Europa, zanikanie, eseje

Antologia esejów pod redakcją Kathariny Raabe i Moniki Sznajderman Wspólne przedsięwzięcie niemieckiego wydawnictwa Suhrkamp i Wydawnictwa Czarne. Opowieść o "mówiących ruinach, przesuniętych granicach i niewidzialnych miastach" czyli o tych miejscach na mapie Europy, w których coś nieodwołalnie zmierza ku końcowi, zmienia się nie do poznania, podupada. O miejscach opuszczonych, zdradzonych,...

Antologia esejów pod redakcją
Kathariny Raabe i Moniki Sznajderman

Wspólne przedsięwzięcie niemieckiego wydawnictwa Suhrkamp i Wydawnictwa Czarne.
Opowieść o "mówiących ruinach, przesuniętych granicach i niewidzialnych miastach" czyli o tych miejscach na mapie Europy, w których coś nieodwołalnie zmierza ku końcowi, zmienia się nie do poznania, podupada. O miejscach opuszczonych, zdradzonych, skazanych na wegetację, nikomu już niepotrzebnych. O miejscach niszczonych czasem przez człowieka, historię, naturę, czasem przez obojętność i zaniechanie. Książka-inwentarz znikającej Europy. Alternatywna historia oraz geografia naszego kontynentu, a zarazem esej z dziejów mentalności.

"Literacka podróż do zapomnianych zakątków Europy. Melancholijna, groteskowa i pociągająca. Wzbudza tęsknotę za nieuładzonym światem".
"Die Zeit"

"Znikająca Europa jest rozpisaną na głosy opowieścią o zbliżającym się w ciszy schyłku, o odwiedzinach, które składa nam śmierć".
Bartosz Marzec, "Rzeczpospolita"

źródło opisu: Czarne, 2006

źródło okładki: www.czarne.com.pl

Mateusz | 2015-06-26
Przeczytana: 26 czerwca 2015

Dałem wysoką ocenę, choć w tym zestawieniu są reportaże, eseje godne co najwyżej 5/10, ale są też i takie, które dla mnie są mistrzowskie, klasyką gatunku.

Co ciekawe książka ta może być również ciekawą lekturą dla architektów, urbanistów (o tym akurat coś wiem), więc warto polecać ją nie tylko fascynatom reportażu.

Ze swojej strony polecam następujące utwory z tej książki:
"Epoka wierzbołowska" - M. Ivaskeviciusa,
"Maria Bolesna" - L. Jorge,
"Gustavo Pulitze Finali" - T. Gromacy
"Blok" - F. Lubonji,
oraz "Fado" Andrzej Stasiuka.

CZytajcie, kupujcie, mimo wszystko warto!

mich | 2017-02-20
Przeczytana: 20 lutego 2017

Książka - jak już napisano - to zbiór opowiadań autorów z różnych krajów o znikających miejscach Europy. Znikających w znaczeniu - zapomnianych, opuszczonych, zniszczonych. Część tekstów bardzo ciekawa, części nie da się czytać. Co ciekawe dla mnie znacznie bardziej interesujące okazały się historie z byłych krajów demokracji ludowej niż te z Zachodu. Może bliżej mi do brudnych cygańskich dzieci niż do też brudnych hipisów-narkomanów? I czy to nie zaskakujące, że najlepszy wydaje się tekst o Albanii?

Renata | 2015-11-16
Przeczytana: 10 listopada 2015

Zbiór można przeczytać ale reportaże nierówne. Część bardzo dobrych i część nie wnoszących zupełnie nic. Kilka opisów miejsc takich, że od razu chce się jechać i zobaczyć, inne to tylko emocjonalne dywagacje autorów niekoniecznie atrakcyjne dla czytelnika. Gdyby książka zawierała o pólowę mniej reportaży a były bardziej dobrane moja ocena byłaby lepsza.

Intrygujący projekt, aż sama mam ochotę złapać stopa i zawitać w te zapomniane zakątki Europy. Choć tekst tekstowi nierówny to i tak tworzą one ciekawą mozaikę . Poza tym każdy z fanów reportażu znajdzie coś dla siebie, bo nie tylko Stasiuk ale i Andruchowycz czy Cartarescu dzielą się swoimi perełkami na mapie starego kontynentu.

Susi | 2015-03-28
Na półkach: Przeczytane, 2015

Bardzo interesująca, aczkolwiek nierówna. Niektóre eseje czyta się jednym tchem, inne niekoniecznie.

KotHoracy | 2018-06-28
Przeczytana: 10 lipca 2018