David Boring

Wydawnictwo: Kultura Gniewu
David Boring
komiksy
Wkp

Poznajcie Davida Boringa – dziewiętnastoletniego pracownika ochrony, trapionego mnóstwem obsesji i udręczonego własnym życiem wewnętrznym. Kiedy David spotyka wymarzoną dziewczynę, Wandę, sprawy przybierają dziwaczny obrót. Ukochana znika, David zostaje postrzelony w głowę, a w końcu trafia na wyspę, która nie jest niestety bezludna; mieszka na niej pełna degeneratów rodzina Davida. Jakby nieszczęść było mało, świat ma się wkrótce skończyć. A może już się skończył?
„David Boring” to kolejna, po głośnych „Ghost World” oraz „Niczym aksamitna rękawica odlana z żelaza”, powieść graficzna Daniela Clowesa, jednego z najwybitniejszych twórców współczesnego komiksu. W tej absolutnie szalonej, a jednocześnie bardzo zabawnej historii, przygląda się on kondycji współczesnego człowieka, który mimo tysięcy lat ewolucji cały czas jest niewolnikiem pierwotnych instynktów.

źródło opisu: http://kultura.com.pl/index.php

źródło okładki: http://kultura.com.pl/index.php

Marta sans-H | 2017-08-25

Mierne to pochlebstwo, gdy o powieści graficznej można napisać, że jest b. dobra językowo, że za sprawą wprawnie ułożonych dymków wygodnie obcuje się z nią, bo nie ma szans się zgubić; że amerykańska tradycja komiksowa i kreska przecieka przez każdy panel. Zgodnie bowiem z tytułem, „David Boring” jest super boring. I to mimo serii (feerii) wydarzeń, które gęsto zasiedliły strony komiksu. Nie podobało mi się, gdzie prowadził mnie autor, bo głównie były to manowce, na odwiedzeniu których nie zyskałam, nawet poczucia. Niestety, manewr polegający na uczynieniu głównego bohatera bohaterem scenariusza, który pisze główny bohater, a my go odczytujemy (scenariusz, nie bohatera), niezbyt się udał.

Postmodernistyczna zupa wylana na papier. Szkoda, że paradoksalnie nie pozostawia śladów na ceracie mózgu.

Przemek Skoczyński | 2016-05-25
Na półkach: Przeczytane, Komiks
Przeczytana: 25 maja 2016

Nie wiem co Clowes ma w głowie, ale CHCĘ TO!

ZCYKLU | 2016-04-28

Dzieło Clowesa zmierza w zbyt wiele kierunków i porusza zbyt wiele zagadnień, a na dodatek robi to dość powierzchownie. Wątki poboczne: miłosne perypetie Dot, uaktywnienie atawizmów w chwili kryzysu czy przyczyny odejścia Wandy nie mają niestety szansy porządnie wybrzmieć. Wątki kryminalne nie pasują do całości fabuły. Autor nie udziela również zbyt wielu odpowiedzi, co z pewnością skłania do refleksji, ale sprawia przy tym, że dzieło wydaje się jakby niepełne (pewnie po części jest to efekt zamierzony).

"David Boring" wypada najlepiej, kiedy skupia się na ludzkich emocjach, relacjach oraz wpływach przeszłości na kształtowanie tego, kim się z czasem stajemy. Nie mamy najmniejszych wątpliwości, że Clowes jest świetnym obserwatorem naszych zachowań i wiele może o nich powiedzieć. Jego powieść graficzna błyszczy właśnie wtedy, gdy uderza w prozaiczne nuty, gdy snuta jest opowieść o pogodzeniu z tym, co przynosi nam los. Czytelnik w tych chwilach czuje prawdziwą szansę na utożsamienie...

PolishPopkulturę | 2015-10-23

Doskonały przykład komiksu o niczym. Brak tu konkretnego pomysłu, konkretnej fabuły. Bohaterowie są nudni i wykreowani bez polotu. Album jest przegadany, i to w najgorszy z możliwych sposobów, bo z tych wszystkich rozmów praktycznie nic nie wynika. Tylko dla masochistów.

Więcej o komiksach piszę na fb.com/polishpopkulture

PolishPopkulturę | 2015-10-16

Wkp | 2015-10-08
Przeczytana: 08 października 2015

DAVID BEZ GRAMA NUDY

Na wydanie tego komiksu po polsku fani Daniela Clowesa czekali piętnaście lat. W końcu jednak jest i wszystkie pokładane w nim oczekiwania – a oczekiwania były to wielkie – spełnia i to z nawiązką!

David ma dwadzieścia lat i – jak obliguje go do tego nazwisko – wiedzie nudny tryb życia pracownika ochrony przerywany kolejnymi partnerkami przybliżającymi go do wymarzonego ideału miłości. Niczym nasz polski Adaś Miauczyński z filmów Koterskiego zatraca się tak w uczuciach, jak i własnych nerwicach. I nagle, jak to w życiu bywa, następuje wolta. A właściwie jedna wolta za drugą – bo nieszczęścia chodzą przecież parami, grupami nawet. Najpierw zamordowany zostaje jego przyjaciel, potem odnaleziona wreszcie miłość doskonała okazuje się wcale takim ideałem nie być, jeszcze później zostaje postrzelony a wreszcie następuje cios ostateczny – nadchodzi wojna i koniec świata! Jak w obliczu wszystkich tych wydarzeń i pytań, jakie rodzi sytuacja, odnajdzie się sam główny...