Zwierzęta nocy

Okładka książki Zwierzęta nocy Austin Wright Patronat Logo
Patronat Logo
Okładka książki Zwierzęta nocy
Austin Wright Wydawnictwo: W.A.B. Ekranizacje: Zwierzęta nocy (2016) literatura piękna
Tony and Susan
W.A.B.
2016-11-23
1997-01-01
Jędrzej Polak
Ekranizacje:
Zwierzęta nocy (2016)
literatura amerykańska małżeństwo nienawiść pisarz rozstanie wspomnienia zemsta

„Pisanie to ocalanie słów na przyszłość”. Czyżby?

Obejrzałam film, a potem przypadkiem zauważyłam książkę w bibliotece, więc chciałam zobaczyć czy świeżo po seansie też mi się spodoba. No i niezbyt mi podeszła. Teoretycznie zła nie jest ale czytanie jej mnie nużyło i nudziło. Główny bohater był mocno irytujący i poza tym jakiś większych emocji ta książka we mnie nie wywarła. Film moim zdaniem wyszedł ciekawiej.

Czytałem wcześniejsze tłumaczenie pod tytułem „Tony i Susan”. To przede wszystkim przejmująca historia Tony’ego i jego najbliższych, o tym jak bezradni stajemy się, kiedy całe nasze dobre wychowanie poddane zostaje konfrontacji z pozbawionym hamulców natury moralnej złem. Tony jest przedstawicielem ucywilizowanej części społeczeństwa, do której pewnie zalicza się większość z nas, produktem starannej edukacji i obróbki kulturowej, przestrzegającym prawa tak bardzo, że niezdolny jest do wymierzenia kary oprawcom swoich bliskich, gdyby miało dziać się wbrew jego zapisom. Nie pojmuje, jak ktoś może odczuwać radość z nękania drugiej osoby, włącznie z pozbawieniem jej życia. Więc my wszyscy, życzliwi światu, jak Tony, kiedy stajemy naprzeciw bezwzględnego oprycha, czujemy strach i za bardzo nie wiemy, jak się zachować, a kiedy już mamy możliwość dokonania krwawej zemsty, odraczamy decyzję, pełni jesteśmy wahania i skrupułów. O zgrozo, chwilami czujemy nawet litość do przesłuchiwanego sprawcy. A może to oznacza, że jesteśmy bez jaj, jak ocenia taką postawę inna postać tej książki?
Autor dokonuje szczegółowego zapisu sprzecznych myśli, jakie pojawiają się w głowach Tony’ego i Susan, pokazując, jak bardzo złożony, pogmatwany i skomplikowany jest świat wewnętrzny takich jak oni „wykształciuchów”. Mordercy zwykle nie mają tego typu problemów, pewnie dlatego są tak skuteczni.

Przeczytałam książkę po zobaczeniu filmu i aż szkoda, bo film jest dużo lepszy. Książka jest mdła, a opisy nie wywierają takiego wrażenia jak sceny filmowe. Może to słabe tłumaczenie, a może jednak słaby warsztat autora.

W skrócie - bardzo dobra książka o, mniej lub bardziej uzasadnionym, tchórzostwie. Do głównych bohaterów trudno mieć jakieś życzliwe odczucia, ale książkę warto przeczytać.

Poruszająca, wyzwalająca mnóstwo emocji, nie mogłam się oderwać, przeczytałam w weekend. Ciągle o niej myślę...

Oglądam - na raty - film na podstawie tej książki. Filmowi - choć całego jeszcze nie obejrzałem - dałbym ocenę 7/10. Książka jest słaba. Przegadana, przefilozofowana, przedobrzona chyba. No a zakończenie też jakieś takie nijakie.
Nie polecam.

Nie polecam.

Właściwie już od pierwszych stron byłam rozczarowana książką, choć jednocześnie fascynowała mnie i nie pozwalała o sobie zapomnieć, gdy ją odkładałam, ale to uczucie zawodu utrzymało się aż do ostatniej kartki. Gęsta, mroczna i przesiąknięta beznadzieją atmosfera zachwyciła mnie kilka lat temu w filmie na podstawie tego tytułu, ale niestety w książce bardziej mnie drażniła i zniesmaczała niż intrygowała. Przez jakiś czas myślałam też nad przypomnieniem sobie filmu, ale teraz doszłam do wniosku, że absolutnie nie chcę psuć sobie fenomenalnego pierwszego wrażenia.

