Wyjątkowi

2014-01-01
Wiesław Marcysiak
Wiesław Marcysiak
Inne

Czternaście nocy Margaret Atwood, Jo...
Okładka książki To Night Owl From Dogfish Holly Goldberg Sloan, Meg Wolitzer
To Night Owl F... Holly Goldberg Sloa...

Uwielbiam takie amerykańskie powieści z wyrazistymi, nieidealnymi postaciami. Trochę jak Franzen, trochę jak Messud.

"Wyjątkowi" Meg Wolitzer to jedna z tych monumentalnych powieści w której śledzimy losy bohaterów przez całe ich życie. To historia grupy 6 uzdolnionych artystycznie nastolatków, których pewien letni obóz połączył na wiele lat. Obserwujemy jak dojrzewają, dokonują pewnych wyborów, wchodzą w dorosłość i muszą się skonfrontować z własnymi wyobrażeniami na jej temat. Tak naprawdę poznajemy każdego bohatera osobno, a jednocześnie na drugim torze możemy widzieć jego interakcje z poszczególnymi członkami tej małej grupy.

Meg Wolitzer udało się pokazać cały wachlarz uczuć i interakcji. Stawia swoich bohaterów w trudnych sytuacjach, zmusza do przeanalizowania uczuć i zastanowienie się co by było gdyby? Do zmierzenia się z sukcesem i jego brakiem, z zazdrością, z chorobą, problemami finansowymi, zawodem miłosnym, z upokorzeniem i rozpaczą. Tak naprawdę z wszystkim tym z czym każdy z nas musi mierzyć się na codzień.

W zasadzie mam tylko jeden zarzut do tej książki, a jest nim zakończenie. Bo trudno w jednym momencie zakończyć losy aż 6 osób. I z jednej strony można powiedzieć, że moment który wybrała autorka był tym najlepszym ale z drugie pozostał mi jakiś niedosyt po porzuconych wątkach.

Ich sześcioro - od lat nastoletnich do wieku średniego. Jedni obecni ciałem, inni tylko we wspomnieniach. Weryfikacja młodzieńczych planów, marzeń i oczekiwań. Przyjaźń poddawana próbom - tajemnice, liczne zmiany relacji. Trochę rozwleczone, ale czyta się dobrze.

Niewątpliwie jest to duże przedsięwzięcie napisanie książki, której akcja rozgrywa się na przestrzeni kilkudziesięciu lat oraz obejmuje losy tak wielu bohaterów. Doceniam całokształt, jednak to co zapamiętam to postać Jules. Jest ona dla mnie niejako przestrogą. Gdybyśmy choć trochę energii, którą poświęcamy na porównywanie się do innych, zazdroszczenie, ocenianie i domysły spożytkowali na docenienie własnego życia, akceptację oraz samorozwój z pewnością poczulibyśmy większy spokój ducha i zadowolenie z tego kim jesteśmy i co jest nam dane.

Ku mojemu zaskoczeniu książka okazała się być bardzo dobra. Podchodziłam do niej raczej sceptycznie i nie liczyłam na byt wiele ale bardzo mnie zaskoczyła. Podoba mi się sama fabuła i relacja między bohaterami. Pomysł z podzieleniem książki na trzy części o różnych ramach czasowych okazał się być świetny. Bardzo dobra i godna zwrócenia na nią uwagi.

Łatwo jest tę książkę porównywać do "Małego życia" i rzeczywiście można dużo podobieństw w nich odnaleźć. Jako, że "Małe życie" nazywam moją książką życia, Meg Wolitzer miała wysoko postawioną poprzeczkę i tylko niewiele brakowało, by dała radę ją przeskoczyć.

To będzie jedna z tych książek, które polecam innym.

To będzie jedna z tych książek, które polecam innym.

Spodoba się tym, którzy pokochali 'Małe życie'.

Wciągająca, miejska, smutna.

Spodoba się tym, którzy pokochali 'Małe życie'.

Wciągająca, miejska, smutna.

Właściwie można dość szybko stracić motywację, żeby dotrzeć do końca, o ile centralna postać jest okropna. A taka jest moja imienniczka, Jules, najmniej wyjątkowa i najbardziej skoncentrowana na tym, żeby taką się stać. Jules ma organicznie wdrukowany kompleks i wydumane aspiracje. Letni obóz artystyczny tylko je rozbudza. Tuż po nim widzi małość swojej wyjściowej rodziny, a później już dorosłego życia i małżeństwa. Niczego nie potrafi docenić. Swoich przyjaciół darzy zawiścią, a jednocześnie ich kocha. Niestrawialna mieszanka, ale przedstawiona wiarygodnie. Choć wciąż jest to niezwykle płytka postać, rozczarowująca na każdym kroku swoją małostkowością i naiwnością (dorosły powrót do Ducha Lasów, paradne!). Jednak tę powieść się czyta, a relacje i pewne wątki osadzone "na tle wielkich pytań epoki" (od Woodstocku do World Trade Center, a nawet o parę kroków dalej) bywają interesujące i dobrze poprowadzone. Szkoda, że jest w tej powieści trochę uproszczonej psychologii i dysproporcja między postaciami z pozoru równorzędnymi. Nazbyt idealna Ash, pusty Goodman [SPOILERY>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>SPOILERY),który jest gwałcicielem, ale uprzywilejowanym. To też jest nieźle pokazane i ostatecznie ta hipokryzja świadków i sekundantów Goodmana zostanie obnażona. Jest też Jonah, gej nieświadomie futrowany w dzieciństwie psychodelikami przez przyjaciela matki. Ten wątek jest upiorny i mocny, szkoda, że postać zostaje ledwie naszkicowana i przemazuje się gdzieś w tle i on, i jego seropozytywny partner Robert Takashi, Amerykanin japońskiego pochodzenia, stale orientalizowany przez autorkę poprzez ciągłe przywoływanie jego nazwiska. I jest Cathy, porzucona przez wszystkich ofiara gwałtu. A jednak nie przez wszystkich, bo jest i Ethan Figman, troskliwy, wspaniały, twórczy i mądry człowiek sukcesu, którego Jules nie chciała, bo nie był konwencjonalnie urodziwy. Plus jeszcze rodzice i dzieci postaci, jakieś tam epizodyczne postaci tła, a oprócz nich jeszcze Dennis, depresyjny mąż Jules, kolejny, chyba drugi i ostatni zarazem bohater, z którym można empatyzować, też przez to, że jest w miarę nieźle napisany. Poza tym jeszcze:
1. "Dlaczego miałbym ci kazać? Nie jestem katolikiem, jestem wielkim Żydem".
2. "Może wyszukiwanie ludzi w Google ich zabija? Zastanawiałaś się kiedyś nad tym? Wyszukujesz ich, żeby sprawdzić, gdzie są, aż pewnego dnia patrzysz, a oni nie żyją".
3. "Nikt nie powiedział, że w momentach kryzysu rodzinie wolno być ponad przyjaźń".
Nie wiem, czy długo będę pamiętać tę powieść, ale pewne jej ustępy, to jak sądzę na pewno.Dlatego mimo zastrzeżeń, sądzę, że warto.

Nie podołałam. Rzadko odkładam książki w trakcie czytania, udało mi się przejść przez 100 stron i zrezygnowałam. Nie wciągnęła mnie narracja.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Typowa powieść obyczajowa. Nic nadzwyczajnego, ale lekko się czyta.

Typowa powieść obyczajowa. Nic nadzwyczajnego, ale lekko się czyta.