6,31 (101 ocen i 40 opinii) Zobacz oceny
10
4
9
6
8
18
7
26
6
19
5
10
4
9
3
3
2
2
1
4
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
tytuł oryginału
Innsirkling
data wydania
ISBN
9788308062005
liczba stron
368
język
polski

Tiller, czyli anty-Knausgård... Epos o współczesnej Norwegii, thriller psychologiczny, sztuka kameralna. Powieści Carla Frode Tillera nie da się zamknąć w jednej formule. Wielokrotnie nagradzane dzieło doczekało się wreszcie polskiego przekładu. Czytelnicy Knausgårda, Lunde i Christensena będą zachwyceni. Lipiec, 2006 rok. Do szpitala psychiatrycznego w Trondheim trafia pacjent, który stracił...

Tiller, czyli anty-Knausgård... Epos o współczesnej Norwegii, thriller psychologiczny, sztuka kameralna. Powieści Carla Frode Tillera nie da się zamknąć w jednej formule. Wielokrotnie nagradzane dzieło doczekało się wreszcie polskiego przekładu. Czytelnicy Knausgårda, Lunde i Christensena będą zachwyceni.

Lipiec, 2006 rok. Do szpitala psychiatrycznego w Trondheim trafia pacjent, który stracił pamięć. W prasie pojawia się ogłoszenie – bliscy i znajomi młodego człowieka proszeni są o kontakt, aby pomogli mu odzyskać tożsamość. Odpowiadają trzy osoby − dwójka przyjaciół z liceum: Jon, wrażliwy i niespełniony muzyk, przeżywająca małżeński kryzys Silje oraz ojczym pacjenta, Arvid – były pastor, borykający się z problemem utraty wiary i nieuleczalną chorobą. W listach do Davida opowiadają jego i swoją historię – wkraczania w dorosłość, pierwszych seksualnych doświadczeń, rodzinnych tajemnic, zawikłanych relacji, porzuconych marzeń, winy, przemocy i miłości. Te opowieści, na ogół zgodne, a jeszcze częściej zaprzeczające sobie, budują obraz przygnębiającej egzystencji w prowincjonalnym norweskim miasteczku, pełnej frustracji, nudy i samotności, a wyłaniający się z nich portret Davida staje się coraz bardziej zagadkowy i niejednoznaczny.

Osaczenie, pierwszy tom trylogii Tillera, jest pierwszą norweską powieścią wyróżnioną Europejską Nagrodą Literacką. Książka została też uhonorowana Nagrodą Bragego, Nagrodą Krytyków oraz nominacją do Nagrody Literackiej Rady Nordyckiej. Prawa do wydania zakupiły wydawnictwa z 18 krajów.

"To anty-Knausgård. W miejscu heroicznego solipsyzmu Knausgårda mamy tu do czynienia z chórem głosów, który tworzy pryzmatyczny i złożony obraz tożsamości bohatera".
„The Independent”

"Drąży ludzką naturę z wielkim wyczuciem, bolesną szczerością i za pomocą precyzyjnej prozy. Rzadki talent".
Jo Nesbo

"Wszystko wskazuje na to, że Carl Frode Tiller jest w trakcie tworzenia epokowego dzieła literatury norweskiej".
„Dagsavisen”

 

źródło opisu: http://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka/3987/O...(?)

źródło okładki: http://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka/3987/O...»

pokaż więcej

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Dodaj dyskusję
Dyskusje o książce
pokaż wszystkie
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (384)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 1924
Piotr | 2016-09-28
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 28 września 2016

Ta książka jest kolejnym etapem poznawania literatury skandynawskiej, do której do niedawna miałem daleko idący, zdystansowany stosunek. Nie zawsze potrafię prawidłowo odebrać to, co tamtejsi mają do przekazania. Kiedy pojawiła się możliwość przeczytania "Osaczenia", nie zastanawiałem się zbytnio, a ostatecznie przekonała mnie zapowiedź samego Jo Nesbo na przedniej okładce.

Sama książka jest swojego rodzaju eksperymentem. Fabuła jest nietuzinkowa, a kluczem stają się ostatnie zdania. Młody człowiek o imieniu David traci pamięć i próbuje przypomnieć sobie kim jest za pomocą ogłoszenia w czasopiśmie. Na ogłoszenie odpowiadają trzy osoby, zupełnie różne, zapewniające go, że kiedyś łączyły ich mniej lub bardziej zażyłem stosunki. Ich listy różnią się od siebie, a te same historie opowiedziane z różnych stron są nie do pogodzenia ze sobą. Ktoś kłamie. Tylko kto? Jon - były partner , Arvid - były pastor skonfliktowany z Bogiem, ojczym umierający na nowotwór, a może Silje,...

książek: 951
adb | 2018-07-14
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 14 lipca 2018

[...] Okładkowy blurb "Osaczenia" sugeruje powieść sensacyjną, w rzeczywistości jednak książka Tillera to powieść psychologiczna, choć rzeczywiście zaczyna się sensacyjnie. David, który stracił pamięć prosi w prasowym anonsie o listy, które pozwolą mu odkryć kim jest. Na odpowiedź decydują się Jon i Silje - przyjaciele z czasów licealnych i Arvid - ojczym chłopaka. Pozornie piszą o Davidzie, ale to nie on jest najważniejszy, bo ludzie najchętniej zawsze opowiadają o sobie. [...] poznajemy nie tyle Davida co jego przyjaciół i krewnych, i to jak go postrzegali. Piszą o swoich relacjach z adresatem, o jego i swoich relacjach z pozostałymi bohaterami, ale każdy ocenia go przez pryzmat własnych doświadczeń, marzeń, pragnień i niespełnienia. Tak więc "Osaczenie" jest studium relacji rodzinnych i przyjacielskich, a same relacje dotyczące wydarzeń znacznie się różnią. Ile spojrzeń tyle opisów i charakterystyk.

Listy do Davida przeplatają się z fabułami dotyczącymi autorów kolejnych...

książek: 1418
Izabela Pycio | 2016-10-03
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 03 października 2016

"...bo najwięcej ciepła daje skromny żar, nie szalejące płomienie, i tak samo jest ze szczęściem - można je znaleźć również w dniu powszednim."

Bardzo lubię sięgać po książki, które mocno wdzierają się w duszę człowieka, rozkładają jego naturę na czynniki pierwsze, prowadzą po mniej lub bardziej zatartych śladach egzystencji. Czasem boleśnie uświadamiają, kiedy indziej okraszają prawdą, dobrym humorem czy pozwalają czytelnikowi na dopisanie przyjętej przez niego interpretacji. Precyzyjnie, celnie, konkretnie, szczerze i bez niedomówień, a jednocześnie wieloznacznie, z wyczuciem i wrażliwością. Coś jak rozmowa z samym sobą, spojrzenie na własne życie z perspektywy emocji i doświadczeń innych, tak po cichu, lekko, z ukrycia, bez zbędnych szumów czy dodatkowych głosów, lub wręcz odwrotnie, głośno, z krzykiem, chęcią przebicia się w zgiełku codzienności. Jednak wyjątkowo przenikliwie, z otwartym umysłem, wolą odbioru nie zawsze korzystnych opinii, zmierzenia się z różnicą między tym,...

książek: 5436
Wkp | 2016-09-21

T(hr)ILLER

Przy olbrzymiej popularności skandynawskiej literatury w naszym kraju aż dziw, że Carl Frode Tiller dopiero teraz pojawił się po polsku. Jak to jednak mówią, lepiej późno niż wcale. A w tym wypadku naprawdę dobrze się stało, że mamy okazję poznać jego twórczość, bo „Osaczenie” różni się od zdecydowanej większość thrillerów dostępnych w sprzedaży.

