Ofiara

Wydawnictwo: W.A.B.
The Sacrifice
Tomasz Kłoszewski
Ag2S

Traumy z przeszłości, destrukcyjna siła sekretów i uprzedzeń oraz decyzje, które trzeba podjąć, by chronić najbliższych. Rasistowski atak na czternastolatkę elektryzuje mieszkańców miasteczka w New Jersey, gdzie napięcie na tle rasowym narastało od lat. Oates w wyśmienitym stylu przedstawia poruszający obraz córki i jej matki, podważa nasze przekonania o społeczeństwie, uprzedzeniach i o...

Rasistowski atak na czternastolatkę elektryzuje mieszkańców miasteczka w New Jersey, gdzie napięcie na tle rasowym narastało od lat. Oates w wyśmienitym stylu przedstawia poruszający obraz córki i jej matki, podważa nasze przekonania o społeczeństwie, uprzedzeniach i o nas samych, udzielając głosu wszystkim: od policji, przez media, aż do ofiary i jej rodziny. Ofiara to nowe, wstrząsające spojrzenie na władzę i ucisk, niewinność i winę, prawdę i sensację, sprawiedliwość i zemstę.

źródło opisu: http://sklep.gwfoksal.pl/ofiara.html

źródło okładki: http://sklep.gwfoksal.pl/ofiara.html

Piotr | 2016-10-26
Przeczytana: 26 października 2016

Oates zaskakuje podobnie, tym razem wbijając w moje serce sztylet, którym jest trudna tematyka, której się podejmuje. Zostaje zaatakowana czarnoskóra dziewczyna. Nie ulega wątpliwości, że napad ma podłoże rasowe, ale co to zmienia w ludziach, którzy przemawiają, przedstawiając swoje odczucia połączone z obserwacją?

Pisarka ma wielką zdolność pokazywania wszystkiego, co trudno jest uchwycić w słowach i przekazać czytelnikowi, aby ten poczuł się w centrum wydarzeń i wzbudzić w nim empatię.

Nie ma tutaj taniej moralizacji, ale jest głęboka analiza określonego środowiska rasowego, obyczajowego i sąsiedzkiego. Uderzyła mnie w tym utworze szczerość w wypowiedziach postaci. Wygląda, jakby Oates przeprowadzała z nimi wywiad, dodam, ze bardzo udany i wnoszący wiele w tę historię, która sama w sobie jest godna potępienia. Ale kto tak naprawdę jest ofiarą? Czyja to wina? Uprzedzeń, systemu, a może naszych pierwotnych instynktów? W tej historii niewiele można dodać. Ją po prostu trzeba...

Aneta Wiola | 2016-11-11
Przeczytana: 11 listopada 2016

Jestem oczarowana stylem pisania Joyce Carol Oates i wcale się nie dziwię, że wielokrotnie była nominowana do nagrody Pulitzera.

Autorka opisywała zarówno bieżące wydarzenia, jak i urywki wspomnień z perspektyw wielu bohaterów, dzięki czemu czytelnik mógł być bardziej obiektywny.
Joyce Carol Oates opisywała w prosty sposób i zrozumiały uczucia i myśli bohaterów, oraz walkę z rasizmem.

W opuszczonym magazynie zostaje znaleziona 14 letnia czarna dziewczyna. Ofiarę brutalnie pobito, zgwałcono i torturowano, ale nie ma na to żadnych świadków poza zeznaniami dziewczyny i jej matki. Sprawą zaczynają się interesować ludzie walczący z rasizmem, czyli kaznodzieja i jego brat bliźniak adwokat, którzy za wszelką cenę chcą rozgłosić sprawę.

OFIARA jest fascynującą książką, gdyż:
1. Jest niesamowita dynamika wydarzeń, nie ciągnie się przez wiele stron te same wydarzenie
2. Rewelacyjnie opisana nienawiść rasowa, zarówno ze strony białych jak i czarnych
3. Jak już wspominałam opisywane...

Izabela Pycio | 2016-11-11
Przeczytana: 11 listopada 2016

"Ich życie przypominało teraz pędzący pociąg, który zatrzymuje się bez ostrzeżenia na stacjach nieuwzględnionych w rozkładzie jazdy."

Mocna i inteligentna propozycja czytelnicza, jak najbardziej warta, aby po nią sięgnąć. Doskonała satyra na niektóre społeczne zachowania, perfidne manipulacje środowisk politycznych, religijnych, przedstawicieli władzy, sportu, kultury, środków masowego przekazu. Autorka idealnie wyczula czytelnika na wszelkie niuanse, niezwykle celnie uderza w fałszywe tony wyłaniające się niekiedy zza takich słów jak ofiara, sprawca, świadkowie i moralizatorzy. Przeszywający obraz okrutnej zabawy w prawdę, bezwzględne naciąganie faktów i interpretacji zdarzeń do pożądanych teorii, podsuwanie rzekomych dowodów, bez oglądania się na ból i cierpienie innych, aby tylko wpasować się w obowiązującą konwencję i aktualne potrzeby. Lawirowanie wokół nienawiści, przemocy, kłamstw, matactw i niedopowiedzeń. Oszustwa chowające się za pozorną troską i walką o wyjątkowe...

Buka | 2016-10-12

„Ofiara” to pierwsza powieść autorki po którą sięgnąłem. Prawdopodobnie nie doszłoby do tego procederu, gdyby nie zbieg okoliczności – wygrana książki oraz narastające emocje przed rozdaniem Literackiej Nagrody Nobla, w którym to plebiscycie autorka zajmuje regularnie wysoką pozycję.
Dopiero po lekturze książki zapoznałem się z ogólną informacją o autorce zamieszczoną w portalach wiedzy. I jakie było moje zdziwienie gdy odkryłem, że Joyce Carol Oates ma już 77 lat. Zdziwienie to podyktował fakt stylu w jakim pisze autorka, stylu właściwego początkującemu adeptowi literackich salonów, który krzykiem pragnie się przebić na pierwsze strony gazet. Ale wszystko po kolei. Pani Oates wygrała w swojej literackiej karierze jedną wartą wzmianki nagrodę – National Book Award w 1970 roku za powieść „Oni”. Dodatkowo trzykrotnie nominowano jej dzieła do nagrody Pulitzera. W Wikipedii piszą o niej tak „W swoich powieściach Oates przedstawia szeroką panoramę amerykańskiego społeczeństwa i...

mamaKa | 2017-05-06
Na półkach: Biblioteka, Przeczytane
Przeczytana: 06 maja 2017

Powieści Joyce Carol Oates pamięta się jeszcze długo po przeczytaniu. "Ofiara" jest realnym opisem dramatu uprowadzonej i zgwałconej nastolatki. Jest pozbawioną zbędnych określeń tragedią jej rodziny i wnikliwą oceną amerykańskiego społeczeństwa. Czytając kolejne strony pomyślałam, że pisarka jest świetną obserwatorką. Sądzę, że niewiele jej koleżanek po fachu potrafi napisać tak zwięźle, przekazując czytelnikom taką ogromną dawkę emocji. W świecie przedstawionym przez autorkę nikt nie jest idealny. Bohaterowie są osobami czującymi, żyjącymi tu i teraz. W książce nie ma miejsca na literackie upiększenia. Oates jest prawdziwa, konkretna, szczera i brutalna. Polecam powieść jako przykład literatury zaangażowanej społecznie, a jednocześnie ukierunkowanej na los jednostki.

Rasistowski atak na 14-latce wstrząsa i elektryzuje mieszkańcami bardzo miasteczkiem w New Jersey, gdzie napięcie na tle rasowym narastało od wielu lat.
Czternastoletnia dziewczynka została zgwałcona przez białego policjanta, oskarza o to policjanta i policję, że dokonali gwałtu tego podłego przestępstwa.
Łzy cisnęły mi się do oczu, czytając tę książkę, bo jest przejmująca oparta na prawdziwych faktach.
Historia prawdziwa, napisana w wyśmienitym stylu,dobrze odebrałam thriller jak dla mnie mocny, brutalny.
Oates pokazała poruszający obraz, córk8i i jej matki, o podważających uprzedzeniach, rasizmie, o społeczeństwie, a także o nas samych.
"Ofiara" trzyma w doskonałym napięciu,budowane przez cały czas jest, fabuła ciekawa, akcja przyspiesza, nie zwalnia tempa.
Wstrząsająca, mocna książka zdecydowanie mi się podobała, wciągnęła mnie!!!
Polecam bardzo serdecznie!!!!

