekała z niecierpliwością. Tylko jedna książka mnie zaintrygowała.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Galahad 12.09.2016 22:14
Czytelnik

Virginie Despontes???? chyba Despentes ...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
awita 12.09.2016 22:12
Czytelniczka

Mmmm.... jest po co żyć, jest na co czekać :-) Np. na moich ulubionych autorów: Zeruyę Shalev (koniecznie muszę mieć, bo czytałam wszystko), Yanna Martel (uwielbiam za Życie Pi), Joyce Carol Oates (niesamowite, ile świetnych książek napisała ta kobieta!). Bardzo jestem ciekawa Agnety Peijel, "Lord Nevermore" to pozycja niezapomniana... Poza tym nowości, z których pociąga...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej