Malarka gwiazd

Seria: Salamandra
Wydawnictwo: Rebis
La Pintora de Estrellas
Ag2S

Wojna zmusiła ją do ucieczki. Los rzucił ją do walki z nazistowską grabieżą. Miłość i zdrada naznaczyły ją na zawsze. W roku 1934 Diego, Elisa i Martín uciekają z niespokojnej Hiszpanii i wyjeżdżają do Francji, gdzie rozpoczynają nowe życie. Elisa spełni tu swoje największe marzenie, zostanie malarką i wejdzie do magicznego świata paryskich galerii, co wraz z szaloną miłością Diega przyniesie...

W roku 1934 Diego, Elisa i Martín uciekają z niespokojnej Hiszpanii i wyjeżdżają do Francji, gdzie rozpoczynają nowe życie. Elisa spełni tu swoje największe marzenie, zostanie malarką i wejdzie do magicznego świata paryskich galerii, co wraz z szaloną miłością Diega przyniesie jej pełnię szczęścia. Tymczasem na Paryż padnie cień drugiej wojny światowej i zdrada i barbarzyństwo zrujnują ich marzenia…

Siedemdziesiąt lat później Diego chce przed śmiercią uporać się z demonami przeszłości, z nadzieją, że to przywróci mu spokój sumienia. Violeta, jego wnuczka, wyruszy z dziadkiem w podróż do Asturii, jego ziemi rodzinnej, gdzie nigdy nie miał odwagi powrócić. Będzie to podróż, która sprawi, że Violeta całkowicie przebuduje swoje życie.

Amelia Noguera buduje wciągającą fabułę, opowiada o bólu, miłości, wygnaniu i pamięci dwóch różnych epok, ukazując, że namiętności ludzkie mogą przetrwać nienaruszone dziesiątki lat, niby ślady pędzla na płótnie obrazu…

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Oficjalna recenzja
Justyna książek: 459

Historia, na którą czekałam

Rok 1934, Hiszpania. Świat staje się coraz bardziej nieprzewidywalny, a ulice podejrzane i niebezpieczne. Mieszkańcy czują, że pokój dobiega końca i spodziewają się najgorszego. Diego, Elisa i Martin nie godzą się na rzeczywistość, która stopniowo nadchodzi, a jedynym wyjściem jest ucieczka. Młodzi ludzie zaczynają nowy rozdział swojego życia w zupełnie odmiennym miejscu, spełniają marzenia, kształcą się i przede wszystkim, zawierają nowe znajomości. Niesamowicie utalentowana Elisa w końcu zacznie malować dla ważnych osobistości, a Diego odda się swojemu uczuciu do przyjaciółki i będzie walczył o ich wspólne szczęście. Okazuje się jednak, że od wojny nie ma ucieczki, a młodzi ludzie zostają niespodziewanie osaczeni jej cieniem.

Wiele lat później echa wojny i wspomnień z nią związanych powracają, a Diego wie, że powoli nadchodzi koniec jego żywota. Przed samą śmiercią chce wyjaśnić sprawy, które dręczą go od dziesiątek lat. Wie, że musi wszystko wytłumaczyć wnuczce, która zasługuje na to, aby poznać całą prawdę o swojej babce. Niektóre wspomnienia z okresu wojennego obecne są jedynie w umyśle starca, który ciągle do nich wraca, bo nie zostało mu już nic więcej. Utracona miłość, zdrada, spiski, niebezpieczeństwo. Przed końcem musi zaznać spokoju duszy, a jedynym wyjściem jest wyjawienie światu prawdy o tamtym okresie. Violeta nie wie, że to diametralnie zmieni jej życie.

Okres wojenny, którego tematyka często poruszana jest w powieściach wszelkiego rodzaju, zawsze wiąże się z pewnego rodzaju emocjami. To czas, który nie był łatwy i niósł za sobą wiele strat, zdrad oraz bolesnych wspomnień. Na kartach owej powieści temat okupacji odgrywa dość znaczącą rolę i wokół niej rozgrywa się cała akcja książki. Wojna zmieniła życie głównych bohaterów, a my, jako czytelnicy, możemy obserwować ich zmagania oraz problemy z odnalezieniem się w nowej rzeczywistości. Autorka zatopiła w swych słowach tysiące emocji i myśli, które towarzyszą przy czytaniu i przemieniają opowieść w realistyczne wydarzenia rozgrywające się tuż obok nas.

W „Malarce gwiazd” zastosowany został zabieg, który sprawia, że wszystkie przedstawione wydarzenia mają swoje znaczenie i odrębne miejsce w całej historii. Akcja prowadzona jest dwutorowo. Z jednej strony obserwować możemy życie Diega, Elisy oraz Martina, którzy starają się funkcjonować w okupowanym Paryżu. Czytamy o ich codzienności, pracy, mieszkaniu, normalnym życiu. Z drugiej strony widzimy Diega, siedemdziesiąt lat starszego, który walczy z nieuchronnie zbliżającą się śmiercią i za wszelką cenę pragnie zachować swoje najcenniejsze wspomnienia z młodości. Stąd właśnie przez większą część powieści czytelnik poznaje skryte myśli starca, jego lamenty, popełnione błędy, nieme rozmowy z Elisą, jej obrazami i skrajne emocje, które nim targają.

Madrycka pisarka Amelia Noguera wydała do tej pory jedynie dwie powieści w wersji papierowej, ponieważ wcześniej zajmowała miejsce jedynie na cyfrowym rynku wydawniczym. „Malarka gwiazd” jest pierwszą książką wydaną w Polsce i jestem przekonana, że skradnie serca wielu czytelników. Wojenne tło opowieści, którą stworzyła, jest perfekcyjnie dopracowane i niesamowicie realistyczne, przez co słowa widniejące na kartkach stają się rzeką obrazów wypływających z wnętrza powieści. Przedstawiona miłość jest skomplikowana, tajemnice zawiłe i niebezpieczne, a zdrady obecne w każdym zakamarku miasta. Bohaterowie pomimo swojego młodego wieku walczą o siebie i o swoją godność, co nie zawsze jest łatwe i często ma nieprzyjemne konsekwencje.

„Malarka gwiazd” to historia, na którą czekałam. Miałam okazję czytać już wiele powieści o podobnej tematyce, ale żadna z nich nie skradła mojego serca i nie dostarczyła mi takiego ogromu emocji. Amelia Noguera sprawiła, że bohaterowie stali się moimi znajomymi a ich problemy i rozterki moimi zmartwieniami. Wydarzenia mające miejsce na kartach owej powieści przejęły mój umysł i skradły moje najskrytsze myśli. Jestem pewna, że „Malarka gwiazd” na długo pozostanie w mojej pamięci i już teraz z niecierpliwością czekam na kolejną książkę autorki.

Justyna Ziemińska

Gosia | 2016-11-04
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 03 listopada 2016

Już pierwsze zdania powieści Amelii Noguery mnie zachwyciły swoją poetyką i malowniczością. Książka w pewnym stopniu poświęcona jest malarstwu i ma to swoje odbicie w języku powieści. Bardzo dobrze to współgra.
Poza tym w moim odczuciu powieść traktuje głównie o kobietach, ich namiętnościach, miłości, bólu, walce o swoje miejsce w życiu, o pozycję w zawodzie i społeczeństwie, o marzeniach i porażkach.
Akcja toczy się we Francji w czasie II wojny światowej oraz współcześnie.
Opisów samej wojny jest bardzo mało. Wątki skupiają się głównie na motywie ratowania wybitnych dzieł malarstwa przed zniszczeniem i grabieżą przez hitlerowskich najeźdźców. Bardziej nawet pokazane jest życie sfery, która potrafiła dorobić się na wojnie.
Ale największą rolę w tej książce grają uczucia. Diego to przykład mężczyzny, który potrafi kochać bez granic i wiele poświęcić dla miłości. Niepojęte też jest dla niego jak mężczyzna może w jakikolwiek sposób skrzywdzić kobietę. Wiele spraw z czasu wojny jest...

allison | 2017-01-23
Przeczytana: 21 stycznia 2017

"Malarka gwiazd" to wciągająca powieść obyczajowa z rodzinnymi tajemnicami sprzed lat. Czyta się ją jednym tchem i z niesłabnącym zainteresowaniem.

Akcja rozgrywa się na dwóch planach czasowych - w roku dwutysięcznym oraz w latach 30. XX wieku i podczas drugiej wojny światowej. Współczesność i wydarzenia sprzed kilku dekad przeplatają się, tworząc barwną opowieść o miłości, przyjaźni, życiowej pasji i zdradzie. Wszystko spowija aura tajemniczości, gdyż sekrety mają niemal wszyscy bohaterowie. Najtrudniej dotrzeć do tajemnic sprzed wielu lat, które były skrzętnie skrywane, ale w końcu i one muszą ujrzeć światło dzienne.
Autorka konsekwentnie dozuje napięcie, odsłaniając ostatnie szczegóły dopiero w zakończeniu. To na pewno jedna z najmocniejszych stron fabuły.

Powieść na ciekawą budowę, jednak nie przypadły mi do gustu zróżnicowane narracje. Rozumiem, że jest to próba pokazania różnych punktów widzenia postaci, jednak nie przepadam za narracją drugoosobową i może stąd moje...

kajsa | 2016-09-18
Przeczytana: 17 września 2016

Niezwykle zajmująca i wzruszająca historia o sile miłości,która rozgrywa się w dwóch perspektywach czasowych.
Elisa i Diego to dwoje Hiszpanów,którzy wraz z rodzicami wyemigrowali tuż przed wybuchem drugiej wojny światowej do Paryża.Kochają się i zamierzają pobrać,co nie podoba się ich przyjacielowi Martinowi oraz kuzynce Diega, Annie.Oboje za wszelką cenę starają się udaremnić plany zakochanych.Sami kierując się szaloną namiętnością do jednego z narzeczonych,robią wszystko,by rozdzielić parę i niestety,w pewnym momencie im się to udaje. Elisa,będąca malarką,podejmuje niebezpieczną działalność,wikła się w rudne zależności,co zostaje wykorzystane przeciw niej i kończy się tragicznie dla zakochanej pary.
Druga historia rozgrywa się współcześnie. Violeta,wnuczka Diega,zmęczona toksycznym związkiem przybywa do dziadka i w dramatycznych okolicznościach dojrzewa do pewnych decyzji,ale też poznaje historię własnej rodziny,o której do tej pory nie miała pojęcia.
Amelia Noguera w...

Monka | 2016-09-04
Przeczytana: 02 września 2016

... Malarka gwiazd to naprawdę literatura światowa w najlepszym wydaniu... ...cieszę się bardzo, że mogłam nareszcie przeczytać książkę, w której autorka nie skupia się tylko i wyłącznie na pierwszoosobowej narracji i bardzo prostej kompozycji ... Amelia Noguera tworzy prozę, która swoją budową przypomina trochę kompozycję szkatułkową ... ... akcja rozwija się na kilku płaszczyznach... ...współczesność opisana w powieści przeplata się z przeszłością... ...swoją historię opowiada nam zarówno sędziwy Diego, jak i Violeta, jego wnuczka... ...za sprawą tak przemyślanej kompozycji autorka buduje intrygującą fabułę, która przyciąga jak magnez ... ...opowiada o miłości, bólu, cierpieniu, zdradzie, wybaczeniu i "pamięci dwóch rożnych epok" ... ...my jako czytelniczy mamy możliwość przebywania w Hiszpanii lat 30-tych i okupowanej Francji, wyruszamy też razem z Diego i Violetą do Asturil... ...we wszystkich tych miejscach jesteśmy
świadkami niezwykłych wydarzeń ... ...trudnych,...

boziaczek | 2017-11-28

Przepraszam wszystkich czytelników, którzy napisali pozytywne, wręcz rewelacyjnie oceniające tę powieść, opinie. Ta książka powinna nazywać się "Malarka kiczu". Książka jest niezmiernie chaotyczna: jakieś rozmowy...nie wiadomo o czym, opisy, z których nic nie wynika... Gdzie tu fabuła, gdzie emocje, gdzie jakaś akcja? Nie ma... Próżno szukać...
Książkę czyta się fatalnie, "styl" autorki wskazuje na jej wielkie braki warsztatowe i nieumiejętność pisania. Rękami i nogami podpisuje się pod opinią Bagatelki. Tak beznadziejnej, nudnej, źle napisanej i chaotycznej książki nie czytałam już dawno! Żal straconego czasu oraz 11 zł.
Nie polecam, oby takich książek było jak najmniej na naszym rynku!

"Malarka gwiazd" to wydmuszka. Pięknie zapakowana a w środku pustka wypełniona tysiącami pustych słów.
Ktoś kto styl autorki nazywa poetyckim najwyraźniej dobrej poezji nie czytał. Ci,którzy czytali "Mitologię nordycką" Gaimana na pewno zorientują się,którego miodu łyknęła Amelia Noguera.
Ciągłe powtórzenia,potakiwania.Zdania zapychacze,o niczym,o bzdurach,banałach i idiotycznych przemyśleniach bohaterki.

"Tak naprawdę nigdy nie podobał jej się ten dom,tak duży i tak niebieski,nawet mimo stylu Posady Noriegi.I nie podobało jej się życie w miasteczku leżącym tak daleko od wszystkiego i od wszystkich(...)"

"Nie podobał jej się dom,nie podobał jej się klimat,nie podobało jej się miasteczko i nie podobał jej się praktycznie żaden sąsiad."

Te zdania dzieli zaledwie kilka linijek tekstu,który jest wypełniony powtórzeniami co krok.
Nie mam pojęcia czy autorka ma demencję starczą i nie pamięta o czym pisze czy się jej pomieszały notatki i zawiodła funkcja: kopiuj-wklej.
Nie wiem i...