Monika | 2017-04-19
Przeczytana: 18 kwietnia 2017

O Joyce Carol Oates słyszałam już dawno, ale dopiero teraz sięgnęłam po jedną z jej książek. Chciałabym napisać, że jestem zachwycona, ale trudno zestawić słowo zachwyt z tym syfem, który wylewa się z kart książki "Ofiara". Nie lubię takich mocnych słów, jednak w moim odczuciu autorka każe czytelnikom tarzać się w bagnie, zmusza do zagłębienia się w błoto, by dostrzec sedno sprawy.
Chociaż nie jest to książka pełna poetyckich opisów, czyta się ją dziwnie lekko. Pierwszy raz czytałam książkę, która nie poddaje się narracji poprawności politycznej dotyczącej rasizmu- za to wielki szacunek dla autorki! Rasistą może być każdy, niezależnie od koloru skóry. W powieści Oates mamy do czynienia także z innymi wątkami, łączącymi się w ten cały syf, o którym pisałam na początku- uprzedzenia, bieda, strach, kompleksy, niechęć do obcych, wykorzystywanie słabości i tragedii innych do własnych egoistycznych celów.
Jestem skłonna stwierdzić, że Joyce Carol Oates stworzyła arcydzieło i tak oceniam...

Roman Dłużniewski | 2017-01-14

Ileż w nas wszystkich jest nienawiści. Nienawiści nieuzasadnionej, bezmyślnej, okrutnej. Nie traktowałem tej książki li tylko jako opisu sytuacji w New Jersey. Odebrałem książkę Oates jak niemalże panoramę współczesnego świata. Świata, w którym są potwornie zbrukane ofiary, nieszczęśliwa rodzina, wszędobylskie, nachalne media, skompromitowani stróże prawa. Różne są oblicza nienawiści - rasowe, kulturowa, klasowe, etniczne, ale to ciągle ta sama, tkwiąca w nas nienawiść.

Zuela | 2016-12-01

Kontynuacja powieści ONI tzn akcja dzieje się 20 lat póżniej,ale prob lematyka jest ta sama.Czarnoskóra dziewczynka oskarża białych policjantów o pobicie i gwałt.Zastanawia dziwne zachowanie matki,która nie chce nagłaśniać sprawy,która i tak zatacza kręgi w małym miasteczku.Jaka jest prawda i kto chce na tym skorzystać?Matka,opieka społeczna,pastor?Bolesna,wstrząsająca książka

milla | 2016-12-31
Przeczytana: 31 grudnia 2016

„Ofiara” autorstwa Joyce Carol Oates to proza szorstka i surowa, pozbawiona literackiego efekciarstwa i zabiegów obliczonych na zdobycie sympatii czytelnika. Brutalna opowieść oparta na prawdziwej historii Tawany Brawley nie jest wzruszającą, piękną historią bezkompromisowej walki o sprawiedliwość – to historia o kłamstwach, manipulacjach i ich ofiarach.

Rok 1987 zrozpaczona Ednetta Frye przemierza ulice ubogiej dzielnicy Red Rock w poszukiwaniu zaginionej córki, która kilka godzin później zostaje w ciężkim stanie odnaleziona na terenie nieczynnej fabryki. Pobita i znieważona Sybilla ma na sobie ślady przemocy na tle rasowym. Szczątkowe zeznania nastolatki rozpętują piekło – dziewczyna twierdzi, że została porwana i zgwałcona przez białych mężczyzn wśród których znajdował się policjant. Narastają rasistowskie nastroje. Relacje pomiędzy czarnymi i białymi obywatelami stają się coraz bardziej napięte. Pojawiają się ludzie, którzy chcą wykorzystać historię Sybilli do osiągnięcia...

Nobel dla Philipa Rotha? [KONKURS]

Kiedy trzy lata temu zaproponowaliśmy Wam udział w konkursie na gratulacje dla Alice Munro za literackiego Nobla, nie spodziewaliśmy się, że Akademia Szwedzka weźmie nasz konkurs pod uwagę i nagrodzi właśnie kanadyjską pisarkę. W tym roku ponownie zaklinamy rzeczywistość – tym razem sugerując, że powinien wygrać Philip Roth.

„Ofiara” – nieposkromiona satyra na stosunki rasowe

28 września będzie mieć premierę kolejna książka napisana przez Joyce Carol Oates, amerykańską pisarkę, eseistkę i poetkę. Tak jak w poprzednich powieściach, w „Ofierze” porusza temat przemocy i kondycji kobiet w społeczeństwie.