Czasami pamięć zawodzi każdego z nas, ale bywają sytuacje, kiedy tracimy wszystkie wspomnienia. Co wtedy? W takiej sytuacji znajduje się młody mężczyzna, David. W gazecie pojawia się ogłoszenie skierowane do ludzi, którzy go znają, by odezwali się i listowanie opowiedzieli o jego życiu. Przypomnieli mu wszystko. Pomogli.
Jon ma dość. Niespełniony basista, którego koledzy nie mogę znieść jego narzekania, załamuje się gdy rozpadają się jego nadzieje na karierę. Arvid bliski jest śmierci, konając na raka. Silje natomiast, zmagając się z kryzysem, zastanawia się nad rozwodem. Całą tę trójkę łączy jedno – postać Davida, który jest...

książek: 747
Meggie | 2016-10-24
Na półkach: Przeczytane

Utrata pamięci to stan, w którym człowiek jest całkowicie zagubiony, nie wie kim jest, jak wyglądało jego dotychczasowe życie, kto jest jego przyjacielem, a kogo powinien się obawiać. Jak odzyskać dawne życie? Pomóc mogą rodzina i znajomi, ludzie którzy byli jego częścią. Młody mężczyzna o imieniu David stracił pamięć. W gazecie pojawia się jego zdjęcie wraz z prośbą o pomoc i kontakt listowny osób, które go znają. Odpowiadają trzy osoby. Każda z nich odkrywa kolejne karty z jego przeszłości, która skrywa sporo tajemnic. Opowieści te się przeplatają, lecz czasem coś między nimi zgrzyta, coś odstaje. Różne punkty widzenia powoli składają się w jedną całość, ukazując kim jest David.

Carl Frode Tiller – norweski pisarz, którego twórczość zdobywa coraz większą popularność. Książki pisarza zyskały zainteresowanie w kilkunastu krajach. Otrzymał wiele nagród, wśród których znajdują się: Europejska Nagroda Literacka oraz Norweska Nagroda Krytyków.

Tematyka książki, jak też opis na...

książek: 1769
Renax | 2016-12-05
Przeczytana: 04 grudnia 2016

'Osaczenie' to pierwsza część trylogii. Książka jest narracją różnych osób, które w przeszłości znały Davida, młodzieńca, który trafił do szpitala psychiatrycznego z amnezją. W związku z tym szpital wystosował w gazecie prośbę o listy do niego od znajomych, które pozwoliłyby Davidowi przypomnieć sobie jego życie. W 'Osaczeniu' listy i wspomnienia snują trzy osoby: kolega i partner, partnerka i przyjaciółka oraz ojczym. Pomimo tego, że ich opowieści to historie o tym samym miejscu, czasie i wydarzeniach, to są one kompletnie inne od siebie. Każdy z narratorów ujawnia w nim siebie samego, swoją osobowość, swoje uczucia i swoje lęki.
Książka napisana jest bardzo dobrze. Stopniowo poznajemy prawdę, albo wprost przeciwnie - stopniowo okazuje się, że nie ma obiektywnej prawdy, że jest tylko suma subiektywnych wrażeń. Części druga i trzecia zapowiadają się bardzo ciekawie, choć chyba równie boleśnie dla czytelnika o słabych nerwach. Bardzo mnie ciekawi, kto będzie wspominał Davida i jak,...

książek: 976
Patrycja | 2016-12-18
Przeczytana: 18 grudnia 2016

Nie wiem dlaczego (chyba to zasługa blurba Jo Nesbo), ale przez długi czas myślałam, że czytam kryminał. Szukałam jakiejś lekkiej, łatwej i przyjemnej lektury, która pozwoli mi się zrelaksować po dość długiej przerwie od czytania, ale ku mojemu zdziwieniu wątek kryminalny nie nadchodził.. O samym "Osaczeniu" można powiedzieć wiele, ale na pewno nie to, że jest to łatwa lektura. Historia jest opowiedziana z trzech perspektyw; poznajemy teraźniejszość, jak i subiektywną wizję przeszłości, którą bohaterowie zapisują w listach do osoby, która kiedyś była im bliska. To co mnie osobiście powaliło to niezwykle plastyczny język; Tiller świetnie opisuje emocje i uczucia targające postaciami (podpisuję się obiema rękami pod tym co napisał Jo Nesbo o Tillerze). Jedyne co mi się nie podobało to zakończenie.. Nie widzę większego sensu w rozciąganiu fabuły na trzy tomy, szczególnie w kontekście niektórych zdarzeń. Wolałabym bardziej rozwiniętą jednotomową książkę, która wyjaśniałaby wszystko, a...

