Wyjątkowi

Wydawnictwo: W.A.B.
The Interestings
Wiesław Marcysiak
Ag2S

Obejmująca czterdzieści lat opowieść o młodzieńczych marzeniach i dorosłym życiu, istocie talentu, naturze miłości i sile zazdrości. Powieść, która spodoba się miłośnikom prozy Jeffreya Eugenidesa, autora Middlesex i Intrygi małżeńskiej. Na letnim obozie dla artystycznie uzdolnionej młodzieży sześcioro nastolatków z Nowego Jorku zaprzyjaźnia się i zawiązuje grupę Wyjątkowi – tak właśnie o...

Na letnim obozie dla artystycznie uzdolnionej młodzieży sześcioro nastolatków z Nowego Jorku zaprzyjaźnia się i zawiązuje grupę Wyjątkowi – tak właśnie o sobie myślą, każdy bowiem przejawia jakiś artystyczny talent. Pochodzą z różnych środowisk, ale wszystkich łączy przekonanie, że pewnego dnia dokonają wybitnych rzeczy w sztuce. Jules i Ash chcą zostać aktorkami, pierwsza ma spory talent komediowy, druga – dramatyczny; zmysłowa Cathy marzy o karierze tancerki, Ethan wspaniale rysuje i jest geniuszem animacji, Jonah - gra na gitarze, zaś Goodman interesuje się architekturą. Dorosłe życie pełne wyzwań, szans i rozczarowań zweryfikuje ich plany – zarówno zawodowe, jak i osobiste.
Meg Wolitzer z czułością i zarazem ironią przypatruje się życiu bohaterów na przestrzeni wielu lat – od połowy lat siedemdziesiątych do współczesności. W jej powieści odnajdziemy obraz życia mieszkańców Nowego Jorku od fatalnego końca prezydentury Nixona do ataków z 11 września i ich konsekwencji. Przede wszystkim odnajdziemy jednak uniwersalną opowieść o dojrzewaniu i wyzwaniach dorosłego życia. Opowieść, która przez narracyjne zabiegi i retrospekcje ukazuje, jak i dlaczego stajemy się tym, kim się stajemy. Czy może zdecydować o tym nieodwzajemniona miłość? Zazdrość o sukces innych? A może dramatyczne, niedające się zapomnieć zdarzenie z młodości?

źródło opisu: http://sklep.gwfoksal.pl/wyjatkowi.html

źródło okładki: http://sklep.gwfoksal.pl/wyjatkowi.html

Anna | 2016-08-19
Na półkach: Przeczytane, 2016, Wakacje '16

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

,,Wyjątkowi” to świetna książka - przejmująca, napisana oryginalnym stylem, z barwnymi scenami, ale wydaje się zbyt rozwlekła i nierówna jako całość. Moim zdaniem wiele wątków pojawiało się niepotrzebnie, podczas gdy ważniejsze autorka odkładała lub nie wyjaśniała (na przykład sprawę gwałtu i tego, kto w końcu był winny: Cathy czy Goodman). Napięcie się kołysało; wzrastało do apogeum, żeby za moment zniknąć.

Bardzo podobał mi się konspekt powieści, temat ,,wyjątkowości” i rozumienia jej przez postaci. Próżne podejście ,,jesteśmy lepsi, bo mamy talenty!” z czasem zaciera się wraz z dorastaniem i kolejnymi wydarzeniami w życiu, co dobrze widać chociażby u Jules.

Dużym rozczarowaniem okazało się odsunięcie części Wyjątkowych od historii. Cathy, najbardziej wyrazista, temperamentna postać, która mogłaby wiele wnieść do fabuły, została niemal całkowicie pominięta. Jonah też dryfuje gdzieś trzecim planie. Niby dopełnia trójkę głównych bohaterów (Jules, Ash, Ethana), lecz wydaje się...

geena | 2016-07-17
Przeczytana: 17 lipca 2016

"(...) chwile wyobcowania. W życiu jest ich mnóstwo. Zawsze mi się wydawało, że przygotowujesz się przez całe życie na wielkie chwile, wiesz? Ale kiedy do nich dochodzi, czasami czujesz się całkowicie nieprzygotowana, a nawet czujesz, że nie jesteś tym, kim ci się wydawało. I przez to są o b c e. Rzeczywistość naprawdę różni się od fantazji." [s. 31]

Pod tą kolorową i elektryzującą okładką kryje się równie wielobarwna treść. Meg Wolitzer na ponad trzydziestoletniej przestrzeni opowiedziała wciągającą historię o zwykłych ludziach, którzy dla siebie nawzajem byli wyjątkowi. Zrobiła to z ogromnym wyczuciem, bez zbędnego sentymentalizmu czy pseudointelektualnych wywodów. W jej powieści odnajdziemy nie tylko obraz życia mieszkańców pełnego żywiołowości Nowego Jorku, ale przede wszystkim wielowarstwowe, prawdziwe, pełne rozterek portrety postaci - ludzi, którzy dorośli i zaczynają rozliczać się ze swojego życia. Każde z nich miało kiedyś swoje marzenia i pasje, ale jednocześnie wiele...