Anna | 2016-09-23
Przeczytana: 21 września 2016

„Malarka gwiazd” Amelia Noguera
Akcja powieści toczy się na kilku płaszczyznach. Przeszłość przeplata się z teraźniejszością. Już to czyni ją wyjątkową. Głównego bohatera poznajemy u schyłku życia. Diego czując zbliżający się kres postanawia wyjaśnić i uregulować sprawy z przeszłości. Zdaje sobie sprawę, że jest to winien swojej dorosłej wnuczce. Musi się pospieszyć. Czuje, że nie ma zbyt wiele czasu. Kocha swoją wnuczkę Violet nade wszystko. Wspomina swoje burzliwe życie i wielką, przepełnioną namiętnością miłość do swojej żony. Elisa zmarła młodo w niewyjaśnionych okolicznościach na skutek zdrady. Zdążyła jednak w swoim krótkim życiu stać się sławną malarką i zostawić po sobie ogromną spuściznę wartą fortunę. Trwała II wojna światowa. Diego dzięki pomocy zauroczonej nim kuzynki udało się przedostać do Ameryki. Poznajemy zatem życie i historię miłości Diega i Elisy, jak również historię przyjaźni wystawionej na próbę. Elementem wiążącym jest skomplikowane i pełne...

WielkiBuk | 2016-09-05
Przeczytana: wrzesień 2016

„Malarka gwiazd” to opowieść o uniwersalnej sile miłości, o tym, że czasami trzeba poświęcić coś, by coś innego mogło żyć i rozkwitnąć. To historia, w której koszmar wojny wciąż trwa w czyimś sercu, a rozpacz i tęsknota przenikają epoki. To także opowieść o uwikłanej kobiecości, gdzie każda kobieta zdaje się być malarką, a każda z nich kreuje swój los za pomocą namiętności i emocji. Niby jest tak uniwersalna w przesłaniu, a jednocześnie hiszpańska aż do jądra samej duszy, bo delikatna i pełna przemocy, ukazująca taniec życia i śmierci, od którego nie można odwrócić wzroku.

Powieść Amelii Noguery zachwyci czytelników wrażliwych, którym nieobce są porywy serca, których porusza walka z demonami przeszłości, a którzy potrafią docenić uniwersalną moc sztuki.

Anna-mojeksiążki | 2016-09-04
Przeczytana: 04 września 2016

"Malarka gwiazd" to powieść, która robi wrażenie. Hiszpańska pisarka Amelia Noguera zabiera nas w niezwykłą podróż w czasie. Podróż w przeszłość, która bezpośrednio odmieni przyszłość.

Akcja powieści płynie dwutorowo - jeden wątek ma miejsce współcześnie, natomiast drugi przenosi nas w czasie do 1934 roku.
Violetta jest młodą kobietą, zaplątaną w "chory" związek z mężczyzną. Alvaro zdominował ją i stłamsił, a do tego używa wobec niej siły fizycznej. Kobieta musi się wyrwać i przemyśleć swoje życie. Kiedy okazuje się, że jest w ciąży - nie mówi nic partnerowi, tylko wyjeżdża do swego ukochanego dziadka.
Diego jest przeszczęśliwy, kiedy widzi swoją wnuczkę i może z nią spędzić czas. Wyczuwa, że coś niedobrego dzieje się w jej życiu, ale nie naciska - czeka aż Violetta sama mu o tym opowie. Ponieważ jest już stary i wie, że musi poukładać swoje sprawy, ten czas wydaje mu się idealny, aby zabrać wnuczkę w podróż do przeszłości. Podróż zarówno fizyczną, do Asturii, jak i mentalną, w...

"Malarka gwiazd" to pierwsza powieść Amelii Noguery, która ukaże się w Polsce. Ale już teraz mogę stwierdzić, że nie żałuję czasu, który poświęciłam na przeczytanie tej powieści.

Diego przed śmiercią pragnie uporać się z przeszłością. Na starość potrzebuje spokoju. Prosi swoją wnuczkę Violetę, aby wyruszyła z nim do rodzinnego miasteczka. Przez cały czas powracają do niego wspomnienia z przeszłości niczym bumerang. Cofa się do lat 30. XX wieku, kiedy wraz z rodziną i przyjaciółmi ucieka do Francji z niespokojnej Hiszpanii. Podróż fizyczna i mentalna zmieni nie tylko Diega, ale i Violetę.

Gdybym miała określić o czym jest ta powieść… Przede wszystkim o bólu. Nie ma w tej historii osoby, która by nie cierpiała. Czy to z powodu nieodwzajemnionej miłości, utraty bliskiej osoby czy porzucenia ukochanego miejsca. Autorka zwraca szczególną uwagę na przemoc. Violeta tkwi w toksycznym związku z Alvarem. Jednocześnie go kocha i nienawidzi, ale nie potrafi odejść. Alvaro nie ma do niej...