książek: 1628
joaśka | 2016-12-19
Przeczytana: 18 grudnia 2016

Klasyka: przeczytawszy parę opinii o książce pobiegłam jak rącza łania do biblioteki. Zamówiłam, odczekałam swoje i co? I wielkie nic. Opowieść nużąca, flegmatyczna, ciągnąca się bez końca. Smętne rozważania i mój zmarnowany czas.

książek: 2500
jeke | 2016-09-24
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 24 września 2016

Carl Frode Tiller to norweski pisarz, historyk i muzyk w jednej osobie. Jego książki uhonorowano licznymi nagrodami, m.in. Europejską Nagrodą Literacką i Norweską Nagrodą Krytyków.
W Polsce jest na razie mało znany, ale na pewno się to zmieni, bo ukazał się pierwszy tom jego trylogii ,,Osaczenie".

David traci pamięć i znajduje się w izolacji. Daje głoszenie w prasie z prośbą, by osoby, które go znają, napisały w listach o jego przeszłości. Na ogłoszenie odpowiadają trzy osoby: Jon-przyjaciel Davida z liceum, który ma problemy w zespole muzycznym; Arvid-ojczym Davida chorujący na raka oraz czarująca koleżanka Silije, która zamierza się rozwieść.

Za pośrednictwem listów David poznaje swoje życie, ale z perspektywy każdej osoby wygląda ono inaczej. Okazuje się, że jego matka Berit aż do śmierci utrzymywała w tajemnicy, kto był jego ojcem. Jon pamięta, że w obecności ojczyma w zachowaniu Davida pojawiało się coś sztucznego i sztywnego. Arvid był pastorem i można było nie zgadzać...

książek: 4259
eR_ | 2016-09-20
Na półkach: Przeczytane, Współpraca
Przeczytana: 20 września 2016

Carl Frode Tiller, to norweski pisarz, członek kapeli rockowej, a na dokładkę, pisze-jak się dowiedziałem w nowonorweskim.Nie wiem, jaka jest różnica, między nowo, a zwykłym norweskim, w każdym razie podane jest to jako ciekawostka.Laureat wielu nagród i wyróżnień, niezwykle popularny w swoim kraju.

"Osaczeni", to pierwszy tom trylogii, której głównym wątkiem jest przyjęcie do szpitala, pewnego młodego chłopaka, który cierpi na całkowitą amnezję.Aby pomóc w rozwiązaniu, zagadki, kimże jest ów młody człowiek, ogłoszenie w prasie skutkuje tym, że do szpitala, zgłasza się parę osób, które twierdzą, że bardzo dobrze znają wzmiankowanego młodzieńca.Są to m.innymi najbliższy przyjaciel, oraz ojczym, który jest byłym pastorem, dodatkowo zmaga się z nieuleczalną chorobą.Wszystkie te osoby usiłują odświeżyć pamięć, a nawet wmówić co nie co naszemu pacjentowi.A nie wszystko jest takie, na jakie by wyglądało.Zachęcam do lektury.

Tradycyjnie, zabierając się za lekturę powieści, z tak zwanego...

zobacz kolejne z 374 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Cytaty z książki
Inne książki autora
więcej książek tego autora
Powiązane treści
Czytamy w weekend

Pierwszy weekend października! Pierwszy z pięciu październikowych weekendów - należy nadmienić. Czy to już faktycznie ten czas, gdy trzeba włączyć kaloryfery, otulić się kocem i na stoliku obok postawić ciepłą herbatę? Czy może uda się jeszcze wsiąść na rower i pojechać z książką w plener? Dajcie znać, co czytacie i w jakich okolicznościach w ten weekend!


więcej
Tiller, czyli anty-Knausgård

Potencjał, jaki kryje współczesna literatura skandynawska, wydaje się niewyczerpany, a jej popularność w Polsce na przekór krzywym literackich mód nie słabnie. Aż dziw, że Bałtyk wyrzuca na nasze plaże kolejne bursztynowe talenty, o których istnieniu dotąd nie wiedzieliśmy. Ostatnie odkrycie pochodzi z Norwegii. To rodak Jo Nesbø, Mai Lunde, Larsa Saabye Christensena i Karla Ove Knausgårda – Carl Frode Tiller.


więcej
więcej powiązanych treści
zgłoś błąd zgłoś błąd