W życiu nie przeczytałam tak złej książki.
Oglądałam ekranizację krótko po premierze i byłam zakochana. Do tego stopnia, że jechałam przez pół Poznania do jedynego Empiku, w którym była książka. Kupiłam ją i leżała aż do czerwca. I bardzo dobrze, mogła leżeć dalej.
Miałam spore oczekiwania, bo film za pierwszym razem bardzo mi się podobał, ale...
Nie wiem, co gorsze w tej powieści – "Zwierzęta Nocy" czy "Zwierzęta nocy".
Już od samego początku odrzucał mnie styl. Myślałam, że może fabuła mi to wynagrodzi. Otóż: nie.
Zaczynałam czytać z nastawieniem, że to przecież nie może być takie złe, bo ekranizacja była wspaniała. Jak widać może.
Zacznę od tego, że mamy do czynienia z powieścią w powieści. Obie są tak okropnie przegadane, nudne i źle napisane, że to jest aż niewiarygodne. Na początku nawet zaznaczałam co głupsze cytaty (typu: "Był, jaki był, ale nie był tym, kim nie był"),bo mnie to bawiło, ale szybko przestało.
"Zwierzęta Nocy" napisane przez bohatera tej książki (dla porządku – ZN2) to książka jakiej nigdy nie chciałabym dostać, od kogoś znajomego do przeczytania. Całość była tak przegadana, że gdybym była Susan (czyli główną bohaterką ZN1) to siedziałabym z czerwonym markerem w ręce i wykreślała całe, nic nie wnoszące zdania. Pewnie ZN2 momentalnie byłoby o połowę krótsze.
To tego główny bohater, Tony. Dawno nie spotkałam tak nieporadnej postaci. Jego rozmyślania nad tym, co/czy powinien (coś) zrobić pod koniec już doprowadzały mnie do furii. A dialogi to już w ogóle, gdy przez 10 stron wałkował jedno i to samo.
Męczyłam tę książkę przez ponad miesiąc (ma 399 stron) i w pewnym momencie miałam już tak dość tych beznadziejnych dialogów, monologów, opisów i porównań, że przeskakiwałam co kilka słów, a i tak bohaterowie gadali o tym samym.
Bardzo żałuję, że kupiłam tę powieść w cenie okładkowej, mogłabym poprzestać na filmie i dla wszystkich byłoby lepiej. Chociaż po lekturze włączyłam film jeszcze raz i o ile wtedy byłam zakochana, tak teraz mi się nie podobał. Mimo wszystko wolałabym poświęcić na "Zwierzęta Nocy" 1,5h zamiast miesiąca. Bardzo się zawiodłam.

W życiu nie przeczytałam tak złej książki.
Nie wiem, co gorsze w...

Mogę nazwać tę książkę w pewnym sensie odrzucającą, ale nie dlatego, że jest zła. Przeciwnie, jest całkiem wciągająca i wzbudza wiele emocji. Problem polega na tym, że są to same negatywne emocje. Czytając ją w każdym momencie czułam dyskomfort i awersję do absolutnie wszystkich bohaterów. Mimo to nie żałuję, że ją przeczytałam, bo dała mi wiele okazji do przemyśleń.

Na początku trudno było mi się wkręcić i czytać więcej niż 2 rozdziały, gdyż tematyka, postacie i zachowanie głównego bohatera wywoływały we mnie zbyt wiele emocji. Jednak po przekroczeniu pewnej objętości książka wręcz uzależnia, choć nie staje się lżejsza, czy mniej przejmująca, wręcz przeciwnie. Najpierw miałam do czynienia z filmem, więc "widziałam na co się piszę", lecz nie pomogło to za bardzo w lekturze. Uważam, że oba środki przekazu mają swoje niepodważalne zalety i godnie reprezentują siebie nawzajem. Z pewnością jedna z cięższych pozycji, jakie czytałam, zostawiła mnie w dość przygnębiającym nastroju (podobnie jak film) , ale klimatu, przerażającej realności i charakterystycznego stylu pisarzowi nie odmówię.

• 2017
  • Literatura amerykańska