Dawni mistrzowie. Komedia rysowana przez Mahlera

Alte Meister - Komödie
obyczajowa
komiksy
anu

Thomas Bernhard i komiks? Mahler, jeden z najciekawszych europejskich twórców komiksu alternatywnego, stworzył fantastyczne dzieło – komiksową adaptację słynnego dzieła austriackiego mistrza, „Dawni mistrzowie”. Reger jest zmagającym się z chorobą płuc krytykiem sztuki o filozoficznym i mocno pesymistycznym uosobieniu. Pracuje dla „Timesa” i już od 30 lat co drugi dzień przesiaduje na ławce w...

Reger jest zmagającym się z chorobą płuc krytykiem sztuki o filozoficznym i mocno pesymistycznym uosobieniu. Pracuje dla „Timesa” i już od 30 lat co drugi dzień przesiaduje na ławce w Muzeum Historii Sztuki przed obrazem „Siwobrody mężczyzna” Tintoretta. W muzeum Reger rozmyśla, krytykuje i odsłania wszystkie niegodziwości na świecie, a zwłaszcza w jego rodzinnym kraju, Austrii. Oprócz Regera w historii występują Irsigler – muzealny dozorca, i Atzbacher, równie jak Reger krytycznie nastawiony do rzeczywistości narrator.

Ta filozoficzna przypowieść uważana jest za jedno z najważniejszych dzieł Bernharda. Komiks Mahlera jest równie zabawny, a wyjątkowy styl niemieckiego rysownika dodatkowo wzmacnia przesłanie opowieści.

Czy można 300 stronicowa powieść przenieść za pomocą kilku pociągnięć pędzla? Mahler się odważył i sztuka ta udała mu się znakomicie.
Philipp Haibach, „DIE WELT”

Nicolas Mahler (ur. 1969) – wiedeńczyk, swoje satyry publikował w większości ważnych europejskich gazetach, a jego komiksy są wydawane na całym świecie. Polski czytelnik miał okazję poznać Mahlera dzięki takim komiksom jak „Pragnienie” i „Samotność rajdowca”.

źródło opisu: Wydawnictwo Komiksowe, 2016

źródło okładki: http://ksiegarnia.proszynski.pl/

Wkp | 2016-09-10
Przeczytana: 10 września 2016

DRAŻNIĄCY „MISTRZ”

Nie czytałem dotychczas żadnej z książek napisanych przez Thomasa Bernharda i nie miałem także w rękach żadnego z komiksów z ilustracjami Nicolasa Mahlera. Ale trzeba poszerzać horyzonty. W szczególności, kiedy w komiksowej formie ukazuje się znana powieść jednego z najwybitniejszych pisarzy niemieckojęzycznych. Pozostaje jednak uzasadnione pytanie o efekt finalny takiego eksperymentu.

Głównym bohaterem „Wielkich mistrzów” jest mężczyzna znajdujący się u kresu swego życia można by rzec, staruszek imieniem Reger, który staje się narratorem całej opowieści. Reger nienawidzi Kunsthistorisches Museum, ale okazuje to w bardzo dziwny sposób – regularnie co drugi dzień odwiedza jego mury i siedzi na wciąż tej samej ławce w sali Bordona przed „Siwobrodym mężczyzną” Tintoretta. A siedząc tak snuje monolog o dawnych mistrzach malarstwa, których nie potrafi traktować inaczej, niż przez pryzmat krytyki. Wytyka ich błędy, wytyka „komercyjność” ich sztuki, odziera z...

Krzysztof | 2016-11-29
Przeczytana: 27 listopada 2016

Przeczytałem jakiś czas temu dwie ksiażki Bernahrda, i wystarczyło mi: mam wrażenie, że trudno byłoby mu jeszcze mnie jeszcze czymś nowym. Ale skondensowanej dawki tej rytmicznej prozy w wydaniu komiksowym nie mogłem sobie odmówić. I nie zawiodłem się. Wydaje się, że w komiksie zawarto najważniejsze przesłanie oryginału i najciekawsze z fragmentów, więc jest dobry sposób na zapoznanie się z owym dziełem. Całość uświetniają rysunki dobrze korespondujące z treścią i klimatem, a zapewne też nadające jej osobliwy, autorski ton. Jest to lektura na krótki wieczór, ale po zakończeniu zostanie z nami jeszcze na długo.

tsantsara | 2017-10-05
Przeczytana: 05 października 2017

Genialny komiks! Typowe bernhardowskie wybrzydzanie na kulturę uzyskuje wspaniałą ilustrację w rysunkach Mahlera.

Bernhard ustami mizantropa Regera, który od lat co drugi dzień przychodzi do Kulturhistorisches Musem w Wiedniu, by posiedzieć przed tym samym obrazem, kytykuje czołobitność, z jaką ludzie podchodzą do sztuki. Bo ta jest niedoskonała i zawsze goniła za pieniądzem i kiczowatym gustem mecenasów. Nie ma doskonałego arcydzieła - obrazu, dzieła literackiego czy filozoficznego, które nie miałoby błędów, dlatego ta sztuka i ta literatura przeminą, zostaną i tak wyrzucone na śmietnik historii. Lepiej więc skupić się na ludziach wokół nas. Zwłaszcza na tych, których stać na własne zdanie. A cała kultura ... to tylko męka obcowania z kiczem. ;)

(...) Na koncie czytelniczych przygód z Bernhardem mam 6 czy 7 książek, w tym zestawie jest również „wyjątkowo długi festiwal malkontenctwa”, czyli Dawni mistrzowie. Komedia. Rzecz, którą z perspektywy czasu, chyba najbardziej lubię. Dlatego byłem bardzo ciekaw, jak rysownik Nicolas Mahler zaadaptował wspomnianą powieść na komiks.

Album "Dawni mistrzowie. Komedia rysowana przez Mahlera" ukazał się w sierpniu ubiegłego roku staraniem Wydawnictwa Komiksowego. I muszę przyznać, że jestem bardzo pozytywnie zaskoczony odbiorem pozycji w środowisku komiksowym. Gdyż to wcale nie jest łatwa i popularna rzecz. Z jednej strony mamy pozornie prostą historię. Pewien starszy mężczyzna, który ma na imię Reger, co drugi dzień od trzydziestu lat przyłazi do wiedeńskiego Kunsthistorisches Museum i siada przed obrazem Siwobrodego mężczyzny Tintoretta. Jednak Reger nie przychodzi od muzeum, aby podziwiać obrazy, ale po to, aby siedząc na „idealnej ławce” pomyśleć i poczytać.

Budowa komiksu...

mateusz_m | 2016-10-15