Perwersja

Wydawnictwo: Czarne
Perwerzija
83-87391-77-8
Agnieszka

Akcja powieści rozgrywa się głównie w Wenecji, mieście-widmie, mieście-labiryncie, i w drodze do niej. Ukraiński poeta Stanisław Perfecki, skandalista, wizjoner i hulaka, wyrusza na Zachód, do Serenissimy, zmierzając ku własnej rzekomej śmierci. Kolejne rozdziały powieści odsłaniają i zarazem komplikują zagadkowe perypetie bohatera, który zanim zniknie, będzie uciekał, dokona rzeczy wielkich, wcieli się w Orfeusza (bohatera opery wystawionej w Wenecji), zakocha się w pięknej kobiecie, podsumuje swoje życie i spisze testament.

Czytając "Perwersję", mamy do czynienia z groteską, z parodią literatury jako takiej lub też rozmaitych konwencji literackich, i w pewnym sensie z nowoczesnym romansem pikarejskim. Bohater "Perwersji" krąży po absurdalnym świecie współczesnym, drwiąc z niego i kwestionując go; gdy z kolei wspomina kraj, który opuścił, bywa i sentymentalny, i szyderczy, nie mogąc uwolnić się od jego ambiwalentnej historii oraz swych prywatnych niepowodzeń. Sprawa Perfeckiego, którą czytelnik musi poprowadzić, będzie miała swoje oryginalne rozstrzygnięcie: przeczuwane, ale i niekonwencjonalne, które być może wielu wyprowadzi w pole – ku ich uciesze.

Równocześnie "Perwersja" prowadzi subtelną grę z odbiorcą i jako dzieło wielowarstwowe mówi o granicach języka literatury, ukazuje ironiczny obraz Europy oraz tożsamości bohatera, a także relacji między Wschodem i Zachodem. "Perwersja", niczym zwariowana opera oper pojawiająca się na jej kartach – dzieło pewnego ekscentrycznego reżysera: z fajerwerkami, gigantyczną orgią i dwoma trupami... zabójców – stanowi prawdziwe arcydzieło postmodernistycznego smaku. To książka napisana z pasji czytania wspak, zabawy słowem i stylem, rytmem i powtórzeniem, z perwersyjnej miłości do... literatury.

"Bez wątpienia - największe wydarzenie literackie tego roku".

Marta Mizuro, "Słowo Polskie"

| 2013-04-23

Świetna, literacka uczta! Przeczytałam z prawdziwą przyjemnością, nie mogłam się oderwać. Pierwsza dla mnie i najlepsza z książek Andruchowycza.

Piotr | 2015-02-13
Przeczytana: 12 lutego 2015

Sięgając po książkę, trudno nie przeczytać opisu na ostatniej stronie. Opis „Perwersji” brzmiał dość dziwnie, ale intrygująco. Czytając słowo od wydawcy szybko zdajemy sobie sprawę, że autor prowadzi z czytelnikiem grę – sam opis na okładce jest częścią książki. Tak samo oczywiście słowo od wydawcy. Przedzieramy się przez kolejne rozdziały, które są układanką złożoną z listów, zapisków, ulotek i transkrypcji z taśm. Staramy się odtworzyć losy ukraińskiego pisarza, który zaginął po zlocie intelektualistów w Wenecji.

Książka napisana jest z polotem, czyta się przyjemnie, łatwo daje się wciągnąć w zabawę, gdzie miejsca i postacie rzeczywiste przeplatają się z fikcyjnymi. Autor bawi się stylami i językiem, błyszczy erudycją, ale w pewnym momencie następuje przesyt. Rozumiemy, że autor puszcza do nas oko, poznaliśmy jego pomysł na książkę, ale pomysł na fabułę wyczerpuje się powoli. Doceniam zabawy ze stylem, ale lubię jeśli styl jest narzędziem do osiągnięcia celu, a nie celem w samym...

Dariusz Kubicki | 2012-11-30

Świetna groteskowo-zwariowana powieść ze wschodnim oddechem.

bulgarka_pl | 2016-10-10
Przeczytana: 10 października 2016

Andruchowycz pisze wspaniale - żongluje z kunsztem słowami, bachanalizuje świat przedstawiony w powieści. "Perwersja" to czysta postmoderma, zabawa formą, literatura o literaturze i dzieło w dziele. Style niesamowity, sztuczki językowe oszałamiają... niestety sama fabuła w pewnym momencie siada i jeżeli ktoś czyta dalej, to tylko dla języka autora - historia nie wciąga.

Aggie | 2013-05-03
Przeczytana: 03 maja 2013

Intrygująca, pokręcona, groteskowa powieść. Momentami przypomina Bułhakowa, momentami "Dziecko Rosemary", ale w większości jest wyjątkowa w swoim rodzaju.
Czyta się bardzo dobrze.

OmonRaify | 2012-01-21

W grotesce i liryzmie trąca Bułhakowem. Zdecydowanie najlepsza powieść Andruchowycza i czuję, że jeszcze do niej wrócę.

ouLIPOgram | 2014-10-20
Przeczytana: 20 października 2014

Broń Panie Boże. Nie wiem co gorsze, naćpani Burroughs i Kerouac czy ich ukraiński epigon, Andruchowycz

mmarta | 2011-11-19

książka labirynt