Ania | 2016-11-14
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 14 listopada 2016

"Wyjątkowi" mieli być doświadczeniem czytelniczym, jeśli nie na miarę, to przynajmniej zbliżonym do "Middlesex". Tymczasem męczyłam się przez ponad pięćset stron czytając bez zainteresowania.
Nie zachwycił mnie styl autorki. Wydawał mi się sztuczny i wymuszony. Dominowała w nim powierzchowność, której Wolitzer niczym nie zrównoważyła, brakowało emocji.
Nie zaciekawiły mnie losy bohaterów, ich marzenia i rozczarowania. Niechęć budziła we mnie Jules, moim zdaniem najmniej ciekawa postać, której poświęcono najwięcej uwagi. Przytłaczał mnie jej brak poczucia tożsamości, skupienie na życiu innych, zazdrość i nieudolność.
Nie udało mi się wychwycić czegoś konkretnego, co przykułoby moją uwagę i poruszyło emocje. Odkładam zmęczona i rozczarowana.

gleism | 2018-07-27

Ufff... Zmęczyłam to "dzieło". I cóż mogę powiedzieć? NUDAAA! Ciągnie się i ciągnie przez kilkaset stron. A ja sierotka czytałam do samego końca z nadzieją że coś się stanie, że coś się zadzieje i co? I wielkie nic.

twzaczytany | 2016-10-06
Przeczytana: 04 października 2016

"Wyjątkowi" to bliska każdemu historia o dorastaniu. Grupa młodych ludzi poznaje się na letnim obozie i poprzez lata ich znajomość rozwija się lub zanika. W tej grupie są więzi głębokie, płytkie lub w cale ich nie ma. Wolitzer stawia pytania o własną tożsamość, pobudki jakimi kieruje się człowiek, o przyjaźń i jej różny wymiar. Przede wszystkim jednak, pokazuje nam złożoność ludzkich relacji.
Jestem wdzięczy autorce, że nie stworzyła kolejnej ckliwej książki o wspaniałej przyjaźni.

Carmello | 2017-05-11
Przeczytana: 2017 rok

,,Przetarte szlaki czy własne ścieżki?'' - tak brzmi tytuł wypracowania, które mam napisać ,,na wczoraj'' (a gwoli ścisłości to na zeszły tydzień). Odczuwam wielką niemożność ubrania myśli w słowa, toteż postanowiłam sprawdzić jak poradziła sobie z tym Meg Wolitzer. ,,Wyjątkowi'' są bowiem reklamowani jako ,,uniwersalna opowieść o młodzieńczych marzeniach i dorosłym życiu, istocie talentu, naturze miłości i sile zazdrości''. Cóż, po lekturze tejże powieści mogę stwierdzić, że jest to zdecydowanie historia o zawiści, która przyćmiewa wszystko i czyni z nas ludzi... nieznośnych. (Chciałoby się użyć o wiele mocniejszych słów, ale w słownikach ludzi kulturalnych takowych nie ma. ;))

Dwieście pięćdziesiąt stron tej pozycji było straszne. Miałam wrażenie, że nie uda mi się przez nie przebrnąć, wielokrotnie odkładałam powieść na półkę z myślą, że już po nią nie sięgnę. Następne były niewiele lepsze, ale jednak dało się to czytać, być może dzięki temu, że przyzwyczaiłam się do stylu...

moniskape | 2016-08-26

Wartościowa, intrygująca, świetna i przejmująca historia grupy młodych ludzi na tle ich młodzieńczości, dorastania i przyjaźni. Ich miłości, marzenia, codzienność... Napisane w swobodnym i wciągającym stylu. Jedna z najlepszych książek 2016 roku! Polecam ogromnie!
cała opinia tu: http://moniskape.blogspot.com/2016/08/wyjatkowi-meg-wolitzer-272016.html

gośka | 2016-07-15
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 14 lipca 2016

Bardzo dobre czytadło o młodzieńczym idealizmie, który promieniuje na decyzje w dorosłym życiu. To także książka o bezwarunkowej przyjaźni osób o różnym statusie społecznym. Autorka umiejętnie lawiruje narracją, płynnie przechodzi od wydarzeń z lat 60. do tych współczesnych, dzięki temu śledzimy ciągłość przyczynowo-skutkową konkretnych decyzji bohaterów.
Jeśli szukacie ciekawej powieści na letni relaks czy też jesienny wieczór - kupujcie! :)

Somi | 2018-03-07

Powieść rozczarowująca- spodziewałam się rozbudowanej (książka do diabła jest obszerna!) sagi studiującej dorastanie i związane z nim niepewności i dylematy. Niestety tutaj nie było o tym mowy bo niechlujnie nakreślone postacie dosłownie scalały się w jedno. Płycizna psychologiczna plus metafory ,,od czapy" - szkoda czasu

wiktorkaa_ | 2017-07-21
Przeczytana: 21 lipca 2017

Jeśli chodzi o tematykę- każdy powinien przeczytać ową książkę. Spowszednienie marzeń, dojrzewanie w każdym aspekcie i niesprawiedliwość losu. Autorka wiernie oddała filtr rzeczywistości, który niestety z dużą częstotliwością selekcjonuje fantazje. Mimo wszystko gdzieś w tle migocze nadzieja i szansa zmiany. Świetnym zabiegiem był symultanizm czasowy i nagromadzenie antycypacji. Miałam wrażenie jakby narrator trzymał w ręku wielką księgę życia bohaterów i wedle swojej zachcianki wybierał jakiś element z życiorysu postaci. Opisując aktualne zdarzenie, w kolejnym zdaniu, podpowiadał, co stanie się jutro lub za kilkadziesiąt lat. Umiejętnie mieszał teraźniejszość z przeszłością, stając się proroczym narratorem. Doczytałam się, że powstaje serial, czekam z niecierpliwością i liczę, że choć w ćwiartce będzie tak dobry jak książka.